פוקר (צילום: istockphoto)
אוקיי, אני מהמר על אשתי | צילום: istockphoto

טקסס הולדם זה משחק מזל, אבל לא רק. יש שחקנים שעושים מזה ממש הרבה כסף, ובאופן קבוע. השחקנים האלה מנצחים יותר ממה שהם מפסידים כי הם יודעים איך לנצל את הידיים שלהם בצורה הטובה ביותר. במילים אחרות: הם יודעים לחשב את סיכויי הקופה (pot odds). זה אולי לא מדע מדויק, אבל הסטטיסטיקה בדרך כלל מנצחת, ואם תדע מה הסיכוי שלך להשלים את קלפי הפתיחה שלך ליד מנצחת, יהיה לך הרבה יותר קל להחליט אם משתלם לך להיכנס להימור או להתקפל ולחכות ליד טובה יותר.

כשאתה רואה פלופ, אתה תימצא באחד משלושה מצבים:

1. לא רק שיד הפתיחה שלך היתה גרועה, הפלופ לא עזר בשיט.
מה תעשה: תתקפל או תבלף.
2. יד הפתיחה שלך יחד עם קלפי הקהילה של הפלופ יוצרת יד חזקה.
מה תעשה: תהמר חזק, או תלך על slow play.
3. יש לך יד כלשהי, לא טובה ולא רעה.
מה תעשה: תחשב את הפות-אודס שלך ויחס הזכייה כדי להחליט אם שווה לך להמר או להתקפל.

סיכויי הקופה ויחס הזכייה

סיכויי קופה זה חישוב מדויק של היחסים שמציעה לך הקופה ביחס לסכום ההשתתפות בה. סיכוי הזכייה הוא חישוב פחות מדויק של האאוטים שיש לך – קלפים שיתנו לך יד מנצחת – בהשוואה לכמות הקלפים שנשארו בקופה. הרעיון הוא לשלב את שני הגורמים הללו במטרה לקחת את ההחלטה הנכונה. זכור: כל הימור מבוסס על יחס הזכייה לעומת יחס ההשקעה.

כדי לדעת אם הימור הוא כדאי עליך להשוות את סיכויי הקופה ואת הסיכוי שלך לזכות בה. אם סיכוי הזכייה גדול מסיכוי הקופה, שווה לך להשוות את ההימור.

חישוב סיכויי הקופה (Pot Odds)

זה החלק הפשוט. כל מה שצריך זה לראות כמה ז'יטונים יש בקופה וכמה עולה לך לשחק. וכדי להראות לך שאנחנו גם יודעים על מה אנחנו מדברים, קבל דוגמא:
• אתה משחק הדס-אפ (ראש בראש) עם חבר משועמם, נקרא לו צביקה.
• אתה מחזיק 500 ז'יטונים.
• בקופה ישנם 1500 ז'יטונים.
• צביקה מבצע אול אין של 1000 הז'יטונים האחרונים שלו.

נחשב את סיכויי הקופה. מכיוון שלך יש רק עוד 500 ז'יטונים והמשחק מתנהל רק בין שניכם, האול אין של צביקה אומר שכדי להשוות אתה צריך לשים את כל הז'יטונים שיש לך (500), ושבשבילך הקופה שווה עכשיו 2000 ז'יטונים (1500+500=2000). סיכויי הקופה העומדים בפניך הם 2000:500, או 4:1.

חישוב יחס הזכייה: כמה אאוטים יש לך?

קלפים משתקפים במשקפי שמש (צילום: spxChrome, Istock)
תתרכז, זה ישתלם לך | צילום: spxChrome, Istock

אאוט הוא קלף שיכול להעניק לך יד בת זונה. אם אחרי הפלופ אתה מאמין שהיד שלך צריכה להשתפר בכדי לנצח, תצטרך לחשב אאוטים, זאת אומרת כמה קלפים ישנם עוד בחפיסה שיכולים להפוך את היד שלך (בתקווה) למנצחת. זה אמנם לא עניין ודאי (בסופו של דבר מדובר פה על סטטיסטיקות ועל משחק מזל), אבל זוהי בהחלט מיומנות שכדאי להשתלט עליה אם אתה רוצה לעלות ליגה בכל מה שקשור לטקסס הולדם.

המשך הדוגמא
• אתה מחזיק J,8 "סוטד" (Suited) תלתן.
• הפלופ הוא- A תלתן, K תלתן, 3 עלה.

ננתח את מה שיש לך: לא הרבה. ובכל זאת, איזה קלפים יתנו לך יד מנצחת? במילים אחרות – כמה אאוטים יש לך?

• מכיוון שיחד עם הפלופ יש לך "פלאש דרו" (Flush Draw) – ארבעה קלפים מאותה חליפה – סביר להניח שצבע (flush) ייתן לך את היד המנצחת. בסך הכל ישנם 13 קלפים מכל סדרה. ברשותך 2 תלתנים, ובפלופ ישנם 2. 13-2-2=9, ולכן בחפיסה ישנם 9 אאוטים שיתנו לך סדרה של צבע. שים לב - יכול להיות שגם צביקה קיבל תלתנים ולכן ישנם פחות בחפיסה עצמה, אך אתה לא יודע את זה, ומה שאתה לא יודע לא משפיע על הסטטיסטיקה.
• סביר גם להניח שגם שני קלפי 8 או שני קלפי J יתנו לך את היד המנצחת, אך זהו מקרה כה לא סביר שלא ייחשב אפילו כאאוט אחד.

נחשב את סיכויי הזכייה שלך. לאחר שחולקו שני קלפים לך ושלושה קלפי קהילה נותרו 47 קלפים בחפיסה (52-2-3=47). סטטיסטית סיכויי הזכייה שלך הם 9 מתוך 47 או 19.15 אחוז. הסתברותית יחס הזכייה שלך הוא 38:9 או בצמצום 4.2:1.

את יחס הזכייה שהגעת אליו עליך להשוות לסיכויי הקופה אשר מוצב בפניך ולהבין את הכדאיות של ההימור שלך. בדוגמא סיכוי הקופה היה 4:1 – יחס שגדול מיחס הזכייה. מסקנה: לא כדאי לך להשוות את ההימור, כי יחס הזכייה שלך קטן מסיכוי הקופה.

אם אתה ממש פריק של מספרים, חישובים וניתוחים מסובכים, יש מצב סביר שכל זה לא היה מספיק בשבילך ואתה כבר חושק במידע נוסף שיאתגר לך לא רק את האונה השמאלית אלא גם את הימנית. אז הי, בדיוק בשבילך כתבנו את הכתבה הבאה בסדרה. כדאי לך להציץ, אנחנו מבטיחים המון חישובים שיעשו לך טוב על המוח.

טבלת אאוטים – כמה אאוטים אתה צריך בהתייחס ליד שלך

4 אאוטים: יש לך שני זוגות ואתה רוצה פול האוס, או שיש לך רצף מקוטע שצריך להפוך לסטרייט.
6 אאוטים: יש לך שני קלפים גבוהים(Over Cards) ואתה זקוק לזוג.
8 אאוטים: יש לך רצץ של ארבעה קלפים הזקוק לקלף אחד כדי להפוך לסטרייט.
9 אאוטים: יש לך ארבעה קלפים מאותה סדרה וזקוק לצבע (Flush Draw).
11 אאוטים: יש לך ארבעה קלפים מאותה סדרה וזוג ואתה זקוק לצבע או שלישייה.
12 אאוטים: יש לך ארבעה קלפים מאותה סדרה ורצף מקוטע ואתה זקוק לצבע או סטרייט.
14 אאוטים: יש לך ארבעה קלפים מאותה סדרה וזוג ואתה זקוק לצבע, שלישייה או זוגיים.