כמו הרבה קטגוריות בתחום עיצוב הבית, גם תחום התריסים השתכלל והתפתח בשנים האחרונות. אם פעם חשבנו שכל מה שאנחנו צריכים לעשות זה לבחור צבע או גודל, מתברר שהיום שוק האלומיניום מציע לא מעט שכלולים ושדרוגים שיהפכו את החיים שלכם להרבה יותר נוחים, יפים ובטוחים. אז איך תבחרו את האופציה הנכונה והמתאימה לכם? במידה והחלטתם לשדרג את הבית או לחילופין לקנות ולעצב בית חדש, הנה כל מה שאתם צריכים לדעת.

למה אתם בכלל רוצים תריסים?

זה נשמע די טריוויאלי אבל יש כמה סיבות בגינם אנשים רוצים להוסיף תריסים לבית שלהם. שתי הסיבות העיקריות הן או החשכה מוחלטת לחדרי שינה ומגורים, או תחושת ביטחון מפני פריצות שמעניקים התריסים. הסיבות השונות יובילו אתכם לבחור גם פתרונות שונים לפתחי הבית. יש מי שירצו להימנע מתריסים ויעדיפו פתרונות הצללה שלפעמים נתפסים כיותר מעוצבים, למשל בשילוב ויטרינות גדולות.  כך או כך – חשוב לדעת שבימינו גם התריסים עצמם מגיעים מעוצבים ומדוגמים בדיוק כמו שכולנו אוהבים. התריסים של היום הם לא התריסים של פעם, היום תוכלו להרוויח את הבטיחות, הנוחות ואיכות החיים של שימוש בתריסים מבלי לוותר על נראות נקיה ולא מגושמת.

איזה סוגי תריסים קיימים היום בשוק?

בימינו, כשמדברים על תריסים לרוב מתייחסים לתריסי גלילה – אוסף של שלבי תריסים המשולבים אחד עם השני ונגללים לתוך ארגז שממוקם מעל הפתח. כאשר התריס משוחרר הוא מגיע עד למטה, מכסה את הפתח כולו ויוצר החשכה מלאה ואילו כשהוא פתוח, התריסים נגללים ברצף כלפי מעלה ומתקיים מעבר של אור ואוויר.

למרות שמבחוץ קשה להבדיל ביניהם, ישנם שלושה סוגים שונים של תריסי גלילה. הבדלים אלה יוצרים ייחודיות לכל אחד מהדגמים והופכים אותם למתאימים ביותר לפתחים להם הם מיועדים. תריס שלב מוקצף, שעשוי מעטפת אלומיניום דקה ממולאת פוליאוריטן מוקצף מספק בידוד אקוסטי ותרמי, אולם הוא נתפס גם כתריס שביר שמאפשר פריצה ולכן גם מחירו הזול. סוג נוסף הוא תריס שלב משוך שעשוי מפרופיל אלומיניום חזק וחלול וכולל חריצים קטנים המאפשרים מעבר לאוויר ואור בין השלבים. תריס זה נחשב לחזק ובטיחותי בהקשר של פריצות ובחלק מחברות הביטוח אף מוגדר כגורם מעכב פריצה. ואם זה לא מספיק הוא יכול לשמש לא רק בפתחים קטנים אלא גם בפתחים גדולים ורחבים. הסוג השלישי הוא תריס שלב משוך אור – המבנה של תריס זה שונה בכך שיש לו מרווחים גדולים יותר בין השלבים ואלו מאפשרים לאור ולאוויר להיכנס, לא רק כשהתריס פתוח עד הסוף אלא גם במצבי ביניים. מבולבלים? על מנת להחליט איזה תריס הכי מתאים לבית שלכם, שווה להתייעץ עם מומחה בתחום.

סומפי (צילום: Somfy)
מבולבלים מהמבחר? שווה להתייעץ עם מומחה בתחום. | צילום: Somfy

ידני או חשמלי?

גם אחרי שבחרתם כבר איזה תריס מתאים ביותר לצרכים שלכם ולתקציב שלכם, תוכלו גם להחליט איך אתם רוצים להפעיל אותו. את כל אחד מהתריסים ניתן לפתוח גם בצורה ידנית, בשיטה המוכרת עם רצועת המשיכה וכן על ידי מנוע חשמלי. אין ספק שמדובר בהתלבטות שיש לה שיקולים לכאן ולכאן, אבל במידה ואתם חוששים ללכת על התריסים החשמליים כי אתם דואגים מהפסקות חשמל או שאתם שומרי שבת – בטח תשמחו לדעת שכיום יש אפשרות להפעיל את התריסים גם באופן משולב על ידי מנוע חשמלי ומנואלה ידנית, שתכין אתכם לכל מצב איתו תידרשו להתמודד.

בחרו התקנה ברמה שמתאימה לצרכים שלכם

התקנה של תריסי גלילה יכולה להתבצע בשלוש רמות שונות. הרמה הראשונה היא סטנדרטית עם ארגז גלוי, ונקראת גם מונובלוק. האופציה השנייה היא פתח ארגז חזיתי סמוי, כאשר במקרה זה הארגז חבוי בעובי הקיר ופתח השירות נמצא במישור 0, צבוע בצבע הקיר ומוסווה. לצורך טיפול, המכסה נפתח בלחיצה. הרמה השלישית שקיימת בשוק היא התקנה נסתרת, בה המנוע מגיע בתוך נישה שהאדריכל מכין מראש ומתקבלת נראות מעוצבת ואסטטית של קיר חלק. כדאי לברר על שלושת האופציות מראש ולבחור בזו שהכי מתאימה לכם מבחינה עיצובית, אך גם מבחינת התקציב והאפקטיביות.

תנו משקל למנוע

כשאתם באים לבחור תריסים שמופעלים על ידי מנוע חשמלי, מומלץ לבחור מנוע שיתאים לצרכים שלכם ולמשקל של התריס, כך שיוכל לסחוב את הכובד שלו מבלי להתאמץ. זכרו - במידה ובחרתם במנוע חלש מדי - אורך החיים שלו יתקצר. בחברת סומפי תוכלו למצוא מגוון רחב של מנועים המתאימים לכל הסוגים, הגדלים והמשקלים.

מנועי הרדיו: הדור הבא של התריסים

אם עד עכשיו היינו רגילים שתריסי הגלילה הממונעים מופעלים על ידי מתג בקיר, הדור הבא של המנועים – מנועי הרדיו, מופעלים על ידי שלט. באמצעות השלט ניתן לקבוע מרחוק האם התריס ייפתח, ייסגר, או אם ייעצר במצב ביניים עליו תחליטו מראש כמועדף (בחירת אלטרנטיבה מותאמת אישית הנקראת MY). את מנועי הרדיו ניתן לחבר למערכות בית חכם ובאמצעות אפליקציה להפעיל אותם גם דרך הסמארטפון. מנועי הרדיו הינם בטיחותיים מבחינה בריאותית ומאושרים לשימוש על ידי משרד התקשורת, כך שתוכלו להעניק לעצמכם נוחות ואיכות חיים ברמה אחרת – שליטה מלאה על כל פתחי הבית מבלי לקום מהמקום.

כך או כך, חשוב לציין כי גם אם החלטתם לעת עתה להמשיך עם מנוע חשמלי רגיל, תמיד תוכלו לשדרג את התריסים ולהוסיף להם מקלט בתוך המתג הקיים שיתאים אותם לטכנולוגיית הרדיו.

סומפי (צילום: Somfy)
תמיד תוכלו לשדרג את התריסים הקיימים ולהוסיף להם מקלט | צילום: Somfy

הכי חכם שיש

כמו שכבר הזכרנו בסעיף הקודם – אחד היתרונות המרכזיים של מנועי הרדיו הוא אפשרויות השליטה הרחבות באמצעות שלטים – ניתן להפעיל כל ערוץ בנפרד אך ניתן גם להפעיל פתחים רבים באמצעות שלט מרובה ערוצים או להגדיר מראש קבוצות של תריסים אותם תרצו לפתוח או לסגור במקביל ולייצר למעשה שליטה מרכזית על אזורים בבית או על הבית כולו עם שלט קיר דקורטיבי. כך תוכלו למשל להחליט שכל התריסים בבית יוגפו בלחיצת כפתור כשאתם יוצאים, או לחילופין יפתחו כשאתם נכנסים. מנועי הרדיו מאפשרים גם ניהול הבית באמצעות אפליקציית הבית החכם בה ניתן להגדיר מראש מתי אתם רוצים שכל תריס ייפתח באופן אוטומטי על פי תוכנית שתבנו. מדובר ביתרון גדול במיוחד למי שמרבים לטוס ורוצים שהבית ימשיך להיראות שוקק חיים גם בלעדיהם ובהחלט גם לשומרי השבת שביניכם שאינם יכולים להפעיל את התריסים במהלך היום.

לא רק מה קונים אלא ממי קונים

כמו כל תחום בשוק, גם בתחום מנועי התריסים חשוב לבחור בחברה ותיקה ויציבה, בעלת אחריות כלפי הלקוחות שלה. חברות רבות מצהירות כי הן מספקות אחריות למשך שנים על מוצרים שונים, אבל כעבור זמן כשמגיע הזמן לממש את האחריות, הם לא תמיד שם כדי לענות לטלפון ולעמוד מאחורי ההבטחה שנתנו. כשרוכשים מוצר מסוג זה שאמור לספק נוחות ובטחון לאורך שנים חשוב שיהיה מי שייתן לכם מענה. בחברת  סומפי למשל אפשר להיות ממש רגועים ושקטים. גם אם קורה ויש מנוע תקול, תמיד יש מענה מצד שירות הלקוחות שמאפשר לשלוח לתיקון ולקבל בחזרה מוצר תקין, זאת לצד מערך מקיף של הדרכות ליצרני אלומיניום המבטיח התקנה מקצועית עבורכם בהתאמה מושלמת לסוג וכובד התריס שלכם.