לא צריכים להיות מומחים גדולים בעיצוב כדי לדעת שצבעים מרחיבים את הלב ומרוממים את הנפש. כל חלל יקבל אופי וזריקת רעננות באמצעות שימוש באלמנטים צבעוניים שיוציאו אותו מהקשרו המקורי, יחזקו אמירה או סגנון ובעיקר ישדרגו חלל קיים ויפיחו בו רוח חיים.

צבעוניות לא חייבת לבוא לידי ביטוי בגיבוב של צבעים או בססגוניות שתעמיס על העין. אפשר ליצור אותה במספר דרכים יצירתיות, פשוטות וזולות. כדי להבין איך אפשר לשדרג דירה באמצעות צבע וצבעוניות, כינסנו מספר מעצבות שמתמחות בנושא וביקשנו מהן את הטיפים הטובים ביותר להחייאת חללי דירות ובתים באמצעות צבע. עכשיו גם אתם יכולים.

שדרוג בצבע, שטיח, עיצוב פנים ואדריכלות שירלי נחמה. (צילום: שי אפשטיין)
ליצור התאמות בין הגוונים. עיצוב פנים ואדריכלות שירלי נחמנה | צילום: שי אפשטיין

1. תתחילו לערבב: לא רק לבן

סקר שערכה חברת נירלט מגלה כי לישראלים קשה עם צבעים חזקים. 80 אחוז מהאנשים בוחרים להישאר עם לבן ולהשתולל עם שמנת או בז'. בשנים האחרונות חל אמנם שיפור בתפיסת הצבע ובנוכחותו, ואנשים מעזים קצת יותר בהשראת השפעות מחו"ל, אבל המצב עדיין חד גוני ביחס למגמות העיצוביות בעולם.

צביעת קירות הבית בצבעים רעננים היא הדרך הטובה, הזולה והפשוטה לשנות את החלל ולעצב אותו מחדש. כדי להשיג את התוצאה האפקטיבית ביותר, יש לבחור צבעים שמחוברים לאלו השולטים בבית: לצבע השטיח, לריהוט ולשאר הקירות. במעמד רכישת הצבע כדאי להראות ליועץ הצבע את הגוונים השולטים בבית ולבדוק בעזרתו איזה גוון יכול להתאים להם או להחליף אותם - במקרה שרוצים לצבוע את הקיר בצבע שונה מזה הקיים.

חשוב להקפיד לבחור צבע השייך לאותה משפחה של צבעים, וללכת על גוונים שמתאימים אחד לשני. שילוב הצבעים הוא זה שנותן את האווירה והוא סוד הקסם, ולכן חשוב לא להעמיס במינון או להפריז.

שדרוג בצבע, עיצוב פנים ואדריכלות שירלי נחמה. צילום (צילום: שי אפשטיין)
קודם כל להעז. עיצוב פנים ואדריכלות: שירלי נחמנה | צילום: שי אפשטיין

שדרוג בצבע, פינת אוכל עיצוב פנים ואדריכלות שירלי נ (צילום: שי אפשטיין)
לבחור צבעים שמחוברים לאלו השולטים בבית. עיצוב פנים ואדריכלות: שירלי נחמנה | צילום: שי אפשטיין

2. בוחרים גוונים: כהה זו לא מילה גסה

אם רוצים להרגיש את השפעת הצבע בחלל ולא לפספס את מטרת ריענון החלל הנצבע, כדאי ללכת על אחד הגוונים הכהים ביותר של הצבע הנבחר. בכל מניפת צבעים קיימים שבעה גוונים - מהכהה ביותר עד לבהיר ביותר שנראה לבן כמעט לגמרי. מומלץ לא לפחד מגוון עז יותר וללכת על צבע שמבחינים בו ולא כזה שנראה כמו תת גוון המעורבב עם לבן. צבע בהיר מדי יראה כטעות ולא יצור את אפקט הרעננות הרצוי או יפיח חיים בחלל הנצבע.

אין תמונה
לכו על הגוון הכהה במניפת הצבעים. נירלט

שדרוג בצבע, קיר מסגרות, צילום איתי סיקולסקי (צילום: איתי סיקולסקי)
יש מקום לכחול כהה בסלון | צילום: איתי סיקולסקי

3. חיבורים: ליצור מפגש בין הקירות לתקרה

כמעט תמיד המפגש בין צבע הקיר שבחרנו לצבע של התקרה, לא נראה טוב. קשה ליצור חיבור מדויק כאשר עובדים עם מברשות צביעה, וכל אי דיוק שכזה רק מבליט את הפגמים הקיימים בקיר. לכן כדאי להפוך את המפגש בין הקיר לתקרה למדויק ומתוכנן בקפידה. עושים זאת באמצעות יצירת "פאנל" רחב הצבוע בגוון של התקרה. הפעולה פשוטה למדי. כל מה שצריך זה לרדת עם צבע התקרה לקיר עד לגובה 30-40 ס"מ, ושם מסיימים את צבע התקרה. מתחתיו צובעים את הקיר בצבע הרצוי. ניתן לתחום את המפגש בין הקיר לתקרה גם באמצעות קרניז. הסגנון העיצובי הזה רווח באירופה ומקנה לחדר מראה ארופאי חם.

אין תמונה
לחבר את התקרה לקירות באמצעות קרניז. נירלט

4. מנפצים מיתוסים: צבע חזק לא מקטין

כבר שנים מסתובבת לה ברחבי עולם העיצוב קונספוציה מוטעית, וזה הזמן להכחידה. צבע עז או כהה לא מקטין את החלל. ההיפך הוא הנכון. קירות בצבעים עזים מטשטשים את גודלו של החדר ומסיתים את תשומת הלב מקוטנו של החלל בעזרת צבע עם נוכחות, שמאחד ויזואלית בין הקירות, נותן תחושה של רצף והמשכיות ואפילו מטשטש פגמים.

במקום חדר קטן שצבוע בלבן סתמי וחסר ייחוד, ניתן ליצור חדר קטן אך צבעוני, מקושט ומלא אופי. בכל מקרה, בין אם מדובר בחדר מרווח ובין אם מדובר בחדר קטן, מומלץ ליצור הפרדה של צבע הקיר מצבע התקרה  (ראו סעיף קודם). ניתן לעשות זאת גם באמצעות לייסט עץ צבוע בצבע הקיר הנבחר או בגוון דומה (בסגנון עשה זאת בעצמך), שאפשר לרכוש בחנויות המתמחות.

שדרוג בצבע, חדר שינה גובה, עיצוב פנים ואדריכלות שי (צילום: שי אפשטיין)
צבע כהה לא מקטין את החלל. עיצוב פנים ואדריכלות: שירלי נחמנה | צילום: שי אפשטיין

אין תמונה
מקושט ומלא אופי. חדר צבעוני לילד, נירלט

5. להבליט קיר בחדר: בגוון אחר

בחללים ציבוריים כסלון או חדר אוכל גדולים, רצוי לצבוע יותר מקיר אחד בצבע הנבחר לצורך גיוון. ניתן ללכת על כמה צבעים רגועים המשלימים אחד את השני או ללכת על קיר בצבע דומיננטי ולידו קיר בצבע רגוע. מבחינת הצבע הנבחר, מומלץ להימנע משילוב של אפור + לבן + גוון אחד של צבע, משום שהתוצאה לרוב נראית דלה ושטוחה. בחדרי שינה מומלץ להסתפק בקיר אחד צבוע אחד כדי לא ליצור חלל עמוס מדי. הקיר הניצב בראש המיטה יתאים לכך ויתן רקע, מסגור והבלטה יפה של המיטה.

שדרוג בצבע, פסים, צילום איתי סיקולסקי (צילום: איתי סיקולסקי)
קיר אחד צבוע בחדר יבליט את המיטה | צילום: איתי סיקולסקי

6. להקשיב לאנרגיות: לפי מצב התדרים

על פי תורת הפנג שווי העוסקת בהשפעת המרחב על המצב הפיזי והנפשי שלנו, על התודעה ועל האנרגיות, קיים קשר ישיר בין איך שהסביבה בה אנחנו חיים נראית לבין איך שאנחנו מרגישים בה. התורה מחלקת את האנרגיות לחמישה אלמנטים, כאשר לכל אלמנט צבעים מסוימים המזוהים עימו. כאשר רוצים לרענן את הבית, חשוב להקשיב ולבחון את האווירה סביבנו, להקשיב לאינטואיציה ולנסות להבין מה חסר בבית ומה רוצים להוסיף לתחושה ולאווירה.

לכל צבע יש תדר ואנרגיה משלו, המשפיעים על מצב הרוח, התחושה ואפילו על טמפרטורת גוף. אם החלל קר לדוגמא, הן מבחינת טמפרטורה והן מבחינת תחושה רגשית של קור או דכדוך, כדאי להוסיף כתמי צבע ההשייכים לאלמנט האש וכוללים את כל הסקאלה של האדום, הצהוב, הכתום והוורוד.

באופן כללי, כל בית יהיה שמח ורענן יותר אם ישולבו בו צבעים שמחים כאדום, ירוק, כחול וצהוב בצורת כתמים ובמינונים הנכונים. אם הספה היא מונוכרומטית, למשל, יפה יהיה לשלב בה מיני כריות נוי עם טקסטורות וגרפיקות שונות של צבעים מאירים. זה גם ירענן את הבית וגם יחסוך עלות יקרה ההכרוכה בהחלפת הספה. החוכמה, על פי הפנג שוואי, היא לשמור על איזון ומינונים נכונים ולחולל את ההשפעה האנרגטית באמצעות הרמוניה ושיווי משקל בין צבעים ומרקמים.

שדרוג בצבע, עמטבח שולחן, יצוב פנים ואדריכלות שירלי (צילום: שי אפשטיין)
ירוק וצהוב הם צבעים משמחים. עיצוב פנים ואדריכלות: שירלי נחמנה | צילום: שי אפשטיין
שדרוג בצבע, מטבח ירוק גובה עיצוב פנים ואדריכלות שי (צילום: שי אפשטיין)
לחולל השפעה אנרגטית באמצעות הרמוניה. עיצוב פנים ואדריכלות: שירלי נחמנה | צילום: שי אפשטיין

שדרוג בצבע, מטבח, צילום איתי סיקולסקי (צילום: איתי סיקולסקי)
גם כחול יעבוד טוב | צילום: איתי סיקולסקי

7. להוסיף אקססוריז משלימים: כתמים של צבע

לא חייבים להחליף את צבעי הקיר בשביל ליצור צבעוניות מרעננת. אפשר לעשות זאת בקלות ובזול באמצעות שימוש באקססוריז ובאביזרים משלימים דוגמת כורסה צבעונית, כריות נוי, אגרטלים, תמונות, יצירות אומנות ושטיחים משמחים בכל הצבעים. זוהי דרך קלה, פשוטה וורסטילית לשדרג כל חלל, והיא אינה מחייבת אותנו לאורך זמן. שטיח צבעוני, למשל, יכול לאחד את החדר לכדי יחידה צבעונית אחת ולהכניס בו חום ביתי, צבע ועניין. ניתן ליצור כתמי צבע גם באמצעות שימוש בכיסאות אוכל צבעוניים כאשר כל הרקע מסביב נקי, רך ומאופיין בגוונים מונוכרומטיים. אפשרות נוספת היא שימוש בגוף תאורה ששוטף את החדר בגוון צהבהב.

גם צמחים ופרחים מוסיפים צבע לחלל ומשפרים את האנרגיה בבית. על פי תורת הפנג שווי, בצד הדרומי של הדירה מומלץ לשתול פרחים בצבעוניות של אש כאדום, צהוב וכתום. לצד הדרום-מזרחי תתאים פינה של צמחי תבלין שיחזקו את אלמנט העץ.

שדרוג בצבע, ג'ינג'ר צילום עדי גלעד (צילום: עדי גלעד)
טקסטיל צבעוני ירענן את הבית | צילום: עדי גלעד
שדרוג בצבע, ג'ינג'ר ארונית  צילום עדי גלעד (צילום: עדי גלעד)
גם כלים מקושקשים במטבח | צילום: עדי גלעד

שדרוג בצבע, תאורה ותמונה, צילום איתי סיקולסקי (צילום: איתי סיקולסקי)
או תמונה צבעונית על הקיר | צילום: איתי סיקולסקי

8. לצבוע את הדלתות: ולאוורר את הבית

תודו שלא חשבתם על זה קודם. דלתות צבעוניות הן דרך מצוינת לאוורר את הבית, להאיר ולהכניס עניין גם במסדרון ארוך ומשעמם וגם  בבית "שמרן" המאופיין בצבעים בהירים. אם בוחרים לצבוע את הדלת או להזמין דלת צבעונית, יפה ללכת על גוון נס קפה או כחול בהיר שעושים עבודה נפלאה בהארת החלל.

המעצבות - סטודיו MyDS, שדרוג בצבע, כהן מיטל ומיכל
דלת צבעונית תאוורר את הבית. סטודיו MyDS

9. מעלה מעלה: תקרה כהה

אף על פי שהרעיון נשמע מבהיל ואפילו מופרע, צביעת התקרה בצבעים כהים דוגמת אפור כהה או שחור, לא רק שאינם מקטינים את החלל, אלא עושים בדיוק ההיפך ויוצרים תחושה של גובה אינסופי. תקרה בגוון שמי לילה פותחת את החלל כלפי מעלה וכמו נעלמת אל תוך עצמה, כך שהמראה שנוצר הוא של מרחב אינסופי. תקרה כהה יפה לתחום עם קרניז וליצור אפקט יפה של ירידה מהתקרה פנימה אל חלל החדר. דוגמאות אפשר לראות בקישור הבא: remodelista.

בלגיה בית ונוי, סלון (צילום: MASSIV-PASSIV.LU)
תקרה כהה תיתן תחושת גובה. באדיבות בית ונוי | צילום: MASSIV-PASSIV.LU

10. לצבוע בצבע שמן: במקום קרמיקה

בחדרי אמבטיה מומלץ לבחור קיר שאינו בא במגע ישיר עם מים ולצבוע אותו בצבע שמן עמיד למים. זה גם חוסך בעלויות הגבוהות של הקרמיקה וגם מוסיף צבע ואופי לחדר האמבט. בשירותי אורחים רוב הקירות לא מחייבים נוכחות של קרמיקה ומאפשרים "להשתולל" עם גוונים בלתי צפויים.

אין תמונה
גוונים בלתי צפויים בשירותים. אלוני

11. לרענן את המטבח: למשל עם פסיפס

אם בקרמיקה עסקינן, למרות העלויות הכספיות, יש מקרים בהם שימוש בקרמיקה חיוני לריענון ולהארת חלל. אם רוצים לרענן מראה של מטבח מונוכרומטי ועייף, החלפת קרמיקה תעשה פלאים ותשנה את המראה והאנרגיה של כל המטבח. פס פסיפס אדום מעל הכיריים, למשל, יצור מראה חי ועז, ויכניס למטבח אנרגיות פעילות ונמרצות. לפי אותו רעיון, אם המטבח בהיר בגווניו ונטול צבעוניות, החלפת דלתות ארונות המטבח לדלתות בצבעים עזים או מבריקים, יצור מטבח חדש לחלוטין, עירני וחי.

אין תמונה
פסיפס על קיר המטבח עם נגיעות של צבע. אלוני

12. לקשט את הקירות

אפשר ליצור קירות מרהיבים באמצעות קצת כישרון, סבלנות ויד יציבה. מבואה, מסדרון או כל קיר שאינו הקיר המרכזי של הבית, "ישמח" לשמש מצע לגרפיות צבעונית. אפשר להשתמש בשבלונות קנויות או מוכנות בבית, לתחום את האזור הרצוי במסקינגטייפ וליצור "שטיח" של משבצות מתוכננות לפי גוון וגודל. זה אמנם לוקח הרבה זמן ומצריך סבלנות רבה, אבל התוצאה יפהפייה.

דרך זולה נוספת לקשט את הקיר וליצור כתמי צבע, היא להשתמש בשבלונות או מדבקות עם מילים חמות ומאירות כ- HOME, kitchen או home sweet home, ובכך גם ליצור אלמנט צבעוני וגם להכניס לבית אנרגיה חיובית וחמימה. כאשר בוחרים לקשט קיר מסויים, חשוב לשים לב שהוא לא מתערבב או נמצא בקרבה לשטיח צבעוני, אחרת המראה המתקבל הוא עמוס ומגובב.

אין תמונה
ליצור קיר גרפי. נירלט

13. ליצור אווירה: טפטים קישוטיים

טפטים מהווים אלמנט צבעוני מאיר עיניים ומצוינים בגיוונם ליצירת אווירה. החוכמה היא להשתמש בהם בפיזוריות נכונה ומאוזנת ולא ליצור עומס. טאפט יהיה יפה על קיר אחד או שניים, אבל לא על קירותיו של כל החדר. רצוי לבחור רקע מרגיע ונעים לעין ולא ללכת על דוגמאות עזות או מבריקות מדי שעלולות ולהימאס לאחר זמן קצר. טאפט יהיה יפה גם בתוך נישה ויצור מראה מעניין ובלתי שגרתי.

שדרוג בצבע, נטע ועידית זכריה-הבית של עידה צילום או (צילום: אודי גורן)
טפט, אבל רק עלקיר אחד. הבית של עידה | צילום: אודי גורן

אין תמונה
לבחור טפט בגוון מרגיע. נירלט

הטיפים באדיבות מירב אייכלר, מעצבת פנים ויועצת פנג שוואי, קרן נוימן, המעצבת הראשית של נירלט ושירלי נחמנה, מעצבת פנים ואדריכלית.

בית האדריכלית עבר מהפך צבעוני
קולור בלוקינג: כך תעצבו בית שמח