makoland

תמונה שווה אלף חלקים: עובדות מדהימות על הפאזל

ממציא המשחקים שרון גלאור לוקח אותנו אחורה בזמן ומספר לנו איך הומצא משחק הפאזל. בסוף מחכה גם חידון עם פרסים מדליקים מתנת דיאמנט, אז שווה לקרוא טוב-טוב!

שרון גלאור | מקולנד | פורסם 20/01/12 10:55:37
פעילות פאזלים פאזלים: להרכיב עולם ומלואו | צילום: realsimple.com

רוצים לזכות בפאזלים מדליקים ומהממים? בסוף הכתבה תגלו איך זוכים!


המצאה: משחק הרכבה - פאזל ובעברית תַצְרֵף.

הגדרה: פאזל (בעברית: תַצְרֵף) הוא צעצוע חידה דו-ממדי או תלת-ממדי המורכב מחלקים קטנים אשר מתחברים אחד בתוך השני. פאזלים דו-ממדיים יוצרים תמונה שהיא ציור או תצלום. רוב הפאזלים הינם תמונות נוף, מבנים או ציורים של ציירים מפורסמים.

ממציא: ג'והן ספילברי.

בחטף: אוהבים פאזלים? אולי הייתם רוצים פאזל אישי מתמונה שלכם עם ברכה, פאזל זוהר בחושך, פאזל עם ריח ורדים, פאזל עם פרווה רכה ונעימה, פאזל עם עומק ומשקפי תלת-מימד, פאזל תלת-ממדי בצורת מבנה ארכיטקטוני, כלי רכב או כדור ואולי אפילו פאזל שהוא לוח משחק. אין בעיה בכלל, בעולם המשחקים והפאזלים - הכל מתחבר!

אז מה הסיפור?

מדען לקח את בנו בן ה-7 יחד איתו למקום עבודתו. המדען חיפש תעסוקה לילד על מנת שיוכל להמשיך בעבודתו. הוא הוציא מאיזו חוברת דף עם מפת העולם, גזר אותה למספר חתיכות ונתן לילד את המפה ביחד עם גליל נייר דבק ואמר לו: אתה אוהב פאזלים נכון? אז אני אתן לך את העולם לתקן, נראה אותך.

פעילות פאזלים לא משימה פשוטה בכלל | צילום: realsimple.com

הוא חשב שלילד ייקחו ימים עד שיצליח להרכיב את המפה, אבל כמה שעות לאחר מכן, כבר שמע את קולו של בנו קורא לו ברוגע: "אבא, סיימתי, הצלחתי להרכיב את הכול!". בהתחלה האב לא האמין. זה לא יתכן, שבגיל שבע יוכל הילד להרכיב מחדש מפה שמימיו לא ראה. להפתעתו, המפה הייתה מושלמת. "אתה לא ידעת איך נראה העולם", אמר המדען לבנו, "איך הצלחת?".

"אבא", אמר לו הילד, "כאשר תלשת את הדף מן החוברת, ראיתי שבצדו השני יש תמונה של אדם. כך, הפכתי את כל החתיכות והתחלתי לתקן את האדם, וכך גם הצלחתי לתקן את העולם".

איך הכול התחיל?

לעיתים אגדות אינן רחוקות כל כך מהמציאות. הרוב מסכימים כי הפאזל הראשון יוצר בסביבות 1760 על ידי החרט ויוצר המפות ג'ון ספילברי. ג'ון חיבר לעץ מפה שצייר קודם לכן וחתך אותה לחלקים כאשר כל חלק היה מאנגליה או ויילס. התוצאה הייתה משחק לימודי אשר שימש ללימוד גיאוגרפיה לתלמידים הבריטיים. רק בסוף המאה ה-19, יוצרו הפאזלים הראשונים מקרטון.

בתחילת המאה ה-20 יצרני משחקים אשר זיהו את הפונטנציאל הגלום בפאזל החלו לייצר פאזלים כמשחק מחשבה בידורי (בשונה ממשחק לימוד שהיה עד אז). פאזלים בהם תמונות של מטוסים, רכבות וספינות שהיו בחזקת שיא הטכנולוגיה זכו להצלחה רבה‏‏‏.

תור הזהב של הפאזלים הגיע בין 1920-1930 כאשר חברות בבריטניה ובארצות הברית יצרו מגוון רחב של פאזלים, שיטות ההובלה השתכללו ופותחו שיטות מכירה חדשות. אסטרטגיית מכירה אחת היתה ייצור פאזלים יותר מסובכים וקשים שיתאימו גם למבוגרים.

אסטרטגיה נוספת הייתה שימוש בפאזלים כהטבה. חברה מסויימת החלה ליצר פאזלים שיינתנו בקניית מברשת שיניים. שיפור נוסף התחיל על ידי ייצור פאזל שבועי. הפאזל השבועי יצא בכל יום רביעי ונקנה על ידי קבוצות של אנשים שרצו להיות הראשונים בין חבריהם שיסיימו את הפאזל.

לאחר מלחמת העולם השנייה הפאזלים מעץ החלו להיעלם. העלות הגבוהה של הייצור ומשך הזמן הגבוה שנדרש לחיתוך גרמו לעליית מחיריהם ומכירתם הופסקה. בד בבד, שיפור בליטוגרפיה ובשיטת החיתוך גרמה לפאזלי הקרטון להפוך ליותר נפוצים.

אז מה מיוחד כל כך בפאזלים?

אני זוכר כיצד בילדותי אהבתי להרכיב אותם לבד או בקבוצה. התחלנו במסגרת ומשם המשכנו, לעיתים נעזרים בתמונה על הקופסא. כשסיימנו היה תמיד אפשר לפרק ולהעביר הלאה לשכנים ולחברים. משך זמן ההרכבה דרש המון סבלנות, אבל פעם היה לנו המון זמן פנוי והאמת שזה היה דיי מהנה ואפילו מרגיע. הרבה זמן לא ישבתי להרכיב פאזל וחבל. אולי כמו באנקדוטה בתחילת המאמר, אם הייתי מתקן אדם אחד, הייתי מצליח לתקן עולם ומלואו.

 

ועכשיו, אחרי שקראתם את הכתבה, אנחנו רוצים לחלק לכם פאזלים מדליקים!

אין תמונה פרס מדליק אין תמונה ענו על החידון ואולי תזכו

 

כנסו לענות על חידון ואולי תזכו בפאזל של בקוגן או בראץ מתנת חברת דיאמנט

לקריאת כללי התקנון

 

>>רוצים לדעת עוד על המצאת משחקים? כנסו לאתר של שרון גלאור

>> יואו: תשמעו איך המציאו את היו-יו

ותקבלו את כל הסיפורים ישירות לפייסבוק שלכם
תגובות

הוסף תגובה

 
שם
נושא
תוכן
 
ביטול  |  
מקרא: = תגובה ללא תוכן   = תגובה עם תוכן