לירן, הקורא הנאמן (ככה הוא קרא לעצמו), שלח לי שאלה השבוע: "אהלן לאון, תשמע יש לי בעיה שאני מאמין שהרבה מאוד גברים יזדהו איתה. תמיד כשאני קם עם זקפת בוקר ואני חייב להשתין, אז יש את כל הסיפור שצריך להסתיר את העניין ואז לעשות זוויות משונות מול האסלה, בקיצור רציתי לשאול מה גורם לזקפת הבוקר האימתנית הזו?"

מסתכל על המכנסיים
מה? אבל כולה ראיתי לקט של אודטה
אהלן לירן, אני בהחלט מזדהה, אם כי לא נוטה להסתיר אותה. אני חושב שמי שהחליט לישון תחת קורת הגג שלי היה צריך לקחת את זה בחשבון. אז מה באמת גורם לתורן להתרומם דווקא במסדר בוקר?יש כמה סיבות לעניין הזה, הראשונה באמת קשורה לאסלה. במהלך הלילה שלפוחית השתן שלך ממשיכה להתמלא מליל השכרות של אמש, כך שהיא לוחצת על הערמונית, מה שמביא את האיבר שלך לזקפה חזקה. במצב הזה, כמו שאתה כבר בטח יודע, קשה מאוד להשתין, אבל זקפתך היא זו שמונעת ממך החלפת סדינים בניחוח אמוניה כל בוקר. אז תודה לך זקפת הבוקר.

עוד רעיון של הזקפה, שאפילו תופס יותר באסכולת הרפואה, הוא שהיא חופפת למחזורים החלום שלנו (בלי קשר למה שאתה חולם אגב, יא סוטה). כשאנחנו מתעוררים בצורה טבעית זה תמיד יהיה מיד לאחר חלום, כך שמן הסתם הזקפה שלנו תהיה בשיאה. חוץ מהבוקר זה קורה לך עוד כ-6-8 פעמים בלילה בממוצע. הסיבה האחרונה שנזכיר בקשר למגדל הלילה שלנו היא שבשעות האלה דואגת הזקפה לשמור על רקמות האיבר שלך תקינות ובריאות, כשהוא מתוח וקשיח אתה לא יכול להרוס אותו בכל ההתהפכויות שלך בלילה (תחשוב על לישון עם חוט, או לישון עם מוט ברזל. איפה ייוצרו לך יותר קשרים בבוקר?). בקיצור לירן, אלה כל הסיבות שגורמות לך לתרגל כל מיני תנוחות יוגה בבוקר מול האסלה. אז במקום לקלל, תברך.

"שלום לאון יש לי שאלה קצת הזויה. למה תמיד גברים מאריכים את הציפורן בזרת? כאילו אני גם עושה את זה, אבל בתכל'ס לא יודע למה. בברכה, אלאדין."

אוסטין פאוורס
והכי חשוב: זה יכול להיות גם מכשיר קשר
שלום לך אלאדין, לזה אתה קורא שאלה הזויה? למה אני לא מצליח לחנך את החד קרן הוורוד הבלתי נראה שלי לא להשתין על השטיח כבר שנה – זו שאלה הזויה. אגב, למה אתה מאמץ מנהגים שאתה לא יודע את הסיבה להם? אבל אני סולח, אנשים כמוך מביאים לי פרנסה. דווקא במקרה של הציפורן בזרת, חוסר הידיעה היא הסיבה הכי רווחת לתופעה.אבל לא שאלת את דעתי, אז נענה לך שיש מלא תרבויות מכל מיני זמנים בהיסטוריה שהיו מאריכים ציפורניים. בכל מקרה זה קרה למטרה שונה: החל מהקיסרות הסינית, שם ציפורן ארוכה בזרת היא סימן לאצילות ועושר, מכיוון שאם יש לך ציפורן זרת מטופחת - אתה לא עובד בשדה. מכאן שעובדים בשבילך. בתרבות היוונית, לעומת זאת, ציפורן הזרת סימנה אנשים משכילים. בצרפת היא כבר סימנה סודיות (כי במקום לדפוק עם כל היד על דלת המאהבת שלך, אתה מקיש בעדינות עם הציפורן).

חוץ מזה הציפורן מאוד פרקטית בתור כלי עבודה של ממש. מתאגרפים היו מגדלים אותה בשביל לשרוט את אזור העין של היריב (לפני שהמציאו את הכפפות), ובתרבות הטורקית משמשת עד היום הציפורן כסכין יפנית ניידת. ידוע אפילו על ציירים שהיו עושים איתה פינישים אחרונים לעבודותיהם, כמו פיקאסו לדוגמא. אז למה לא לגדל כלי כזה נפלא? כמובן שבישראל היא משמשת בעיקר לפרקטיקת הניקוי היסודי של כל מיני נקבים בגוף, כמו אוזניים, אף והשאר כיד הדמיון (או כזרת הדמיון). אבל אין ספק שאת המוניטין שלה הרוויחה הציפורן הארוכה בזרת בגלל שנות ה-70 המעורפלות משהו. אז הקוקאין חגג והציפורן שלך יכלה בקלות להפוך כלי הגשה למנת מרץ לא חוקית בעליל. יש עדויות שזה ממשיך עד היום עם טבק ושאר אמצעי הרחה. אז עכשיו אני מציע לך לחשוב לשם מה אתה מגדל את הציפורן שלך. תשקר לכולם שאתה צייר?

"מזמן לא שלחתי שאלה ואין על ההומור שלך ולכן שאלתי היא – מה זה בכלל 'אלטיזאכן'? איך כותבים את זה בכלל ומה הוא אומר כשהוא עובר לי בשכונה? תודה גבר. אה, ותמציא שם מגניב. אחלה יום!"

אלטע זעכן (צילום: wikipedia.org)
ארונות, ספות, בובות של מיני מאוס, אלטע זאכן, אלטע זאכן | צילום: wikipedia.org
וואו, כמה חופש פעולה.. דבר ראשון אני אמציא לך שם מגניב. אולי אדולף? לא, כבר שמעתי את זה איפשהו קודם.. אז צפדינה! זה יהיה השם שלך. עכשיו אני יכול לענות בשקט על השאלה שלך. טוב צפדינה, הטה אוזן. אנחנו מדברים על "אלטע זאכן", שפירושו מגיע מיידיש וזה אומר "דברים ישנים". עד כאן השאלה הראשונה. מה הוא אומר? חיכיתי מתחת לרכב של רוכל כל הלילה בשביל להקליט את הקריאה המיוחדת עם הרמקול שלי, אז צירפתי לך אחלה לינק שתוכל לשים בלופ בבית, ולעצבן את השכנים ברמות שהם עדיין לא הכירו. עכשיו, מעט היסטוריה: הרבה לפני שהיה את "יד 2", אנשים עלו על הרעיון הגאוני שאפשר לקנות בזול זבל של מישהו אחד, ולמכור אותו ביוקר למישהו אחר. המנהג הזה החל במזרח אירופה (מכאן היידיש) וכאשר יהודי מזרח אירופה עלו ארצה הם הביאו את זה איתם. הרי כל מה שאתה צריך זה סוס, עגלה וזוג ידיים טובות. אגב, לפני כמה שנים עבר חוק שאוסר על שימוש בסוסים ועגלות במקצוע הזה, מה שקידם את הרוכלים לעידן הטכנולוגי בדומת רכב פולקסווגן טרנספורטר בן 30.. זהו, וואלה יצא קצר.. יאללה צפדינה! תן בווליום!

"שלום לאון יש לי שאלה שאני לא בטוח אם תוכל לענות לי עליה, כי אני לא בטוח אם עשו עליה מחקר. טוב אז למה לעזאזל לבנות תמיד קר?! כאילו, כל הזמן הם מתלוננות שקר להן, אפילו כשיא הקיץ בטמפרטורה של 30 מעלות חום. בתודה מראש, אוהב עסוס"

אני לא יודע במה להשתלח קודם. על העובדה שקוראים לך אוהב עסוס או על זה שאתה לא בטוח שאני יכול לענות לך על שאלה. אנחנו מתחילים ברגל שמאל, אוהב...רגל שמאל.

בחורה מכורבלת
לא מבינה איך אתה יכול להדליק מזגן כשבחוץ 30 מעלות
אבל אחרי רגל שמאל תמיד תגיע ימין, אז אני הולך להרוס עכשיו כמה קטעי פתיחה של מופעי סטנד אפ בעשורים האחרונים. צר לי לבשר אבל יש מספיק סיבות שלנשים יהיה יותר קר מגברים כמעט בכל רגע נתון, וזה מעוגן במחקרים בהחלט. שנתחיל? אצל נשים טמפרטורת הגוף בממוצע באמת נמוכה יותר מזו של גברים, זה קורה לנשים בתקופת הפוריות של החיים שלהן. למה זה מתרחש? למה לא בעצם? חילוף החומרים אצל אישה איטי יותר משל גבר, כלומר הגוף מפיק פחות אנרגיה שהיא המקור הכי חשוב לחימום בגוף האדם. כמו כן, לחץ הדם של נשים נמוך יותר משל גברים (בממוצע)ץ לחץ דם נמוך נובע מכלי דם רחבים יותר שהם אחלה של מקור לאיבוד חום, וכמובן שהנפח של הגבר הוא גדול יותר יחסית לשטח הפנים שלו, מה שגורם לו לאגור יותר חום בתוכו מאישה.

עוד סיבות? סבבה, לנשים יש אחוזי שומן גבוהים יותר משל גבר (במקומות הנכונים כמובן), וכמה ששומן הוא אחלה של מבודד, שרירים הם אחלה של מקור חימום. אז כמו שאתה מבין לא חסרות סיבות רפואיות לזה. רוצה עוד סיבה מזווית שונה? בכיף, אפקט פסיכולוגי של הדרת הנשים לאורך ההיסטוריה: אישה היא שברירית ועדינה, אז אנחנו נסלח לה אם היא תפגין רגישות לקור, לעומת זאת גבר הוא חזק וקשוח, אז אין מצב שהוא יפגין רגישות. אבל יש אור בקצה המנהרה, כל זה נגמר בגיל המעבר, וכשאישה כבר לא פורייה יותר, לא קר לה.

רוצים להגיש מועמדות להיות האפיפיור החדש, אבל מרגישים שחסר לכם תשובות? שלחו לנו את השאלות בפייסבוקהשאירו שאלה בתגובות למטה או ב-men@mako.co.il ולאון קמלמן כבר ימצא בשבילכם את התשובה.

>> בשבוע שעבר שאלתם אם בלונדיניות באמת טיפשות - משהו שהיינו מצפים מבלונדינית לשאול