גדוד נחשון (צילום: אסף פריד)
אני אומר לכם, זאת דרך בדוקה להתחיל לצאת חמשושים | צילום: אסף פריד

סירוב פקודה היא תופעה נפשעת ומסוכנת לחוזקו ומוסריותו של צבא העם, אבל בתקופה האחרונה הסרבנות הפכה לאופנה: חיילים התחילו לעשות מה שבזין שלהם – בעידוד ההורים – ויש בונוס כלכלי וסרטים ביוטיוב. הצבא כבר מתורגל: יש עונשים וסדרות חינוך, וכל החיילים בצה"ל יודעים שיש שלושה סוגים של פקודות בצבא: פקודה חוקית - שצריך לבצע; פקודה בלתי חוקית - שצריך לבצע; ופקודה בלתי חוקית בעליל – שאסור לבצע.

החיילים הסרבנים אולי חושבים שהם מסרבים לפקודות בלתי חוקיות בעליל, אבל אפשר להתווכח על זה.

בצבא, החוק היבש נרטב לעיתים קרובות

בוא נבין את העניין; יש פקודה חוקית שזה בערך הבסיס לכל הקטע החברתי בצבא, כלומר מותר למישהו שנולד במקרה חצי שנה לפניך, להחליט בשבילך: מתי תצחצח שיניים ומתי תשתין, מתי תקום ומתי תצא הביתה לראות את ההורים ואת החברה האוהבת שלך. המפקד שלך יכול החליט שלא תעשה סקס עם חברה שלך 56 יום בפקודה – חוקית – וככה העסק עובד. ככה זה הצבא: יש דרג ויש זרג, והזרגים צריכים לבצע מה שאומרים להם לעשות.

פקודה בלתי חוקית זאת פקודה שאסור לתת – אבל בשביל למנוע אנרכיה ולא לתת לכל טירון את הזכות להתחיל להתווכח, צריך לבצע את הפקודה ורק אחר כך להתלונן. כלומר, אם קיבלת פקודה לנקות סיר 42 עם הלשון או לשמן את המקלע עם מים חמים, זאת פקודה בלתי חוקית. משמע: אין בה שום היגיון והיא נעשית מתוך גחמה פסיכית של המפקד שלך – אבל אתה עדיין חייב לבצע אותה. אין פה סכנה לחיי אדם ולא הולך להיווצר מצב מסוכן שבו לא ניתן להחזיר את הגלגל לאחור. בצע את הפקודה, ואחרי שאתה מסיים דווח על המקרה למפקד של המפקד שלך, או לכרמלה מנשה. אם הם יסכימו איתך – יצאת גבר. אם לא – יצאת בכיין, אבל לפחות לא יצאת סרבן פקודות.

לעומת זאת, פקודה בלתי חוקית בעליל זאת פקודה שאסור לך לבצע באופן מוחלט – גם אם הרמטכ"ל של צבא ארצות הברית מודיע לך בקשר: רות סוף! אין כאן שחור ולבן או נוסחה הגיונית, ולמעשה יש מספר מצבים יוצאי דופן בהם ישנה דילמה מוסרית אמיתית וקשה. איך תדע אם הפקודה היא בלתי חוקית או בלתי חוקית בעליל? או במילים אחרות: מתי מותר לך לסרב פקודה?

התייעצנו עם משרד עורכי דין בנימין קוזניץ פסח ושות', שמתמחים בדינים צבאיים ומפעילים את האתר army.co.il, והבאנו כמה דוגמאות שיכולות לקרות גם לך. כך שאם אם אתה מקבל את אחת הפקודות הבאות, יהיה לך מושג קצת יותר טוב איך כדאי לך להתנהג:

הפקודה: להרוג חתול

גור החתולים הבכיין והרטוב שמצאת בתחילת הקו, מיילל מקור ורעב ליד הצפרדע של המוצב, גדל והפך לחתול שמנמן ושובב עם פוטנציאל משובח להפוך לקמע מחלקתי. אבל הסמ"פ אוהב רק כלבים ונותן, דווקא לך, פקודה ישירה: לקחת רעל עכברים ולהרעיל את החתול.

הדילמה: זה החתול שלך, שמבקר אותך כל שמירה עם גרגורים ומשחקים וקפיצות מצחיקות ומעביר לך את הזמן בסבבה. גידלת אותו מגור, אכלתם מאותו המסטינג ועכשיו אתה מקבל פקודה ישירה להרוג אותו.

מה תעשה: להרוג בעל חיים זאת פקודה בלתי חוקית בעליל; תסרב.

הפקודה: לסכן את החיים שלך ושל החיילים שלך לחינם

הסדר מקל ללוחם גבעתי (צילום: דובר צהל)
להיכנס לשם? לא נראה לי, המפקד. חוץ מזה, אני מכיר את הטלפון של כרמלה מנשה בעל פה | צילום: דובר צהל

אתה קצין מילואים שנקלע לקרב מבלבל בעומק לבנון. המחשב הראשי של חיל האוויר מודיע למח"ט דרך הפלזמה, שבית מספר 332, בפאתי הכפר המופגז, מוגן משלושה כיווני אוויר וסייען של 504 צבע את הגג, לפני שנתיים, בצבע מיוחד – שמראה לטייסים שבבית הזה שוהים כוחותינו. המג"ד נותן לך פקודה ישירה להכניס באור יום: שתי פלוגות מלאות ומחלקה של הנדסה עם כל הציוד לתוך בית מספר 332 ולהעביר שם את הלילה.

הדילמה: אתה יודע שלהיכנס לבית כזה שקול להתאבדות: טיל קורנט קטן אחד יהרוג את כולכם. האם אתה באמת הולך לציית לפקודה שתסכן אותך ואת החיילים שלך, או שאתה הולך לקבל החלטה אמיצה ולפזר את הלוחמים בכיתות קטנות בכל הבתים בכפר?

מה תעשה: זה אחד מהמקרים האלה בהם אין שחור ואין לבן. בשטח הדברים נראים אחרת מאיך שהם נראים על מסך הפלזמה של המח"ט, אז יכול מאוד להיות שאתה צודק בשיקול שלך – לך עם מה שהלב שלך אומר; כבר קרו מקרים שמפקדים קיבלו צל"ש רק בגלל שהם סירבו פקודה של המפקדים שלהם.

הפקודה: לסרס את החבר הכי טוב שלך

אתה כלבן מקצועי ביחידת עוקץ. הזאב הבלגי הנאמן שלך הוא שיא הבריאה ונפלאות הגזע: הוא יודע לקרוא כרוזים בערבית, הוא מכין קפה רובאית עם חלב חם ומתוק, מחלק את הכוסות לפי פז"ם והוא מוכן לקבל כדור בשבילך – כי הוא אוהב אותך באמת ועד הסוף. ואז אתה מקבל פקודה ישירה בכתב מהווטרינר הניאו-נאצי של היחידה: לקחת את "חץ" המלך לסירוס.

הדילמה: זה הכלב שלך, אתה ישן איתו כפיות בצוללת, מסריח מפרווה וליקוקים ורוק. אתה מעריץ אותו והוא אותך, ואין סיכוי שאתה בוגד בו. האם תוריד לחבר הכי טוב שלך את הביצים בגלל פקודה מזוינת?

מה תעשה: אין לך ברירה, גבר. מדובר בפקודה חוקית – הביצים של הכלב שייכות לצבא.

הפקודה: להלשין על חבר

אמצע טירונות יחידה. המ"מ בודק ציודים במסדר יציאה למסע, יש מימייה שמשקשקת והסמל מאיים עם קללות מצחיקות. אתה חניך תורן והחבר הכי טוב שלך שעומד מאחוריך בשלשות לא מצליח להתאפק ומצחקק. המ"מ הנעלב דורש בפקודה להסגיר את המצחקק הפחדן שמבייש את כל הסיירת. כולם שותקים ומקבלים שעה ביציאה ואתה, חניך תורן, מקבל פקודה ישירה מהסמל מחלקה להלשין ולהצביע על הפושע המצחקק שהולך לסגור חודש.

הדילמה: אתה אומנם חניך תורן עם רעל בוורידים ויש לך קב"א של קצין באו"ם, אבל להלשין על אח שלך?

מה תעשה: בגדול, מדובר בפקודה לגמרי חוקית. אבל אם אתה גבר, שלא תעז.

הפקודה: סקס בפקודה

חיילת מחייכת (צילום: דובר צה"ל, באדיבות גרעיני החיילים)
חייל, אם אני לא גומרת תוך שלושים שניות אתה בצרות | צילום: דובר צה"ל, באדיבות גרעיני החיילים

אתה בקורס מקצועות בשריון. יום חמישי, לילה לבן על משטח הטיפולים והמפקדת הכוסית שלך, לוקחת אותך הצידה לשיחת הבהרה צפופה על זה שהתחצפת אליה בצהריים. אתה קצת מנקר בחושך, מנסה להתרכז בריח הקלוש של השמפו שיוצא לה מהשיער והמפקדת השווה שלך דופקת לך פתאום צרפתית לפנים – ונותנת לך פקודה ישירה לתת לה בראש.

הדילמה: זאת אחלה הזדמנות לניקוי החוטר וסיפור שילך איתך עד השחרור – אבל מדובר במפקדת הישירה שלך. לך תדע איך זה יסבך אותך.

מה תעשה: החוק היבש יתמוך בך במידה ותחליט לסרב ולצאת מהאוהל: מדובר בפקודה בלתי חוקית בעליל. הפיתרון הטוב ביותר: תבטיח לה שתמלא את הפקודה – אבל שתחכה עם זה לחמשוש הקרוב.

הפקודה: לבצע זובור

זאת מסורת בפלוגה: זובור רציני לצעירים ופעורים שהגיעו לפלוגה – הסרס"פ הוותיק קושר אותם זוגות זוגות עם אזיקונים לבנים שעוצרים את הדם לתורן של הדגל, משתין על אלה שצועקים ובוכים ונותן לך פקודה ישירה לזמבר את הצעירים: לשרוף להם את כל השערות בביצים עם עיתונים דולקים ולדחוף לחיילים הקשורים עוף שלם וקפוא לתוך התחת.

הדילמה: זה בדיוק מה שעשו לך לפני פחות מחודשיים: העליבו אותך, השפילו אותך, שרפו לך את כל השערות מהביצים ועכשיו הגלגל התהפך ואתה צריך להחליט אם להתעלל פיזית ומינית בטירונים.

מה תעשה: זה בלתי חוקי בעליל, שלא תעז. חוץ מזה, אם אתה מציית לפקודה כזאת – הפסקת להיות בנאדם והפכת לחתיכת חרא.

חייל (צילום: John Moore, GettyImages IL)
נו, מה כבר ביקשתי, כולה למרוט לו את השיערות בגב. כל הצעירים עוברים את זה | צילום: John Moore, GettyImages IL

הפקודה: לדפוק תלונות לחיילים קרביים

אתה סייר במשטרה צבאית, מפטרל סביב התחנה המרכזית של קריית שמונה, מחפש בפקודה חיילים מפירי סדר: בלי גומיות בנעליים ועם פירסינג בצבע זית בלשון. מזווית העין אתה רואה שני חי"רניקים מאובקים נכנסים עם מדי ב' מלוכלכים, אפודים משופצרים וצ'ימידן ענק של כביסה על הגב. יש להם קצת בוץ לבנוני סמיך ודביק על הנעליים, ואתה קיבלת פקודה ישירה: לתקוע תלונה לכל מי שמזלזל במדים ובצה"ל.

הדילמה: אדון שוטר, החיילים האלה שכבו כל הלילה בגשם – במארב כוכב – בשבילך, הם יוצאים הביתה במדי ב' בגלל שאפשר לצאת מהמוצב שלהם רק עם טנק ובכלל האנשים האלה בחצי הלם קרב, אחרי 56 יום סגורים בצוללות, בלי לראות נשים ושווארמה. מצד שני, לתת להם תלונה זאת העבודה שלך.

מה תעשה: זאת אולי פקודה חוקית, אבל בחייאת גבר, עזוב אותם – זאת פקודה מטומטמת.

הפקודה: להרעיל את עצמך

אבא שלך נלחם באי גרין, אח שלך חיסל עם הידיים את אבו מרזוק בפשיטה ימית ונועזת על טריפולי, והחלום הכי גדול שלך בחיים זה לסיים את ההכשרה המפרכת בעתלית ולענוד את כנפי העטלף של הקומנדו הימי. אבל כדי לעשות את זה אתה מקבל פקודה לשחות בתוך הקישון, שהוא פחות או יותר נחל הכי מזוהם בארץ.

הדילמה: השייטת והחברים החדשים שלך - זה הדבר הכי חשוב שקרה לך בחיים, אתה הולך להגשים חלום ואבא יהיה גאה בך... אבל האם זה שווה את האפשרות שעוד כמה שנים תשכב קירח מהקרנות ורזה כמו ניצול שואה, עם רעל באינפוזיה וגידול בגודל של כדורסל על הכבד?

מה תעשה: קשה לדעת אם מדובר בפקודה בלתי חוקית בעליל. נשאר רק לסמוך על הקומון סנס שלך, והקומון סנס שלך צריך להגיד לך שלשחות במי ביוב זה לא מאוד מומלץ.

>> המפקדים מטרטרים אותך? כך תדע אם זאת התעללות אמיתית או שאתה סתם מתבכיין