שלום לכולם, חזרתי מהפגרה שיצרתי לעצמי וגיליתי ערימות של מיילים עם השאלות שלכם, מרגש? כן כן בטח.. בכל מקרה, חייבים להתחיל עם השאלה הכי חשובה שקיבלתי לאחרונה: "אהלן לאון, תשמע אני מת על סטוצים. אז חשבתי אולי לקראת הנסיעה הבאה שלי לחו"ל לשאול אותך איפה בעולם יש לי הכי הרבה סיכוי למצוא סטוץ?" – שי הפרפר.

נשים פיניות (צילום: freemagazine.fi)
אגב, בדקנו - כרטיס טיסה לפינלנד זה ממש זול | צילום: freemagazine.fi

מר פרפר, השבוע התבשרנו שעוד חוקר שנולד ממש פה בישראל זכה בפרס נובל בכימיה, וזה אכן כבוד גדול בשבילנו. הנה לך נתונים שהוא כנראה לא התעניין בהם בדרך לזכייה: המותג דורקס שאתה כנראה מכיר כאשר אתה רץ לפיצוצייה בחצות הליל אחרי ערב מוצלח מאוד בפיק אפ בר השכונתי, עושה מידי פעם סקרים ענקיים בגודלם עם כל מיני שאלות שמעניינות פרפרים כמוך. בשנים האחרונות הם סקרו וגילו כי אם בסטוץ אתה מעוניין כנראה שכדאי לך לטוס לפינלנד. שתכל'ס זה די הגיוני, קר שם וצריך למצוא דרכים להתחמם. כאשר הממוצע העולמי עומד על 35 אחוזים מהאוכלוסייה שמודים כי חוו סטוץ בעברם, הפינים הם היחידים שהצליחו לעבור את ה-50 אחוז, וגם רק ב-0.5 האחוז.. (ישראל אגב, ממוקמת מעל 40 אחוז).

אבל חכה רגע, יש בעיה בנתון הזה, מבחינה תיאורטית, אם חמישים אחוז מהאוכלוסייה חוו סטוץ, ישנו סיכוי קטן שרוב האנשים שענו כי חוו סטוץ הוא גברים עם מעט מאוד נשים מאוד מאוד מאוד ליבראליות. או גברים שחוו סטוץ עם גברים אחרים וגם זה בסדר כי אנחנו לא שופטים, אבל אני בספק שזה מה שאתה מחפש. אז אני חושב שכדאי לך להחליף את יעד הטיסה ולטוס דווקא לניו זילנד. למה? כי ניו זילנד היא המדינה היחידה בה, לפי הסקרים, מספר הפרטנרים לקיום יחסי מין אצל נשים (20.4 בממוצע) גבוה יותר מאשר אצל הגברים (16.8). הממוצע העולמי עומד על 7.4 אגב, (אני מקווה שאתם טופחים לעצמכם על השכם כרגע..) בכל מקרה, הרבה נתונים, אף אחד מהם לא יעזור לך לזכות בפרס נובל כנראה, אבל אולי תצא לך אחלה חופשה מזה. אגב, רק נתון אחרון ברשותך.. בסקרים אחרים, מעט יותר מכובדים מדעית (בלי לפגוע באוניברסיטת דורקס), סטוצים הם בין הסיבות העיקריות להעברת מחלות מין וגרוע מכך.. ככה זה כשאין לך מושג עם מי אתה שוכב. בהצלחה.

כנראה שהפכתם מתוחכמים יותר כי בין השאלות קפצה לי לעין השאלה הקלאסית שאין לי מושג איך לא ענינו עליה כבר: "מה בא קודם? הביצה או התרנגולת?"

אין תמונה
יופי לאון. עכשיו בא לנו שקשוקה

ניסיון יפה לחכמולוגיה. לצערי זה לא יעבוד הפעם כי התשובה היא שהאל היה ראשון והוא זה שברא את התרנגולת יש מאין וממנה יצאה הביצה הראשונה (יש מעכוז).. טוב האמת שזו תשובה תקינה במקרה ואתם מאמינים במונותאיזם בכל רמ"ח אבריכם, אבל במקרה שהחשיבה שלכם מנחה אתכם לקבל עובדות מדעיות כתשובות אז גם לזה יש פתרון: הביצה הגיעה ראשונה. וזה למה:

בכל התשובה הזו (גם הביצה וגם התרנגולת) אני מתכוון לתרנגולת המבויתת, כזו כשאנחנו רואים כשאנחנו הולכים לאזור הקפואים בסופר, רק בצורה טבעית ובריאה יותר. כידוע לכולנו תרנגולות הן לא בעל החיים היחידי שמטיל ביצים והן גם שותפות מלאות לתהליך האבולוציה שפוקד את העולם מאז ומתמיד, כך שלפני שביית האדם את התרנגולת לפני כחמשת אלפים שנה באזור פקיסטן היו כל מיני דברים מאוד דומים אך שונים מסתובבים ומקרקרים על פני הכדור. עכשיו במקרה של התרנגולת שלנו עצם הביות אומר שהרבה פעמים הוכלאו מינים של תרנגולים בכדי ליצור תרנגולת שמתאימה יותר לתנאי החיים בחצר האחורית של האדם, ועצם העובדה שכל תרנגולת בקעה מביצה מלמד אותנו שאי שם בהיסטוריה אבא תרנגול פרימיטיבי בשילוב עם אימא תרנגולת פרימיטיבית ממין שונה מעט מהאבא, יצאו לערב רומנטי ויצרו יחד ביצה ממנה בקעה התרנגולת שאנחנו מכירים היום והיא המשיכה להטיל עוד ביצים בדמותה. במילים אחרות, למרות שחלקכם מוכיחים את זה יותר מאחרים, בסופו של יום כולנו תולדה של מוטציות, רק שאצל התרנגולות זה מחייב לעבור בשלב הביצה קודם.

בתגובות של אחד המדורים לפני כמה שבועות התעוררה שאלה שסחפה מספר תגובות, "האם עיוורים חולמים חלומות?"

חלומות זה עסק מדהים שאנחנו עדיין בקושי גילינו את קצה המזלג עליהם בעולם הזה, זו הערכה שלי לפחות. מבין מה שאנחנו כן יודעים זה שחלומות מתרחשים בזמן שינה וזה סוג של פעילות מוחית כך שאם יש לך פעילות מוחית אתה כנראה חולם. ואם לעיוור הדוגמן שלנו אין פעילות מוחית הוא לא עיוור, הוא מת.

למה שעיוורים לא יחלמו? תנסו להיזכר בחלומות הכי טובים שלכם, הם לא היו מלווים גם בצלילים, ריחות, תחושות ואולי אפילו טעם? אנשים עיוורים בסך הכול לא רואים, אבל הם בהחלט שומעים, טועמים, מריחים ומרגישים. אפילו יותר טוב מאנשים שכן רואים. אנחנו מדברים על 80 אחוז של חושים שיכולים לבוא לידי ביטוי בחלומות! אנחנו האנשים הרואים והמתנשאים סתם לוקחים את זה כמובן מאליו שראייה זה חלק כל כך חשוב ועיקרי בחלום, אבל כנראה שיש גם מעבר. בכל מקרה זו שאלה יפה ואכן נעשו מחקרים בקרב עיוורים על הנושא ומאלה שזכרו את החלומות שלהם, העיוורים הצליחו לתאר אותם יופי, אפילו עיוורים מלידה שלא ראו קרן אור בחייהם! אם הם שומעים ומריחים אתכם במשך היום, למה שלא יחלמו עליכם בלילה? כמובן שבעייתי מעט להיכנס לראש של עיוור מלידה ולבחון עד כמה מה שהוא מתאר זה גם מה שאתה מדמיין במציאות.. אבל זה לא משנה כי הם עדיין חולמים. אתם לא חייבים להאמין לי בעסק הזה, יש בחור מדהים ומצחיק בשם טומי אדסון, הוא עיוור מלידה והוא הרים פרויקט מעולה ביו טיוב בו הוא עונה לאנשים על שאלות לגבי איך זה להיות אדם עיוור. אז אם יש לכם כמה דקות חופשיות במקום עוד משחק של קנדי קראש, אני ממליץ.

"היי לאון, יש לי שאלה ונראה לי אתה האדם המתאים למשימה: למה למשקפי טייסים קוראים בשמם? האם הם באמת של טייסים? בתודה, נעמי"

היי נעמי, יש לי את הגרסה הקצרה ואת הגרסה הארוכה לתשובה.. הגרסה הקצרה היא "כן" כי את צודקת במה שאת חושבת, אבל היות ואני בספק שזה יספק את הצימאון שלך לידע והיות ואני לא אקבל שכר אם אני אענה בקצרה אנחנו נרחיב את העניין הזה.

כולנו מכירים את משקפי הטייסים, בעיקר של רייבן, וזאת בגלל שלפני 70 שנה צבא ארצות הברית ביקש ליצור לטייסים שלו משקפי שמש מיוחדים שלא נראו עד כה כחלק מהלוק הכללי של הטייסים ומעמדם (בדיוק כמו מעילי קצינים בצה"ל כיום). אז רייבן האיטלקים, תחת חברת 'בוש ולומב' האמריקאית ישבו ושברו את הראש. הם לקחו השראה ממשקפי המגן המגוחכים האלה שאתם יכולים לדמיין מסרטים של טייסים בשחור לבן ויצרו את העיצוב שאנחנו מכירים היום. למה דווקא העיצוב הזה? כי הם רצו ליצור משקף בעל עדשה גדולה ואטומה, כזו שתכסה את העין לחלוטין ותמנע מאור לסנוור את הטייסים גם מהצדדים. המשקפיים חולקו לכל הטייסים האמריקאים בשנת 1936 והם זכו להצלחה גדולה כך ששנה מאוחר יותר הם הוצאו למכירה גם בקרב הציבור הרחב שלא הצליח לעבור את גיבוש הטיס. יותר מכך, צבאות אחרים כדוגמת צבא צרפת גם החלו לחלק לטייסים שלהם את אותו עיצוב המשקפיים וזה פשוט תופס חזק כבר כ-70 שנה.

צחוק - כלב מצחיק (צילום: האח הגדול)
שבוע טוב חבר'ה | צילום: האח הגדול

את התודה להצלחת המשקפיים חייבים רייבן לגנרלים שפיקדו ולחמו במלחמות העולם השנייה והצטלמו לעיתונים כשהם מרכיבים את המשקפיים בשדה הקרב. כמובן שכיום אנחנו כבר יותר זוכרים את הסרטים ההוליוודיים שנוצרו מסוף שנות ה-80 ואת העובדה שהייתם יכולים לזהות טייס רק לפי המשקף. ככה זה, הסלבריטאים של פעם הם גנרלים.. מישהו רוצה להחליף ארבעה פוגים של מופז בפצץ של דיין?..

חושבים שאתם יכולים להתקיל את לאון בשאלה מוזרה? בוא נראה אתכם, שילחו את השאלות שלכם בפייסבוקאפשר גם בתגובות למטה או ב-men@mako.co.il ושכנעו אותנו למה מגיע לכם אשפוז בכפייה.

>> מה הפרסומת הכי יקרה בעולם?