הדיירים: גרושה טרייה, אם לשני ילדים צעירים.
הבית: צמוד קרקע, בן חמישה חדרים ושתי קומות, בגודל של כ-150 מ"ר. הבית מיושן ואפל, בן כ-40 שנה, ונמצא ברחוב קטן בהרצליה שכולו בתים ישנים.
החזון: הדיירת חלמה על בית כפרי, נעים וחם, בסגנון פרובאנס, פתוח ומלא באור. הבית עצמו לא גדול במיוחד יחסית לבית פרטי, מה שחייב תכנון מדויק לניצול השטח באופן שייצור אינטימיות אך לא צפיפות.
משך השיפוץ: כשלושה חודשים.
עלות השיפוץ: כ-300 אלף שקל, כולל החלפה של כל פנים הבית: מטבח, אמבטיות, גרם מדרגות, חלונות, שבירת קירות (בחדר השינה ובחדר המדרגות), ריצוף (פרקט חדש בכל הבית) ודלתות.

מטבח אחרי שיפוץ 2 - חלי ישראלי (צילום: זוהר רון)
המרצפות המצוירות משתלבות במרצפות האבן | צילום: זוהר רון
מרצפות מצוירות במטבח

מעבר לעיצוב, ביצענו כמה שינויים משמעותיים, כמו הזזת גרם המדרגות ממקומו המקורי והרחבה של כל הפתחים והחלונות, כך שייכנס כמה שיותר אור.
כדי ליצור תחושה נעימה, נבחרה פלטת צבעים בהירה, כפרית קלאסית - קרם ושמנת. בשביל להוסיף חום, שיבצנו לבנים וקמין עץ. הבית כולו חופה בפרקט, למעט האזורים הרטובים (המטבח ופינת האוכל), שרוצפו במרצפות אבן כבדות.
בקומת הקרקע של הבית נמצא השטח הציבורי: מטבח, פינת אוכל, שירותי אורחים, סלון ויציאה לחצר הקטנה.

הכניסה: הכניסה המקורית של הבית הייתה צרה. רצינו ליצור תחושה מרשימה בכניסה, ולכן הרחבנו את מפתח הדלת, וקנינו דלת עץ חדשה בעבודת יד.

מטבח ופינת אוכל: המטבח ופינת האוכל מופרדים מהחלל המרכזי על ידי מספר מדרגות. המטבח עוצב בסגנון פרובאנס ובגווני שמנת. החלון מעל הכיור הוגדל משמעותית, כדי להכניס אור טבעי שישטוף את כל חלל הבית. השטח כולו מרוצף ברצפות אבן טבעית בגודל 40 על 40. מתוך רצון לשלב באמצע החדש משהו ישן, נקנו ביפו רצפות מצוירות בגודל 20 על 20.

סלון אחרי שיפוץ 2 - חלי שיפוץ (צילום: זוהר רון)
הקמין נבנה בעבודת יד ובהתאמה אישית | צילום: זוהר רון

הסלון: בסלון בלט אלמנט בעייתי - העמודים. הדבקנו עליהם לבני פירוק, לבנים ישנים שהגיעו מאירופה, שנתנו גם הם תחושה של ישן באמצע החדש. בסלון נבנה קמין בהזמנה אישית ובעבודת יד. זמן קצר לפני השיפוץ, הלקוחה קנתה נברשות, ולשמחתנו הן התאימו מאוד לסגנון הבית, ונתלו בסלון ובפינת האוכל.

שירותי אורחים: בשירותים החלטנו לעשות שינוי סגנון, כדי לצאת מהשגרה. הסגנון עדיין רומנטי, אבל רחוק מאווירת פרובאנס. מבחינתנו, בחיפוי הקיר השחור באה לידי ביטוי תעוזה.

חצר: מהסלון יש יציאה לחצר קטנה, בה שמנו דק מעץ וג'קוזי. רצינו ליצור תחושה שהסלון ממשיך החוצה, וגם להימנע מלרהט באופן קונבנציונלי עם כורסאות 3-2-1 או שולחן עגול. לכן יצרנו פינת ישיבה אלטרנטיבית באמצעות ספסל גדול עם אפיריון (נקנה בגעש).

חדר שינה בשני מפלסים

הקומה העליונה של הבית היא קומת המגורים. את המדרגות המיושנות החלפנו בגרם מדרגות חדש ומרחף, עם מעקה ברזל מינימליסטי שיוצר תחושת פתיחות.

אמבטיית הורים אחרי שיפוץ 1 - חלי ישראלי (צילום: זוהר רון)
הכיורים המוגבהים באמבטיה בחדר השינה | צילום: זוהר רון

חדר השינה: עם הכניסה לחדר נגלה חלל מרווח וקסום. המיטה ממוקמת בכניסה, ומולה חלל חדר האמבטיה חשוף לחלל חדר השינה. אזור זה מופרד ומוגבה באמצעות שלוש מדרגות. האמבטיה עצמה שקועה ברצפה (בעזרת החלל שנוצר מההגבהה). כדי לאפשר אינטימיות, מאחורי דלתות זכוכית מוצנעים אסלה ומקלחת. על ארון האמבטיה מונחים שני כיורים מוגבהים.

חדר הילדה: הילדה התעקשה שכל החדר יהיה סגול - מהקירות ועד לאהילים. במקום מיטה קונבנציונלית, בנינו גלריה, שעליה המיטה ומתחתיה שטח אחסון של מדפים ונישות. זה יצר חלוקה נעימה בחדר.

חדר רחצה ילדים: גם פה, כל הנגרות היא עבודת יד. החדר ממשיך את הקו העיצובי של הבית, אבל כדי שתהיה בכל זאת תחושה של אזור ילדים, האקססוריז צבעוניים - השטיחים, מתקן מברשות השיניים וכו'.

דבר המעצבת: נהניתי מאוד ללוות את הלקוחה בעלת הטעם המשובח בפרויקט כפרי, חם ואלגנטי זה. בכל פרויקט חשוב לתת לחלומות ולרצונות של הלקוח את מלוא הביטוי. האסתטיקה והיופי שבטבע הם מקור ההשראה שלי לבניית חללים הרמוניים.

טיפ: עיצוב חדר לילד בשנות העשרה הוא אתגר מיוחד. בשנים הקרובות הילד יתבגר, וטעמו ישתנה. לכן צריך להקפיד על עיצוב חלל נכון שיחזיק מעמד גם בעתיד, למשל כשהילד ירצה לעבור ממיטת נוער קטנה למיטה וחצי.

פריט אהוב: שולחן הנגרים במטבח, שנקנה בשוק הפשפשים. הוא משמש גם כשולחן אוכל וגם כמשטח עבודה, ומהווה את מרכז המטבח.

חלי חדד ישראלי, מעצבת פנים, בשיתוף עם מיכל גינזבורג

>> לבית הקודם במדור: סלון בצבעי זברה
לכל הבתים במדור

מעצבים ודיירים, יש לכם בית להשוויץ בו? יש תמונות לפני השיפוץ ולאחריו? כתבו לנו