אין תמונה
אנשים בוחרים להשתמש בריהוט בדרכים שונות. שולחן וכיסאות אוכל שהציגו גולשים

ספריית בילי, מזנון קטן לטלוויזיה, מנורת שולחן, מסננת לפסטה או סתם קולב צבעוני - שיקום הגולש שלא מחזיק בביתו אף לא פריט אחד של ענקית הרהיטים השוודית. אתם יכולים להרים גבה, אבל "איקאה" כבר מזמן הפכה לשם נרדף לעיצוב הבית. היא כבשה אותנו בסערה ולא השאירה מקום למתחרים, רהיטיה הם מכנה משותף לאנשים שונים במדינות רבות, והקטלוג השנתי שלה הוכתר לתנ"ך החדש כשהוא מופץ במאות מיליוני עותקים ברחבי עולם.

אחת הסיבות לפופולריות שלה היא שמעבר להיותה טרנדית, ענקית הרהיטים משוודיה מציעה פתרונות לניצול החלל באופן יעיל ויצירתי, בין אם מדובר בבית ממוצע של משפחה או בדירת רווק צפופה. לכן, לא מעט אנשים בוחרים לשלב מוצרים פרקטיים במחירים סבירים בחדרי ביתם. אבל מתברר שיש גם כאלו שאין להם שום בעיה לרהט כמעט את כל הבית שלהם ממש כמו בקטלוג.

בימים אלו שוקדים באיקאה על עריכת ספר חדש שיציג כ-100 בתים שונים בישראל שעוצבו ברוח ובשילוב רהיטי הרשת. תהליך איסוף החומרים וצילום הבתים בעיצומו, והוא יצא לאור במרץ 2013. לרגל השמחה, קבלו טעימות ראשונות מדירות מקומיות בסטייל איקאי.

שיפוץ נוסח שוודיה

בביתו של אליהו אריק בוקובזה במרכז תל אביב מוצגים לראווה אוספים ואביזרים בסדר מופתי על גבי ספריות ומדפים, ממש כמו בבית מרקחת. הארגון המוקפד הוא כנראה זכר לימים שבו עבד כרוקח בפרפומריה שלו. לפני שנתיים הסב בוקזובה, כיום צייר במשרה מלאה, את בית המרקחת לדירת מגורים מקסימה תוך שמירה המבנה האותנטי. הוא תכנן את דירתו הקטנה (64 מ"ר) לבדו ובעזרת תוכנת תלת ממד לעיצוב חללים. אבל בניגוד לרוב האנשים, שקודם משפצים ורק אחר כך יוצאים למסע רכישות רהיטים, בוקובזה תכנן את ביתוכך שיתאים למידות הרהיטים והמוצרים של איקאה.

אין תמונה
חדרים אמיתיים במקום סצנות מבוימות. תמונה שהציגו גולשים באתר

מעצב (צילום: אלון גרגו)
""יש לי קו עיצובי ברור ובתוך הסגנון הזה מצאתי את איקאה. אריק אליהו בוקובזה | צילום: אלון גרגו

הנישה בסלון נבנתה בהתאם למידת הספרייה הלבנה ממשפחת "בסטה", כולל הסולם הירוק, והיא מתפרסת מהרצפה עד התקרה. שולחן הטלוויזיה משתלב בדיוק מקצה הקיר עד לעמוד בסלון, גם זה לא במקרה, שכן מידותיו נלקחו מראש, כמו גם מידות המדפים הלבנים שנתלו מעל. האחרונים משמשים לתצוגת אוסף מרהיב של כ-150 מארזי סוכריות של "פז", שאותם אוסף בוקובזה כבר שנים רבות.

על שולחן הקפה מדגם שטוקהולם בסלון הונחה פלטת זכוכית ומתחתיה קלפי משחק משנות ה-50. "הסגנון העיצובי שלי הוא ברוח שנות ה-30 וה-50", הוא מסביר. "ולפני שגיליתי שהמוצרים של איקאה הם זולים ואמינים, בחרתי בהם כי הם התאימו לסגנון שלי. במהלך השיפוץ שלי, איקאה החזירה רהיטים ממהדורות קודמות לציון 50 שנה להיווסדה. ואני ניצלתי את ההזדמנות לרכישות", הוא מספר.

ביקור בדירתו של בוקובזה הוא חוויה מפתיעה. בכל מבט נגלים עוד ועוד פריטים של איקאה ששולבו בחן בחלל או שודרגו ושינו פניהם. כיסאות שולחן האוכל, למשל, רופדו בבדי וינטג' בצבעים שונים, המטבח הורכב משתי יחידות של ארונות מסדרות שונות (חלק עליון ותחתון). החלק שביניהם מורכב מפסיפסים צבעוניים, ופמוטים מקולקציית ps שעיצוב ברוח 60 שנות יצירה של הרשת.

חדר הרחצה קומפלט מאיקאה, בחדר השינה ציור קיר ענק מעל המיטה, הדפס של דמות צבעונית על בד, שהוא רכש ברשת בשנת 2005. ארון הנעלים מתוצרת איקאה מוסתר בנישה שתוכננה במיוחד, ומיטה זוגית עם כריות צבעוניות שנרכשו לפני מספר שנים, גם הן, איך לא, מאיקאה. המנורה הכדורית מזכוכית חלבית מזכירה לבוקובזה את המנורה שהאירה את ימיו בחדרו כילד. מה שנקרא: איקאה לכל גיל.

פינת טלוויזיה (צילום: אילן גרגו)
הסלון נבנה לפי גודל המוצרים של איקאה | צילום: אילן גרגו
פינת אוכל מוארת (צילום: אלון גרגו)
פינת האוכל שודרגה בבדי וינטא'ג ויחידות שונות שולבו יחדיו במטבח | צילום: אלון גרגו

יש עוד דפים פנויים בספר

הקטלוג השנתי שמפיקה איקאה, מביים סטים שלמים של חללי מגורים, שממחישים פתרונות מעוצבים לבית ומעניקים השראה לתכנון הבית וסידורו. כעת, במקום סצנות מבוימות, מבקשים ברשת להציג חדרי מגורים אמיתיים. "רצינו להראות איך איקאה משתלבת בבתים בישראל. כשהמטרה היא ליצור ספר מגוון, שיציג סגנונות שונים, אנשים עם צרכים שונים ומצבי חיים שונים", מסבירה שמרית גל, סמנכ"לית שיווק ברשת.

"הרבה אנשים בוחרים להשתמש בריהוט שלנו בצורות שונות. הם לוקחים פריטים ומשנים אותם, עושים להם טרנספורמציה והופכים אותם למשהו אחר", מוסיפה שוש ערמון, המעצבת הראשית של הרשת בישראל, "אנחנו רוצים להציג את כל הרעיונות מעוררי ההשראה שיש לאנשים בכל נושא, מאחסון ועד לאירוח".

אין תמונה
לחלק מהגולשים רעיונות מעוררי השראה. תמונה שנשלחה לאתר
אין תמונה
שולחן, כיסאות אוכל, ספות, ומעמד טלוויזיה של החברה. בית שהציגו הגולשים
אין תמונה
חדר פונקציונאלי לשני ילדים. מיטות, יחידות אחסון ומדפים של החברה, כפי שהציגו גולשים באתר

בית נוסף שנבחר לספר, שמופק ומעוצב בשיתוף סטודיו mandesign, הוא ביתה של משפחה צעירה מאזור השרון. "בחירת הבית המשפחתי בעיצוב הכפרי הייתה טבעית ביותר", אומרת ערמון. "הצבעים והחומרים של החדרים משדרים את סגנונות העיצוב האיקאיים, תוך שימוש בפתרונות אחסון חכמים. בעיקר במטבח, שבו נוצל כל החלל בצורה אסתטית ושימושית ביותר. כשנכנסים לבית יכולים להבחין שבעליו פוקדים את החנות לאורך השנים".

בחדר האורחים שולחן קפה שנפתח לשני חלקים נפרדים, ספה לבנה שמקבלת זריקה של צבע באמצעות כריות ירוקות וכרבולית להשלמת האווירה הביתית.

מטבח (צילום: אלון גרגו)
הצבעים והחומרים של החדרים משדרים את סגנונות העיצוב האיקאיים | צילום: אלון גרגו
פינת אוכל (צילום: אלון גרגו)
פינת האוכל משדרת חמימות ומזמינה לארוחה טעימה | צילום: אלון גרגו
שולחן סלון (צילום: אלון גרגו)
בסלון יש נגיעות מודרניות | צילום: אלון גרגו
ספר על השוולחן (צילום: אלון גרגו)
עממי ואסתטי | צילום: אלון גרגו

בבית המודרני שצולם גם הוא לספר, העיצוב הוא נקי ומוקפד. בסלון רהיטים עם קו אחיד (לא מאיקאה) לצד ספריית בילי. פריטי עיצוב ואווירה תוצרת איקאה בדמות תמונת קנבס גדולה וכריות נוי עגולות בצבע אדום שיוצרות ניגוד מעניין עם הספה הלבנה.

ערמון מסבירה שהבחירה בהצגת הסלון בספר נעשתה כדי להראות איך שילוב מוצלח של פריטים יכול לשמש משפחה עם ילדים. משפחה שמתאימה את הבית לצרכיה ולא להיפך. "אנחנו רוצים להראות שאפשר לעצב בית יפה ובטיחותי ולגדל בו בכיף ילדים".

סלון תמונה של ניו יורק (צילום: אלון גרגו)
ספריית בילי לצד רהיטים מודרניים | צילום: אלון גרגו
פמוטים אדומים על השולחן (צילום: אלון גרגו)
שילוב מוצלח של פריטים יכול לשמש משפחה עם ילדים | צילום: אלון גרגו
מטבח 2 (צילום: אלון גרגו)
גם אתם רוצים להציג את הבית שלכם? תמונה שהציגו גולשים באתר של איקאה | צילום: אלון גרגו
 

רוצים לראות את הבית שלכם בספר?

אם ביתכם מעוצב בפריטים מאיקאה וברוח המניפסט השוודי (ככה מאחסנים בסטייל), ואם אתם מעוניינים שהוא יצולם לספר, דעו שיש עוד מקום. כל מה שאתם צריכים לעשות זה לצלם את חדרי הבית ולהעלות את התמונות באתר של איקאה.

>> לכל כתבות המגזין