הדיירים: זוג בשנות השלושים לחייהם, עם שני ילדים בני 5 ו-11. הוא יהלומן, היא מנהלת בכירה בענף היהלומים.

הדירה: נמצאת בשכונה מבוססת בצפון תל אביב בקרבת פארק הירקון. הבניין נבנה בשנת 1997, הוא במצב תחזוקה מצויין ומכיל 3 דירות: שתי דירות דופלקס גן ודירת גג. הם גרים באחת מדירות הגן. הדירה בת חמישה חדרים, גודלה: הקומה העליונה, היא קומת החדרים, 90 מ"ר; הקומה התחתונה שכוללת סלון, מטבח ובריכת שחייה מקורה, כ-150 מ"ר, והגינה הסמוכה כ-80 מ"ר.

החזון: ליצור "בית בהפתעה". מין אי של ניתוק, כמעט דמיוני, בתוך בניין שמבחוץ לא מסגיר שום דבר ממה שמצפה בפנים. בית שהוא אחר וקצת שובר נורמות ביחס למה שמקובל.

משך השיפוץ: כ-4 חודשים.

עלות השיפוץ: כ-800,000 שקל. העלות כוללת את העיצוב והתכנון, חלונות חדשים, דלתות חדשות, חדרי רחצה חדשים, רצפת פרקט, נגרות בכל הבית כולל המטבח, מערכות חשמל ותאורה חדשות, וריהוט.

מבט מהסלון למטבח אחרי שיפוץ - חלי חדד ישראלי (צילום: אורן שלו)
הדיירים רצו בית שונה מהסטנדרט. הסלון והמטבח | צילום: אורן שלו

בריכה במקום חדרי שינה

הדירה שופצה כמעט מהיסוד. היא חולקה לשתי כניסות אליהן מגיעים מלובי הבית שבקומה העליונה: כניסה פרטית של דיירי הבית לחדרים האישיים בגובה מפלס הרחוב. מפלס זה כולל "מאסטר בדרום" מאובזר, שני חדרי ילדים, אמבטיה משותפת לחדרי הילדים וחדר עבודה; כניסה שנייה מובילה לאזור הציבורי בקומה התחתונה.

הקומה התחתונה, שהיא גם קומת הגן, הייתה אמורה במקור להכיל שלושה חדרי שינה, מטבח וסלון. המטבח במקור היה פינתי, קטן וחשוך והקומה כולה סבלה ממחסור באור טבעי. הוחלט לוותר על אגף החדרים בקומת הגן ובמקומם בנינו בריכת שחייה אינטימית ומקורה. החלל הענק של הקומה התחתונה מכיל את המטבח, פינת האוכל, פינת הסבה ופינת טלוויזיה. סביב כל החלל תוכננו חלונות ענק ודלתות זכוכית הצופות אל גינה נעימה ופרטית, ומכניסות שפע של אור טבעי פנימה.

סלון ומטבח אחרי שיפוץ2 - חלי חדד ישראלי (צילום: אורן שלו)
שחור, אדום ולבן: שילוב מנצח. הסלון והמטבח | צילום: אורן שלו

המטבח: לכולנו קצת נמאס לאחרונה מהמטבחים הלבנים המינימליסטיים בכל מקום. בעלי הבית רצו לשבור את הנורמה הזו והלכו על מטבח שחור מבריק ודרמטי, שיחד עם זאת עדיין לא חוסם או מחשיך את הבית. בקיר המטבח נקבעו שלושה חלונות גדולים המאפשרים לראות את כל האזור הציבורי מכיוון בריכת השחייה. החלונות גם שוברים את הקיר השחור ומרככים אותו, וכך גם ההורים יכולים לצפות מהמטבח בילדים כשהם בבריכה.

מתחת לארונות יש תאורת לד תחתית שמעצימה את הדרמטיות של החלל. כדי לשבור קצת את כל השחור, הכנסנו משטח עבודה מעץ על האי. פינת האוכל ממשיכה את האי ואת הקו העיצובי של המטבח. הכיסאות בצבע שחור, והשולחן עשוי עץ עם זכוכית כהה מעל.

בריכה בתוך הבית אחרי שיפוץ2 - חלי חדד ישראלי (צילום: אורן שלו)
דרך החלונות שבמטבח אפשר לראות את הבריכה | צילום: אורן שלו

סלון בשני חלקים

הסלון: מחולק לשני אזורים. החלק הפנימי אינטימי יותר ומיועד בעיקר לצפייה בטלוויזיה ולהתפנקות מול האח. החלק החיצוני  מסודר יותר בצורה של מעגל שיחה ומיועד להתנהלות כשמגיעים אורחים שלא בהכרח רוצים לצפות בטלוויזיה, למרות שגם משם ניתן לראות אותה בקלות. העיצוב בחלק הזה ממשיך את המטבח והגוונים העיקריים בו הם שחור ולבן, כשמתחת לשולחן פרוס שטיח אדום. הוא גם משקיף בצורה טובה יותר על הגינה.
העיצוב בחלק הפנימי הוא חמים יותר, אך עדיין ממשיך את הקו העיצובי של הקומה כולה. יש בו ספות קפיטונאז' בצבעים אפור ושחור, שולחן דומה לזה שבחלק החיצוני, וקיר לבנים בגוונים אפורים.

שירותי האורחים: מעוצבים בדומה לשירותים חשוכים במועדון לילה – קריצה קטנה של בעל הבית אל עבר זכרונות ימי רווקותו. רוב החדר צבוע שחור ויש בו מראה ענקית דרמטית ומרשימה.

הבריכה: מקורה, כך שיכולה לשמש את הדיירים בכל ימות השנה. מסביבה יש דק עץ ובצד פינת ישיבה מראטן. סמוך לבריכה יש גם מקלחון.

הגינה: בחלקה דק עץ ובחלקה דשא סינתטי, שלצידו גם צמחייה טבעית. אני מאוד ממליצה  על דשא סינתטי – הוא נראה טוב, קל לתחזוק ואין צורך להשקות אותו ולבזבז מים יקרים. בחצר יש שלושה אזורי ישיבה: סביב שולחן האוכל שעשוי עץ, בפינה האינטימית עם רהיטי הראטן, או בספסל הנדנדה. כמו כן, סמוך למטבח ולבריכה יש פינת ישיבה נוספת עם ספה רחבה.

חדר רחצה אחרי שיפוץ 2 - חלי חדד ישראלי (צילום: אורן שלו)
הדיירים העדיפו לבטל את חדר הארונות כדי להרחיב את חדר הרחצה | צילום: אורן שלו

מקלחת ענקית במקום חדר ארונות

סוויטת הורים: ההורים רצו חדר שינה קטן ואינטימי וביקשו לבטל את חדר הארונות שהיה בדירה לפני השיפוץ, ועל חשבונו להכניס מקלחת ענקית עם ראש גשם גדול וספסל ואפשרות למקלחות זוגיות. כעת, נכנסים לחדר הרחצה דרך ארון הבגדים.

בניגוד לקומה התחתונה, בכל חדרי השינה הלכנו על גוונים וחומרים חמים. בכל הקומה יש רצפת פרקט מעץ אלון, ואצל ההורים גם מרבית הרהיטים עשויים עץ על גווניו הטבעיים, לצד גוונים של מוקה ולאטה.

חדרי הילדים: הריהוט בחדרי הילדים הוא בעיקר לבן, והצבעים נכנסים באביזרים המשלימים, כמו במצעים, במדבקות הקיר ובתמונות.
חדר הרחצה שלהם עוצב בקו נקי ומיועד להיות רלוונטי עבורם גם כשיגדלו, בלי גוונים ילדותיים מדי כמו תכלת שניתן לראות בהרבה בתים. הילדותיות נכנסת בווילון האמבטיה, למשל, שאותו תמיד ניתן להחליף.
הגוון הלבן הוא הדומיננטי, לצד רצפה אפורה ומיכל ההדחה שמעל האסלה עשוי עץ.

חדר רחצה ילדים אחרי שיפוץ2 - חלי חדד ישראלי (צילום: אורן שלו)
חדר הרחצה של הילדים תוכנן כך שיתאים עבורם גם כשיגדלו | צילום: אורן שלו

דבר המעצבות:  זו הייתה חוויה יוצאת דופן לעבוד עם ראש פתוח ולצאת מהשגרה ומשטאנצים עיצוביים. היה כיף לעצב חלל שהוא סופר מודרני אך עם זאת מעניין ושונה. אל תפחדו ממטבח שחור. לפעמים זה מפתיע.

טיפ: עשו לכם בריכה פנימית. היא תמיד נשמרת נקייה, היא דורשת תחזוקה מינימאלית ואחוז הכלור בה נמוך מכיוון שאינה חשופה לשמש.

פריט אהוב: האח בקיר הטלוויזיה בסלון, שגם מחמם את הבית וגם את האווירה. הארובה עוברת דרך אמבטיית ההורים לניצול מירבי של פוטנציאל החימום בחורף.

פרגון לאיש מקצוע: חברת א.א קרמיקה. קנינו מהם את כל האריחים בבית, הם מספקים מחירים אטרקטיביים ויחס חם ואישי. טלפון: 03-5469595.

המעצבת: חלי חדד ישראלי.

מעצבים ודיירים, יש לכם בית להשוויץ בו? יש תמונות לפני השיפוץ ולאחריו? כתבו לנו

>> במדור הקודם: גם בנס ציונה עושים רטרו

לכל הבתים במדור