חללים קטנים הם המציאות היומיומית של רובנו. ולמרות מגבלת הגודל, אנחנו עדיין רוצים לנצל את החלל ולהפוך אותו למקום שייתן לנו תחושה של בית וגם יהיה מעוצב ומסודר. למרבה הצער, כשאנחנו מנסים לרהט או להלביש את החללים הקטנים אנחנו עושים טעויות ובוחרים לא נכון וכך משיגים אפקט הפוך: במקום ליצור אשליה של גודל, אנחנו יוצרים תחושת מחנק ועומס. איך עושים את זה נכון? קבלו כמה עצות טובות.

:עוד בערוץ עיצוב הבית 

הטעות: קירות צבעוניים מדי. התיקון: צבעו בלבן

כדי ליצור תחושת מרחב וגודל, אל תחלקו את הוויזואליה של הקירות באמצעות צבעים רבים מדי. קירות לבנים (או בגוון שמנת בהיר מאוד) ואחידים בכל הדירה מעניקים הרמוניה. את חלוקת החלל ואת הצבעים תוכלו ליצור בקלות בעזרת הרהיטים, האקססוריז והשטיחים, וכך תגדירו את הפינות השונות בלי להעיק בצבעוניות מקושקשת.

אדר ושי, סלון (2) (צילום: יולי גורודינסקי)
הקירות בהירים, הצבע באקססוריז. עיצוב: אדר שלוס ושי פרץ | צילום: יולי גורודינסקי

הטעות: הצבת רהיטים ללא תכנון. התיקון: למדוד הכל

התכנון הוא אבי ההצלחה בעיצוב דירות קטנות. מדדו כל פינה ונצלו את מידותיה למקסימום. רהיט שקטן ממידות נישה מסוימת, למשל, יבזבז חלל חשוב בדירה וגם יקטין את החלל הקיים מבחינה ויזואלית.

שני אוסישקין, שינה (2) (צילום: שירן כרמל)
מדדו כל פינה ונצלו את מידותיה. עיצוב: שני אוסישקין | צילום: שירן כרמל

הטעות: ריבוי רהיטים קטנים. התיקון: ריהוט גדול ורב שימושי

התפיסה שלפיה רהיטים קטנים הם חובה בדירה קטנה אינה נכונה בהרבה מאוד מקרים. עדיף ליצור עניין בחלל בעזרת ספה אחת גדולה במקום שלוש כורסאות קטנות, ועדיף אף יותר ספה שיש לה אחסון בחלקה התחתון. כך החלל הנתפס משמש למטרה נוספת וסמויה מן העין. רהיטים רבים מדי וקטנים יוצרים צפיפות ומגבילים את התנועה במרחב הקטן ממילא.

סלון07, סגנון צעיר ואקלקטי (צילום: יחצ איקאה)
עדיף ספה מרווחת משלוש כורסאות | צילום: יחצ איקאה

הטעות: שטיחים קטנים. התיקון: התאמת גודל לחלל

גם אם הדירה שלכם קטנה, זה לא אומר שצריך לבחור שטיחים בגודל בול דואר. פרישה של שטיח מגדירה את החלל, אם השטיח קטן מדי – הוא מצמצם את החלל. שטיח מקיר לקיר או שטיח שמכסה חלק גדול מן הרצפה יעשה עבודה טובה יותר משטיח קטן.

אין תמונה
הימנעו משטיח קטן מדי

הטעות: גובה לא נכון של תמונות. התיקון: מעל גובה העין

בחלל גדול או סביר ההמלצה היא לתלות את התמונות בגובה העין. אבל בחללים קטנים עדיף לתלות תמונות (אחת גדולה טובה יותר מריבוי קטנות שיוצר עומס) גבוה יותר. כך נוצרת אשליה של תקרה גבוהה. אל תצמידו את המסגרת לתקרה, כמובן, אבל הצורך להרים מעט את הראש כדי להביט בתמונה במלואה עובד.

אמנות01, לא לבחור את היצירות לפי הקירות בבית (צילום: שרון צרפתי, עיצוב-אורלי דקטר)
תרימו! יצירות אמנות מעל גובה העין | צילום: שרון צרפתי, עיצוב-אורלי דקטר

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?