זה לקח להם חודשיים, אבל בסוף הם הצליחו - כוחות האופוזיציה בלוב מדווחים היום שהצליחו להרוג את מועמר קדאפי. אם הדיווחים נכונים, הרי שאנחנו חוזים בסופו של השליט הכי צבעוני, הזוי ואכזרי במזרח התיכון, שדיכא את עמו במשך ארבעת העשורים האחרונים. אין הרבה דברים טובים לומר על האיש הזה, אבל דבר אחד חייבים לומר לזכותו: מועמר קדאפי ידע לחיות.

גבירותי ורבותי: מהפך

סוף עידן קדאפי (צילום: רויטרס)
רואה את הטבעת הזאת? גנבתי אותה מגולום | צילום: רויטרס

תרשו לנו להגשים חלום קטן ולהפוך לאהוד יערי לשתי שורות תמימות: מועמר אבו מיניאר אל קד'אפי נולד ב-1942 וגדל בעיר סירת בצפונה של לוב, בן למשפחת נוודים בדואית משבט הקאד'אד'אפה (יש להגות במבטא גרוני כבד), שגדל להיות קצין באקדמיה הצבאית המלכותית של בנגאזי, העיר שתהפוך לימים למעוז המורדים שיביאו את שלטונו לידי סיום.

אבל לפני שמסיימים צריך להתחיל וקדאפי ידע בדיוק כיצד. כקצין צעיר ומושפע עמוקות מהמאבק הפלסטיני ומחזון הפאן-ערביות של נאצר, החליט קדאפי לרכז סביבו קבוצת קצינים צעירה שתביא לקץ שלטון המלוכה במדינה המדברית ושטופת הנפט. ב-1 לספטמבר, 1969, ניצל את היעדרו של המלך אידריס, שיצא לטיפולים בטורקיה, כדי לבצע את ההפיכה המושלמת. המיליציה של קדאפי תפסה את בית המלוכה בהפתעה גמורה, הכריזה על סיום המונרכיה ועל הקמת הרפובליקה הערבית של לוב.

לובש שטיחים ומתגורר באוהל

יובא לקבורה, קדאפי (צילום: רויטרס)
יש! מבצע סוף העונה ביוסוף מלך השטיחים! | צילום: רויטרס

קדאפי מעולם לא קיבל על עצמו תפקיד רשמי בטענה שהוא רק נציג העם. אך בפועל מרגע ההפיכה ועד לתחילת 2011 הפך הקולונל המורד לשליט הוותיק, האכזר וההזוי ביותר שראה המזרח התיכון. כבר בתחילת דרכו החל לאמץ סגנון לבוש ייחודי שהושפע מהתלבושות המסורתיות של הנוודים, אותו שילוב מוזר של שטיחים, סדינים, שמלות ושמיכות צבעוניות, שזיכו אותו בתואר "מטורף" על ידי מנהיגים בעולם הערבי.

אבל אם הלבוש של קדאפי הוא סוגיה שסטייליסטים ברחבי העולם יכולים להתווכח על מקוריותה, הרי שביקוריו ברחבי תבל הפכו עם השנים לבדיחה של ממש. מתוך מחויבותו לאורח החיים הבדואי סירב קדאפי בתוקף להתארח בארמונות ובבתי המלון המפוארים בעולם, ובמקום זאת פרש אוהלי ענק ברחוב, בהן אירח את מבקריו, משלחתו וגמליו הנאמנים, ובהם דרש לקבל אוכל בדואי אותנטי. כל זה כמובן לא הפריע לו לחזור ולגור בארמונותיו המפוארים ועמוסי האוצרות כשחזר למולדתו. אותם ארמונות הפכו ליעד מרכזי עבור המורדים שבזזו אותם ביסודיות.

פרובוקציה היא שם המשחק

מועמר קדאפי (צילום: רויטרס, רויטרס3)
חארות האירופאים האלה, אפילו אין לבנה לנגב עם התה | צילום: רויטרס, רויטרס3

סרקנו את דברי הימים של חצי המאה האחרונה ולא הצלחנו למצוא שליט פרובוקטיבי יותר ממועמר קדאפי. לפעמים נדמה שהאיש כל כך התאהב בעניין עד שהפך אותו לדרך חיים, וכמויות הסיפורים על הסקנדלים הקשורים בו היו יכולים למלא סדרת כתבות שלמה. כשהגיע בתחילת העשור הקודם לפסגת מנהיגי ערב התבקש קדאפי לשבת לצידו של המלך פאהד הסעודי, שנהג לנהל את הדיונים עם סיגר צמוד ליד. בכל פעם שנשף הסעודי את העשן החוצה, הטה קדאפי את ראשו הצידה וקילל נמרצות לעיני המצלמות והמנהיגים שנכחו במקום.

בכינוס אחר של הליגה הערבית הגיע קדאפי כשידו הימנית עטויה בכפפה לבנה, בטענה שעל ידי כך ימנע מללחוץ את ידיהם של "מנהיגי ערב המרצחים" שהשתתפו בו. במהלך נאום ב-2009 בכינוס האו"ם בניו יורק האשים קדאפי את הצבא האמריקאי בפיתוח "שפעת החזירים" כנשק להשמדה המונית, העריך שג'ון קנדי נרצח משום שביקש לחקור אודות הכור הגרעיני בדימונה וסיים בהצעה להעתיק את מושב האומות המאוחדות לאוהל מיוחד בטריפולי.

מצבא הבתולות ועד גלינה, האחות הרחמניה

אין תמונה
בדיוק השכבתי את מועמר לישון, עוד שעה אני אשחק איתו עוד פעם

אבל לא פחות מהסימפטיה העמוקה לסקנדלים, הקדיש קדאפי זמן רב לתחביב גדול נוסף שלו: המין הנשי. עוד אחת מההחלטות השנויות במחלוקת שנוגעות אל שליט לוב היא הקמתו של משמר הנשים הראשון בעולם. קדאפי עצמו היה האיש שפיתח את המשמר ואת החוקים הנוקשים הדרושים לכניסה אליו: על כל אחת מ-40 הנשים במשמר לעבור הכשרות מתקדמות באקדמיות צבאיות ולשלוט בסוגים נרחבים של נשק ואומניות לחימה. אבל הכלל החשוב ביותר הוא שכל אחת מהחיילות חייבת להיות בתולה ולהיבדק אישית על ידי קדאפי. אם גם לך נראית השורה האחרונה כסתירה לוגית, אתה לא לבד.

אבל האישה המפורסמת באמת בחייו של קדאפי בכלל לא מגיעה מלוב. מדובר בגלינה קולוטניטסקה, אחות מקצועית בת 38 מאוקראינה, שהפכה לאדם הקרוב ביותר לנשיא השנוי במחלוקת בשנים האחרונות. כמו הנשים במשמר האישי, גם גלינה נבחרה בקפידה על ידי קדאפי ושימשה כמטפלת האישית שלו במהלך חיי היום-יום. קיומה של קולוטניטסקה נשמר בסוד בשל אורח החיים הדתי שקיים, לכאורה, קדאפי, והייתה שמורה למנהיגי עולם בלבד. אך בעקבות חשיפת הענק של וויקיליקס נחשפה גם האחות המסתורית, שנמלטה בחזרה לארץ מולדתה עם פרוץ המהומות.

ואם כבר פרובוקציות, איך אפשר בלי הנקודה הישראלית. כמו קדאפי נודעו גם שמונת בניו ב"הרפתקאותיהם" עם נשים אקזוטיות מרחבי העולם. אחת מהנשים הללו היתה השחקנית אורלי ויינרמן, שיצאה במשך תקופה ארוכה עם סייף אל איסלאם קדאפי, כשבשלב מסויים דיבר הזוג אפילו על חתונה.

בונגה בונגה, סמים והזיות

אין תמונה
תהיה גבר נראה אותך קורא לה בתולה

אף אל פי שמעולם לא התקבלה הוכחה חד משמעית בנושא, קשה להטיל ספק בשמועות שקדאפי וסביבתו הקרובה נהנו מאספקה קבועה של סמים על בסיס יומיומי. במקביל נקשר קדאפי גם לאירועי ה"בונגה בונגה", מסיבות החשק המפורסמות של סילביו ברלוסקוני, אליהן הוזמן לא אחת. גם כאן מעשיו של קדאפי נשמרים בסודיות גדולה, אם כי בשנה שעברה במהלך ביקורו נחשד קדאפי שכינס 500 מהנשים היפות במדינה באוהלו וניסה להעביר אותן לאיסלאם.

בחודשים האחרונים התפרסם קדאפי בעיקר בזכות נאומיו ההזויים, בהם שילהב את עמו לצאת למלחמת אזרחים במטרה לשמור על חייו. יותר מכולם זכור צמד המילים "זנגה זנגה", שהפך סמל לאינספור סרטים ויראליים שעברו ברחבי הרשת. למרבה האירוניה האשים קדאפי במהלך אותם נאומים את המורדים בנטילת סמי הזייה, שהפכו אותם למטורפים.

בתור אחד מהדיקטטורים האכזריים ביותר שקמו בעולם, ברור שמעט מאד אנשים יתגעגעו לקדאפי לאחר לכתו. אבל ספק אם יקום עוד מנהיג כלשהו שיצליח להביא כל כך הרבה ססגוניות, מוזרויות וסטייל ייחודי כמו הקולונל מסירת.

>> הדיקטטורים הגדולים בהיסטוריה