אין ספק ששבוע הפסח הזה לא קל לקיבה שלנו, למזלכם שלחתם שאלות לא רעות בכלל, כך שיהיה אפשר להנעים את זמן האיכות שלכם בשירותים של אחרי המצות. אנחנו נתחיל השבוע עם בר ששאל "למה לוחצים יד כשנפגשים לראשונה? מה המקור של המנהג הזה?"

לחיצת יד בוצית (צילום: Mark Kolbe, Istock)
לא מצאנו נשים סקסיות לוחצות ידיים, אז הלכנו על תמונה גברית יותר | צילום: Mark Kolbe, Istock

אחלה שאלה בר, מסוג הדברים שכולנו מכירים וזה נראה לנו מובן מאליו אבל אף אחד לא יודע איפה זה התחיל. בדיוק כמו ג' יפית! בכל מקרה לשאלתך, יש המון סיפורים שונים ומשונים כיצד החל מנהג לחיצת היד, אבל מה שכן, רובם הגדול מתנקז לאזור אנגליה. שזה יכול להעיד יופי על מקור המנהג. הסברה הנפוצה יותר היא מאוד הגיונית אם אתה חי חיי אבירים בימי הביניים בערך (זה בערך טווח השנים בו המנהג הזה התקבע).

כדי ללחוץ את יד האדם שמולך, אתה מושיט את יד ימין שלך נכון? למה דווקא ימין? אם אתה אביר באנגליה באותן שנים כנראה שביד שמאל תקוע לך מגן כבד, וביד ימין אתה מחזיק את הנשק שלך, אז אם אני אצליח ללחוץ לך את יד ימין בלי להוריד לעצמי אצבעות, סימן שאין לך נשק ביד ופניך לשלום. כן, הבנת נכון, כנראה שמקור המנהג היה להראות כי אין לי נשק או פגיון מוסלק בשרוול ואפשר להוריד את רמת המתיחות בינינו. עוד רעיונות שעולים בין דפי ההיסטוריה לקבע את המנהג הזה ספציפית הוא שמנהג פשוט זה מבטל מעמדות. אם עד אז אנשים היו נוהגים להשתחוות, לקוד כידה, לעלות את בתם הבתולה על המזבח או כל דבר שיראה כבוד אחד כלפי השני, לחיצת היד באה לבטל את כל המעמדות כי זה דבר פשוט שכל אחד יכול לעשות אותו עם כל אחד. "אפילו יוסף טרומפלדור?" כן בר, אפילו מר טרומפלדור (אתה מת לבדוק אותי עכשיו נכון?) בכל מקרה ככה לסיום תן לי לתת לך נתון מפתיע, לחיצת יד היא אחת הסיבות העיקריות שגורמות להידבקות בשפעת... אז מהיום אני לא גס רוח, אני סתם היפוכונדר. כבר חיפשת טרומפלדור בוויקיפדיה?

"היי לאון חג שמח. התאריך 1.4 מתקרב ורצתי לשואל אותך מי החליט שעובדים על אנשים בראשון באפריל? ולמה דווקא באחד באפריל? ואם בא לך ממש להגזים אז מהי המתיחה הגדולה ביותר שעשו? תודה, מיובל מומחה בשקרי אחד באפריל"

אין תמונה
בתמונה: מתיחה סקסית

יובל, אתה חושב שאתה מומחה במתיחות אחד באפריל? חה, ילד.. אני אוכל אותך בלי מלח, רוצה לדעת למה? כי כל המדור הזה בחצי השנה האחרונה מומצא לחלוטין וכל התשובות הן פרי דמיוני בלבד! אחד באפריל!
סתם לא לא.. אתם יכולים לעזוב את הקלשונים והלפידים (אבל תודו שזה גרם לכם לפראנויה קלה).

אוקי, אז המקור המדויק של המנהג הזה כמובן לא ידוע לחלוטין, ממש כמו כל דבר טוב שקרה לאנושות. הרישום הקדום ביותר שלו הוא מ-1686, אם כי המקור ככל הנראה מתחיל כמאה שנים קודם לכן בצרפת. בשנת 1582 צרפת אימצה לעצמה את לוח השנה הגרגוריאני (לוח השנה שאנחנו משתמשים בו עד היום). קודם לכן השנה החדשה הייתה פסטיבל של חגיגות שהתחיל ב-25 במרץ והסתיים בראשון לאפריל. עכשיו, זה שמלך צרפת החליט שלוח השנה משתנה וכל נתיני עירו ידעו על כך זה נחמד, אבל אל תשכח שמערכת החדשות של 1582 לא עובדת עם עמוד מבזקים ו"המייל האדום" אז נוצר מצב שאנשים ברחבי צרפת המשיכו לחגוג במשך שנים את השנה החדשה בראשון באפריל ומכאן מקור המושג "שוטים של אפריל" (April Fool).. מפה לשם זה התגלגל לעובדה שאנשים נוהגים למתוח אחד את השני בשביל להוציא זה את זה "שוטה של אפריל" .

למזלך יובל, גם בא לי להגזים ואני אספר לך שיש המון גופי תקשורת שאוהבים לעבוד על צופים רבים בראשון באפריל, לדוגמא רשת קול ישראל הודיעה ב-1979 שהשיר "הללויה" שניצח באירוויזיון באותה שנה יהפוך להיות ההמנון החדש של ישראל. ב-1950 הודיעו בטלוויזיה ההולנדית כי מגדל פיזה נפל לחלוטין ואם אתה זוכר, ב-1.4.2004 דני רופ הודיע כי יהיה בישראל מטר של חתיכות זהב מהשמיים... בקיצור, להסתגר בחדר ביום הזה.

"אהלן למדור, חזרתי שבוע שעבר מלונדון ולא הבנתי איך לא שאלו פה את זה קודם, אבל למה האנגלים נוהגים בצד שמאל?!"

נוהגת בצד שמאל
תפסיקו לצפצף! הוא מסיים לענות על השאלה ואני זזה

באמת מעניין איך לא שאלו את זה קודם?.. טוב האמת ששאלו, אבל רק עכשיו אני עונה על זה.. מה אני אעשה, היו לי התחייבויות קודמות. התשובה לשאלה הזו תהיה ברורה מאוד וזאת בגלל שבלי שתדע כבר עשינו הכנה מבעוד מועד, אם קראת את שתי השאלות הקודמות (וחסר לך שלא) אתה יכול לנסות לעלות על הקישור לבד, אנחנו שוב חוזרים לעניין הנשק. מאז ומעולם, אפילו לפני האבירים שהוזכרו כאן קודם, מרבית בני האדם אחזו את הנשק ביד ימין – היד החזקה שלהם, ומכאן שכאשר אתה נמצא על סוסך בדרכים אתה תעדיף להיצמד לצד שמאל כך שכל מי שיעבור לידך יהיה חייב לעבור דרך הצד הימני שלך, כך שבמקרה של הפתעה אתה יכול להגיב הרבה יותר מהר. כמובן שזה גם יוצר סדר ברור מי מתקדם באיזה נתיב כדי שלא יהיה בלאגן.

עד היום שליש מאוכלוסיית העולם נוהגת בצד שמאל של הכביש (נכון, רובן היו פעם תחת שלטון הבריטים וזה פשוט חלחל) אבל עכשיו אולי תצוץ לך השאלה אז למה בעצם עברו לנהוג בצד ימין? ואני אומר, הלו הלו, לאט לאט, אני מקבל פה פר שאלה אתה יודע.. אבל לכבוד החג, יאללה על חשבון הבית.. עם הזמן היו צריכים להעביר סחורות גדולות יותר וכבדות יותר בעגלות עם הרבה סוסים (כאלה שמעמידים בזוגות) גם הזמנים נהיו רגועים יותר ולא היה לך חשש שמישהו סתם ישסף אותך בצידי הדרך, אז העגלון של אותן 'משאיות סוסים' היה יושב על הסוס האחורי השמאלי, כך שבהינף יד הוא יכול להגיע לכל סוס בשיירה עם השוט בידו הימנית ועדיין להיות מרוכז במרכז הדרך בתנאי שהוא שומר על הימין כמובן. תוסיף לזה את העובדה שצרפת עשתה הכל הפוך מהאנגלים ושארצות הברית רצתה להיות עצמאית בלי השפעות של אנגליה ויש לך את כל הסיבות הטובות להיצמד לימין.

"שלום לאון, יש לי שאלה רצינית. הרבה פעמים אני מוצא עת עצמי במצבים שאני חושב שמשקרים לי והייתי רוצה לדעת האם יש דרך לגלות אם האדם שאני מדבר איתו משקר לי. תודה מראש, עמית"

האנה מינקס (צילום: צילום מסך מתוך youtube)
ברוווור שהיא משקרת. הם לא אמיתיים | צילום: צילום מסך מתוך youtube

עמית, אתה שמעת פעם את השורש 'פארנויה'? כי אם לא, הייתי ממליץ לך לגשת למילון. אבל עד שיאשפזו אותך יקירי אני אעזור לך לעלות את הטירוף העצמי בכך שאגלה לך כמה סודות מקצועיים דרכם ניתן לגלות שמשקרים לך.

בני אדם מתקשרים דרך שפת גוף לא פחות מדרך דיבור, רק שבשפת הגוף הרבה יותר קשה לשלוט. החוק הראשון לגלות שבן אדם משקר הוא פשוט לקלוט את צורת השיחה הרגילה שלו לפני שמתחילים לדבר על העניינים הרגישים, ואז להתחיל לשים לב לדברים מוזרים ויוצאי דופן שהוא עושה. לדוגמא אני לא יכול לומר לך שכל אדם שנוגע באף בזמן שיחה משקר בוודאות כי יכול להיות שהבן אדם הזה נוגע באף שלו כל 2 שניות במהלך חייו. אז תתחיל בשיחה רגועה ותקלוט את הלך הרוח של האדם, מה טון הדיבור, קצב הדיבור, על מה הוא מסתכל ובאיזה תנוחה נמצא הגוף שלו? כשהשיחה תפנה לנקודה בה האדם יתחיל לשקר תוכל להתחיל לשים לב לשינויים בקצב הדיבור פתאום או בעצבנות שלא אופיינית לו מלפני כמה רגעים, אולי המבט פתאום מתפזר או להפך, מביט עליך בכוונה כדי שלא תחשוד. עוד דברים שיכולים להעיד על אדם בעת עדות שקר הוא בליעת רוק מרובה, מצמוץ רב, תנוחת גוף סגורה, נגיעות ללא פשר באזור הפנים שלא אופייניות לאדם ורגליים שקופצות מעצבנות.

בקיצור עמית, הכי חשוב שתמיד תשים לב להקשר השיחה, ואל תחפש בכוח סימנים כי אז תשקר לעצמך כשתמצא אותם, כשאני חושב על זה, לסוכני מוסד לוקח כמה שנים ללמוד את המיומנות הזו, אתה באמת חושב שתוך 200 מילה תצליח? אני חושב שרק התקרבת לאשפוז שלך בצעדי ענק. בהצלחה יקירי.

 הגעתם להחלטה שהגיע הזמן לספר להורים שלכם שאתם מאומצים? מעולה. אז בלי קשר, שלחו לנו שאלותבפייסבוק, השאירו שאלות בתגובות למטה או ב-men@mako.co.il ולאון קמלמן כבר ימצא בשבילכם את התשובה.

>> בשבוע שעבר: כמה פעמים ביום גבר חושב על סקס?