אנחנו רגילים להיכנס למבני ציבור – מוזיאונים, בתי כנסת, כנסיות וחללים ציבוריים אחרים – ולהביט למעלה, אל התקרות המושקעות והמעוצבות שמפתיעות אותנו בכל פעם מחדש. לעתים התקרה כל כך מרשימה שהיא האלמנט המרכזי בעיצוב בחלל. לאחרונה מתפתח טרנד חדש בעולם האדריכלות והעיצוב: עיצוב תקרה מרשימה גם בבתים פרטיים כדי ליצור חוויה מרשימה ומפתיעה, שכוללת גם את החלק העליון של החלל.

עוד בערוץ עיצוב הבית: 

A post shared by ArchDaily �� (@archdaily) on

תקרות צבועות, עיצוב מיכל האן (צילום: עמית גושר)
עיצוב מיכל האן | צילום: עמית גושר

לתקרה יש תפקידים רבים. בדירות, במגדלים ובבתים פרטיים, מכיוון שבדרך כלל רוב המערכות המורכבות מותקנות בהנמכת התקרה. בין שכבות התקרה נמצאות מערכות החשמל, התאורה, מיזוג האוויר, האודיו, הווידיאו והאינסטלציה, ויש גם טלוויזיות המותקנות על מעליות מותאמות היישר מהתקרה. אך לתקרה יש גם תפקיד חשוב בעיצוב. גובה התקרה, החומר שממנו היא עשויה, חיפוי מסוים, צבע, טפט או קורות עץ חשופות ישפיעו על כל עיצוב החלל.  

תכנון ועיצוב תקרה דורש ידע, זמן, ידע וניסיון רב בתיאום מערכות וקונסטרוקציה. את המראה המוכתב על ידי מערכות רבות אפשר לשדרג וליצור קו המשכי. אפשר להשתמש בצבע או בטפט דומיננטי שמחפים את אחד מקירות החדר ולהשתמש בהם גם לתקרה. ההמשכיות תיצור אשליה של זרימה מיוחדת בכל חדר מגורים פשוט.

תקרות צבועות, עיצוב מיכל האן (צילום: עמית גושר)
עיצוב מיכל האן | צילום: עמית גושר

התקרה והקירות עשויים בטון:

A post shared by Interior Design Addict ® (@interiordesign_addict) on

תקרה צבועה יכולה להיות דומיננטית מאוד. חשוב להתייחס לגוני הקירות והרהיטים, ולבחור לתקרה צבעים וטקסטורות כך שהם יעצימו, יאווררו ויאירו את החלל ולא יקטינו ויחשיכו אותו ויגרמו לתחושה מאיימת. בחלל בעל קירות ואלמנטים צבעוניים או כהים, לדוגמה, מומלץ  לבחור גוון רך יותר לתקרה.

תקרה בגוון פסטלי התואם לחזיתות המטבח, הדלפק והקירות:

A post shared by Interior Design Addict ® (@interiordesign_addict) on

אפשר גם לצבוע את הקירות בלבן ואת התקרה בצבע. כך נוצר בחלל רובד צבעוני ייחודי. גם כאן יש להתייחס בתשומת לב לצבעוניות של החלל עצמו – קירות, רהיטים, תאורה ועוד. מראה אלגנטי ועכשווי במיוחד נוצר משילוב של קירות לבנים ותקרה שחורה.

A post shared by Green & Mustard (@greenandmustard) on

A post shared by Green & Mustard (@greenandmustard) on

>> רוצים עוד? עשו לייק ל-living בפייסבוק

תקרת קורות עץ צבועה בשחור יוצרת ניגוד לקירות ולרהיטים שרובם לבנים:

A post shared by Nicola Merritt (@nicolamerrittinteriordesign) on

תקרה בצבע כחול כהה בתוספת וילונות כחולים יוצרת מראה דרמטי וחגיגי:

A post shared by Your Daily Inspiration (@my_daily_interior) on

מיכל האן היא בעלת משרד לתכנון ועיצוב פנים המתמחה במגדלים

כמו שאפשר לראות בדוגמה האחרונה, כשהקירות בהירים והחלל מואר היטב, ניתן  להדגיש את התקרה בצבע כהה מנוגד. המראה מייצר אשליה של גובה אינסופי בחלל ודרמה. הצבע גם מזכיר שמים כהים ומטשטש את הגבולות בין הפנים והחוץ.