רוברטו גוגליאלמי, גבר איטלקי שהתחזה לנכה כדי לקבל כספים מרשויות המדינה, נתפס השבוע לאחר 12 שנים בהן גרם לכל העולם, כולל האפיפיור, להאמין כי הוא משותק מהמתניים ומטה ואינו מסוגל להתנייד ללא כסא גלגלים. גוגליאלמי (55) נעצר בשבוע שעבר לאחר שנחשפו צילומים ממצלמות אבטחה בהם הוא נראה הולך בכוחות עצמו אחרי חקירה קצרה של הרשויות באיטליה. 

אז איך חיים בשקר 12 שנים? איך משקרים על רופאים ו"מוצצים" כסף מהמדינה? נראה שגוגליאלמי היה מוכן לעשות הכל, כולל להזריק לעצמו שלל תרופות (הרדמה לרוב) שהפחיתו את הרגישות באזורים בהם בחר, והיה מסוגל לעבור כל סוג טיפול ולהתמודד עם "הכאבים הקשים". הוא אף הגדיל לעשות ופתח עמותה שמטרתה הייתה להילחם על זכויותיהם של אנשים עם מוגבלויות. 

לפי אתר החדשות של העיתון האיטלקי הפופולרי "לה רפובליקה", התרמית של גוגליאלמי החלה בשנת 2007 אחרי שביים תאונת דרכים בה הוא לכאורה נפגע. החל מאותו היום, ובעזרת מסמכים רפואיים אותם דאג לזייף מראש, הוא הכריז על עצמו כמשותק מהמתניים ומטה, שיקר על רופאים כדי להשיג אישורים שונים, וגם רימה את משפחתו וחבריו - מבחינתו של גוגליאלמי הכל היה כשר כדי לחיות על חשבון המדינה.

בשנת 2014, כשהוא בשיא תקופת ההתחזות שלו, גוגליאלמי החליט לכתוב מכתב לאפיפיור. אותו מכתב אכן הגיע לידיו של האפיפיור פרנציסקוס, אשר התרגש מאוד מסיפורו של הנכה המתחזה והתקשר אליו באופן אישי כדי לדרוש בשלומו. שנה לאחר מכן, כך על פי תמונה שפורסמה ברשתות החברתיות, האפיפיור כבר פגש אותו באופן אישי וגוגליאלמי הגדיר את אותו יום כרגע בו "השמיים שוב נפתחו בפני".

הסיפור הגיע לסופו ב-9 לאפריל השנה, כאשר עשה את דרכו לעיר מגוריו פירנצה אחרי חופשה בטוגו, שם התקבל דיווח כי הוא נראה יורד לבדו ממדרגות המטוס. הרשויות באיטליה, כמובן, מיד פתחו בחקירה נגדו, ומספיק היה צילום מכמה מצלמות אבטחה באזור מגוריו כדי לעלות על התרמית ולסיים את ההתחזות שנמשכה למעלה מעשור.