הרבה לפני שאריק חביב הגיע לחפש זוגיות פרק ב' ב"חתונה ממבט ראשון" (שבת אחרי החדשות, קשת 12), הוא עבד במרץ בענף הבניין. 30 שנה הוא עובד על פרויקטים שונים ונהנה מכל רגע. הוא דור שני בתחום - אביו היה ממקימי תעשיית הרעפים בישראל - כך שנראה שהאהבה לגמרי עוברת בגנים. "הגעתי לענף בשנת 1991, במלחמת המפרץ הראשונה", מספר חביב. "הבתים נפגעו על ידי סקאדים וביקשו קבלנים לביצוע. אבא שלי, שפרש כבר מהענף, הסכים לעזור לי להיכנס, ובשנה הראשונה שיקמנו בתים בשכונת התקווה וככה התחילה הפריצה שלי".

עוד בערוץ עיצוב הבית: 

>> לכל הכתבות בערוץ living 

>> זה מה שקורה כשמכניסים לימון למכונת הכביסה

>> הגליל: זה לא מלון בוטיק, זה בית של משפחה צעירה

כיום, הוא מסביר שענף הבנייה מבוסס ברובו על עובדים זרים, ובעיקר על אלו שהגיעו מהרשות הפלסטינית, מה שמקשה על המשך הפרויקטים בימי משבר הקורונה. "ברשות הפלסטינית הפעילו לחץ כבד על העובדים לחזור לשטחי הרשות מחשש להידבקות בנגיף, ואכן כ-30 אחוז חזרו באופן מיידי, והיתר חזרו בזליגה עד תחילת חג הפסח. כך שרובם חזרו לשטחי הרשות. עובדים ערבים במזרח ירושלים ברובם לא יכולים לצאת ממזרח ירושלים, בגלל סגרים פנימיים של מנהיגי הקהילה המקומית, ועובדים זרים נשארו וחלקם עברו לקבלנים אחרים תוך ניצול התקופה לקבלת הטבות שונות".

אז הצלחת להתקדם עם פרויקטים שלך בחודשים האחרונים?
"הפרויקטים בביצוע, בניגוד לצפוי, הצליחו להתקדם מהר יותר. העובדים שעבדו נתנו תפוקה גבוהה יותר, מפני שהם עבדו שעות נוספות וגם מסיבות אחרות שייתכן שהן קשורות איכשהו למשבר הקורונה. הפרויקטים שהחברה שלי ביצעה בתקופה הזו הם בתי ספר, מדרשה, גני ילדים, אודיטוריום, קופות חולים ומשרדי הייטק. יש גם מספר עבודות שהוקפאו בגלל משבר הקורונה, או בעקבות חישוב מחדש שערכו מוסדות או חברות".

אריק חביב
"הגעתי לענף בשנת 1991 במלחמת המפרץ הראשונה". אריק חביב במרפסת הבית | צילום: אביעד חביב | צילום פרטי
דובי ואריק
זוגיות פרק ב' עם דובי עמירה | צילום: מתוך: חתונה ממבט ראשון 3, קשת 12

איך הקורונה תשפיע על מחירי הנדל"ן, יש שינוי בתמחור הפרויקטים?
"לדעתי הקורונה תשפיע על מחירי המשרדים ודמי השכירות ירדו, וכתוצאה מכך גם מחירי הרכישה ירדו בצורה דרסטית, והרבה חברות יערכו חשיבה מחדש על עבודה מהבית שתחסוך בעלויות רבות מסביב. לדעתי, גם במחירי הדיור תהיה ירידה, בשלב הראשון במחירי דירות היוקרה ובהמשך גם במחירי הדירות הממוצעות, ואילו מחירי הדירות במחיר למשתכן יישארו זהים. הירידה במחירי הדיור תהיה מתונה יותר, ובשלב ההתאוששות יתאזנו המחירים, משום שלדעתי הרבה יהודים בעולם יבינו שישראל היא אחת מהמדינות הבטוחות בעולם וכדאי להשתקע בה, ועל כן ישקיעו ברכישת דירה בישראל".

>> רוצים עוד? עשו לייק ל-living בפייסבוק

כדאי להשקיע בימים האלה בנדל"ן? יש הזדמנויות או שעדיף לחכות?
"לדעתי, כדאי היום להשקיע ברכישת נדל"ן רק אם יש הון נזיל ובמחירים שהם נמוכים, 10-20 אחוזים ממחירי השוק. הבנקים מערימים קשיים בקבלת משכנתא וגם העלו את ריבית המשכנתא".

יש הרבה מובטלים עכשיו, ענף הבנייה יכול לקלוט עובדים?
"ענף הבניין יכול לקלוט הרבה עובדים ישראלים, אבל צריך לבצע עידוד כניסה של עובדים תוך כדי שינוי בחשיבה של הישראלים שעבודת הבניין מכבדת, בשכר טוב והיא עבודת עשייה מעניינת ויצירתית".

אריק חביב
"הפרויקטים בביצוע, בניגוד לצפוי, הצליחו להתקדם מהר יותר". אריק חביב | צילום: אביעד חביב | צילום פרטי

מי הכי ייפגע בענף?
"הענף שלדעתי ייפגע בצורה הקשה ביותר הוא המשרדים והמסחר, מכיוון שקיים עודף בישראל".

מתי נתאושש מהמשבר?
"לדעתי, נצא מהמשבר תוך כשנה מהיום תוך כדי מציאת חיסון לנגיף".

איזה חלום יש לך בתחום שעוד לא הגשמת?
"החלום שלי הוא להכשיר דור חדש של עובדים בענף הבניין, שיאהבו את היצירה בתחום וייהנו כל יום מחדש להגיע לעבודה כיפית שמקנה סיפוק רב. מה שחסר לתלמידים שלומדים במוסדות החינוך השונים בתחום הוא הפרקטיקה של השטח, ואת זה הייתי רוצה להעניק להם".

אריק חביב
"כדאי היום להשקיע ברכישת נדל"ן רק אם יש הון נזיל ובמחירים נמוכים". אריק חביב | צילום: אביעד חביב | צילום פרטי
אריק חביב
מגיע לעבודה עם חיוך. אריק חביב | צילום: אביעד חביב | צילום פרטי

איזה דברים אתה אוהב בתחום ואיזה פחות?
"אני גם יזם בתחום הבנייה, אוהב לרכוש בתים במצב הרוס, לשפץ אותם, להלביש אותם, וליהנות מהפירות הכלכליים. למדתי שהיצירה מביאה אותי לסיפוק וממלאת אותי באושר, ואני שמח שילדיי החליטו ללכת בדרכי, תוך כדי שמירה על אמינות, יושר ויצירה. מה שאני לא אוהב בתחום הזה הוא שיש הרבה קבלנים לא מוסדרים, שאינם עומדים בהתחייבויותיהם".

אז איך נראה בית החלומות שלך?
"בית החלומות שלי הוא בית שבו פותחים את התריס בבוקר ורואים את הים התיכון הכחול והמדהים שפותח את הלב".

אתה מעדיף דירה או בית פרטי?
"אני מעדיף דירה גבוהה עם נוף לים".

מה הטיפ הכי חשוב שאתה יכול לתת לזוג צעיר שעומד לבנות את ביתו הראשון?
"זוג צעיר צריך לאסוף בכל דרך סכום בסיסי שדרוש לרכישת דירה, ולא לפחד להתחייב במשכנתא, ולרכוש דירה. מי שמעז בצורה מבוקרת יצליח לעמוד בזה".