שבוע הספר מתחיל היום ובין אם תרצו או שלא, סביר שתמצאו עצמכם בימים הקרובים נוהרים לכיכר או לסטימצקייה הקרובה. הרי אי אפשר לוותר על השיטוט בין ההוצאות, הדפדוף, ריח הדפוס החדש ותודו, אין מצב שאתם חוזרים הביתה עם פחות מחמש שקיות. אחר כך כבר תשברו את הראש איפה לשים את כל הספרים. חשבתם פעם לעשות בהם שימוש עיצובי לשדרוג החלל? הרעיונות שלפניכם יצליחו להפתיע גם את אחרון האורחים.

1. ספריית ענק: כל המרבה הרי זה משובח

גם אם אתם תולעי ספרים שמרבים בקריאה וגם אם לא, סביר להניח שבמהלך השנים נצברו בבתיכם ספרים כאלה ואחרים. בטח תופתעו לדעת שאותם ספרים עשויים לשמש אתכם בזכות המראה האסתטי שלהם בעיקר בגלל הגדלים, המרקמים והגוונים השונים של כריכותיהם. ספריות ענק יכולות להיות רקע מעניין כשהן מכסות קירות שלמים. את הספרים ניתן לסדר לפי גוונים, לפי גדלים, לפי הוצאות וכדומה. לחיזוק המראה תוכלו להוסיף סולם על גלגלת כמו בספרייה ישנה.

אין תמונה
איפה מוצאים את הזמן הצהוב?

2. ספרי דמה: לא חייבים את הדבר האמיתי

אם יש לכם ספרייה או מזנון שהייתם רוצים למלא בספרים, תוכלו לרכוש במרוכז ספרים שלעולם לא תקראו לא רק לפי הכמות ואורך המדף שדרושים לכם אלא גם לפי הנושא, גודל וגוון שיתאים לכם לעיצוב החדר. חלק מהספרים הם אמיתיים וחלקם רק נראים כאילו, אבל בשני המקרים הם ממלאים את אותה פונקציה אסתטית.

מדבקת ספרים בנישה, 91 שקלים. (צילום: יחסי ציבור (האגודה))
עושה רושם; מדבקה, 91 שקלים look | צילום: יחסי ציבור (האגודה)

3. טפט דמוי ספרייה: יותר זול, פחות אבק

מי שסובל מאבק או שפשוט לא בא לו לדאוג לסדר עשרות או מאות ספרים על גבי מדפים יכול בקלות ליהנות משני העולמות. מצד אחד ספריה גדולה ומצד שני ללא צורך בתחזוק, מיון וסידור. מדבקות שמדמות מדף עם ספרים, טפטים של ספריות שלמות ואפילו פוסטר של ספרייה קטנה יותר שניתן להזמין באתר "אמזון" עשויים להיות משעשעים ומלאי אופי.

אין תמונה
צבעוני ומתוחכם; טפט 150 ש"ח למטר, גולדשטיין גלרי

4. רהיט שהוא ספרייה: שניים במחיר אחד

ספרים הם מסוג החפצים שככל שאוגרים אותם הם דורשים הרבה מאוד מקום. בשל כך, מעצבים שונים השכילו לפתח פתרונות אחסון ורהיטים שמשמשים בו זמנית שתי פונקציות. דוגמא אחת היא מעלה המדרגות בדירה בלונדון שנוצל כולו לאחסון ספרים הן בתוך גרם המדרגות והן בצדדים. בתחום הריהוט ישנם כמובן שולחנות, כורסאות, מיטות ואפילו אמבטיות משולבי מדפי ספרים ככה בשביל הכיף של השכשוך במים.

אין תמונה
לא צריך להניח את הספר על הרצפה! 39,990 ש"ח, הולנדייה
גרם מדרגות, ניצול מקום באמצעות ספרים. (צילום: www.apartmentthera py.co)
הספרייה של הבניין בגרם המדרגות. צילום תוך www.apartmenttherapy.com | צילום: www.apartmentthera py.co

אין תמונה
שולחן בעיצוב ספרים. 10,360 ש"ח, טולמנ'ס

5. אבזור בצורת ספרים: תחליף מקורי

דרך נוספת להכניס מראה מלומד הביתה היא באמצעות פריטי ריהוט שממש מדמים ספרים כמו למשל שרפרף או שולחן צד עשויים מערום של ספרים אמיתיים מודבקים זה לזה, גוף תאורה מעוצב בצורת ספר וכדומה. חלק מהרהיטים הללו תוכלו לבנות בעצמכם רק שימו לב שיהיה יציבים וחזקים מספיק.

אין תמונה
מספיק יציב? שולחן מעוצב מספרים מתוך האתר coolhunter

אין תמונה
מנורה בצורת ספר עם שעון מעורר. 1560 ש"ח קמחי תאורה

6. ספריות: מה בוחרים?

ספריות מגיעות היום בכל מראה ובכל סגנון וניתן להתאים אותן בקלות רבה לכל בית. יש ספריות מודרניות בקווים פשוטים, ספריות קלאסיות בסגנון בתי מלוכה, ספריות עץ כבדות וספריות מרחפות שנותנות כבוד בלעדי לספרים. בחנויות רבות תוכלו להתבונן בכמה חלופות ולהחליט איזו מהן מתאימה לכם ביותר. שימו לב שספרייה לא מיועדת רק לספרים ושניתן לשלב בה גם פריטי נוי, פרחים, קופסאות אחסון וכדומה.

איקאה-ספריה 1100 ש"ח  (צילום: יחסי ציבור (האגודה))
נראה מוכר? 1100 ש"ח, איקאה | צילום: יחסי ציבור (האגודה)

7. ספריות ייחודיות: לא בכל בית

בשוק קיימות אינספור אופציות לספריות מעניינות ויוצאות דפן שעיצובן עולה על הגדרות של סגנון. ספרייה בצורת רובוט או דמויות משעשעות יכולות מאוד לקרוץ בשלב הראשון ולהתאים פחות בהמשך. מסיבה זו חישבו היטב אם ברצונכם להוציא כסף על פריט ריהוט די גדול שיתכן וימאס עליכם מהר יחסית. יחד עם זה, פריט כזה עשוי לשמש נקודת מוקד עיצובית ונושא שיחה בטוח שיעניין את האורחים.

אין תמונה
רובוט ספרייה. 14,980 ש"ח טולמנ'ס

8. קופסה סודית: אל תגלו לאף אחד

בשנים האחרונות צצו להם כל מיני טריקים נחמדים בעיקר במראה של ספרים עתיקים שמשמשים גם לנוי על המדף או שולחן הקפה בסלון וגם כקופסאות אחסון לכל דבר. חלק מהקופסאות ניתן אפילו לסגור ולנעול בקוד סודי וכך הן הופכות לכספות קטנות ותמימות למראה. קופסאות ספרים אחרות שעוצבו על ידי שחר פלג, עשוית קרטון ומשתלבות נהדר בכל מדף ספרים מבלי שישימו לב אליהן.

אין תמונה
לאחסון וקישוט; קופסאות ספרים, 389 ש"ח, קארה דיזיין

אין תמונה
ויש אפילו כספת בעיצוב גלובוס. 139 ש"ח, רשת ג'נטלמן

9. תומכים בספרים: תומכים בעיצוב

אחד האביזרים שניתן למצוא כמעט בכל צורה, חומר וצבע ושתמיד יעטר בצורה נחמדה את הספרייה או מדף הספרים הם תומכי הספרים. הם עשויים עץ, אבן, מתכת, או כל חומר שיהיה מספיק קשיח כדי להחזיק שורת ספרים בצורה יציבה. היופי העיקרי שלתומכי הספרים הוא בכך שניתן לעצב אותם באינספור דרכים ותמיד לקבל את התוצאה הפרקטית והאסתטית הרצויה.

אין תמונה
גם הם צריכים תמיכה; מחזיק ספרים, 65 ש"ח, דל'ארטה