צופים בפורנוגרפיה? ובכן, יש לנו חדשות לא כל כך טובות עבורכם: מחקר שנערך לאחרונה בקנדה קבע כי לא רק שצפייה בסרטים כחולים פוגעת בחיי המין שלכם ובמצבכם הנפשי - מתברר שפורנו גם עשוי להסב לכם נזק מוחי.

רייצ'ל אן באר, דוקטורנטית למדעי המוח מאוניברסיטת לאוואל (Laval) שבקוויבק, קבעה לאחרונה כי פורנו מזיק כמעט בוודאות לקליפת המוח הקדם-מצחית – החלק בצדו הקדמי של המוח שמסיים להתפתח רק בגיל 25.

לטענתה של באר, ממצאי המחקר שלה הוכיחו כי אנשים שמוחם טרם הספיק להתפתח וצופים בפורנו באופן מוגזם עשויים לסבול מקשיי למידה וזיכרון.

אן באר מוסיפה גם כי צרכנים אדוקים של פורנוגרפיה עשויים להתמודד עם קשיים בשליטה על רגשות ודחפים – מה שעלול להוביל לפיתוח של דחפים והתנהגויות כפייתיות, כמו גם קשיים בקבלת החלטות.

למעשה, היא אפילו הרחיקה לכת והשוותה בין התוצאות שבצריכת פורנו לתוצאות של שימוש כפייתי בנרקוטיקה – ומתברר ששניהם מובילים לפגיעה בוויסות של שחרור דופמין במוח (כלומר, הכימיקל שמשתחרר במוח ועושה לנו טוב).

מסתיר מסך עם פורנו (צילום:  Stenko Vlad, ShutterStock)
מדיכאון ועד לאין אונות | צילום: Stenko Vlad, ShutterStock

אן באר מסבירה כי צפייה כפייתית בפורנו עלולה לחווט מחדש את המוח כך ששחרור הדופמין משביע רצון מתבצע אך ורק מצפייה בתכנים פורנוגרפיים – מה שיכול לפגוע אוטומטית בתפקוד המיני שלכם.

כמו כן, אותן ההפרעות בוויסות הדופמין עשויות להוביל את הצרכנים להתמודד עם דיכאון או חרדה בסבירות גבוהה יותר מאשר אלו שלא צורכים תכנים פורנוגרפיים כלל.

"האירוניה בפורנו היא שהז'אנר מבטיח לצופים שלו סיפוק מיני - אבל הוא מספק להם את ההפך", מוסיפה החוקרת. "קהילת המדע רק מתחילה לפענח מהם הנזקים שנגרמים למוח כתוצאה מצריכה של פורנו, וכרגע אנחנו כבר מודעים לנזקים שהז'אנר מסב לאורח החיים המיני ובריאות הנפש – מדיכאון ועד אין אונות".