בלילה שבין שישי לשבת בשבוע שעבר נרצח ביריות פרנסואה אבוטבול, מראשי משפחת הפשע בנתניה, על ידי מתנקש רכוב על אופנוע שירה בו מטווח קצר ונמלט מהמקום. החיסול הזה הוא רק אחד מתוך שורה של חיסולים אכזריים במסגרת העולם התחתון בישראל שהתרחשו בשנים האחרונות - חיסולים שידעו עליית מדרגה מבחינה מקצועית.

זירת הרצח של פרנסואה אבוטבול, אמש (צילום: חדשות 2)
זירת הרצח של פרנסואה אבוטבול | צילום: חדשות 2

בעוד שבימים עברו נחשבו חיסולים באמצעות אקדח נדירים מאוד - העבריינים אהבו לראות את הלבן של העין, ובתקופתם של עבריינים כמו שמעיה אנג'ל יחזקאל אסלן ושות נהגו לחסל בסכינים ובמידת הצורך גם אגרופים - עם השנים התחילו חיסולים באמצעות רובי סער, מטעני חבלה ובמידת הצורך טילי לאו. היום הגענו למצב בו מחסלי העולם התחתון לא יביישו אפילו סוכן מוסד מקצועי, ולא פעם ניכר כי ישנה העתקה מעולם אחד לשני.

זאת ההזדמנות להיזכר בכמה מהבולטים שבחיסולים בעולם התחתון הישראלי לאורך השנים.

פליקס אבוטבול: 9 שנים לפני הבן, גם האב נרצח ביריות מתנקש

ב-2002 עמד אביו של פרנסואה, פליקס, בחזית הקזינו המפואר שבבעלותו בפראג. שמו של אבוטבול שכונה "מלך ההימורים של נתניה", נקשר בשורה של חיסולים בעולם התחתון אך בית המשפט החליט לשחררו ממעצר ואפשר לו לעזוב את הארץ ואת רודפיו מבקשי הנקמה.

אך אנשי העולם התחתון, שכנראה ממש העריצו את עובדי המוסד, החליטו לבצע את החיסול שלהם ב"בית המבטחים" של אבוטבול. בדמיון מצמרר לרצח הבן, נורה אבוטבול בלילה מטווח קצר על ידי אלמונים, שמיהרו להסתלק מן המקום.

רמי אמירה: חיסול לאור היום ברחובות ראשון לציון

הנרצח: רמי אמירה, ארכיון (צילום: חדשות 2)
הניסיון הראשון לרצוח אותו עלה בחייה של מרגריטה לאוטין. רמי אמירה | צילום: חדשות 2

דוגמה נוספת להתנקשות מקצועית נוסף ניתן למצוא בחיסולו של רמי אמירה, שנחשד בניהול ארגון לסחר בנשק, בפברואר השנה (אותו אמירה שבניסיון חיסול קודם שלו נהרגה מרגריטה לאוטין). היה זה יום סגריר ברחובות ראשון לציון כשאופנוע טי-מקס שחור ועליו שני רוכבים נצמד לקטנוע של אמירה שעצר ברמזור.

בתוך שניות שלף היושב מאחור אקדח וירה מספר קליעים בעבריין הבכיר שנהרג במקום, לנגד עיניהם של אזרחים תמימים שנהגו ברכביהם לצד המתנקשים. אחת מהיריות אף ניפצה את השמשה של מכונית סמוכה ופצעה קל אישה שישבה בתוכה. מיד לאחר מכן נמלטו המתנקשים מהמקום, נטשו את האופנוע ועזבו ברכב מילוט - הכול תוך דקות ספורות.

פנחס בוחבוט: רצח בבית החולים מידיו של שוטר

האחים פריניאן (צילום: חדשות 2)
האנשים שחשודים בהזמנת הרצח של בוחבוט. האחים פריניאן | צילום: חדשות 2

ב-1999 שכב העבריין האשקלוני, פנחס בוחבוט, בבית החולים תל השומר כשהוא פצוע באורך קשה מניסיון חיסול כושל עשרה ימים קודם לכן. ב-25 לספטמבר הגיעו לבית החולים שני מבקרים לבושים כשוטרים, אחד מהם אגב באמת היה שוטר ביס"מ ירושלים, צחי בן אור. הם לא התרגשו כלל מהצוות הרפואי או האבטחה, ניגשו בנונשלנטיות למיטת החולה, שלפו אקדח וסיימו את העבודה. בן אור, אגב, חוסל אחר כך בקנקון שבמקסיקו על ידי ערן חייא במסגרת חיסול חשבונות נוסף. הרוצח הוא בנו של איתן חייא, מראשי המאפיה הישראלית בארה"ב שהורשע בעצמו ברצח.

יעקב אלפרון: מכונית התופת שחיסלה את הסנדק הישראלי

העבריין יעקב אלפרון (תמונת AVI: אור גץ, חדשות1 ערוץ 2)
אחרי 30 שנים בצמרת הפשע, מצא את מותו במכונית. יעקב אלפרון | תמונת AVI: אור גץ, חדשות1 ערוץ 2

כשהעבריינים הרגישו עצמם ראשי מדינה הם התחילו להסתובב ברכבים ממוגני ירי – מה שרק הגביר את המוטיבציה של אנשי המקצוע. היה זה כשיעקב אלפרון נסע לבקר את היורש שלו, דרור, בבית המשפט. אל הדיון עצמו הוא מעולם לא הצליח להגיע, זאת משום שבאמצע דרך נמיר בתל אביב הופעל מטען רב עוצמה שהוסלק ברכב בצורה מקצועית, ולא התגלה בבדיקה לפני הנסיעה. ביציאה מהמכון לרפואה משפטית הצהיר זלמן האח כי מבצע החיסול לא יגיע לזקנה והוא ידוע כאדם שיש לו מילה.

ואסים סלאמה: שילם בחייו על סכסוך המשפחות בטייבה

בעולם הפשע לא מבדילים בין עדות ועמים, וגם במגזר הערבי מפגינים כישרון רב. בתמורה לסכום של 50,000 שקלים, באדיבות חמזי וחאדר עבד אל קדר, נשלחו ארבעה מחסלים שכונו "המשפצים", לחסל את ואסים סלאמה, שהשתייך למשפחת חרירי היריבה. הם פגעו ברכב בו נסע סלאמה כאילו זו תאונת דרכים רגילה ואז שלפו אותו מהרכב, העבירו אותו לשדה פתוח ווידאו הריגה. במקרה זה עצרה המשטרה את כל המעורבים.

ולפעמים הניסיון גם נכשל: איציק אברג'יל וזאב רוזנשטיין

זאב רוזנשטיין (צילום: חדשות 2)
שרד למעלה מ-10 ניסיונות חיסול. זאב רוזנשטיין | צילום: חדשות 2

לא תמיד מצליחים הניסיונות להיפטר מיריבים בעולם התחתון, אך זה לא אומר שהמוטיבציה לא קיימת. ניסיון הרצח הבא כבר מבטא ממש את רצונן של משפחות הפשע לעלות לליגה העולמית. חוליית מחסלים מקצוענית ממוסקבה שהגיעה לישראל ארבה לרכבו של יצחק אברג'יל, מראשי משפחות הפשע החזקות במדינה, ופתחה לעברו באש. אברג'יל הצליח להימלט אך כוחות המשטרה שהגיעו למקום מצאו עוד מספר אמצעי לחימה כולל רובי סער וטיל לאו אחד, החבר'ה האלה לא התכוונו לקחת שבויים.

אבל אין ספק שהשורד הגדול ביותר בעולם התחתון הוא זאב רוזנשטיין, האיש ששרד לא פחות מ-10 ניסיונות חיסול ואף יותר, החל בירי ועד מטענים – אויביו לא היססו להפעיל מטען חבלה גדול בלב תל אביב בכדי לחסלו והרגו כמה אזרחים אך לא את היעד שלהם.

אם כל הסיפורים הללו לא הצליחו להמחיש עבורכם בצורה אמיתית את האכזריות של חיסולי העולם התחתון, שני הסרטונים הבאים של חיסולים מהשנים האחרונות יסייעו להפוך את המילים הללו למשמעותיות הרבה יותר.

>> משפחות הפשע המסוכנות ביותר בעולם