בואו נניח בצד את העיצוב המודרני, הטוסקני, הכפרי והיי-טקי ונדבר קצת על אסתטיקה יפנית ועל סגנון עיצוב שמקורו עמוק בשורשי הזן והבודהיזם. הוואבי סאבי (WABI-SABI וביפנית: 侘寂) הוא מושג המייצג תפיסת עולם יפנית אסתטית המקבלת את היות הדברים ברי חלוף, זמניים. האסתטיקה הזו מתוארת לעיתים כיופי טבעי, ארעי שאינו מושלם. איך באה לידי ביטוי התפיסה הפילוסופית הזו בבית ומהם יסודות העיצוב הבסיסיים שלה? כל התשובות לפניכם.

עיצוב יפני, השתמשו בצבעים וחומרים טבעים (צילום: סיוון אסקיו)
הסוד הוא בפשטות. השתמשו בצבעים וחומרים טבעים | צילום: סיוון אסקיו

שימושי, יפה, בעל משמעות

המילה האנגלית הקרובה ביותר לוואבי-סאבי היא "rustic" (גס, מחוספס, לא מהוקצע). אף שהמילה rustic מייצגת רק ממד מוגבל באסתטיקה של וואבי-סאבי, היא מיד עולה במוחם של אנשים הפוגשים לראשונה ייצוג שלו. לוואבי-סאבי מאפיינים מסוימים הדומים לאלו של האמנות שאנו מכנים "אמנות פרימיטיבית". כלומר, אובייקטים ארציים, פשוטים, לא יומרניים ועשויים מחומרים טבעיים. 

לתפישה  שלוש תובנות: דבר אינו ממשיך לעד, דבר אינו בא לידי סיום גמור, דבר אינו מושלם. המושג "ואבי-סאבי" מורכב משתי מלים הבאות מעולמות שונים: המלה "סאבי" קשורה למושגים חומריים ומשמעותה "כחוש" או "קמל". המלה "ואבי" באה מעולם מושגים רוחני, ופירושה המקורי: "חיים בודדים בטבע, הרחק מהחברה". ביחד, שתי המלים מייצרות משמעות חדשה, כ"בסיס ליופי חדש, טהור".

ואיך כל זאת מתחבר לעיצוב? פשוט מאוד: כאשר אנו מדברים על עיצוב - הוואבי סאבי שואל שלוש שאלות: האם הדבר הוא שימושי? האם הדבר הוא יפה? האם הדבר הוא בעל משמעות? הסוד הוא למצוא את היופי בחוסר השלמות, בטבע ובטבעי. העיצוב בוואבי סאבי שואב מהמינימליזם ומפשטות החפצים המקיפים אותנו, כמו גם בתכנון החלל בו אנו נמצאים, אנחנו צריכים להגיע לרמה הבסיסית של השימוש היופי והנוסטלגיה בהם.

עיצוב יפני, הימנעו מחלל עמוס -המילה היא מנימליזם (צילום: סיוון אסקיו)
הימנעו מחלל עמוס. קוראים לזה מינימליזם | צילום: סיוון אסקיו

תנו לדברים להתיישן -שולחן עם סימני זמן עיצוב יפני, וחיים (צילום: סיוון אסקיו)
תנו לדברים להתיישן. שולחן עם סימני זמן וחיים | צילום: סיוון אסקיו

כללי עיצוב בסיסיים

עצבו את ביתכם בפשטות: כשאתם בוחרים פריטים לביתכם בחרו את אלו שנוצרים בתוכם זיכרונות וסיפורים טובים ולאו דווקא את אלו היקרים ביותר.

ההנאה מדברים טבעיים: בחרו פריטים המכילים חומרים, דוגמאות, צבעים וטקסטורות שניתן למצוא בטבע. כאלו המחברים אותנו לארץ, לאדמה.

ללמוד להעריך: העריכו את ביתכם והרהיטים שלכם, לא חשוב עד כמה הם בלתי מושלמים.

עיצוב יפני, הכניסו את הטבע הביתה -חתיכת עץ שנמצאה ברחוב (צילום: סיוון אסקיו)
הכניסו את הטבע הביתה. חתיכת עץ שנמצאה ברחוב | צילום: סיוון אסקיו
עיצוב יפני, הכניסו את הטבע הביתה בבקבוקים ממוחזרים (צילום: סיוון אסקיו)
הכניסו את הטבע באמצעות בקבוקים ממוחזרים | צילום: סיוון אסקיו
עיצוב יפני, הוואבי סאבי מעריך חומרים כמו במבוק וכותנה (צילום: סיוון אסקיו)
הוואבי סאבי מעריך חומרים כמו במבוק וכותנה | צילום: סיוון אסקיו
 

סודות העיצוב בוואבי סאבי

שמרו על אותנטיות: הוואבי סאבי מאמין ב-HOMEMADE, באורגני, בחפצים בעלי היסטוריה שהתבלו בפשטות נעימה ואינטימית, לא כאלו הניתנים להזמנה מקטלוג. אותנטיות זה כל העניין.

הימנעו מחלל עמוס: שמרו את הפנים חסכוני, חשוב לדעת מה לא לקנות ולא רק מה לקנות, הימנעו מחלל צפוף ועמוס חפצים, בנו לכם חלל פתוח ואוורירי, אך היזהרו מהפגנתיות של צנע. המילה היא מינימליזם. 

התמקדו בטבעי: חפשו דרכים להכניס את הטבע פנימה. כיסוי מיטה מכותנה, שטיח יוטה, שולחן אלון מבוקע ורצפת במבוק וזכרו: חומרים טבעיים לא חייבים להיות מהמשובחים ביותר, הוואבי סאבי מעריך חומרים טבעיים כמו נייר, במבוק, בוץ ואבן. שיש יקר וגרניט הם אומנם טבעיים אבל לא מספיק צנועים עבור הוואבי סאבי.

בלי סימטריה: וואבי סאבי נסמך על א-סימטריה, המטרה היא להסתכל אל מעבר ליופי הקונבנציונלי ולמצוא יופי גם בדברים, שאחרים, אולי אפילו, יגדרו כמכוערים. הימנעו מלהתאים הכל להכל ולכו על כיוונים פחות מתוכננים וצפויים: שידות לצד המיטה לא חייבות להיות זהות.

תנו לדברים להתיישן: האם הילדים שרטו את שולחן הסלון? האם החתול שוב שייף את ציפורניו על השטיח? האם סדקת כלי? נהדר - הוואבי סאבי מעריך את הזמן שעובר על הפרטים ואת סימני החיים שלהם. רק זכרו לא ללכת רחוק מדי - וואבי סאבי לא אומר מבולגן  או מרושל, אז כשדברים באמת צריכים להיות מתוקנים, תקנו אותם.

עיצוב יפני, עצבו את ביתכם בחפצים הנושאים זכרונות (צילום: סיוון אסקיו)
עצבו את ביתכם בחפצים הנושאים זכרונות | צילום: סיוון אסקיו

השתמשו בצבעים טבעיים: צבעים אמורים לעזור לנו ליצור את הרוגע, האינטימיות והשלווה שמתאימים לנו, צבעים שעוזרים לנו בזה הם צבעים השואבים מהטבע, מצמחים, מאבנים, מעצים: ירוקים, חומים, אפורים, לבנים.

עדיפות ליד שנייה: חנויות יד שנייה, שווקי פשפשים, חנויות וינטאג' - אתם מוזמנים לרכוש חפצים בעלי היסטוריה, כאלו שיש להם כבר מורשת ואתם מקבלים אותה במחיר מוזל.

עשו בעצמכם: וואבי סאבי מאמין בתוצרת עצמית ועבודות יד. אז למה לא לבנות שולחן בעצמנו? למה לא לתקן כיסא שבור? למה לא לצייר תמונה? עשייה עצמית נותנת לבית שלנו את הזהות האישית והמיוחדת רק לו - שלא ניתנת למציאה בשום מקום אחר.

עיצוב יפני, שווקי פשפשים מקור למציאות משומשות (צילום: סיוון אסקיו)
שווקי פשפשים הם מקור למציאות משומשות | צילום: סיוון אסקיו

עשו בעצמכם -מסגרת עבודת יד עם צילום של עיצוב יפני, כריכת ספר (צילום: סיוון אסקיו)
עשו בעצמכם. מסגרת עבודת יד עם צילום של עיצוב יפני, כריכת ספר | צילום: סיוון אסקיו

מרב שדה, תכנון ועיצוב פנים, לבלוג: blogbutikbymerav

צילומים: סיוון אסקיו

 10 טיפים לעיצוב בית עם אישיות
כך מעצבים בית טוב לפי הפנג שואי