מרוץ הקוטב הצפוני (צילום: האתר הרשמי)
לא חייבים לרוץ בלי חולצה אגב אבל סיכמנו כבר שמדובר במטורפים | צילום: האתר הרשמי

בתור גבר ישראלי אתה חייב להוכיח את גבריותך במהלך חייך כל פעם מחדש, החל ממטווח הסוכריות בבר המצווה, דרך מסעות הסמל בצבא ועד הביקור שלך במוסך לבד בלי אבא. אז אתה חושב שאתה קשוח? אולי שרדת את הקו מבאר שבע לצאלים ביום ראשון בבוקר, אבל האם תצליח לשרוד את מבחני הקשיחות הקשים ביותר בעולם?

הכי חשוב זה המתיחות בסוף: מרתון אנטרקטיקה

נתחיל במסלול הקצר שלנו להיום והוא מרתון אנטרקטיקה. זהו מרתון רגיל בן 42 ק"מ, רק שהוא מתרחש באנטרקטיקה. עם ממוצע טמפרטורות של מינוס 20 מעלות ובגובה של 700 מטר עם רוחות שמגיעות למהירויות של 45 קמ"ש, אין בעיה לדאוג למים קרים בסוף המרוץ. בקשר לעובדה שתרצה להרגיש שוב את הגפיים שלך, פה אנחנו לא יכולים להבטיח כלום.

כמובן שהקוטב הצפוני לא נשאר חייב לאחיו הדרומי ולכן ישנו גם את מרתון הקוטב הצפוני, הנוף והתנאים די דומים פרט להבדלים שאפשר להגיע למינוס 30 מעלות, וישנה אזהרה רצינית מפני דובי קוטב שעלולים לתקוף את המתחרים, בנוסף, הקוטב הצפוני הוא לא יבשה אלא פשוט אוקיינוס קפוא אז צריך לעקוב טוב מאוד אחרי המסלול כי אחרת תוכל למצוא את עצמך שוחה עם כמה כלבי ים מתחת למעטה קרח.

אם כבר טריאתלון, אז לסיים בפסגת הר: ה-norseman

חשבת שהאנשים שרצים מרתונים זו סיבה מספיק טובה לאשפז אותם? אז יש לנו חדשות בשבילך, ישנם אנשים שמוסיפים לזה שחייה ואופניים וקוראים לזה טריאתלון, לא פלא שזה נשמע כמו גלולה פסיכיאטרית. ישנם הרבה טריאתלונים ומתוכם בחרנו להציג לך את המטורף מכולם, טריאתלון האקסטרים norseman, שמתרחש בנורווגיה הקפואה. בתחילתו כדי לשחרר את השרירים פוצחים בשחייה של 3.8 קילומטר במים קפואים, משם ממשיכים לרכיבה קצרה של 180 ק"מ על האופניים ומיד אחר כך בשביל השחרור אנחנו מתחילים את ריצת המרתון בת ה42 ק"מ שלנו, הטוויסט הוא שנקודת הסיום היא על פסגת הר בגובה של כמעט 2 ק"מ - ויש רק דרך אחת להגיע לשם. בסופו של יום עברתם 226 ק"מ, אתם מרוצים מאוד וכנראה שיש לכם שפשפת שכדאי מאוד להראות לרופא עכשיו.

אני מכיר קיצור דרך מאחורי האנקונדה: מרתון הג'ונגל

עוד אולטרה מרתון נחמד וחביב שתוכל לקחת את המשפחה המורחבת אליו בשבת נקרא מרתון הג'ונגל וכמו שאפשר לדמיין הוא מתרחש בג'ונגל, יותר בכיוון של הג'ונגלים הפרועים של האמזונס. ישנו את המסלול הקצר בן 110 הק"מ, ממש ספרינט. ואם אתה רוצה להבדיל את עצמך מהילדים ישנו את המסלול הארוך בן ה-240 ק"מ. החוקים די ברורים, כל האחריות נופלת עליך, הם רק מספקים בקבוקי מים בכמה נקודות ציון, אבל אוכל, מקום לינה והתקפות של חיות טרף, זו בעיה שלך.

איפה הגזלן הזה? בא לי קרטיב מלון: מרתון הסהרה

מרגישים שקטן עליכם? אולי תרצו לנסות את מרתון הסהרה. משאלת המוות הזו מתרחשת בדיונות של מדבר סהרה והמסלול בן 250 הק"מ נשמר בסוד עד לערב תחילת המרוץ. המרוץ מתפרש על פני מספר ימים בהם החום הממוצע הוא 55 מעלות בצהריים. היינו אומרים "55 מעלות בצל", אבל אין צל. כמובן שהמשתתפים רצים עם כל הציוד שלהם על הגב, שוב המארגנים דואגים לנו למים, 9 ליטר ליום לבן אדם, במקרה שאתה רוצה יותר, נגיד בצורה של אינפוזיה או אשפוז אין בעיה, אבל אתה נפסל ישירות. ואתה חשבת שלרדת לקנות סיגריות בקיץ זה חם מדי.

אני יודע מה נעשה למסיבת רווקים של יניב: מרוץ primal

בא לך לארגן גיבושון עם החברים? גם לזה יש פיתרון, בשנת 2009 נערך מרוץ primal, מאז הוא לא נערך שוב, אבל השנה הם הודיעו כי הוא חוזר ב-2012. במרוץ מתחרות קבוצות, כאשר כל מתחרה שם סכום של כמעט 12 אלף דולר וככה הוא מקבל את הזכות לרוץ, לנווט, לפדל, לחתור, לשחות ולצלוח כמעט 1,000 ק"מ יחד עם חברי קבוצתו במשך עשרה ימים.

המרוץ נערך בפסגות המושלגות ובוואדיות המבהילות של ארה"ב, ובשביל הסיכוי לנצח הקבוצות צריכות לוותר על מותרות כמו שינה וככה להספיק לעשות הכל בשישה ימים בלבד. בקשר למים ומזון המצב מאוד מסודר, תדאגו לעצמכם. אם לא הבאת לא יהיה, המארגנים טוענים שיש מספיק מים באזור שאפשר לשתות לאחר הרתחה או סינון בפילטר. הפרס הראשון מזכה את הקבוצה בסכום כסף לא רע, מה שעדיין לא יכסה את מחיר העלות הרפואית והפסיכולוגית של כל הקבוצה יחדיו.

יש גם תואר למטורפים: מרוץ הבחור הקשוח

רק לחשוב על כל הריצות האלו עושות אותך עייף? בוא נכיר לך את מרוץ "הבחור הקשוח" שמתרחש בבריטניה. בסף הכל 13 ק"מ של מרוץ מכשולים אינטנסיבי שכולל בתוכו קור מקפיא, בוץ בכל מקום בגוף, שחייה במי נהר שחורים, להסתבך ברשתות וחבלים ולהיפגש מקרוב עם גדרות תיל וגדרות חשמליים תוך כדי זחילה ופינוקים. סיבובי ברכיים, פריקת כתפיים וקרסוליים נקועים הם דבר שבשגרה. המרוץ קשה מנטאלית כמעט כמו שהוא קשה פיזית והוא מושך אליו עשרות אלפי משתתפים מכל רחבי העולם, כמובן שהרוב פורשים באמצע בגלל הסבל וההיפותרמיה, אבל העיקר הכוונה לא?

>> אי שפיות: שיאי האקסטרים הכי מטורפים בעולם