אין תמונה
אתה תזהה את המטרה, הקליע כבר יידע מתי הוא צריך להתפוצץ. XM-25

צבא ארצות הברית יתחיל בקרוב להשתמש באפגניסטן ברובה עתידני שיורה כדורים חכמים שנשלטים מרחוק. הרובה, XM-25, משתמש בכדורים שתוכנתו להתפוצץ לאחר שעברו מרחק מסוים, מה שיאפשר לפגוע באויבים אפילו אם הם מסתתרים מאחורי מחסה.

הטווח של הרובה, 700 מטר, הוא יעיל יותר מרוב רובי הסער הקיימים. הרובה פותח במיוחד עבור צבא ארצות הברית ולפי הדיווח של הדיילי מייל, החיילים האמריקנים יתחילו להשתמש בו באפגניסטן במשך החודש הבא.

הרובה שולח קרן לייזר כדי לקבוע את המרחק המדויק עד למכשול, ואז החייל המתפעל אותו יכול להוסיף או להחסיר שלושה מטרים מהמרחק הזה כדי לאפשר לכדורים להתפוצץ מעל או ליד המכשול. כדורי ה-25 מילימטר הנורים מהקליע הינם כדורים חכמים; בתוכם קיים שבב שמקבל אותות רדיו מהרובה כדי לדעת איפה צריך להתפוצץ.

השיטה הזאת תהפוך את הרובה ליעיל ביותר נגד צלפים שמסתתרים בתעלות, למשל - במקום לקרוא לסיוע אווירי שיפציצו אותם מלמעלה. הוא יהיה יעיל במיוחד בקרבות הרחוב שהחיילים האמריקנים צריכים להתמודד איתם - ויאפשר לירות גם באויבים המסתתרים מעבר לקירות.

כריסטופר לנר, סגן אלוף שמנהל את פרויקט ה-XM-25, תיאר את הנשק כ"משנה חוקי המשחק". הוא צופה שצבא ארצות הברית יקנה 12,500 רובים כאלה השנה - אחד לכל מחיילי החי"ר והכוחות המיוחדים שנמצאים בשטח. "עם הנשק הזה, אנחנו מבטלים את המחסות של האויב", אמר לנר לפוקס ניוז. "הטקטיקות יצטרכו להיכתב מחדש; הדבר היחיד שאנחנו רואים את האויב יכול לעשות, זה לברוח".

כרגע הפיצוץ של הכדורים הוא קטלני, אבל יוצרי הרובה אומרים שבעתיד יהיו גם כדורים שרק יהממו את האויב ולא יהרגו אותו.

>> תבור, M-16 או קלצ'? הרובים הטובים בהיסטוריה