makoland

תחשבו על זה: מאיפה הגיעו משחקי החשיבה?

ממציא המשחקים שרון גלאור לוקח אותנו אחורה בזמן ומספר לנו הפעם איך הומצאו משחקי החשיבה מהזמן העתיק ועד היום. בסוף מחכה גם חידון עם פרסים מתנת BANANAGRAMS, אז שווה לקרוא טוב-טוב!

שרון גלאור | מקולנד | פורסם 11/03/12 12:47:14
פעילות בננהגרמס משחקים אותה | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

רוצים לזכות במשחק BANANAGRAMS המדליק? בסוף הכתבה תגלו איך זוכים. בינתיים, תקראו טוב-טוב... זה ישתלם לכם!

המצאה: משחקי חשיבה ואסטרטגיה

בחטף: רבים מהמשחקים בהם אנו נוהגים לשחק היום הם אותם משחקים שנהגו לשחק לפני אלפי שנים, כמו שש-בש, שח-מט, דמקה, GO ועוד. לפעמים ביום שבת קייצי במהלך משחק שש-בש עם אבי בגינה, דמיינתי את עצמי חוזר בזמן 5,000 שנה, לעירק העתיקה, מתיישב למשחק שש-בש מול המלך השליט, זוכה בידידותו, בתואר אצילי נכסף ובמרבד קסמים. 

אז מה הסיפור?

כל כך הרבה משחקי חשיבה ואסטרטגיה יש כיום שקשה לבחור מביניהם. ללא ספק, יש כאלו שעשו היסטוריה זה אלפי בשנים, ביניהם כאלו המוכרים יותר כגון: שש-בש, שח-מט, GO ודמקה. למעשה אם מסתכלים על משחקי לוח, מוקדם בהיסטוריה אלו ייצגו קרב בין שני צבאות כאשר המטרה היא נצחון על כלי המשחק של היריב/ים, הגעה לעמדה מסויימת או זכיה בנקודות.

פעילות בננהגרמס זאת מלחמה! | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

עולם משחקי החשיבה והאסטרטגיה מכסה כר נרחב עשיר ומגוון המתפתח ללא הרף. המשחק יכול להיות משחק קופסה, משחק DVD, משחק בסלולר או משחק מחשב. ישנם משחקים פשוטים ומהירים כגון איקס-מיקס-דריקס; משחקי מלחמה כמו המשחק ריסק; משחקי הרפתקאות ופנטסיה כמו המשחק שר הטבעות ועוד המון אחרים.

בהרבה משחקי אסטרטגיה יש אלמנט של דיפלומטיה, אז שחקנים עושים עסקאות ביניהם או כורתים בריתות כמו במשחק טריז. כן יש גם אלמנט של מזל, לדוגמה: שש-בש או מונופול בהם נדרשת חשיבה אסטרטגית של השחקן, אך הניצחון תלוי גם בתוצאות זריקת הקוביות.

איך הכול התחיל?

כשחקרתי את זה נתקלתי במשחקים ששמותיהם אינם מוכרים לנו כיום. בכלל, קשה לעקוב בזמן אחר המקורות הקדומים של המשחקים המוכרים לנו. עדויות למשחקים קדומים התגלו בקברות מצריים בסביבות 3,500 לפני הספירה, ובחפירות ארכיאולוגיות ממקומות שונים בעולם.

חשבתי על זה שמשחקי חשיבה ליוו את המין האנושי משחר ההיסטוריה של התרבות האנושית ועוצבו על ידי דורות ומוחות רבים והגעתי למסקנה שמשחקים הם פריטי אומנות יוצאי דופן. ממש בדומה לכתבים עתיקים, פסלים וכלי ערך אחרים.

פעילות בננהגרמס הכול התחיל בסין ובהודו | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

למשל, משחק השח-מט הינו מהמשחקים השכיחים והמורכבים ביותר הקיימים בתרבות האנושית אך הוא לא נוצר במתכונת המוכרת לנו כיום, מקורותיו של משחק השחמט לוטים בערפל ושנויים במחלוקת, והמצאתו יוחסה לאימפריות שונות של העולם העתיק בסין, בהודו, במצרים או בפרס.

ככל הנראה, מוצאו של השחמט ממשחק הלוח ההודי צ'טורנגה, שנדד וזכה לווריאציות שונות במזרח. רק עם הגעתו לאירופה אחרי כמה שינויים גדולים והפכו אותו למשחק המוכר כיום. לפי סברה אחת מקור החוקים החדשים הוא באיטליה ואילו לפי סברה אחרת בספרד.

הפילוסוף היווני אפלטון אמר כי בשעה אחת של משחק אסטרטגיה אפשר להכיר אדם טוב יותר מאשר בשיחה של יום שלם. דרך המשחקים ניתן ללמוד המון על אנשים ועל תרבויות: מה עניין אותם, כיצד חשבו, במה האמינו, מה הצחיק אותם, מה הם עשו ובכלל מה העניק להם הנאה אינטלקטואלית.

עלתה בראשי שאלה נוספת ומאוד מעניינת, האם קיימים הבדלים כלשהם בין ילדים מהמאה שלנו לילדים מלפני מאה או אלף שנה? והאם השוני הזה ישתקף גם באילו מבוגרים אתם תהפכו להיות?

פעילות בננהגרמס מה המשחק שלכם אומר עליכם? | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

אז למה משחקי חשיבה?

תחשבו על כל אותם גימיקים טכנולוגיים שהורגלנו אליהם מינקות. ללא ספק, משחקי אסטרטגיה זה כבר ממש לא אותו הדבר כמו שהיה פעם והיום כמעט כל משחק שהיה אי פעם משחק קופסא מוצלח הפך למשחק מחשב וסלולר.

בתור ממציא משחקים, תפקידי הוא להמציא ולפתח משחקים בהם משולבים ערכים חשובים לתפקודכם בהמשך חייכם הבוגרים ובטח שלא להטיף לכם על שאתם משחקים במשחקי מחשב טיפשיים. בין עם המדיום הוא לוח קרטון ובין אם הוא מחשב, תכונות המשחק הטוב לא השתנו, שכן כל משחק אסטרטגיה טוב צריך שיהיו בו תכונות המשלבות עומק, בהירות, דרמה ויכולת קבלת החלטות.

ועכשיו, אחרי שקראתם את הכתבה, אנחנו רוצים לחלק לכם פרסים כיפיים!

אין תמונה רוצים לזכות ב-BANANAGRAMS?

BANANAGRAMS הוא משחק אנרגטי ומגני לכל המשפחה. אחרי שהוא כבש את העולם והוכתר כמשחק השנה בארה"ב ובבריטניה, הוא מגיע לישראל. המזכיר מזכיר מעט את משחק "שבץ נא" הקלאסי - המשתתפים מתחרים זה בזה, כאשר המנצח הוא הראשון שמרכיב תשבץ המורכב מתפזורת של אותיות.

במהלך המשחק אין תורים, וכל שחקן בונה את התשבץ שלו באופן עצמאי, במקביל ליתר המתחרים. לאחר שמוודאים, כי כל המילים שמרכיבות את התשבץ אכן תקינות, השחקן שהכריז ראשון על השלמת התשבץ הוא המנצח בסבב.

כנסו לענות על החידון ותוכלו לזכות במשחק המטריף בננהגראמס!

>> לקריאת כללי התקנון

 

>>רוצים לדעת עוד על המצאת משחקים? כנסו לאתר של שרון גלאור

>> בקרו באתר הרשמי של משחק BANANAGRAMS

 

 

>> רוצים לזכות גם בכרטיסים זוגיים לסרט "מראה מראה"?

ותקבלו את כל הסיפורים ישירות לפייסבוק שלכם
תגובות

הוסף תגובה

 
שם
נושא
תוכן
 
ביטול  |  
מקרא: = תגובה ללא תוכן   = תגובה עם תוכן