אחד האמצעים היעילים ביותר לשדרוג הבית בתקציב נמוך הוא שימוש במדבקות. במטבח, למשל, שהוא אזור פעיל במיוחד בבית, החזיתות יכולות לשנות מראה באופן מידי. אלה מאתנו שמעוניינים לצבוע קיר אבל לא מוכנים נפשית להתעסק עם הניילונים, פחיות הצבע והמברשות והזמן הנדרש, יכולים לקבל נגיעה צבעונית בהדבקה פשוטה. גם מדבקות על רהיטים יכולות לשנות להם את הלוק ולהשפיע על החלל כולו. הנה כמה רעיונות.

>> לכל הכתבות בערוץ living 

>> השרון: חזית הבית סולידית? עכשיו תיכנסו לסלון

>> יכול להיות שכל הזמן הזה לא השתמשנו נכון בפומפייה?

מטבח בדירה שכורה

המטבח בדירה השכורה של טליה עובדיה ושחף רז מבית "האח הגדול" היה ישן ולא עדכני. כדי לחדש את מראהו בלי לפגוע בדלתות או בעץ, בחרה המעצבת ריקי אור אלשטיין בטפט מדבקה שיאפשר להחזיר את המצב לקדמותו כפי שדרש בעל הדירה. "הטפט הזה מהפכני מאחר שניתן לחדש אתו מטבחים, ארונות בגדים, שולחנות, דלתות כניסה וכמעט כל משטח ישר", סיפרה אלשטיין על מדבקת ה-PVC שרכשה מספק שאיתו היא עובדת. "המדבקה מתאימה לדירות שכורות או לדירות קבלן חדשות עם מטבח בסיסי, כי לא כל אחד רוצה או יכול להשקיע במטבח חדש והזיכוי שמקבלים מהקבלן עבור מטבח הוא מינימלי. בהשקעה יחסית קטנה ניתן להוסיף עוד יחידות כמו אי, מדפים, ארון ויחידות ולצפות הכול כך שיתקבל מטבח מעוצב ופרקטי".

המדבקה מגיעה בגליל כמו טפט עבה מאוד, אבל כבר מוכנה להדבקה. החומר עמיד למים, כימיקלים ושריטות קלות, ניתן להסרה ללא סימני דבק והחיתוך שלו נעשה בסכין. אלשטיין: "הציפוי הוא חלק משמעותי אבל התוצאה הרבה יותר מדויקת עם תכנון נכון והוספת פריטים כמו מדפים, אי, יחידות ארון, אקססוריז ובחירת גוון. את בחירת הגימור והגוונים אני מבצעת בשטח עם מניפה שבעל המקצוע מביא אתו". עלות ציפוי המטבח של בני הזוג כ-3,500 שקל.

מדבקות ריקי אור אלשטיין אחרי (צילום: ריקי אור אלשטיין )
צילום: ריקי אור אלשטיין
מדבקות, ג, ריקי אור אלשטיין אחרי 1 (צילום: ריקי אור אלשטיין)
מדבקת פי.וי.סי שמתאימה כמעט לכל משטח ישר | צילום: ריקי אור אלשטיין
מדבקות ריקי אור אלשטיין אחרי (צילום: ריקי אור אלשטיין )
צילום: ריקי אור אלשטיין
מדבקות ריקי אור אלשטיין לפני (צילום: ריקי אור אלשטיין )
וככה זה נראה לפני | צילום: ריקי אור אלשטיין

 מבואת כניסה

מדבקת ויניל חצי שקופה נבחרה עבור מבואת כניסה לבית, כאופציה מהירה וזולה להלבשה של קיר ולהגדרת חלל. "כמעצבת ומלבישת חללים, אני תמיד מתכנת היכן בדיוק תודבק המדבקה ועושה זאת בעצמי", אומרת המעצבת לילי ברושטיין. לקיר זה היא הזמינה מדבקה מאלי אקספרס ב-49 שקלים, כולל המשלוח, וחתכה את חלקה התחתון כדי שיתאים למידות הקונסולה

מדבקות לילי ברושטיין לפני (צילום: לילי ברושטיין)
צילום: לילי ברושטיין
מדבקות, ג, לילי ברושטיין (צילום: לילי ברושטיין)
החלק התחתון נחתך בהתאם למידות הקונסולה | צילום: לילי ברושטיין

 חדר ילדים

כחודשיים לפני שעזבו את ביתם חגגו המעצבת שרון קורן וילדיה הקטנים "מסיבת פרידה לחדר הילדים". כדי לא להשקיע יותר מדי בעיצוב שנשאר מאחור, הם השתמשו יחד במדבקות קיר כדי להעניק לקיר טביעת אצבע מיוחדת בלי להתחייב לטפט או לצבע. "חשבתי על פתרון שיכול להיות קל ליישום, במחיר שפוי והכי חשוב, פעילות שאוכל לעשות ביחד עם הילדים למען החדר שהיה שלהם ולבקשתם. בחרנו יחד את דוגמת הסוכריות מהאתר של פונפוני בפחות מ-100 שקלים לגיליון מדבקות, וניגשנו למלאכה. בילינו אחר צהרים מהמם בפעילות משותפת והתוצאה הייתה משמחת, עליזה וצבעונית", היא מספרת. 

מדבקות שרון קורן  (צילום: יונתן תמיר)
צילום: יונתן תמיר
מדבקות שרון קורן 2 (צילום: יונתן תמיר)
נפרדים מהחדר האהוב | צילום: יונתן תמיר

 לא רק חדרים: חידוש מטבח ילדים

מטבח ילדים שהשכנה זרקה מצא מקום חדש בביתה של המעצבת דילה האס, שהחליטה לחדש אותו בעזרת מדבקות. תחילה היא ניקתה אותו היטב בספוג פלא לבן, פירקה את כל הידיות וחלקי הפרספקס בדלתות וניקתה את הפרספקס באלכוהול כדי להוריד את הציור. על הדלתות הנקיות היא הדביקה טפט מדבקה שמדמה זכוכית פסים ועלה לה 10 דולרים, כי אהבה את המראה העכשווי שהוא העניק. היא ריססה את הידיות בצבע זהב מטאלי ואת המטבח עצמו צבעה בצבע שערבבה בעצמה מכמה צבעים- ללא צבע מקשר וללא לכה, שכבר היו כלולים בתוך הצבע. מעל הדביקה טפט דמוי שיש והוסיפה תאורה על סוללות שנדלקת בלחיצה. את הרגליים של המטבח בחרה להשאיר במראה טבעי. 

חידוש מטבח ילדים קולאז (צילום: דילה האס)
מטבח שהשכנה זרקה, לפני ואחרי | צילום: דילה האס
מדבקות, ג, דילה האס לפני (צילום: דילה האס)
צילום: דילה האס
מדבקות, ג, דילה האס, טפט דמוי זכוכית (צילום: דילה האס)
השתמשה במדבקה שמדמה זכוכית פסים | צילום: דילה האס