טייס ישראלי, מסוק אפצ'י (צילום: David Silverman, GettyImages IL)
על פי העיתונות הזרה, הזרוע הארוכה של צה"ל מגיעה לכל מקום | צילום: David Silverman, GettyImages IL

"בהשקט ובבטחה תהיה גבורתכם", נכתב בספר ישעיהו. בהשקט ובבטחה פועלים המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים, שירות הביטחון הכללי וצה"ל מדי יום - כך על פי פרסומים זרים - כדי להבטיח את ביטחון ישראל. הם ביצעו אינספור מבצעים הרואיים ועלומי שם במהלך השנים, על רובם ודאי לא תשמעו לעולם, על חלקם אתם יודעים כי מקורות זרים פרסמו זאת. "באין תחבולות ייפול עם", גורס ספר משלי. תחבולות, כך נראה, זה בהחלט הצד החזק שלנו; ממדינה קטנה ושולית במזרח התיכון, הפכנו לאחת המעצמות המודיעיניות הטובות בעולם. ועתה, לאור המבצע המסתורי בסודן, החלטנו להביא לכם את מיטב החיסולים, לפי מקורות זרים, של ארגוני הביטחון הישראליים.

נקמה: חיסול מבצעי הטבח במינכן 1972-1979

אל ג'ווארי היה מעורב גם באסון מינכן (צילום: חדשות 2)
ישראל לא נשארה חייבת. "ספטמבר השחור" | צילום: חדשות 2

11 חברי משלחת ישראל לאולימפיאדת מינכן נטבחו באכזריות בשנת 1972 מידיהם של טרוריסטים, חברי ארגון הנקרא "ספטמבר השחור". הרצח עורר זעזוע עמוק בכל רחבי העולם, וראש הממשלה דאז, גולדה מאיר, הורתה לראש המוסד, צבי זמיר, לחסל את חברי הארגון. זמיר הטיל את המשימה על מייק הררי, מפקד אגף המבצעים "קיסריה", שארגן מספר צוותים קטנים שפעלו באופן עצמאי ועבדו ישירות מולו. במשך שבע שנים רדפו אנשי יחידת "כידון" (לפי פרסומים זרים – יחידת חיסולים שפועלת תחת אגף "קיסריה") אחרי מבצעי הרצח, והצליחו לחסל שמונה מחברי הארגון, ביניהם גם את עלי חסן סלאמה, ראש הארגון, ואת מחמוד המשארי, מספר 2 בארגון. החיסולים בוצעו בפעולות כירורגיות מדויקות, כאשר באחד החיסולים ירו אנשי המוסד 11 כדורים, אחד עבור כל ישראלי שנהרג. לפי הדיווחים, אנשי המוסד היו נוהגים לשלוח כרטיס תנחומים ופרחים למשפחות שעות לפני החיסול ועליו היה רשום: "תזכורת לכך שאנחנו לא שוכחים ולא סולחים".

כל הסיפור הזה, אגב, מבוסס על פי פרסומים זרים (ועל פי הסרט "מינכן" של שפילברג). צבי זמיר, בראיון לעיתון הארץ, הכחיש שמאיר נתנה כזאת פקודה: "לא הייתה שום הוראה של גולדה לנקמה".

בשעת ליל מאוחרת: חיסול אבו ג'יהאד בתוניס 1988

אבו ג'יהאד (ח'ליל אל וזיר) היה סגנו של יאסר ערפאת בארגון הפת"ח, ואחראי לאינספור רציחות של ישראלים. אבו ג'יהאד, כך טוענת העיתונות הזרה, חוסל על ידי כוח של סיירת מטכ"ל בסיוע של סוכני מוסד ושייטת 13. כפי הנראה, לוחמי מטכ"ל הגיעו באמצעות ספינות של השייטת ושם פגשו אותם סוכני המוסד. בשעה 1:30 לפנות בוקר המתינו הלוחמים מחוץ לביתו של אבו ג'יהאד, וכשנכבה האור עלו במדרגות וחיסלו אותו. לפי הדיווחים, גופתו של אבו ג'יהאד הייתה מחוררת ביותר מ-50 כדורים, אולם הלוחמים חסו על חייהם של אשתו ובתו. העיתונות המשיכה לדווח כי אהוד ברק בכבודו ובעצמו שהה על ספינה מחוץ לחופי תוניסיה ופיקד על המבצע. כשהסתיים המבצע עלו לוחמי מטכ"ל על ספינות זודיאק של השייטת ושבו לישראל.

אופנוע במלטה: חיסול פתחי שקאקי במלטה 1995

שקאקי היה מייסדו ומנהיגו הבלתי מעורער של הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני. שקאקי חוסל במלטה על ידי סוכני מוסד, כך טוענים מקורות זרים, בסמוך למלון שבו הוא שהה. שקאקי נסע למלטה תחת זהות בדויה, והיה בדרכו לפגוש את מנהיג לוב, מועמר קדאפי, בתקווה לקבלת מימון לארגון. בדרכו חזרה למלון באמצע היום, אופנוע שעליו היו רכובים שני סוכני מוסד ביצע את החיסול כאשר ירו בו שני כדורים בראש ואחד בעורף. כפי הנראה, על האקדח שבו השתמשו היה מורכב משתיק קול וכן מתקן לקליטת תרמילי הכדורים. שני סוכני המוסד נטשו את האופנוע, שם פגש אותם סוכן שלישי שלקח אותם למרינה ומשם ללב ים. לפי הדיווחים הזרים, השלושה נמלטו בסירה מהירה ועלו על ספינה שממנה נוהל כל המבצע.

המהנדס: חיסול יחיא עייאש בעזה 1996

ההתנקשות במהנדס יחיא עייש מתוך וידאופדיה (תמונת AVI: חדשות)
פצצה זעירה הוטמנה בטלפון הנייד. יחיא עייאש | תמונת AVI: חדשות

יחיא עייאש היה מהמקימים של גדודי עז א-דין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של החמאס, ונחשב למומחה בהכנת מטעני חבלה מאולתרים. בשנת 1996 התנקש בו שירות הביטחון הכללי, כך מדווח סמואל כץ בספרו "המצוד אחר המהנדס". השב"כ, שעקב אחר פעילותו של עיאש, העביר לבעל הדירה שלו, כמיל חמד, שככל הנראה היה מודיע של השב"כ, מתקן זעיר שיכניס לתוך הטלפון הנייד של עיאש. חמד סבר כי מדובר במתקן ציטוט, אולם לא ידע כי בנוסף הוטמנו שם גם כ-15 גרם של חומר נפץ. כאשר עיאש ניהל שיחת טלפון עם אביו, השב"כ האזין וזיהה כי אכן מדובר במהנדס ומיד לאחר מכן הופעלה הפצצה, שהרגה אותו במקום. לאחרונה החליטה הרשות הפלסטינית לקרוא רחוב ברמאללה על שמו.

בלב דמשק: חיסול עימאד מורנייה בדמשק 2008

צפו בסיפורים המעניינים של 13.2 לאורך השנים (צילום: חדשות 2)
אחרי החיסול שלחו לאימא שלו תמונה. עימאד מורנייה | צילום: חדשות 2

ארצות הברית הטילה פרס של 12.5 מיליון דולר על ראשו של מורנייה, בטענה כי הוא אחראי למותם של 241 אנשים בפיצוץ בבסיס של המארינס בביירות. המוסד הישראלי, כך לפי הדיווחים בדיילי טלגרף, לא התעניין בכסף, רק בראשו. קבוצה של מומחים של המוסד גילו כי מורנייה עתיד להשתתף בכינוס לציון המהפכה החומיינית בדמשק, והחליטו כי זה יהיה המקום הטוב ביותר לבצע את החיסול. צוות המחסלים הטמין פצצה רבת עוצמה במיצובישי פאג'רו שמורנייה שכר, והפיצוץ, כך מדווחים, היה כה עז עד כדי כך שהוא העיף את ראשו וניתק אותו משאר הגוף. הטלגרף ממשיך וטוען כי בהלווייתו ישבה אמו הזקנה והתייפחה מבכי על כך שלמחרת החיסול בנה היה אמור לפגוש אותה, ואמרה כי אפילו צילום שלו אין לה. יומיים לאחר מכן היא קיבלה חבילה שבתוכה הייתה תמונה של מורנייה. לפי הדיווחים, החבילה נשלחה מחיפה.

מחבטי טניס ואקדחים: חיסול אל מבחוח בדובאי 2010

מחמוד מבחוח. חוסל בדובאי
החיסול היה מוצלח, הפיאסקו התקשורתי קצת פחות. אל מבחוח | צילום:

מחמוד אל מבחוח היה פעיל חמאס בכיר ומבוקש על ידי ישראל. בשנת 2010 חוסל אל מבחוח במלון בדובאי בידי סוכני מוסד לבושים בבגדי טניס, כך לפי טענות המשטרה המקומית והעיתונות הזרה. סרטי האבטחה של המלון תיעדו בכל רגע את החשודים במעשה, ותמונותיהם מיד הופצו בכל העולם. העובדה כי כולם נשאו דרכונים זרים הפכה לתקרית דיפלומטית של ממש, ובעקבותיה דווח על סילוקם של נציגי מוסד מבריטניה, מאירלנד ומאוסטרליה. לפי הדיווחים הזרים, סוכני המוסד הזריקו לאל-מבחוח חומר שמאלחש את השרירים וחנקו אותו בכרית. למרות החיסול המוצלח לכאורה, בפעולה השתמשו סוכני המוסד, לפי הדיווחים, בזהויות של ישראלים בעלי דרכונים כפולים, והדבר עורר סערה בישראל. כעת, כך נדמה, עשן הפרשייה התפוגג כמעט לחלוטין.

"כלי טיס": חיסול בכירים על ידי חיל האוויר

בנוסף לאינספור הפעילויות המיוחדות שמוציאים לפועל ארגוני הביטחון, גם חיל האוויר לוקח חלק משמעותי בחיסול של אי אלו בכירים. בשנת 2001 חיל האוויר חיסל את אבו עלי מוסטפא, מפקד בכיר בחזית העממית לשחרור פלסטין, ושנה לאחר מכן את סלאח שחאדה, מפקד גדודי עז א-דין אל-קסאם. כמו כן, את נחת זרועם של טייסנו חשו בשנת 2004 גם אחמד יאסין, מנהיג החמאס ויורשו בתפקיד, עבד אל עזיז אל רנטיסי. בנוסף לארבעה הללו יש עוד עשרות רבות של פעילי חמאס, ג'יהאד ופת"ח שחיסולם מיוחס לחיל האוויר ולכוחות המיוחדים של צה"ל.

>> לא רק ישראל: גם מדינות אחרות יודעות לחסל