אין דרך עדינה לומר זאת: לא כל המקומות מסביב לשולחן הפוקר שווים. משחק טוב מתחיל במיקום טוב, כי המיקום קובע מי פועל קודם ובטקסס הולדם מאוד לא מומלץ לפעול ראשון. יש אפילו טענה שאם יתנהל הדס אפ (משחק בין שני שחקנים בלבד) בין שחקן חובב לבין פרו שמשחק למחייתו, ויכריחו את האלוף לדבר ראשון תמיד, המשחק ייהפך לשקול.

תראה מי מדבר

המיקום שלך קובע מתי תדבר. לאחר קבלת קלפי הכיס, השחקן היושב משמאל לביג בליינד פותח את הסיבוב (ולכן זוכה לכינוי המרתיע משהו under the gun), ובכל אחד משלושת הסיבובים שלאחר הפלופ השמאל בליינד פותח את הסיבוב והשחקן עם כפתור הדילר סוגר אותו.

תראה איפה אתה יושב

ככל שיש יותר שחקנים פעילים משמאלך, שעוד לא שיחקו - כך עולה הסיכוי שמישהו יעלה את ההימור ואתה תאלץ להפסיד את ההימור שלך. ככל שיש יותר שחקנים פעילים מימינך - כך תדע יותר על הקלפים שלהם (כי תוכל לנחש על סמך ההימורים שלהם, לא בגלל שיותר קל להציץ להם מצד ימין) וזה אמור לעזור לך לקחת את ההחלטות הנכונות. מאחר שכפתור הדילר זז שמאלה מסיבוב לסיבוב, גם המיקום שלך ישתנה בכל סיבוב, אבל עדיין חשוב שתדע איפה אתה נמצא ואיך לנצל את זה לטובתך.

סיכום ביניים: 

לדבר מוקדם בפוקר זה נאחס. אין לך מושג איזה ידיים קיבלו השחקנים האחרים, ואתה צריך להחליט אם להשוות את הבליינד ולהיכנס למשחק רק על סמך שני הקלפים שקיבלת, ולך תדע אם שתי השמיניות שלך מספיק טובות.

בקיצור, רף איכות הקלפים איתם כדאי לך לשחק יורד ככל שאתה מתרחק מהביג בליינד לכיוון שמאל - עד היותך הדילר, שהוא המקום הבטוח ביותר בשולחן ההולדם.

חשב מתי להיכנס

ערב פוקר (צילום: שוקה)
הכיסא הריק | צילום: שוקה

אם עדיין לא גיבשת אסטרטגיה ברורה של קבלת החלטות, הנה המלצה שלנו לחלוקת הידיים המומלצת לפי מיקומך היחסי לכפתור. ההצעה אינה שמרנית במיוחד, כך שמומלץ לצמצם אותה אם אתם נוטה לשקשק בכל פעם שסכום ההימור עולה.

ההצעה מתייחסת לשולחן של עשרה שחקנים, שלא תתבצע בו העלאה עד לתורך. אם קיבלת את קלפי הכיס הרשומים מתחת לכותרת המתאימה למיקום שלך – שים את הכסף ותצטרף למשחק, כי היד שלך כנראה מספיק טובה.

לדוגמא: אם אתה יושב חמישה כיסאות משמאל לדילר וקיבלת יד פותחת של 66 - לא כדאי לך להיכנס למשחק. למה? כי יש עדיין מספיק שחקנים שלא הימרו, ויש סיכוי טוב שאחד מהם יבצע העלאה ואתה תאכל את הלב. אם לעומת זאת קיבלת KJ מאותה סדרה, יש סיכוי לא רע בכלל שתוכל לבנות יד מרשימה מספיק בהמשך כדי להצדיק את השוואת ההימור.

Early position (ארבעת השחקנים שמשמאל לדילר).
שחק אם קיבלת:
• זוגות גבוהים: AA, KK, QQ,JJ , 10 10.
• קלפים גבוהים מאותה סדרה (suited): AK, AQ, AJ, KQ.
• קלפים גבוהים לא מאותה סדרה (unsuited): AK, AQ.

Middle position (מושבים חמש, שש ושבע):
מכיוון שמיקום זה טוב יותר הוסף לצירופים הנ"ל גם את הצירופים הבאים:
• זוגות בינוניים: 99, 88, 77.
• קלפים גבוהים מאותה סדרה: A10, KJ, K10, QJ, J10.
• קלפים גבוהים לא מאותה סדרה: AJ, A10, KQ.

Late position (מושבים שמונה, תשע ועל הכפתור):
המיקום הטוב ביותר. הוסף לכל הצירופים הנ"ל גם את הצירופים הבאים:
• זוגות נמוכים: כל הזוגות הנותרים.
• ערכים עוקבים מאותה סדרה: Q10, J9, 9 10, 10 8, 9 8, 8 7, 7 6, 6 5, 5 4.
• אס וקטן- A9 ומטה.

שב מימין ללוזר

שולחן פוקר (צילום: שוקה)
טקסס הולדם. השולחן | צילום: שוקה

ואחרי כל זה, ישנם כמובן השחקנים עצמם והסוגיה של איפה כדאי לך לשבת יחסית אליהם. אם יש לך כבר ניסיון בטקסס הולדם, תזהה מיד באיזה שחקן מדובר: מנוסה, טירון, אגרסיבי, שמרן או נושך כריות. כלל האצבע הוא שתמיד תרצה להשאיר את השחקנים החזקים יותר מימינך, כדי שתוכל לראות מה הם עושים ולהגיב בהתאם - ושחקנים חסרי ניסיון או שמרנים משמאלך. כך, לדוגמא, ברגע שאחד כזה נכנס להימור אחרי שאתה הימרת, אתה יכול להסיק שיש לו יד חזקה ותוכל לפעול בהתאם.

שים לב: אין דרכי פעולה אוטומטיות בטקסס הולדם, ותמיד תצטרך להתאים את המשחק שלך ליריבים ולמצב בו אתה נמצא. כמובן שגם אז אי אפשר לבצע החלטה אובייקטיבית בטוחה, כי פוקר זה קודם כל משחק מזל וגם טירונים יכולים לחבק בו ערמות של ז'יטונים. אבל בין כל המרכיבים שעשויים לשפר את הסטטיסטיקה לטובתך, מיקום הוא אחד החשובים ביותר במשחק: הוא זה שיכריע עם איזה קלפים תראה את הפלופים ומתי תוכל לנצל את כישורי המשחק שלך בצורה היעילה ביותר.

השורה התחתונה: 

זה בסדר, ניחשנו לבד שדילגת ישר לכאן. השתגעת לקרוא כל כך הרבה? אז הנה, קבל את הפאנץ': ככל שאתה ממוקם לקראת סוף הסיבוב בשולחן הפוקר, כך מצבך משתפר.

עם כל הכבוד למיקום, מה שעושה את המשחק זה השחקנים שמשחקים אותו - אז כדאי לך להכיר אותם. בפרק הבא עידו רוזנבלום יכיר לך את החבר'ה וילמד אותך איך לפצח את הטיפוסים השונים מסביב לשולחן הפוקר.