המנגל לא באמת נעלם בשום תקופה של השנה, אבל חוץ מכמות זיעה מוגברת ושובם של הברחשים למרחב האווירי שלנו, בוא האביב מבשר על דבר נוסף: אינפלציה של מנגלים ועשיית על האש בכל פיסת דשא פנויה.

אין ספק שחג הפסח, ומיד לאחר מכן יום העצמאות, הם חגי המנגל האולטימטיביים, מסורת בה מאות אלפי ישראלים מנפנפים במרץ. אבל מה שפעם היה נחלתם של גריל רשת עם פחמים התחלף במהלך השנים לגריל גז עמוס בטכנולוגיות חדשות, שמוריד את המאמץ למינימום, היבט חשוב באקלים הארצישראלי. אז רגע לפני שאתם רצים לקנות גריל גז חדש, קבלו כמה עצות שיעזרו ויתאימו לצרכים שלכם במדויק - אנחנו אמנם לא יכולים להבטיח שההוא שתמיד עומד ליד המנגל ורק מחלק הוראות יעלם, אבל הטיפים הבאים ויבטיחו שבפעם הבאה שתעשו על האש עם החבר'ה הכל ילך חלק יותר.

טעם של פעם

מי שרוצה טעם של גריל גחלים יכול להשתמש בדגם עם מגש מיוחד שבו מניחים את הפחמים על הגז, האש מדליקה את הפחמים ולאחר שהאש נדלקת מכבים את הגז ונהנים מהטעם המיוחד שבא עם הפחמים אבל ללא כל הפרוצדורה המתישה מסביב שכוללת את הלכלוך הקבוע שבא בשילוב ההתעסקות, מדליק הפחמים המאיים ושאר עניינים מתישים בדרך לצלחת.

להתמקד במידת הצלייה

מרבית הגרילים בקטגוריות הנמכרות ביותר מחזיקים בשלושה מבערים שמספיקים להכנת בשר לכמות של בין 6 ל - 10 אנשים. אם אתם אוהבים לארח הרבה אנשים, כדאי לקנות גריל של ארבעה עד שישה מבערים. אם תרכשו גריל שמשלב טכנולוגיית אינפרא רד - הוא יאפשר לכם ניצול של כל משטח הצלייה ככה שאין נקודות מתות על המשטח. הערכה בקרב מומחים היא שאינפרא רד מספק בכ 30 עד 50 אחוזים יותר תפוקה מגריל רגיל וצלייה יותר מהירה כך שגם אם כמות האנשים גדולה תוכלו להסתפק בגריל עם 4 מבערים. הוא אומנם מייקר את הרכישה ב - 600 עד 1300 שקלים, אבל המנפנף הרציני ימצא את זה שווה.

אין תמונה
הטיפים שיבטיחו הנאה מירבית

מידת הגריל זה Must

מסתבר שגם בקניית גריל הגודל קובע, וחשוב לבדוק את מידות הגריל עצמו. אם יש לכם מרפסת או חצר אז כדאי שתתאימו את גודל הגריל ותוודאו היכן ישנן נקודת גז - או שצריך להביא בלון. אם אתם צולים במרפסת, אפשר להתמקד ולבקש מהמוכרים גריל שמיועד למרפסות.

גריל מרפסת

טרנד לוהט בעולם הגרילים היום הוא גריל המרפסת. היתרון: מדפים מתקפלים לאחסון וטכנולוגיית האינפרא רד שמאפשרת ניצול של 100% משטח הצלייה, כך שגם אם מדובר בגריל בעל מבער אחד או שניים בלבד אפשר לנצל את כל שטח הצלייה בזכות פיזור החום האחיד. בסופו של דבר מדובר בגריל בעל יכולות צלייה של גריל גדול שתופס שטח קטן, ולכן אידיאלי למרפסת.

איכות הצלייה

לעשות על האש זה כבר מזמן לא חלטורה של מה בכך - כיום מדובר בטכנולוגיה חדשנית שמשולבת בגריל. מי שרוצה לזלול בשר איכותי ושווה יותר, מה שפעם אפשר היה להשיג רק במסעדות יוקרה, יכול לקבל אותו בגריל מתקדם., כזה שלא מקבל אוויר חם שמייבש את המשטח. בגריל אינפרא רד הבשר ניצלה על ידי החום הישיר של המשטח והנוזלים נשארים בבשר, מה שהופך אותו, על פי דעת המומחים, לעסיסי יותר. 

 BTU - צריכת האנרגיה של הגריל

הגריל בעל הטכנולוגיה החדשנית עם אינפרא רד הוא חסכוני מאוד בגז, והעוצמה שלו יותר גבוהה, לכן מומלץ לא לשים דגש על צריכת האנרגיה (BTU) אלא - על הטכנולוגיה.

מבערים   

כל אחד מתאים את כמות המבערים בהתאם לצרכיו. חשוב לבדוק עם המוכר שהמבערים עשויים מנירוסטה כדי שלא יחלידו ויישארו לאורך שנים. מומלץ שיהיה מצית נפרד לכל מבער, ולא רק נקודת הצתה אחת שמדליקה את כל המעברים וכן שיהיה מדחום לכל מבער שנתאים אותו לבשר שאנחנו מבשלים.

רשתות הצלייה

עדיף שתהייה רשת מברזל יצוק שתשמור על החום, או משטחי נירוסטה שגם שומרים על החום וגם צולים בצורה אחידה את הבשר.

התלקחויות

המון מנגלים סובלים מהתלקחויות הבשר במהלך הצלייה, מה שעלול להרוס את החוויה. כשצולים בשר שומני ישנן התלקחויות ואז הבשר נשרף ופוגע בטעם ובבריאות. מומלץ לרכוש גריל עם רשתות אשר מפחיתות את החשיפה המרובה לאש, או לרכוש גריל עם משטחי אינפרא רד שמונע את התלקחויות - על ידי מניעת זרימת אוויר אל הבשר.

אין תמונה
משתלם להשקיע

החומר שממנו עשוי הגריל

הגריל עומד בחוץ חשוף למזג האוויר. מומלץ לרכוש גריל חזק מנירוסטה שיעמוד בכל תקלות שעלולות להתרחש כתוצאה מעמידה ממושכת בחוץ. מייקר קצת אבל שווה.

רשת חימום עליונה

מעל המשטח חשוב שתהייה רשת חימום שתאפשר לנו לשמור על הבשר שעוד לא הוגש. משמש גם להפשרת בשר ולחימום פיתות ולחמים.

החברה

לפני שאנחנו באים לקנות חשוב לבדוק שקונים מחברה טובה ורצינית שנותנת שירות טוב, אחריות ובעלת חלקי חילוף במידת הצורך.

לסיכום: התקציב  

אז אם החלטנו ללכת ולהשקיע בגריל, מסתמן שכדאי גם למי שהתקציב שלו מוגבל יותר לקנות גריל אינפרא רד, מחומרים חזקים, עשוי מנירוסטה. ככה גם ניהנה מבשר עסיסי יותר, וגם מניצול של כל משטח הצלייה בצורה אחידה. ההשקעה תוחזר עם הזמן בעיקר בחסכון בגז וכמובן בגלל שלא נצטרך להחליף את הגריל שלנו במשך שנים רבות.

עזר בהכנת הכתבה: יוני אליצור, מנהל שיווק בתחום הגרילים בחברת  Char- Broil. לפרטים נוספים לחצו כאן.