makoland

צפרדעים נופלות מהשמים!

וגם דגים, תולעים, מדוזות, ציפורים, גשם בצבעים וחתיכות בשר. על דברים מוזרים שנופלים מהשמים והסברים לתופעה

| רן לוי | גלילאו צעיר | פורסם 05/10/11 12:03:37
גשמים מוזרים חבר'ה, תיזהרו ממה שהולך ליפול עליכם | צילום: Anton Ovcharenko, GettyImages IL

באחד מימי חודש אוקטובר בשנת 2004 עזבה מוכרת ירקות את הדוכן שלה בשוק של הכפר הקטן במחוז דָּאִינְג daying בפרובינציית סֶצ'וּאָן בסין, וחזרה הביתה כדי לבקר בשירותים. דקות ספורות אחרי שעזבה את הבית וחזרה אל הדוכן נשמע מכיוון הבית קול נפץ אדיר שהקפיץ בבהלה את כל תושבי הכפר.

למוכרת הירקות, כך מתברר, היה מזל מהשמים - לַוְויָין צבאי סיני התרסק אל תוך דירתה והרס אותה לחלוטין. פקידי ממשלה הרגיעו את האזרחים והתנצלו על הנזק. שילוב של מזג אוויר בלתי צפוי ואי-דיוק זעיר בְּחִישּׁוּב מסלול הלוויין הביאו לטעות המביכה. מוכרת הירקות לא התרגשה במיוחד, ואמרה לעיתונאים שלדעתה ההתרסקות היא סימן למזל טוב.

פרה אחותך

נפילת חלקי לוויינים, רָקֶטוֹת ושאר גופים חלליים מעשה ידי אדם לכדור הארץ היא שכיחה יחסית. עם זאת, ברוב המוחלט של המקרים המהנדסים האחראים על כך משתדלים שֶׁהַגַ'אנְק החללי (פסולת חלל) יתרסק לתוך האוקיינוס או באזורי מדבריות שוממים מאדם.

מקרים כמו זה שאירע בכפר הסיני נדירים מאוד, ונכון להיום לא ידוע על אדם שנהרג או נפצע קשה מפגיעת עֶצֶם כזה. לעומת זאת, דווקא ידוע על חיה אחת (לפחות) שהיה לה קצת פחות מזל.

בשנת 1960 ניתקו כמה חתיכות מתכת מרקטה אמריקאית, נפלו על אדמתה של קוּבָּה והרגו פרה מקומית. הקובנים, שלא ממש הסתדרו עם השכנה הגדולה מצפון, ניצלו את ההזדמנות כדי למחות על הָעָוֶול שנעשה להם. הם הציגו לעיתונאים שֶׁסִּיקְּרוּ את האירוע פרה אחרת, כנראה מאותו העדר, שעליה היה תלוי השלט: "הרגתם את אחותי!".

גשמים מוזרים גשם מטאוריטים | צילום: Ken Lucas, GettyImages IL

אבנים מתגלגלות

בכל שנה נופלים לכדור הארץ מאות ואף אלפי גושי סלע ומתכת קטנים שמקורם מהחלל. הַמֶּטֶאוֹרִיטִים, כפי שהם מכונים, הם ברובם שאריות מתהליך הִיוָּוצְרוּתָהּ של מערכת השמש לפני מיליארדי שנים. המדענים בימינו לומדים מהם רבות על ההיסטוריה הקדומה של כדור הארץ ושל שאר כוכבי הלכת וְהַיְּרֵחִים שלהם.

עד לפני כ-200 שנים בסך הכל, מרבית המדענים לא האמינו כלל שמטאוריטים קיימים. אמנם לאורך ההיסטוריה היו עֵדוּיּוֹת רבות של אנשים שחזו במו עיניהם בכוכבים נופלים שפגעו בקרקע, אבל הדעה הרווחת בקרב הממסד המדעי הייתה שמדובר בלא יותר מאמונה טְפֵלָה או בטעות בזיהוי.

הַתֵּיאוֹרְיָה הַשַּׁלֶּטֶת באותם הימים הייתה שלא יכולים להיות סלעים המרחפים בחלל, ושהמטאוריטים הם רק גושי אבן שהועפו על ידי רוח חזקה או הר געש מתפרץ. הפיזיקאי הגרמני אֶרְנְסְט כַּלְדָּנִי לקח על עצמו, בסוף המאה ה-18, להוכיח שמקורם של המטאוריטים אכן בחלל החיצון.

הוא כתב ספר שבו תיאר את מסקנות מחקריו, אבל בתחילה סָפַג לעג רב על דעותיו הלא מקובלות. שנים ספורות בלבד לאחר מכן התהפכו הַיּוֹצְרוֹת. כימאים שבחנו מטאוריטים גילו שהם מורכבים מסלעים וְסַגְסוֹגוֹת (תערובת מתכות) שאינן יכולים להיווצר כלל בתנאים השוררים על פני כדור הארץ! כך, כמעט בִּן לילה הפך חקר המטאוריטים לתחום מסקרן וחשוב מאוד של המדע.

גשמים מוזרים האם כך חיינו התחילו? | צילום: Ian McKinnell, GettyImages IL

בזמן שחלף מאז גילו המדענים שחלק מהמטאוריטים שנפלו אלינו הגיעו מגופים אחרים במערכת השמש, כמו מַאֲדִים או הירח. גושי הסלע שהגיעו מהם ניתקו מפני השטח שלהם בעקבות פגיעת אַסְטֶרוֹאִידִים, הסתובבו זמן מה במערכת השמש ובסופו של דבר נחתו אצלנו במקרה.

אגב, חלק ניכר מהמדענים כיום מאמין שייתכן שמקורם של החיים על כדור הארץ הוא בחיידקים או בחומרים אוֹרְגָּנִיִּים שנישאו אלינו על גבם של מטאוריטים.

מחקרים מוֹדֶרְנִיִּים הוכיחו שחיידקים ויצורים קטנים אחרים מסוגלים בהחלט לשרוד את הנפילה הלוהטת אל האדמה, ואולי אפילו לשרוד תקופות ממושכות בחלל הקר והריק מאוויר. אם יש אמת ברעיון הזה, הרי שקיים סיכוי לא רע שֶׁיְּצוּרִים כאלה התיישבו במקומות נוספים, וביום מן הימים נגלה יצורים חיים גם על פני גופים אחרים במערכת השמש שלנו.

גשם בצבעים

ב-25 ביולי בשנת 2001 התעוררו תושביה של העיירה ההודית צַ'אנְגָּאנָצֶ'רִי לקול נפץ עז והבזק אור מסנוור. מיד לאחר מכן החל לרדת גשם חזק, אך לא הייתה זו סערת מוֹנְסוּן שגרתית: צבעם של המים היה אדום. מדענים שהגיעו לבדוק את דיווחי האזרחים המודאגים אספו כדים גדולים של המים האדומים והחלו לחקור אותם. הבדיקות התקדמו באטיות, הימים חלפו, ובינתיים המשיכו מִמְטָרִים אדומים לרדת באזורים שונים ברחבי האזור.

גשמים מוזרים גשמים בכל מיני צבעים | צילום: Flashpop, GettyImages IL

מדי פעם ירד גשם צהוב, ירוק ואפילו חום כהה. התושבים היו מודאגים. הם, ילדיהם וְהַגִּדּוּלִים הַחַקְלָאִיִּים שלהם שותים את המים האלה. מי יודע אילו רעלים הם עלולים לְהָכִיל? גשמים אדומים או חומים-בהירים הם תופעה נדירה אך מוכרת.

בדרום אירופה, למשל, אבק מדברי שנישא לעתים ממדבר סָהָרָה מתערבב עם הגשמים וּמַקְנֶה לטיפות גוון אדום. רבים בצ'אנגאנצ'רי, עם זאת, האמינו שהפיצוץ שנשמע לפני הגשם הראשון היה תוצאה של מטאוריט שהתפרק באטמוספירה. הם שאלו את עצמם אם ייתכן שהמטאוריט הביא עימו אבקה אדומה ומסתורית מן החלל.

תוצאות מחקרם של המדענים ההודים התפרסמו כעבור ארבעה חודשים. החומר האדום והמסתורי, הסבירו המדענים, הוא בסך הכול נְבָגִים של אצה מסוג טְרֶנְטֶפּוֹלִיָּה, שעם פטרייה מסוימת יוצרת חֲזָזִית נפוצה למדי באותו האזור (חזזיות עשויות מאצה שחיה בשיתוף עם פטרייה).

ההסברים האלו עזרו להרגיע את חששות הציבור, ובתוך זמן מה נעלם הגשם האדום מכותרות העיתונים. השאלה כיצד בדיוק הגיעה כמות כה גדולה של חזזיות אל האטמוספרה נותרה עדיין ללא מַעֲנֶה, אבל אפשר לשער שרוחות עזות סחפו אותה אל השמים.

גשם של חיות

אם חשבתם שגשם אדום הוא עניין מוזר, חכו עד שתקראו את זה. ב-2009 דיווחו עיתונים יפניים כי במחוז אִישִׁיקָוָוה ביפן יורדים מזה כמה ימים ממטרים פזורים של דגים ושל ראשָׁנֵי צפרדעים! אחד העדים לגשם הראשנים, אדם כבן 55, סיפר שיצא ממכוניתו והלך בחניון כשלפתע שמע רעשי "סְפְּלָאט!" חזקים מאחוריו. כשהסתובב מצא עשרות דגים וראשנים מרוסקים על שְׁמָשׁוֹת המכוניות וביניהן.

דגים ואלמוגים מה יש לכם לחפש בשמיים? | צילום: Shutterstockעד כמה שזה נשמע משונה, גשם של חיות אינו תופעה נדירה כפי שאפשר לחשוב. יש מאות מקרים מוכרים שבהם דגים, תולעים, צפרדעים ואפילו מדוזות (!) נפלו מהשמים. מצבם הַבְּרִיאוּתִי של היצורים הנופלים משתנה מאירוע לאירוע: לפעמים הם נמצאים קפואים וקשים כאבן, ולעתים הם רק המומים מהנפילה אך בריאים ושלמים.

ההסבר המקובל לתופעה הזו הוא שרוחות חזקות וּמִתְעַרְבְּלוֹת החולפות מעל אגמים או מִקְוֵי מים קטנים שואבות דגים ויצורים קטנים אחרים, ואז מטילות אותם על היבשה.

ועוד כמה גשמים מוזרים:

* ב-16 ביוני 1940, למשל, ירד על הכפר מַשְׁצָ'רָה בברית המועצות גשם יקר ערך. מאות מטבעות עתיקים שהתפזרו לכל עבר, לשמחתם של התושבים. כסף כן נופל מהשמים אַרְכֵיאוֹלוֹגִים שבדקו את המטבעות העריכו שמקורם במאה ה-16. איך קרה שנפלו כגשם? איש אינו יודע. ייתכן שמדובר באוצר שהיה קבור בקרקע לא הרחק מהכפר, ונחשף בעקבות גשמים ורוחות חזקות.

* גשם של כדורי גּוֹלְף - כן, אותם כדורים קטנים וקשיחים - הוּמְטַר (על פי דיווחי עיתונות) על העיר פּוּנְטָה גּוֹרְדָה בפלורידה ב-1969. מאות כדורים התגלגלו ברחובות ובפארקים, ועד היום לא ניתן לאירוע הסבר משכנע.

*הגשם המוזר ביותר הוא זה שירד על מחוז בָּאת' במדינת קֶנְטָקִי בארצות הברית בשנת 1876. בצהריים נפלו מהשמים המוני פיסות של בשר. המדענים שבחנו את העניין לא הצליחו למצוא לו הסבר.

>> הכתבה המלאה התפרסמה במגזין גליליאו צעיר, ספטמבר 2011

ותקבלו את כל הסיפורים ישירות לפייסבוק שלכם
תגובות

הוסף תגובה

 
שם
נושא
תוכן
 
ביטול  |  
מקרא: = תגובה ללא תוכן   = תגובה עם תוכן