Ghost dog fighter
כשהעולם מתנכר לך, תתנכר אליו בחזרה. "גוסט דוג" | צילום:

אם גם אתם מתעוררים בלילה ומיד מחפשים ראש כרות של סוס במיטה, כנראה שכבר קראתם כמה רשימות המדרגות את סרטי הגברים הטובים של כל הזמנים. בכולן מככב "הסנדק" במקום הראשון. בצדק. אחרי שהבהרנו את הנקודה הזו, אפשר להתעלם מהסרט הזה, כמו גם מ"פני צלקת" ומעוד כמה בחירות בנאליות. גבר אמיתי אוהב גיוון.

מה הופך סרט ל"סרט גברי"? מצד אחד, מדובר בסרטים שאפשר לצפות בהם רק עם גברים אחרים. בידור שהדבר היחיד שהוא מחייב הוא כוס בירה וחטיפים לזמן הצפייה. מהצד השני ישנם הסרטים שצפייה בהם מבהירה לך מהי גבריות. כאילו הבמאי חתך פיסה מהאישיות שלך והציג אותה על המסך. לא תמיד החוויה קלה, אבל גבר אמיתי לא נרתע מאתגרים.

גוסט דוג: דרכו של הסמוראי
Ghost Dog: The Way of the Samurai
, 1999

מה עושה גבר שמאמין בערכים הישנים כשהוא מגלה שהעולם סביבו השתנה ולא מסוגל להכיל אותו יותר? הולך אל סופו בגאווה. פורסט וויטאקר הוא רוצח שכיר שעובד עבור המאפיה בניו ג'רזי ומאמץ את דרך החיים של הסמוראים. כלומר, הורג אנשים באופן אלגנטי במיוחד, עד שהוא עצמו הופך למטרה. פסקול ההיפ הופ שמלווה את הסרט משלים חוויה שלפרקים הופכת לכמעט מיסטית. ואיך אפשר לעמוד בפני גאנגסטר שאוהב לשיר פאבליק אנמי?

ציטוט: "אמרת שהוא מתקשר איתך דרך ציפור? באמת שמעתי אותך אומר זה?".

צפייה נוספת: נרדפי החוק. כי חברות גברית אמיתית יש רק בכלא.

בוליט
Bullitt, 1968

bullit
חושב שאתה קול? סטיב מקווין יכול ללמד אותך משהו על אדישות. "בוליט" | צילום:

לאחרונה נפטר במאי הסרט, פיטר ייטס, וצריך להוריד בפניו את הכובע, אבל הסרט שייך לסטיב מקווין, שהוא כל כולו התגלמותה של המילה "קוּל" - בהליכה, במעיל, במבט שמביע אדישות בדיוק במידה המספיקה ובפורד מוסטנג שהוא נוהג בה. המוסטנג הזו משתתפת במרדף המכוניות הבלתי נשכח בן 10 הדקות, ששינה את פני הקולנוע ומצורף כאן במלואו.

ציטוט: "אתה יכול למכור את מה שאתה רוצה, אבל אל תמכור את זה כאן הלילה".

צפייה נוספת: הבריחה הגדולה. אחד מסרטי המלחמה הגדולים של כל הזמנים נשען גם הוא על הכריזמה האינסופית של מקווין.

עירום
Naked
, 1993

Naked
אם אתה מיואש, זה הסרט בשבילך. "עירום" | צילום:

סרטו של מייק לי הוא מכת אגרוף, שמעלה אל פני השטח את כל תחושות התיעוב העצמי והניכור שגבר עלול לחוש בזמן הזה. ג'וני נמלט ממנצ'סטר ממה שהיה אולי ניסיון אונס ומשוטט בלונדון מצויד רק בזעם חסר מטרה וללא סיכוי לגאולה. גם כשיצירת המופת הזו מצליחה להפגין הומור, הצחוק מרגיש כמו סכין שחותכת בבשר.

ציטוט: "היה לי חלום רע אתמול בלילה, שני שלדים שוכבים אחד עם השני ומרעישים נורא. העירו אותי".

צפייה נוספת: אחרי סרט כזה, כל מה שאפשר לעשות זה לצאת ולנסות לשאוף שוב אוויר.

הצוללת
Das Boot
, 1981

das-boot
האבא של כל סרטי הצוללות בהיסטוריה של הקולנוע. "הצוללת" | צילום:

סרט מלחמה גרמני? ועוד כזה שעוסק בתקופת מלחמת העולם השנייה? סרטו של וולפגנג פיטרסן איכותי עד כך שהוא יגרום לכם להצטער שלא הוטבעו עוד אוניות של בעלות הברית. כדי להקל על המצפון, פיטרסן מדגיש שוב את האחווה בין כל הלוחמים הפשוטים בעולם ודואג שגיבורי הסרט יבוזו לדמות היחידה שמביעה אהדה אמיתית לנאצים. אם עוברים את המשוכה המוסרית הזו, מגלים שכל סרט צוללות אחר הוא רק חיקוי של הסרט הזה.

ציטוט: "אני מרגיש זקן ליד החבורה הזו. זה כמו מסע צלב של ילדים".

צפייה נוספת: U-571. לא טוב כמו הסרט הגרמני, אבל פה לפחות אתה יודע שאתה בצד של הטובים.

מוכרים בלבד
Clerks
, 1994

לפני שהתחיל להאמין לכל המחמאות שמרעיפים עליו, הבמאי קווין סמית' כבש את עולם הקולנוע העצמאי עם סרט שנון, חסר עכבות ומלא באבחנות על תרבות הפופ שקוונטין טרנטינו יכול רק לקנא בהן. דנטה ורנדל מעבירים יום שגרתי בחנות, מציקים ללקוחות ומנסים להבין ללא הצלחה למה החיים שלהם תקועים. או במלים אחרות: מי שעדיין לא מכיר את ג'יי וסיילנט בוב, יכול רק להתבייש.

ציטוט: "העבודה הזאת הייתה נהדרת אם לא היו פה כל הלקוחות המזדיינים האלה".

צפייה נוספת: Mallrats. המחווה של סמית' לסרטי הנעורים של שנות השמונים. אפילו בן אפלק מצליח להצחיק.

היו זמנים במערב
Once Upon a Time in the West
, 1968

onceuponatimeinthewest4
וזה, זה האבא של המערבונים. "היו זמנים במערב" | צילום:

המערבון הטוב מכולם. זר מסתורי, פורע חוק ואלמנה יפהפייה נאבקים לשרוד מול רוצח שכיר חסר רחמים על רקע בנייתה של מסילת רכבת ובדרך מצליחים לסכם את כל הז'אנר, להפוך אותו על הראש ולגרום לכך שאי אפשר להתיק את העיניים מהמסך. כל שלוש השעות של הסרט מרתקות, אבל סצנת הפתיחה, שהסאונד היחיד הנשמע בה הוא רעשי רקע, היא הטובה מכולן.

ציטוט: "אנשים מפחדים יותר כשהם מתים".

צפייה נוספת: Unforgiven, כי בסופו של דבר קלינט איסטווד הפך לגדול כמו כל הבמאים שבנו אותו.

ביג ליבובסקי
The Big Lebowski, 1998

1998_big-libobski
בשלב כזה או אחר בחיים, כולנו רוצים להיות הגברים בביג ליבובסקי | צילום:

אפשר לכתוב על היכולות העילאיות של האחים כהן, על ההופעות של הנהדרות של ג'ף ברידג'ס וג'ון גודמן ועל שלל הממתקים שמספק הסרט לצופים. אבל בסופו של דבר ההנאה הגדולה מהצפייה בו נובעת מהרצון של כל אחד להיות ה-Dude. מי לא היה רוצה להעביר את חייו תוך כדי עישון ג'וינט, שמופרע רק על ידי תחרות באולינג?

ציטוט: "I don’t roll on fucking shabes"

צפייה נוספת: ארץ קשוחה. הרוצח השכיר המטורף ביותר שנראה על המסך מבהיר שהאחים כהן מוצלחים בכל מה שהם עושים.

פריץ החתול
Fritz the Cat, 1972

fritzTheCat
חתול מכור לסקס ושועלות חושניות. נשמע לך טוב? "פריץ החתול", סרט חובה | צילום:

נהנית בצעצוע של סיפור? בכית בסוף של שרק? הגיע הזמן להתקדם לסרט מצויר למבוגרים. כזה שזכה לדירוג X מהצנזורה האמריקאית, שבו התהדרו עד אז רק יצירות מופת כגון "גרון עמוק".

סאטירה על תנועות המחאה של שנות השישים שמורכבת מחתול שמכור לסקס, שועלות חושניות, ארנבים שמכורים להירואין, עורבים שנלחמים על זכויות השחורים וחזירים חמושים. הכל נגמר בפיצוץ ובאורגיה, כמובן.

ציטוט: [בבית כנסת]: "לכולם יש שיער ארוך. לכולם יש בגדים ארוכים. זו כנראה כנסייה היפית!"

צפייה נוספת: רוב האנשים עוסקים בפעילויות אחרות לאחר הצפייה בסרט. לא כולן חוקיות.

מציצים, 1972 / עיניים גדולות, 1974

mazizim1
תכל'ס, לא השתנינו מאוד מאז שנות השבעים. "מציצים" | צילום:

אפשר לצפות בשני הסרטים הטובים ביותר של אורי זוהר וליהנות בלי לחשוב. מציצים הוא אחת ממכונות הקאלט הכי גדולות של הקולנוע הישראלי. מ"השישי לשישי" ועד "יבוא לך, יבוא לך". עיניים גדולות הוא אחד משלושת הסרטים היחידים שנעשו בישראל על כדורסל (ביחד עם "אזרח אמריקאי" ו-"מלך הסלים"), ורק הצפייה במשחקים יכולה לרגש כל מי שזוכר שהיו זמנים שבהם מכבי ת"א לא שיחקה ביד אליהו. אבל יש בהם הרבה יותר. מדובר בשתי יצירות שמתארות את שקיעתו של הגבר הישראלי בשנות השבעים, תוצאה ישירה של מלחמת ששת הימים והכיבוש ולאחריה מלחמת יום כיפור, שחשפה לעיני כל את כל מה שרקוב במדינה במחיר של אלפי הרוגים. מגוטה שממשיך להעביר את ימיו בצריף על החוף ולא יוצא ממנו כלום, ועד לבני פורמן, שהיה לו הכל, והוא רצה יותר, גיבורי ישראל מעולם לא נראו אומללים יותר. מי יכול להגיד שהיום מצבנו טוב יותר?

ציטוט: "הו, בני פורמן, שתית כל הצוף מתוך הפרח".

צפייה נוספת: גבעת חלפון אינה עונה, כי מי שמנהל את העניינים היום לא יותר אינטליגנטי מהקצין שרוקד וצועק "בולה בולה, איפה את?".

הטורף
Predator
, 1987

predator102
בלי דמויות מורכבות, בלי שנינות מיותרת. יש הרבה מאוד דם, וזה מספיק. "הטורף" | צילום:

לכאורה ארנולד שוורצנגר כיכב בסרטים אינטליגנטיים יותר, אבל קשה להתחרות בסדרת הריגושים הבסיסית שמספקת המלחמה שלו בג'ונגל עם יצור מהחלל החיצון. הבמאי ג'ון מקטירנן הפשיט את הסרט מכל השנינויות והמודעות עצמית וזרק לתבשיל כמויות של דם וכדורים שהיו יכולות להספיק לצבא האמריקני במהלך הכיבוש של עירק. מי צריך יותר?

ציטוט: "אם הוא מדמם, אפשר להרוג אותו".

צפייה נוספת: שליחות קטלנית 2. סרט הפעולה הטוב ביותר של כל הזמנים? ייתכן מאוד.

Machete, 2010

machete
מעיים בתור חבל? נשמע כמו סרט שאתה צריך לראות | צילום:

בעודו מאושפז בבית החולים אחרי קרב יריות, חבורת מחסלים מגיעה להרוג את מצ'טה, שוטר מקסיקני לשעבר. הוא נועץ את הסכין הענקית שלו בבטנו של אחד מהם, מושך את המעיים שלו ומשתמש בהם כחבל כדי להימלט דרך החלון. וזו רק סצנה אחת. סרט חובה.

צפייה נוספת: Grindhouse. הפרויקט המשותף של רוברט רודרידגז וקוונטין טרנטינו, שם מסתתר הטריילר המקורי של מצ'טה.

סרט מטוגן
The Kentucky Fried Movie
, 1977

הקומדיות האידיוטיות שממלאות את המסכים בימינו יכולות ללמוד משהו מהסרט הראשון שהוציאה החבורה שהנפיקה אחר כך את "טיסה נעימה", "האקדח מת מצחוק" ועוד. פרודיה על הכל, מתכניות טבע ועד סרטי פורנו. כן, כולל העירום.

ציטוט: "מישהו השתין בפופקורן שלכם. סרט ב-11".

צפייה נוספת: סודי ביותר. עדיין מצחיק, אבל הרבה יותר טיפשי.

השינה הגדולה
The Big Sleep
, 1946

the big sleep
אם אתה חייב לבחור קלאסיקה אחת מתוך הרשימה, לך על "השינה הגדולה" | צילום:

האמפרי בוגארט הוא כל מה שבלש פרטי צריך להיות בקלאסיקה הזאת. הסרט אמנם רך הרבה יותר מגרסת הרומן של ריימונד צ'אנדלר, ומי שינסה להתיר את הסבך של העלילה ייתקל בכמה מכשולים בלתי עבירים (מי בעצם רצח את הנהג?), אבל הקשיחות היא הקשיחות הנכונה, האווירה האפלה היא בדיוק אפלה מספיק ואת המתח המיני אפשר לחתוך בסכין. כבונוס נסו לנחש: מה באמת קורה בין בוגארט לדורות'י מלון בקטע הבא?

ציטוט:  "She tried to sit in my lap while I was standing up"

צפייה נוספת: צ'יינהטאון. ג'ק ניקולסון עושה מעט ככל האפשר כדי להציל את הבחורה. נפלא.

ליבי החסיר פעימה
De Battre Mon Coeur S'est Arête, 2005

כמה מתאים לצרפתים להציג בחור אלים שבעצם רוצה להיות נגן פסנתר ולהתמסר למוזיקה קלאסית. אלא שכאן מדובר דווקא ברימייק לסרט אמריקני. כרגיל, בצרפתית הכל נשמע טוב יותר, ואי אפשר שלא להאמין לשחקן רומאן דורי כשברגע אחד הוא שובר ראשים, וברגע השני הוא שובר את האצבעות בניסיון ללמוד את הטוקטה במי מינור של באך. מערכת היחסים ההרסנית בין הגיבור לאביו, צריכה להזכיר לכל גבר למה בעצם הוא חייב לסמוך רק על עצמו, ולפעמים לתת סיכוי לקול המוזיקה.

ציטוט: "אם היית אוהב אותי היית שואל אם אני דופקת אחרים".

צפייה נוספת: זיקוקין די נור. יצירת המופת של טקאשי קיטאנו הופכת את האלימות לשירה.

מעריצה צמודה
Bull Durham, 1988

bull-durham
ולסיום: סרט גברים שגם חברה שלך תהנה ממנו. אתה יכול להודות לנו אחר כך | צילום:

נכון, מדובר אחד מסרטי הספורט המשובחים בכל הזמנים. לא קל כשמדובר בבייסבול, מתחרה עיקרי על תואר הספורט המשעמם בעולם. נכון, אפשר לכתוב ספר שלם על כל מה שנוטף מסוזן סרנדון אל מול עיני הצופים. נכון, מדובר באחד התרגומים הכי מטופשים לשם של סרט. אבל חשוב מכל אלה הוא הפרט הבא: כשתצפה בסרט הזה עם בת הזוג שלך, גם היא תיהנה. כמה חוויות משותפות כאלה יש בחיים?

ציטוט: "אל תנסה לפסול את כולם. פסילות הן משעממות. וחוץ מזה, הן פשיסטיות".

צפייה נוספת: Invictus של קלינט איסטווד. כי גברים אמיתיים משחקים רוגבי.

>> קליפורניקיישן, דקסטר והסופרנוס: 10 הסדרות שכל חבר חייב לראות