בני זוג צעירים שנישאו לאחרונה, ביקשו להפוך את סלון דירתם בצפון הישן של תל אביב לחלל חמים וטרנדי שיתאים לאירוח עבורם ועבור כלבתם האהובה. אל הדירה עברו לפני יותר משנה, ולמרות הנתונים הבסיסיים המבטיחים – רצפה מאוירת וחלונות עץ אותנטיים ויפים – לא הגיעו לעצב אותה כך שתרגיש כמו בית. לאחר נישואיהם, הם קיבלו כמתנת חתונה: עיצוב מחדש לסלון והבית שהם נשבעו להקים יחד באהבה.

עיצוב סלון, מראה (צילום: בועז לביא)
סגנון העיצוב הנבחר: טרנדי ואורבני | צילום: בועז לביא

עיצוב סלון, ארגז גובה (צילום: בועז לביא)
מיכל מתכת ששודרג ונצבע | צילום: בועז לביא

מצב קיים

הנתונים הבסיסיים של חלל הסלון: רצפה מאוירת מקורית בצבעי חרדל, חום ושחור, שהייתה יפה מאוד בפני עצמה אך דומיננטית מאוד והגבילה את העיצוב בחלל, חלון ודלת יציאה למרפסת מעץ בגוון שמנת, שתי ספות מגושמות ובלויות, ארון בגדים לאחסון שמקומו ראוי להיות בחדר השינה ושולחן עץ בסיסי. כל הרהיטים הללו תפסו כמעט את כל השטח בחדר.

הטלוויזיה הייתה מונחת על שידת מגירות וינטג' על גלגלים, ורדיו ישן שניצב על מתקן ברזל גבוה מדי בפינת החדר שימש שולחן צד שהונח עליו עציץ. הקירות היו צבועים בלבן וערומים כמעט לחלוטין, והדבר יצר תחושת ניכור בחלל בעל התקרות הגבוהות. כללית, החלל נראה כמו חדר בדירת סטודנטים תפרנים שמילאו אותו ברהיטים פונקציונליים שהיו ברשותם, ולא התאים לזוג צעיר שנישא לא מכבר ועומד לפני הקמת בית חדש בישראל.

עיצוב סלון, מדפים גובה (צילום: בועז לביא)
ספרייה מצינורות אינסטלציה ומדפי עץ | צילום: בועז לביא
עיצוב סלון, ספרייה גובה (צילום: בועז לביא)
הצינורות חומצנו כדי לתת להם מראה תעשייתי | צילום: בועז לביא
  

שלב ראשון: בירור צרכים ויצירת מעטפת

לאחר שיחה עם בני הזוג, בירור הצרכים שלהם והעדפותיהם בעיצוב ושכלול נתוני החדר,  נבחר סגנון העיצוב, שהוא גם טרנדי וגם מתאים מאוד לסגנון החיים של בני הזוג ולמגורים בתל אביב. מירי בלבול, המעצבת, בחרה להשאיר את הקירות בצבע לבן, כדי להעניק תחושת מרחב ושיהיו רקע בהיר למה שיתחולל במרכז החלל. החדר רוקן מכל הרהיטים שהיו בו, רובם מצאו את עצמם בפח הזבל, ואחדים השתלבו במקום שונה בעיצוב החדש (שידת וינטג' על גלגלים ורדיו ישן). על החלון בחדר היה מותקן וילון גלילה לבן מאיקאה שאִפשר להחשיך את החדר בעת צפייה בטלוויזיה וטשטש את הבניינים הישנים הניבטים מהחוץ, בלבול שילבה מעליו וילון הסטה לבן ורך מכנען וילונות, שנתלה מגובה התקרה להדגשת גובהה. הווילון מתמזג עם הקירות ליצירת שכבה טקסטואלית נוספת התורמת לאווירה הנעימה, ועם זאת אינו חוסם את האור.

שלב שני: פתרונות אחסון והסבה חלופיים

את ארון הבגדים ששימש לאחסון החליפה בלבול בארון מתכת ישן שנקנה אצל יניב פשפשים (משוק הפשפשים ביפו), וקרן יצחק – צביעה אומנותית - שיפצה וצבעה אותו בצבע שחור מסוג DTM על בסיס מים של נירלט, המיועד לצביעת מתכת. העובדה שהארון ממתכת מאפשרת גם לתלות עליו מגנטים ליצירת עניין.

אלמנט העיצוב הפונקציונלי והמרכזי בחדר הוא ספרייה מצינורות אינסטלציה ומדפי עץ שתכננה ועיצבה מירי בלבול. הצינורות חומצנו כדי לתת להם מראה תעשייתי בגוון פליז חלוד, ואת המדפים בעובי ארבעה סנטימטרים מעץ מלא ייצרו עדי וארז נגרים. הספרייה תוכננה במדויק לקיר שמימין לטלוויזיה, והיא עמוקה דייה לאחסן ספרים גדולים, קלסרים, סלסילות אחסון ופריטי דקורציה.

הרדיו הישן, שלא נמצא לו מקום ראוי עד כה, מונח כעת על הספרייה, והוא ושידת המגירות שניצבה בעבר מתחת לטלוויזיה משתלבים כעת בצורה מושלמת בחלקה התחתון של הספרייה ומשלימים את הנגיעה הווינטג'ית בעיצוב.

הטלוויזיה שהייתה מונחת על שידת המגירות הישנה נתלתה על הקיר, ומתחתיה הונחו ארבעה ארגזי עץ ישנים מהחנות נקודות חן בשוק הפשפשים. הארגזים משמשים מעין ספרייה אלטרנטיבית ותורמים לקונספט העיצוב. את הספות הישנות והבלויות החליפו ספה רכה בקווים נקיים ובצבע אפור כהה מגלריית וסטו וכורסה ישנה שנקנתה גם היא אצל יניב פשפשים ורופדה מחדש על ידי אריה טמפלהוף מגבעת זאב, בבד בצבע חרדל שתרם נוסבאום.

עיצוב סלון, ארונית לפני (צילום: בועז לביא)
ארון מתכת ישן שנקנה בשוק הפשפשים | צילום: בועז לביא
עיצוב סלון, ארונית צבועה (צילום: בועז לביא)
שופץ ונצבע. עכשיו אפשר להוסיף מגנטים | צילום: בועז לביא

עיצוב סלון, תמונות (צילום: בועז לביא)
מנורת קיר בסגנון תעשייתי מעל הארונית | צילום: בועז לביא

על הספה האפורה שולבו כריות מאיקאה עם הדפס גאומטרי בצבעי שחור-אפור וצהוב, ואלה יוצרים חיבור מושלם בינה ובין הכורסה. את שולחן הסלון החליף ארגז מתכת במראה מיושן שחוברו לו גלגלים בעיצוב מעיין אשכנזי מסטודיו רפלקטורה. הארגז הוא גם פונקציונלי, שכן אפשר לאחסן בו פריטים שאינם בשימוש תדיר, והוא מתאים לסגנון התעשייתי שנבחר לחלל. את המרבץ המרופט שהיה מונח על הרצפה בסלון ושימש את הכלבה החליפה בלבול במרבץ שעיצבה המעצבת לימור אורן, ממשטח עץ המשמש להובלה; היא ריפדה אותו בספוג ובבד אפור מדומיין ותפרה עליו מלבן צהוב עם הכיתוב I love my dog בשחור.

שלב שלישי: פריטים משלימים וסטיילינג

כדי לעדן את הדומיננטיות של צבעי הרצפה ולהשקיט את המראה הכללי בחדר, הונח במרכז החלל שטיח בעבודת יד מחבלים בצבע שחור של שטיחי ג'וזפון. השטיח יוצר מסגרת לאזור ההסבה ותורם לאווירה הרצויה. גופי תאורה מגוונים יוצרים שכבות של אור בחדר – גוף תאורה מרכזי בעיצוב מעיין אשכנזי נתלה מהתקרה; מנורת קיר בסגנון תעשייתי מהחנות לול שבמושב טל שחר נתלתה מעל הארונית השחורה, וגוף תאורה קטן בצורת פנס ישן מטורקיז האוס הונח על גליל ששימש להובלת תבלינים בפינת החדר. הגליל משמש גם לאחסון ומשתלב כשולחן לצד הספה.

עיצוב סלון, ארגזים גובה (צילום: בועז לביא)
ארגזים לאחסון ואותיות דקורטיביות | צילום: בועז לביא

מראה עגולה בצבע שחור מתכתי מאיפאה נתלתה לצד הספרייה, והיא יוצרת עניין עם הפריטים המשתקפים בה וגם מגדילה את החדר; כוכב מברזל נתלה לצד הארונית; שני רישומים אדריכליים שמוסגרו במסגרות שחורות, גם הם מטורקיז האוס, נתלו מצדה האחר של הארונית; ואלה, עם גלילי ניירות שרטוט וסרגלי עץ שהונחו במכל מתכת שמאיה גל מ-Myard שדרגה וצבעה אותו, מוסיפים לאווירה האורבנית.

ברמת הפיצ'עפקס, שאי אפשר בלעדיהם – טלסקופ ושעון חול מוזהבים מהחנות ניו וינטג', עציצים קטנים שהונחו במכלים העשויים מצמיגים של סטודיו neutral, עציץ נוסף הונח בתוך פחית צבע ריקה של ראלף לורן, אותיות ופריטי עיצוב קטנים ממתכת – תורמים כולם לאופיו של החלל ויוצקים בו את הקסם והאווירה המיוחדת שהתקבלה.

עיצוב סלון, לפני שולחן (צילום: בועז לביא)
רק הרצפה המצוירת נשארה | צילום: בועז לביא

עיצוב סלון, מזוודה גובה (צילום: בועז לביא)
כריות מאיקאה עם הדפס גאומטרי | צילום: בועז לביא

המהפך במספרים: מעצבת רב תחומית מעיין אשכנזי - סטודיו רפלקטורה: שולחן מפח על גלגלים, 1,400 שקלים, מנורה תעשייתית, 1,580 שקלים; יניב פשפשים: ארון מתכת, 500 שקלים, כורסה 400 שקלים; קרן  יצחק - צביעה אומנותית: שיפוץ ארון מתכת, 1,500 שקלים; ג'וזפון – שטיחים בעבודת יד: שטיח חבל שחור, 7,000 שקלים; Vastu – גלריה לריהוט מעץ מלא: ספה אפורה, 6,230 שקלים; כנען וילונות: וילון הסתה לבן, מ-138 שקלים למטר; דניאל וילונות כיסויים וריפודים בע"מ: ריפוד כורסה, 1,000 שקלים (לא כולל בד והובלה); טורקיז האוס: מנורת שולחן תעשייתית בצבע תכלת, 680 שקלים, תמונות ממוסגרות של רישומים אדריכליים, 280 שקלים ליחידה; עדי וארז נגרים: מדפים לספרייה, 650 שקלים ליחידה; איקאה: כריות, 49 שקלים ליחידה; איפאה: מראה עגולה, 289 שקלים; נקודות חן - אוספים נדירים: ארגזי עץ ישנים, 250 שקלים ליחידה; Mayard – סטודיו לייצור, צביעה ושיפוץ רהיטים: מכל מתכת לאחסון, 268 שקלים; New Vintage - בוטיק לעיצוב הבית: טלסקופ, 680 שקלים, שעון חול, 199 שקלים; נירלט: צבע שחור dtm על בסיס מים לצביעה על ברזל גוון 0529, 159 שקלים לליטר; Oaky – home caring: סלסילות פח, 186 שקלים ליחידה; פלורליס: מזוודה ממתכת, 789 שקלים; לול – מתחם מעצבים ביקב: מנורת תעשייתית לתלייה על הקיר, 580 שקלים; נוסבאום אריגי ריפוד בע"מ: בד לריפוד כורסה, 175 שקלים למטר; דומיין - בדי ריפוד ווילונות: בד לריפוד משטח רביצה לכלב, 140 שקלים למטר; Neutra: כיסים לעציצים מצמיגים ממוחזרים, 60 שקלים ליחידה; Myletter – אותיות דקורטיביות: אותA  צהובה, 119 שקלים.

עיצוב סלון, כלב (צילום: בועז לביא)
מגיע גם לה פינה משלה | צילום: בועז לביא

קרדיטים: מירי בלבול - עיצוב, הפקה וסטיילינג, miribalbul; לימור אורן - עיצוב והום סטיילינג, limordisgns4u; מירב דקל - עיצוב והום סטיילינג, md-d; מעצבת רב תחומית מעיין אשכנזי - סטודיו רפלקטורה, reflectura; יניב פשפשים עולי ציון 12 יפו, yanivflea; קרן יצחק - צביעה אומנותית, kerenart; ג'וזפון - שטיחים בעבודת יד ידידיה פרנקל 22 תל אביב, Josephon; גלריה לריהוט מעץ מלא Vastu, האומנות 20 פולג, vastu; כנען וילונות ישפרו סנטר, מודיעין, 054-6691444; דניאל וילונות כיסויים וריפודים בע"מ גבעון מערב, גבעת זאב, 054-5665595 (אריה); טורקיז האוס מושב בני דרור, turkizhouse; עדי וארז נגרים נילי, adierez; איקאה, היוזמה 1, מרכז העסקים שורק, כביש פלמחים; איפאה החרש 10 נס ציונה, ipea; נקודות חן, עולי ציון 13, יפו, nekudotchen סטודיו Mayard לייצור, צביעה ושיפוץ רהיטים ההדרים 33, שדה ורבורג, mayard; בוטיק  New Vintage דיזיין סנטר, הלח"י 2 בני ברק, newvintage; נירלט להשיג בחנויות ברחבי הארץ; Oaky – home caring רוחמה 16, מתחם נוגה, תל אביב, 052-7565708; פלורליס שדרות היובל 14, נחלת יהודה, ראשון לציון, floralisl; לול – מתחם מעצבים ביקב מושב טל שחר, 050-5719214; נוסבאום אריגי ריפוד בע"מ לבונטין 3 תל אביב, 03-5601875; דומיין - בדי ריפוד ווילונות הרצל 55 תל אביב, domainfabrics; נטורל, רוחמה 16, מתחם נוגה, יפו; Myletter – אותיות דקורטיביות יועזר 4, שוק הפשפשים, יפו, Myletter.

דירה בעבודת יד: הצצה לביתה של אמנית רב תחומית
צפוניות גאות: חנויות לבית בעמק הירדן

הכתבה המלאה התפרסמה באתר allmag
לקבלת גיליון דיגיטלי במתנה