לראשונה בתולדותיו, צה"ל יפיץ איגרת זכויות הצמחונים בקרב החיילים והמתגייסים. באיגרת תוסבר זכאותם של החיילים לנעליים שלא עשויות עור. למרות שכבר בחודש אוקטובר האחרון הפרקליטות הצבאית הודיעה כי צה"ל יאפשר לחיילים ומועמדים לגיוס צמחונים להימנע משימוש בנעלי עור, המימוש של הנוהל לא ממש התבצע בשטח.

שריכת נעליים צבאיות (צילום: עודד קרני, פז"ם)
התחליף: נעליים מחומרים סינטטיים, מצופות בחומר פלסטי | צילום: עודד קרני, פז"ם

במהלך החודשים האחרונים עשרות תלונות של חיילים וחיילות צמחונים שנענו בשלילה לבקשתם לקבל נעליים שאינן מעור, להם הם זכאים על פי חוק, הגיעו לעמותת "תנו לחיות לחיות". העמותה אף נאלצה להתערב במקרים בהם צה"ל סירב לאפשר למתגייסים צמחונים לקבל נעליים שאינן מעור בטענה שאלו מיועדות רק לטבעונים. רק לאחר התערבות "תנו לחיות לחיות", העניין נפתר.

השיבושים בנושא חזרו על עצמם מספר פעמים בשבועות האחרונים, ולכן התקבלה החלטה להוציא איגרת בנושא. עו"ד יוסי וולפסון, המייצג את עמותת "תנו לחיות לחיות", אופטימי: "אנו מקווים שלאור נכונות הצבא להוציא איגרת לחיילים, יוכלו חיילים המעוניינים בכך לממש את זכאותם" וולפסון מסביר כי "בסופו של דבר, עור הוא תוצר של בית-מטבחיים ממש כמו בשר. עור הוא חלק מגופו של יצור שהיה חי, נושם ומרגיש עד שנשחט. לשאת את העור המת הזה על גופך, בכל עת ובכל מקום, לא שונה מלעיסת הבשר המת ובליעתו לתוך גופך. לכן, אנשים רבים – צמחונים ושאינם צמחונים – נמנעים מעור ממש כשם שצמחונים נמנעים מבשר".

אתה צמחוני? רופא משפחה יאשר

אז אם אתם מועמדים לגיוס, כדאי שתדעו שעל פי הנוהל הצה"לי, חיילים שאינם מעוניינים בנעליים מעור צריכים להציג אישור מרופא המשפחה או דיאטנית על כך שאת או אתה אכן צמחונים, לאחר מכן, יש לחתום על הצהרה בפני עורך דין או נוטריון בקצין העיר ולהודיע על כך ביום החיול. גם חיילים וחיילות הנמצאים בעיצומו של השירות הצבאי, זכאים להחליף את נעלי העור שקיבלו.

בסיס הקליטה והמיון כבר צויד בנעליים העשויות מחומרים סינטטיים, שהבד שלהן אינו ארוג ומצופה בחומר פלסטי. כך שאם אתם צמחונים וטבעונים, אל תפחדו לעמוד על זכותכם לנעליים שלא עשויות מעור.