איזה יום יפה יצא לנו! שמים מקושטים בענני חורף יפים ושמש שמפציעה מדי פעם כדי לשפוך אור וחום נעים. נסיעה קצרה מבנימינה מובילה אותנו לקיבוץ משמרות. גם מי שלא גר באזור בוודאי שמע עליו, כמה אנשים מפורסמים ומוכשרים מאוד יצאו ממנו. והנה אנחנו בדרכנו למוכשרת בתחומים אחרים, טל.

בכניסה לקיבוץ נטועה שדרה ארוכה של ברושים זקופים שחוצצים בין השדות לגבול הקיבוץ. תמיד כשאנחנו נכנסות בדרך הזו אנחנו מדמות את משמר הכבוד שבא לקבל את הבאים בשערי הקיבוץ, הרגשה חגיגית כזאת.

הבית של טל ושמשי וארבעת ילדיהם נבנה בשכונת ההרחבה היפה של הקיבוץ. קצת קשה להאמין שהם גרים בבית רק חמישה חודשים, הגינה הראשונית שנשתלה רק עכשיו היא העדות לכך שהבית חדש. הבית עצמו כל כך חם וחי ומספר סיפור בכל פינה, שהתחושה המיידית היא של משהו שנמצא פה כבר הרבה זמן.

חוץ (צילום: הגר דופלט)
בשכונת ההרחבה היפה של הקיבוץ | צילום: הגר דופלט
דלת (צילום: הגר דופלט)
הבית תוכנן עם האדריכל אבנר גוטמן | צילום: הגר דופלט
סלון (צילום: הגר דופלט)
בית חם וחי ומספר סיפור בכל פינה | צילום: הגר דופלט
תמונות (צילום: הגר דופלט)
פונקציונלי בתפיסה שלו ולא מסובך | צילום: הגר דופלט

פיל (צילום: הגר דופלט)
הפיל בסלון. חפץ או רהיט ישן מספרים סיפור | צילום: הגר דופלט

עוד באתר לעיצוב הבית:

לקטנים מקצועיים

טל היא מעצבת ואמנית. היא עוסקת באמנות מגיל 14, אבל רק במהלך לימודיה בבצלאל – תקשורת חזותית – הרגישה שזה מקומה באופן מקצועי. בבצלאל גם הכירה את אופיר דהן שותפה, אבל על כך נרחיב קצת אחר כך. לפני ארבע שנים החליטה טל, שעבדה במשך שנים כעורכת גרפית ב'ידיעות אחרונות' ו'מעריב', לעשות שינוי. "לאורך השנים שיצרתי בעיתונות הייתה לי משיכה לתלת ממד, לחומר", היא אומרת, ולכן פנתה למיה לנדאו למפגשים של אימון אישי. "מיה עזרה לי מאוד למצוא את התשוקות והערכים שלי וליצור את מה שאני עושה בשנים האחרונות – אמנית רדי מייד, המשתמשת בקיים". רבים מכם בוודאי מכירים את עבודותיה הצבעוניות ומלאות השמחה של טל תחת המותג צ'צ'קס. את מה שהיא עושה בקטן היא עושה גם בגדול, בפרויקטים סביבתיים. המפורסם שבהם הוא פסל של מאוורר ענק שהוצב בכיכר רבין, ויש גם פרויקטים נוספים בדרך שבמהותם, לדבריה, קשורים לערכים של המקום ולסביבה שבה הם ממוקמים, פרויקטים שמאפשרים לאנשים להיות חלק ממה שהיא עושה.

הבית, שתוכנן עם האדריכל אבנר גוטמן, פונקציונלי בתפיסה שלו ולא מסובך. בחלק העליון חדרי ילדים, ובחלק התחתון סלון, מטבח וחדר ההורים. רצפת הבטון ממשיכה גם לקומת הילדים למעלה, ובין שתי הקומות מפרידות מדרגות עץ משומש שטלי ושמשי אספו, מדרגות יפהפיות.

אל הבית הזה הם הכניסו את כל מה שאספו במשך השנים, טוב בטח לא הכל, כי מדובר באספנים ולקטנים מקצועיים. אבל כשאנחנו אומרות הכל, אנחנו מתכוונות לומר שלא מדובר רק בריהוט ובחפצים קטנים יד שנייה ווינטג' שאנחנו מאוד אוהבות ורואות הרבה בבתים שאנחנו מגיעות אליהם. פה גם המטבח, הדלתות, חלק מהחלונות, שידות האמבטיה, המדרגות ואפילו – שימו לב, אבני המדרך בגינה, נאספו, שופצו ועברו התאמה לצורכי הבית.

הבחירה טבעית לגמרי עבור טל: "חפץ או רהיט ישן מספרים סיפור, יש להם עבר. זוהי גם בחירה רגשית – אלה חפצים שליוו אותנו או את משפחתנו הגרעינית ומעלים זיכרונות מהילדות, אלה הנוחות והקרבה שאנחנו מרגישים לחפץ מוכר".

ספסל (צילום: הגר דופלט)
רוב עבודות האמנות בבית הן של טל והילדים | צילום: הגר דופלט
פסנתר (צילום: הגר דופלט)
יוצרים מתוך מקום של חופש, דמיון ועידוד | צילום: הגר דופלט
פינת אוכל (צילום: הגר דופלט)
הכל נאסף - המטבח, הדלתות, החלונות, שידות האמבטיה, המדרגות | צילום: הגר דופלט
שידה צהובה (צילום: הגר דופלט)
צילום: הגר דופלט
מטבח (צילום: הגר דופלט)
מתלה הסירים שימש פעם כנדנדת ילדות | צילום: הגר דופלט
מטבח (צילום: הגר דופלט)
צילום: הגר דופלט

פינת אוכל (צילום: הגר דופלט)
פינת אוכל | צילום: הגר דופלט

יוצרים מתוך מקום של חופש

ארונות המטבח הם למעשה ויטרינה ישנה שהם פירקו והרכיבו מחדש כולל הידיות המקוריות של הרהיט. מתלה הסירים שימש פעם כנדנדת הילדות של שמשי. פלטת העץ הענקית שתלויה בסלון נמצאה על ידי טל בניו יורק כשהייתה שם לפני הרבה שנים ומאז היא מלווה אותה בכל בית. "יש לנו פיל בסלון!", טל צוחקת ומספרת לנו את הסיפור על איך הגיע אליהם פיל לסלון, אנחנו רק נגיד שהוא נרכש ללא התמקחות בכלל בפיראט האדום; שאם תכניסו מטבעות הוא יזוז; ושעדיין לא צילמנו אף בית עם פיל בסלון.

רגע לפני הכניסה לחדר השינה של טל ושמשי, על הקיר אנחנו מבחינות בשתי דמויות ולב ביניהם – עבודה של שמשי – כמה מתאים. מעל המיטה תלוית תמונות קטנות ואביזרים קטנים – כולם מכתבים ומתנות אהבה קטנות שטל העניקה לשמשי. לא מקסים? מקסים! מעלה חיוך וחום בגוף.

שינה (צילום: הגר דופלט)
צילום: הגר דופלט

שידה (צילום: הגר דופלט)
צילום: הגר דופלט

רוב עבודות האמנות בבית הן של טל והילדים. אין ספק שגם הם יוצרים מתוך מקום של חופש, דמיון ועידוד, והעבודות שלהם פשוט נפלאות!

העיצוב בחדרי הילדים הוא המשך ישיר של העיצוב בכל הבית. פריטי וינטג' ייחודיים ומקסימים, צבעוניות חזקה, יצירתיות מתפרצת והומור.

מלבד שיתוף הפעולה שהתקיים בין בני המשפחה בעיצוב הבית ויצר את הבסיס הראשוני, שיתוף הפעולה שהחל במקביל לבנייה בין החברים הוותיקים מספסל הלימודים בבצלאל, טל ואופיר, הוביל לעסק חדש לשניהם וליצירת Twos company. "בעסק הזה אנחנו לוקחים את האהבות שלנו ומחברים אותן למקום. הביחד מאוד חזק בעשייה", הם אומרים. את טל הם מגדירים "אמריקאית מייד אין צ'ינה" ואת אופיר "בריטי הוט קוטור" - אז אתם מבינים שהיצירה המשותפת של שניהם חייבת להיות מעניינת.

 ילדים (צילום: הגר דופלט)
בחלק העליון נמצאים חדרי ילדים | צילום: הגר דופלט
ארון ירוק (צילום: הגר דופלט)
צילום: הגר דופלט
ילדים (צילום: הגר דופלט)
צילום: הגר דופלט
צעצועים (צילום: הגר דופלט)
צבעוניות חזקה, יצירתיות מתפרצת והומור | צילום: הגר דופלט
ילדים (צילום: הגר דופלט)
צילום: הגר דופלט
ילדים (צילום: הגר דופלט)
צילום: הגר דופלט
ארגז על הקיר (צילום: הגר דופלט)
צילום: הגר דופלט
ילדים (צילום: הגר דופלט)
העיצוב בחדרי הילדים הוא המשך ישיר של העיצוב בכל הבית | צילום: הגר דופלט
ילדים (צילום: הגר דופלט)
פריטי וינטג' ייחודיים ומקסימים | צילום: הגר דופלט
מדף (צילום: הגר דופלט)
צילום: הגר דופלט
מכונית צעצוע (צילום: הגר דופלט)
צילום: הגר דופלט

קיר (צילום: הגר דופלט)
להסתכל על העולם מעיניים של ילד | צילום: הגר דופלט

השאלון:

דבר ראשון בבוקר אני מורידה את הילדים מעלי והולכת להכין ארוחת בוקר משפחתית. מסורת שאימצנו בשנתיים האחרונות ומהווה התכנסות משמעותית של כל המשפחה רגע לפני שכל אחד מתחיל את היום שלו.

אין מצב שייכנס אלי הביתה ילד שקופץ מגגות – היה אצלנו אחד כזה...

משפט לחיים: להסתכל על העולם מעיניים של ילד ולהאמין שהכל אפשרי.

רחצה (צילום: הגר דופלט)
צילום: הגר דופלט
רחצה (צילום: הגר דופלט)
צילום: הגר דופלט
_OBJ

_OBJ

במדור הקודם: דירה תל אביבית צבעונית
לכל המדורים הקודמים