שוטרים במשטרת ישראל (צילום: שי לוי)
הסיפור המסוכן הבא יכול לקרות בכל רגע (אילוסטרציה) | צילום: שי לוי

לפני שנספר לכם על השוטרים הישראלים שהפגינו אומץ בלתי רגיל, נדלג רגע לסוף –לתגובות שיהיו לכתבה הזו אחרי שתעלה לאוויר. סביר להניח שיהיה מי שיכתוב "משטרע" ואחרים שיספרו כמה השוטרים דפקו אותם. משטרת ישראל מעולם לא זכתה לאהדה יתרה וזאת למרות שמדובר באנשים שנמצאים בכל יום ברחוב בכדי לשמור עלינו, עובדים בלילה כדי שלא יגנבו לכם את הרכב ובימי החורף הקרים כדי לנקות את הרחובות מסמים. עוד לא התחלנו לדבר על תאונות הדרכים ומקרי הרצח, וכל זה תחת תנאים שלעתים יכולים להיקרא לא פחות ממבישים. למרות כל זה, משהו שם לא דופק כמו שצריך ובסקרים שונים משטרת ישראל לא ממש נמצאת גבוה. אז נכון שגם שם יש תפוחים רקובים, אבל קבלו כמה סיפורים שאולי משקפים קצת יותר טוב את לובשי המדים הכחולים.

הקצין שהציל אישה ותינוק

הצפה ברחובות (צילום: חדשות 2)
עוד שניות ספורות וזה היה נגמר אחרת | צילום: חדשות 2

למרות שהחזאים מספרים לנו שחורף כזה לא היה פה כבר עשר שנים אנחנו נספר שדווקא היה אחד כזה ב-2009 וזה הבסיס לסיפור שלנו. לא מעט גשם ירד באזור גוש דן, מה שגרם להצפות וסחף ברחובות. בעיר רחובות נסעה אם יחד עם בנה כשהם לא מודעים לסכנה. ברחוב הלח"י בעיר נוצר אגם של ממש עם סחף אדיר ונהגת הרכב לא הבינה את עומק המים ונתקעה בדיוק באמצע הרחוב. המים המשיכו לעלות והסחף גבר. האישה המבוהלת, עם תינוק בן שנה, התקשרה לבעלה שהזעיק את המשטרה. למקום הגיעו מספר שוטרים בפיקודו של קצין הסיור שלום כהן. כשהם הגיעו לשם המים כבר עברו את גובה חלונות הרכב והיה ברור שאין זמן לחכות לכבאים עם הציוד הכבד. למרות הזרם הכבד כהן נכנס עם השוטרים למים ובקושי רב הצליחו לחלץ את האם והתינוק. מעדויות שנאספו במקום עולה שאם היו מחכים שנייה או שתיים נוספות הסיפור היה נגמר אחרת. העדים סיפרו שמיד לאחר שחולצו הלכודים המים הציפו את הרכב כליל והוא נסחף.

קופצים על רכב נוסע

שוטרים (צילום: שי לוי)
לעצור מישהו שלא רוצה להיעצר - זאת סכנת חיים (אילוסטרציה) | צילום: שי לוי

לפני כשנתיים בערך התקבל דיווח במודיעין של תחנת באר שבע על רכב שמגיע עם כמות גדולה של סם מסוג אם.די.אם.איי. עצירת רכב על ידי בלשים נחשבת למסוכנת במיוחד – מדובר באדם נגד מכונה, פשוטו כמשמעו. הנוהל אומר שאת הרכב יש לעצור רק ברמזור כשלפחות רכב אחד, עדיף שניים, נמצא מולו. זה נועד למנוע מהנהג לברוח ולדרוס את השוטרים כפי שקרה בלא מעט מקרים. אלא שהבלדר המדובר הגיע בשעת לילה מאוחרת ובאר שבע היא ממש לא תל אביב. אין רכבים ברחוב. הבלשים נסעו ונסעו עד שהבינו שאין ברירה וצריך לעצור את הרכב בסיטואציה מסוכנת. ברכב נהג א', שהיה גם ראש משמרת הבילוש. שני בלשים נוספים, י' ו-ש', היו צריכים לזנק ולהיכנס בהפתעה לרכב של הסוחר משני הצדדים, אם החלון סגור והדלת נעולה לשבור, וכמובן להתפלל שלא יידרסו. א' נתן את האות והבלשים זינקו. מה לעשות שאדם עם סמים ממש לא עושה חשבון וברגע שהבלשים הגיעו לרכב הוא לחץ על הגז. ש' שכבר היה חצי גוף בפנים הסתובב מהמכה כמו סביבון, אבל י' עשה את העובדה. הוא זינק פנימה למרות שהרכב התחיל בנסיעה ובלם אותו. סוף טוב והסמים לא הגיעו לרחוב.

מנעו פיגוע בגופם

גלית ארביב (צילום:  Photo by Flash90)
נהרגה בזמן הסתערות על המחבל. גלית ארביב ז"ל | צילום: Photo by Flash90

שנת 2002 הייתה שנה קשה במדינת ישראל ורוויה בפיגועים. בשל עבודתם היו השוטרים בחזית הלחימה וזה לא משנה אם מדובר בסייר, בלש או חוקר שעוברים מטווח פעם בכמה חודשים. בחודש פברואר באותה שנה חדר לשכונת נווה יעקב בירושלים מחבל חמוש ברובה סער. המחבל פתח באש על רכבים חולפים ולעבר הבתים. שלושה שוטרי סיור חמושים באקדחים הגיעו לזירה ולא היססו להסתער על המחבל. ראשונה זינקה מהרכב רס"ל גלית ארביב, שהספיקה לירות כמה כדורים בטרם נהרגה. שני השוטרים הנוספים הסתערו גם הם על המחבל. סמ"ש עמיחי דהן הסתער על המחבל למרות שנשקו לא פעל. הוא ניסה להגיע למצב של קרב מגע אך נהרג מהירי של המחבל. למרות שרס"ר אדם גרינפלד הבין שהוא לבד הוא המשיך לירות ולהסתער על המחבל. בין גרינפלד למחבל נוצר מאבק שבמהלכו נפגע השוטר מירי אך המשיך במאבק. בסיוע של אזרחים שהיו במקום הוא הצליח להשתלט על המחבל.

ירי בנסיעה על רכב המחבלים

יורה מרכב נוסע (צילום: prweb.com)
ירה מרכב נוסע, פגע בחגורת הנפץ של המחבל וגרם לפיצוץ רכבו (אילוסטרציה) | צילום: prweb.com

באותו החודש הבחינו שוטרים ברכב חשוד, הפעם באזור מחנה 80. לוחית הרישוי לא התאימה לסוג הרכב, מה שעורר את חשדם של השוטר ארז בלום והמתנדב יקיר שוורץ. בבדיקה בקשר נאמר להם שמדובר ברכב גנוב. הם חסמו את הרכב כשלפתע ירד אחד מנוסעי הרכב שהתגלה כמחבל. הוא ירד עם רובה מסוג קלצ'ניקוב ופתח באש על השוטרים. השוטרים השיבו באש ובקרב שנוצר ממרחק של 5 מטרים בלבד הם חיסלו את המחבל. בינתיים מחבל שני שנשאר ברכב התחיל בבריחה. המתנדב נשאר עם המחבל שנפל, הייתה עליו חגורת נפץ, והשוטר בלום פתח במרדף רכוב אחרי המחבל. תוך כדי נהיגה הוא שבר את השמשה הקדמית של הניידת ופתח באש על המחבל. זה מצדו השליח מטענים על השוטר, שגרמו לתקר בגלגלי בניידת. למרות זאת בלום המשיך במרדף כשהוא ממשיך לירות ולנהוג. לפתע הרכב של המחבל התפוצץ מפגיעת הכדורים של בלום בחגורת נפץ שהייתה גם על המחבל הזה. חבלן משטרה ניטרל את המטען שהיה על המחבל שנהרג ראשון. בזכות האומץ של השוטרים נמנע פיגוע המוני.

חילוץ בתוך המון שמתפרע

פקד ענאד עוידה (צילום: משטרת ישראל)
חדר אל תוך ההמון וחילץ משם את השוטרת הפצועה. פקד ענאד עוידה | צילום: משטרת ישראל

באוקטובר 2007 פרצו מהומות בפקיעין שבצפון בגלל אנטנה סלולרית שהוצבה בישוב. כוחות גדולים של משטרה פעלו בכפר בכדי למנוע את ההתפרעות ולבצע מעצרים. השוטרים ספגו מטחים של אבנים, הותקפו במוטות ברזל ובאלות. בשלב מסוים הצליח ההמון לכתר את אחת השוטרות. היא הוכתה באמצעות אלות ונעשה בה לינץ' של ממש, כולל אבנים ואדנית שהושלכה עליה. גם כשהשוטרת איבדה את ההכרה ההמון המשיך להכות אותה. פקד ענאד עוידה הבחין בתקיפה ויחד עם השוטרים שלו חדר אל תוך ההמון וחילץ משם את השוטרת הפצועה. במהלך החילוץ הוא ספג מכות קשות ואבנים. למרות זאת המשיך בחילוץ. רק אחרי שיצא משם גילה שגם נדקר בידו ובמצח.

מעטים נגד רבים

בורה רצון (צילום: משטרת ישראל)
שני שוטרים הסתערו על ארבעה עבריינים. רס"ם בורה רצון | צילום: משטרת ישראל

בספטמבר 2010 הבחינו שני שוטרי סיור בחוליה של גנבים מנסה לפרוץ לכלי רכב באחד מרחובות תל אביב. חולית הגנבים מנתה ארבעה עבריינים כבדים. למרות הנחיתות המספרים השוטרים הסתערו על הגנבים ובמקום נוצר עימות אלים וקשה. למרות זאת, הצליחו השוטרים להשתלט על הגנבים. במהלך האירוע נפלט כדור מנשקו את אחד השוטרים, רס"ם בורה רצון, והרג את העבריין חזאם אבו על-בעאת. "שני שוטרים אמיצים הסתערו על 4 גנבים, לכדו 3, ואחד, לצערנו, נהרג תוך כדי פעילות". אמר לאחר האירוע מפקד מחוז תל אביב ניצב שחר איילון.

מרדף על הגגות

באחד מהלילות הקרים קיבל צוות בילוש של תחנת באר שבע דיווח על אדם שפורץ לחנות. הצוות הגיע למקום וניסה לעצור את הגנב שהתגלה כאצן לא קטן. אחרי שהבין שהבלשים לא מתכוונים לוותר לו הוא החליט לאתגר אותם ועלה על אחד מהבניינים, משם יצא לגג. המרדף הפך להיות מסוכן משום שהגנב התחיל לברוח תוך שהוא קופץ מגג לגג. הבלשים החליטו לא לוותר וקפצו אחריו למרות הגובה והמרחק בין גג לגג. בסופו של דבר הם הצליחו להדביק אותו אבל זה לא הסתיים ובגובה של שש קומות נוצר מאבק בין זוג בלשים לגנב שלא היסס ואף ניסה לזרוק אותם מהגג. בסופו של דבר הם הצליחו לבצע מעצר והבחור הובל אחר כבוד להמשך חקירה בתחנת המשטרה. אירוע דומה הסתיים במותו של שוטר בראשון לציון, אחרי שזה עלה לגג של בניין כדי לתפוס פורץ ונפל אל מותו מגובה רב.

>> ומנגד: הפושעים הכי גרועים בישראל