"השהייה בהסגר בעקבות נגיף קורונה תגבה מחירים יקרים מאוד": מזכיר בית דין רבני באחד מבתי הדין בארץ מספר בשיחה מיוחדת ל-mako כי קיים חשש אמיתי שבעקבות משבר הקורונה צפויה עלייה של מאות אחוזים במספר הזוגות שייפתחו תיקי גירושים לאחר חלוף הנגיף.

"קיבלתי עשרות פניות מעורכי הדין שבשבועיים האחרונים רצו לפתוח תיקי גירושים, ורק בגלל המשבר ייאלצו לחכות שנחזור לפעול במתכונת מלאה", מספר המזכיר שבחר להישאר בעילום שם. "השהייה של בני הזוג בבית יחד במשך תקופה ארוכה, לצד העובדה שרבים מהם פוטרו או נכנסו למשבר כלכלי, גורמת טראומה לאנשים. זה כמו סיר לחץ רגע לפני פיצוץ".

את דבריו של המזכיר מחזק סיפור שמגיע בשבוע האחרון מצפון הארץ וממחיש היטב את המצב הקיים ואת הצפוי בהמשך: בני זוג בשנות ה-30 לחייהם שעובדים בחברת הייטק גדולה, הוצאו לפני כ-10 ימים לחל"ת, אותו הם מעבירים בביתם יחד עם בנם בן השנתיים.  

השהייה של השניים יחד בבית כמעט לאורך כל שעות היממה, הובילה מהר מאוד למריבות קשות בין בני הזוג שרובן, כך מתברר, כבר אינן ניתנות לגישור או פישור. "אנחנו מתווכחים על כל דבר. השעמום הרג אותנו, ופתאום אני מגלה דברים חדשים על הגבר איתו התחתנתי", טוענת האישה.

גירושים בגיל שלישי (אילוסטרציה) (צילום: shutterstock | And-One)
"תהיה עלייה של מאות אחוזים במספר המתגרשים בגלל הקורונה" | צילום: shutterstock | And-One

לדבריה, באחד ימי ההסגר הכפוי היא הזמינה לביתם זוג שכנים, חברים טובים, שלא חולים או נושאים את הנגיף. לטענתה, כאשר בני הזוג נכנסו לביתם, בעלה החליט להסתגר בחדרו וסירב לצאת החוצה. "הוא הסכים שיגיעו, אבל כשהם נכנסו הביתה הוא אפילו לא אמר להם שלום. הוא ננעל בחדר השינה בטענה שהוא רוצה לשמור על בריאותם של החברים שלנו - וכמובן שמדובר בקשקוש אחד גדול", ציינה האישה.

אחרי דין ודברים, החליטה האישה לפנות לעו"ד שרין סולן וגוללה בפניה את התנהגות בעלה מאז שהשניים הסתגרו בביתם בעל כורחם עקב החופשה שנכפתה עליהם.

"מתברר שיש בינינו פערים גדולים שלא ניתנים לגישור. חשבתי שאני מכירה את בעלי, אבל הבנתי שזה לא האיש שהתחתנתי איתו. הוא נהיה אטום, חסר סבלנות ואי אפשר לנהל איתו שיחה באופן נורמלי. הוא כמעט ולא יוצא מהחדר מאז שאנחנו בבית", הדגישה האישה.

עו"ד סולן ביקשה מהאישה לנסות ולקיים עם בעלה שיחת עומק כדי לנסות שלא לפרק את התא המשפחתי, זאת לאור העובדה שהם הורים לתינוק בן שנה וחצי. כעבור יומיים, האישה יצרה קשר עם עו"ד סולן וסיפרה לה שהיא מרימה ידיים, בן זוגה לא השתנה ולא ישתנה, היא רוצה להתגרש בכל מחיר, ובקרוב תוגש תביעת הגירושים של האישה נגד בעלה.