makoland

על מה היא מדבבת?

יצא לכם פעם לשבת עם ההורים בסלון מול החדשות ולא להבין מילה ממה שאומרים בטלוויזיה? ובכן, אל דאגה, דון לני גבאי, או יותר נכון, "שגית המושגית", מגיעה למסך כדי לעשות לכם סדר

דניאל שירין | מעריב לילדים | פורסם 29/10/13 12:33:56

דון לני גבאי גם אמא שלה דיבבה. דון לני גבאי | צילום: מיכאל טופיול קואליציה, בג"ץ, בורסה, או"ם, הקו הירוק. רגע, רגע, אל תברחו לנו, זה לא באמת משעמם כמו שזה נשמע. בטח יצא לכם לשמוע לפחות פעם אחת את אחד המושגים האלה ולא בדיוק הבנתם במה מדובר, נכון? ובכן, דון לני גבאי תשמח לעזור לכם. כלומר, שגית המושגית, שאותה מדבבת דון. בסדרה "שגית המושגית" מנסה שגית, נערה מתבגרת, להבין מושגים מעולם החדשות שבהם היא נתקלת. אנחנו החלטנו לתפוס אותה לשיחה צפופה.

בואי נדבב על זה

ספרי לנו קצת על הסדרה ועל הדמות שלך.

"שגית היא נערה שמחה ועליזה, אפשר להגיד קצת מפונקת, ואחת כזו שלדעתי כל ילדה יכולה להתחבר אליה ולסגנון הדיבור שלה. היא בעצם שומעת כל מיני מילים חדשות שהיא לא מכירה ופשוט ניגשת לאינטרנט ומנסה להבין את המשמעות שלהן. אנחנו עוברים על כל מיני מושגים ממש מעניינים והאמת שתוך כדי העבודה, גם אני בעצמי למדתי לא מעט מהסדרה הזו".

ואת חושבת שגם הילדים ישמחו ללמוד?

"ילדים לא אוהבים להקשיב למורה שמרצה להם, ואני חושבת שהעובדה שמדובר בסרטונים קצרים ובדמות של ילדה צעירה הופכים את כל העניין לכייפי ומעורר הזדהות, וכן, אפשר גם ללמוד מזה המון".

רגע, את אומרת שגם את בעצמך הצלחת ללמוד מהסדרה?

"בהחלט. זה שלא הכרתי את הנושאים שעליהם היו הפרקים, אבל זכיתי בידע נוסף. עשינו למשל תוכנית על הקו הירוק – אז למדתי איפה הגבולות מתחילים ולמה הם התחילו בכלל, על האו"ם – אילו הסכמים חשובים נחתמו בארץ שלנו, על פרס נובל – למה הפרס הזה חשוב כל כך, מי קיבל אותו ועוד ועוד".

זה עובר בגנים

אנחנו מכירים את דון בעיקר מהנחייה בערוץ הילדים, מפסטיבלים ומ"השמינייה" כמובן. אז היינו חייבים לגלות מתי ואיך היה נכנסה לעולם הדיבוב.

"התחלתי כשהייתי ממש ילדה, בגיל 12. אמא שלי היא יפה גבאי, שדיבבה המון דמויות מפורסמות כמו מרקו מ"הלב", ומכיוון שהיא בילתה המון זמן באולפנים הייתי מגיעה לבקר אותה שם יחד עם נעמה, חברה טובה שלי. בשלב מסוים אמרו לנו שצריך להכניס קולות רקע לאחת ההקלטות ופשוט הכניסו אותנו לאולפן ונתנו לנו לצעוק כל מיני שטויות. לאט לאט קיבלנו תפקידים משמעותיים יותר וגדולים יותר, ונעמה אפילו הפכה למדבבת ממש מצליחה. היא אחראית לקולות של סנדי מ'בובספוג' ורונו מ'בקוגן'".

מבחוץ זה נראה כיף – עומדים באולפן וצועקים משפטים מצחיקים לתוך המיקרופון. זה באמת כך או שדיבוב הוא מקצוע קשה?

"תלוי למי. אני חושבת שברגע שמבינים את המקצוע הזה וקולטים מה הוא דורש, אז הוא כבר לא קשה. אם אתה יודע לעשות קולות מצחיקים זה מעולה, אבל זה עדיין לא אומר שאתה יכול להיות מדבב טוב. אני, למשל, מדבבת כבר שנים ואני ממש מרגישה את זה בעצמות שלי. גם אם יעירו אותי באמצע הלילה וייתנו לי דמות אני אדע איך לדבב אותה".

היו לך לפסוסים במהלך ההקלטות?

"תמיד יש, אי אפשר להתחמק מזה. רק היום היה לי פספוס עם מילה ממש פשוטה. ניסיתי לומר "פצצת אטום", ובמשך כמה פעמים המילה פשוט התבלגנה ולא יצאה כמו שצריך".

יצא לך לדבב כמה דמויות מוכרות בעבר. יש לך מושג כמה דמויות דיבבת עד היום?

"נכון, יצא לי לדבב את פרל מ'בובספוג', את מיי מ'פוקימון', את המפתח ב'מפתח האגוזים', את הבונה ב'פרנקלין' ועוד המון. אני לא באמת יודעת כמה דמויות דיבבתי עד היום, אבל יותר מ-200".

ויש איזו דמות מצוירת שהיית רוצה לדבב?

"אני ממש אוהבת את בובספוג ואת הדיבוב של עידו מוסרי. הוא פשוט מצחיק אותי ואני אוהבת שאפשר להתפרע איתו".

מה את אוהבת יותר - דיבוב או משחק?

"אני חושבת שמשחק ממלא אותי יותר. אבל היתרונות של דיבוב הם שאתה לא צריך ללבוש משהו מיוחד בשביל הדמות שלך, אתה מגיע כמו שאתה ויכול פשוט להתפרע".

איזה טיפים את יכולה לתת לילדים שרוצים ללמוד דיבוב? 
"קודם כל שידעו שזה סוג של מקצוע שחייבים ללמוד אותו, וכמו שאמרתי מקודם לא מספיק להיות רק מוכשרים בחיקויים או משהו דומה. גם אני ישבתי שעות באולפן והסתכלתי ולמדתי איך זה עובד. אז הטיפ שלי הוא פשוט ללמוד". אין תמונה זו לא סדרה שאפשר לוותר עליה. "השמינייה"

התגעגעתי אז באתי

אמנם התכנסנו כדי לדבר עם דון על "שגית המושגית" ועל הדמות אותה היא מדבבת, אבל אי אפשר להתעלם מסדרה אחרת בכיכובה של דון, שחזרה לאחרונה למסך. "השמינייה". נשמע לכם מוכר?

צפית בפרק הראשון של "השמינייה"? מה חשבת עליו?

"אני חייבת לומר שממש התרשמתי והתרגשתי ממנו. בכלל, אני שמחה כל כך שחזרנו – התגעגעתי כל כך לחברות הזאת של כולנו ולעבודה המשותפת הזו יחד. גם כשהסדרה לא צולמה שמרנו על קשר ומדי כמה חודשים היינו נפגשים כולנו, עושים צחוקים ומתעדכנים, אבל עדיין היו געגועים לעבוד יחד".

היו לך התלבטויות אם לחזור או לא? בכל זאת, עבר זמן מאז...

"אני זוכרת שגיורא חמיצר, יוצר הסדרה, התקשר לכולנו וערך איתנו פגישות אישיות כדי לדבר על הסדרה ועל הדמויות, והאמת שמרגע שהבנתי שהסדרה באמת חוזרת לא היה לי שום ספק שאני בפנים. זו לא סדרה שאתה יכול לוותר על ההשתתפות שלך בה, פשוט אין מצב".

השאלון של דון
הבן אדם שהכי מרגש אותי: "אמא שלי".
הבן אדם שהכי מצחיק אותי: "ישראל קטורזה".
הממתק האהוב עליי: "קינדר בואנו".
השיר שאני לא מפסיקה לשמוע: "ביום שנפגש" של דודו אהרון.
התכונה שאני הכי אוהבת בעצמי: "נדיבות"
הכישרון שהכי הייתי רוצה שיהיה לי: "יכולת למידה. אני לומדת עכשיו, אבל זה נורא קשה לי והייתי רוצה שזה יבוא לי יותר בקלות".
הריאליטי שהייתי מוכנה להשתתף בו: "רוקדים עם כוכבים".
הסדרה המצוירת שאני הכי אוהבת: "פיטר פן".

לעוד סרטונים וסיפורים מצחיקים היכנסו לפייס שלנו 

רוצים להיפגש עם משתתפי הכוכב הבא?

 

ותקבלו את כל הסיפורים ישירות לפייסבוק שלכם
תגובות

הוסף תגובה

 
שם
נושא
תוכן
 
ביטול  |  
מקרא: = תגובה ללא תוכן   = תגובה עם תוכן