ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, צפוי להיות האסיר השמור ביותר בתולדות מדינת ישראל, והיקר ביותר מבחינת ההכנות לאבטחתו והקמת מערך אבטחה ותא שישודרג רק עבורו. "עלות האבטחה שלו תהיה היקרה ביותר בהיסטוריה", טוען בכיר בשירות בתי הסוהר. "אנחנו נערכים יחד עם השב"כ לבנות מודל ייחודי לאבטחתו כדי שלא תיווצר אפשרות שהוא יבוא במגע עם אסירים אחרים שעלולים לפגוע בו או לסחוט אותו".

אולמרט נכנס לרשימה 'מכובדת' של אסירים שנחשבים לשמורים ביותר בתולדות מדינת ישראל ואשר זכו לאבטחה ושמירה: החל ממרדכי קידר שכונה 'מיסטר איקס', אדולף אייכמן (מבכירי הנאצים שהיה אחראי על תכנית 'הפתרון הסופי'), מרגל 'האטום', מרדכי וענונו, המרגל מרקוס קלינברג, בוריס קלמנוביץ', נחום מנבר שהורשע בסחר באיראן, בן זגייר שהתאבד בתאו השמורבכלא 'איילון', העבריינים המסוכנים בזמנו הרצל אביטן, שמעיה אנג'ל, איתי בן דרור (רוצח שלושת ילדיו) ויגאל עמיר.

למעשה, יגאל עמיר היה מהאסירים המאובטחים בתולדות המדינה ומהבודדים שנבנה עבורו תא מיוחד בכלא 'אוהלי קידר', שעלה לקופת המדינה כ-700 אלף שקל. עלות האבטחה של עמיר בשנים הראשונות היתה כמיליון שקל בשנה, כאשר צוות של סוהרים דרוזים שמר עליו 24 שעות ביממה – זאת כדי למנוע כל מגע של אסירים איתו מחשש שאלה ינסו לחסל אותו. עם השנים רמת האבטחה ירדה.

אצל אולמרט זה אמור להיות שונה לגמרי. ההכנות וציוד האבטחה שנועד לשדרג את התא החדש שלו, שאמור לחצוץ בינו לבין שאר האסירים באגף כדי למנוע כל מגע איתם, אמורים לעלות לקופת המדינה כמיליון שקל. מדובר על מצלמות, דלתות משוכללות, מחשוב התא וחיישנים שיעקבו אחר כל צעד וצעד של אולמרט, וכמובן צוות סוהרים במעגל הראשון והשני שיאבטחו אותו בכל שעות היממה, וצוות שלישי שידאג לכל התנאים הסוציאליים והנפשיים במידה ויזדקק לכך.

"אבטחה ברמה חסרת תקדים"

"אצל קלינברג ווענונו למשל, שהוגדרו כמרגלים מסוכנים, לא היה צורך בבניית תאים מיוחדים שכן הם הוחזקו בתאי הפרדה מבודדים ורק היה צורך באבטחה שלהם", מסביר בכיר בשב"ס. "הם היו 23 שעות נעולים בתא ושעה בטיול בחצר, האבטחה היתה קלה יחסית, אצל אולמרט זה הולך להיות כאב ראש אחד גדול. המעקב אחריו אחת לעשר דקות עד 20 דקות דורש כוח אדם מיומן וסגל קבוע שיעבור סיווגים ובדיקות של השב"כ. האבטחה על אולמרט ברמת האיכות שלה תהיה חסרת תקדים, יותר אפילו מאייכמן בזמנו. יהיו דיווחים שוטפים לצוות של השב"כ על מצבו של אולמרט והלך רוחו, כולל מי האנשים שיבקרו אותו ועם מי הוא ידבר בטלפון".

פרט לכך, עובדת סוציאלית ופסיכולוגית אמורים לפגוש את אולמרט בתדירות גבוהה מאוד כדי להתרשם ממצב רוחו הנפשי והפיזי. בנוסף, ימונה צוות סוהרים מיוחד בפיקוח השב"כ אשר יהיה אחראי במיוחד על המזון והאוכל שאולמרט יקבל לתאו.

"אחד החששות הכבדים היא הרעלת מזון של אסיר מסוגו של אולמרט", מסביר הגורם הבכיר. "בזמנו עם יגאל עמיר, היו שני סוהרים שהיו טועמים את המזון שלו בטרם הוא קיבל אותו לתאו מחשש שינסו להרעילו. גם אצל אייכמן היה תהליך דומה של בדיקת המזון. יש יותר מדי אנשים שינסו להרעיל את מזונם של אסירים מסוגו של אולמרט.

על פי גורם בכיר בשב"ס, עלות אבטחתו של אולמרט בשנה תעלה כ-2.5 מיליון שקל בשנה. במידה ויורד לו שליש על התנהגות טובה העלות הכוללת של אבטחת אולמרט תעלה לקופת המדינה כעשרה מיליון שקל.