יד בפוקר (צילום: Kirby Hamilton, Istock)
לקבל יד כזאת זה מזל. מה לעשות איתה - זה כבר יכולת | צילום: Kirby Hamilton, Istock

השבוע (יום ראשון) החליט בית המשפט המחוזי בתל אביב לאסור על ארגון משחק טקסס הולדם למטרת רווח או זכייה בפרס וקבע כי פעולה זו תיחשב כעבירה פלילית. הפסיקה הזאת היא למעשה פרשנות לחוק אשר נקבע ביוני 2008, אז קבעה שופטת בית המשפט השלום בתל אביב, רחל גרינברג, שטקסס הולדם הוא "משחק אסור", בגלל שהוא מבוסס יותר על מזל מאשר על יכולת. המשמעות: ארגון משחק למטרות רווח או זכייה בפרס כלשהו, מהווה עבירה שדינה עד שלוש שנות מאסר; העונש על השתתפות במשחק יכול להגיע לשנה בכלא. ובמילים אחרות: אם תשחקו בבית עם החברים, אפילו על עשרים שקלים, אתם יכולים, על פי החוק החדש, להיכנס לכלא.

>> מצטרפים למאבק: כנסו לעמוד הפייסבוק שלנו, גם אני "עבריין פוקר"

איך הגיע בכלל המשחק לבית המשפט? ברנש חובב כסף מהיר בשם ערן רוק ארגן משחק טקסס בדירה ששכר במלון שרתון סיטי-טאוור ברמת גן ולאחר עדות שנתן מומחה לסטטיסטיקה מטעמו, שרצה להוכיח שמדובר במשחק יכולת ולא מזל, קבעה השופטת גרינברג שאין בעדותו כדי לשנות את החלטתה והתעקשה שפוקר הוא "משחק אסור".

פוקר הוא הרבה יותר ממזל - והוא בטח לא פשע

חשוב להבהיר, למי שלא הבין את הפסיקה: פוקר הוא לא משחק לא חוקי, פוקר הוא לא פשע וקלפים הם לא מקפצה לעולם שכולו מזרקי הרואין, שוק שחור, פרוטקשן ואלימות. פוקר זה משחק, זה ספורט (בדיוק כמו שח-מט), ואתם יכולים להיות בטוחים: פוקר מבוסס על יותר ממזל.

בפוקר יש טקטיקה לכל יד ואסטרטגיות ארוכות טווח. יש משחקי מוחות, טראש טוק לבלבול היריבים, חישובים, סטטיסטיקות שיקבעו מי הולך לצהול עם הריבר ומי צריך לחזור לשיעור על צניעות באוניברסיטה של החיים. בפוקר יש אלופים קבועים שמנצחים בכל פעם מחדש - בגלל שהם יודעים איך לשחק יותר טוב מכל אחד אחר, לא בגלל שיש להם יותר מזל.

יש הכול במשחק המורכב והסופר מהנה הזה - אבל למי שמביט מהצד זה נראה כמו טאקי. למי שמביט מהצד זה באמת נראה כמו משחק מזל בגלל הקלפים ובגלל ההתרגשות - התרגשות שרגילים לראות רק במשחקי מזל. אבל אל תבלבלו את ההתרגשות בהפתעה - מי שמשחק פוקר מספיק זמן יודע לא לקפוץ מכל צבע מזדמן ולא לקבור את הראש בצ'יפים על כל פלופ בפלופ.

השוטרים יעצרו אנשים נורמטיביים בביתם - במקום את העבריינים האמיתיים

מבלי למוטט את עקרונות משפט הצדק עליהן מושתת החוק בישראל, קשה לקבל את הכרעתה של אישה אחת, שאולי מכירה ואולי לא מכירה את המשחק באמת, ולהפוך עוד אזרחים נורמטיביים לעבריינים בפוטנציה. זה עוד חוק מטופש שתומכיו בטוחים שיעזור למנוע פשיעה אבל כולנו יודעים שהחוק היבש עצמו לא עצר מעולם אף עבריין. האנשים שמיישמים את החוק הם לא אנשים שמוסמכים לפרש אותו, ולכן מה שיקרה זה שהמון אנשים ייעצרו על ידי המשטרה וישוחררו על ידי בתי המשפט לאחר שיתברר שמעצרם היה לשווא. המשטרה תבזבז משאבים וכוח אדם, בתי המשפט ייסבלו מעוד תיקים קטנים ומיותרים וכולנו נמשיך להרגיש נרדפים.

עידו רוזנבלום משחק פוקר עם שני חברים (צילום: שוקה כהן)
לא בתמונה: שוטר שנכנס אליך הביתה ומכניס את כולכם למעצר | צילום: שוקה כהן

הבעיה בפוקר, לדברי המדינה, היא ההימורים - לא המשחק. כי הרי כולנו יודעים שהמדינה אוהבת לנהל את ההימורים פה ולא לתת לאף אחד להשתלט על זה. אבל עולם-תחתון כמנהגו נוהג וקרה שעבריינים השתלטו גם על נתח משוק ההימורים, ומי שלא מסתפק בטוטו-לוטו-חצילים יכול ללכת לקזינו לא חוקי ולהמר ככל העולה על רוחו.

העולם התחתון גם השתלט על ענף מחזור בקבוקי הפלסטיק. זה אומר שעכשיו מחזור הוא לא חוקי בגלל שהוא מעודד עבריינים? ברור שלא. המשטרה צריכה לעשות מה שצריך כדי להגן על האזרח ולמנוע פצפוץ עצמות בתום משחקים מחתרתיים. אין לזה שום קשר לחברים שנפגשים בבית ומשחקים להנאתם, ושמים על השולחן 20 שקלים כדי להוסיף קצת פלפל ומתח.

תרבות ההימורים המחתרתית שהמשטרה ובתי המשפט מנסים להציג בבתים פרטיים פשוט לא קיימת. יש הרבה חבר'ה רגילים שמשחקים על העודף מהפיצוחים ומעטים האנשים שמשחקים על כסף גדול. רוב האנשים שאני מכיר ומשחק איתם שמים בין עשרים למאה שקל לערב שאורכו כמה שעות טובות. פחות ממה שהייתם מוציאים על אלכוהול בפאב, ואל תשכחו שאתם בטוחים יותר מחוץ לפאב, על אחת כמה וכמה עכשיו כשהמשטרה רודפת אחריכם בבית, ולא אחרי עבריינים ושיכורים שמחפשים את מי לדקור. ובמאבק שבין הרצון של האזרח הפשוט לחיות את חייו בלי שיטרידו אותו למדינה שרוצה שליטה טוטאלית, הייתי מהמר עלינו.

* אורן דותן הוא עורך אתר HIX.

>> גם אתה משחק טקסס הולדם עם חברים? הצטרף לעמוד הפייסבוק שלנו, גם אני "עבריין פוקר"