בתקופת החגים, שבה אירוח רודף אירוח, אנו בוחנים לעומק את תכנון המטבח ופינת האוכל שלנו ובודקים אם הם באמת מתאימים לאירוח רב משתתפים - האם משטח העבודה שלנו מספיק גדול, האם פינת האוכל מספיק מרווחת והאם יש לנו מספיק כלי הגשה בבית. ברוב הבתים הסטים היומיומיים של הכוסות, הצלחות והכלים יהיו ממוקמים במטבח, אך במקרים רבים אנו נתקעים עם סטים של כלי אוכל והגשה לאירוח שאנחנו לא יודעים איפה לאחסן. במטבח הם תופסים שטח יקר שאמור לשמש למוצרים וחפצים שאנו משתמשים בהם באופן קבוע, ולכן הם מוצאים את עצמם בארון בממ"ד, בשידת הטלוויזיה ובארונות נוספים ברחבי הבית, כאשר בעת הצורך נצטרך לאסוף ולסחוב אותם לפינת האוכל. כדי להקל על עצמכם לקראת האירוח הבא, תכננו מראש פתרונות אחסון במטבח או בפינת האוכל שמיועדים לכלי ההגשה והאירוח.

עוד בערוץ עיצוב הבית: 

הטמיעו בקיר

ריבוי של ארונות ויחידות אחסון שעומדים על הרצפה יכול ליצור עומס בעין ולחסום את המעברים ברחבי הבית. לעומת זאת, תכנון מוקדם של נישות במקומות אסטרטגיים יאפשר לכם ליהנות מכל העולמות וליצור שטחי אחסון נרחבים שהופכים לחלק בלתי נפרד מהקיר ולא מפריעים בדרך, כמו הנישה הזו שתכננה מעצבת הפנים מיכל האן בשטח המעבר שליד המטבח.

אחסון כלים 01_ תכננו מראש נישות בקירות (צילום: עמית גושר_ עיצוב-מיכל האן)
תכננו מראש נישות בקירות | צילום: עמית גושר_ עיצוב-מיכל האן

הוסיפו מתקן לכוסות יין

כוסות יין בדרך כלל אסתטיות, יפות וקלילות, ושילובן בפינת האוכל יכול להוסיף לחלל מראה מהודר ויפה. שרה מהבלוג Life on Virginia Street שדרגה את חדר האוכל שלה, היא צבעה את הקירות, הוסיפה וילונות, החליפה את הריהוט ואת השטיח וגם את יחידות האחסון. מעל שידה סגורה היא תלתה שני מדפים לבקבוקים ולכוסות יין, שממלאים את הקיר שמעל השידה ומשלימים את העיצוב.

אחסון כלים 02_ מתקן לכוסות ולבקבוקי יין (צילום: lifeonvirginiastree)
מתקן לכוסות ולבקבוקי יין | צילום: lifeonvirginiastree

השקיעו בארון

הדרך הקלה והנוחה ביותר לאחסון כלים היא ללא ספק בתוך ארון. אם אתם כבר מוסיפים אלמנט גדול ומסיבי לחלל אז שלפחות יהיה מעוצב, מיוחד ויצירתי. מעצב הפנים גרשון צור מייבא לארץ בקניינות אישית את הרהיטים של המותג הספרדי Coleccion Alexandra, ביניהם הארון המטורף הזה שמעוטר בטקסטורה ייחודית ומגיע במגוון גימורים כמו עלי כסף או זהב וגוני עץ שונים.

אחסון כלים 03_ ארון יוקרתי בייבוא אישי (צילום: Coleccion Alexandra)
ארון יוקרתי בייבוא אישי | צילום: Coleccion Alexandra

שלבו חלוקות פנימיות ביחידות המטבח

אם יש לכם מספיק מקום במטבח לאחסון של כלי אירוח בנוסף לכלים היומיומיים ומוצרי המזון, אנחנו לגמרי בעד. במטבחי סמגל מדגישים כי מגירות הכלים צריכות להיות מתוכננות בהתאם כדי שיעמדו במשקלים הגדולים הנדרשים. מתקנים מיוחדים המאפשרים לאחסן את הכלים במערום ולשלוף אותם בקלות החוצה יעזרו ביצירת סדר וארגון בתוך המגירה ויקלו עליכם בשלבי ההתארגנות לקראת האירוח.

אחסון כלים 04_ חלוקות פנימיות לאחסון כלים במגירות המטבח (צילום: יחצ מטבחי סמגל)
חלוקות פנימיות לאחסון כלים במגירות המטבח | צילום: יחצ מטבחי סמגל

שדרגו יחידת אחסון נמוכה

יחידות אחסון נמוכות מאפשרות לנו ליצור שטחי אחסון יחסית גדולים שאינם מכבידים על החלל, כמו כן ניתן להניח מעליהן חפצי נוי וכלים נוספים ולתלות אלמנטים דקורטיביים על הקיר. קייטי שכותבת את הבלוג Mountain Modern Life מצאה יחידת אחסון שנזרקה באתר בנייה, שדרגה אותה בעצמה ויצרה ממנה שידה מחוספסת בסגנון כפרי. זוהי אמנם הדרכה מעט מורכבת, אבל אם יש לכם ידיים טובות וכלים מתאימים, לכו על זה.

אחסון כלים 05_ אפשר להניח מעל השידה כלים וחפצים יפים (צילום: mounta)
אפשר להניח מעל השידה כלים וחפצים יפים | צילום: mounta

התקינו מדפים פתוחים

מדפים פתוחים שעליהם מונחים כלים יפים וחפצי נוי יוצרים איזון מעולה בין פונקציונליות לבין דקורציה. נכון שלא תוכלו להניח עליהם את הסרוויס המלא שקיבלתם מסבתא או את קערת ההגשה הענקית שברשותכם, אבל כן תוכלו להשתמש בהם לתצוגה של כוסות מסוגים שונים, קעריות, אגרטלים, קנקנים ועוד. מחיר: 90-650 שקל, להשיג: פלורליס.

אחסון כלים 06_ לאחסון ולתצוגה של כלים קטנים (צילום: יחצ פלורליס)
לאחסון ולתצוגה של כלים קטנים | צילום: יחצ פלורליס

>> כל הדרכים לשילוב מדפים במטבח

הרכיבו יחידה פתוחה

אם אתם אוהבים את המראה של המדפים הפתוחים ורוצים לקחת אותו צעד קדימה, תוכלו להיעזר בהדרכה הזו מהבלוג Shanty2Chic, שמדגימה כיצד בהשקעה של כ-340 שקל בלבד ניתן ליצור יחידת אחסון גדולה ומיוחדת. המראה האסתטי של המדפים ושל הכלים יוסיפו לעיצוב החדר ויעשירו את פינת האוכל ואת הסלון.

אחסון כלים 07_ ארון פתוח ענק בהשקעה מינימלית (צילום: shanty-2-chic.)
ארון פתוח ענק בהשקעה מינימלית | צילום: shanty-2-chic.

שלבו אחסון צר וגבוה

בבתים רבים אין מספיק מקום בשביל ארון כלים רחב. בחירה ביחידת אחסון במבנה צר וגבוה תאפשר לכם לשלב את הכלים והאביזרים בקרבת פינת האוכל ולא להתפזר על פני מטרים רבועים רבים ונרחבים. בר היין הזה עשוי מניקל בשילוב מדפי זכוכית ומותאם לאחסון של יין, כוסות וכלים וספים במראה עכשווי וקליל. מחיר: 12,900 שקל, להשיג: ניקולטי.

אחסון כלים 08_ בר יין במבנה צר וגבוה (צילום: איליה מלניקוב)
בר יין במבנה צר וגבוה | צילום: איליה מלניקוב

>> 15 טריקים לסידור המטבח

התקינו ספסל

אחד הטרנדים האחרונים בפינות אוכל הוא שילוב של ספסל ארוך לישיבה שמחליף חלק מהכיסאות הסטנדרטיים. ספסל יוצר מראה קליל, עדכני ולרוב יאפשר לכם להושיב יותר אנשים מאשר כיסאות אוכל, בעיקר אם מדובר בילדים. נוסף לכך תוכלו לבחור בספסל שכולל אחסון פנימי, כמו שהכינו בבלוג Housful of Handmade.

אחסון כלים 09_ החליפו את הכיסאות בספסל עם אחסון (צילום: housefulofh)
החליפו את הכיסאות בספסל עם אחסון | צילום: housefulofh

העדיפו ארון ויטרינה

ארונות ויטרינה, בהם משולבות חזיתות זכוכית, מאפשרים ליהנות מתצוגה דקורטיבית של כלים ועם זאת לא לנקות אבק מהכלים באופן יומיומי ולשמור עליהם נקיים לאורך זמן. לוויטרינות מראה קלאסי שמתאים מאוד בפינות אוכל, וניתן לייצרן במגוון חומרים וסגנונות. למשל ארון הברזל המקסים הזה בשילוב זכוכית. מחיר: 14,200 שקל, להשיג: וישס גלרי.

אחסון כלים 10_ שלבו ויטרינה בפינת האוכל (צילום: איקו פרנקו)
שלבו ויטרינה בפינת האוכל | צילום: איקו פרנקו

צרו פתרון דקורטיבי לסכו"ם

כפי שלרובנו יש כלי אוכל ליומיום וסט נפרד לאירוח, כך גם בבתים רבים ניתן למצוא סט סכו"ם ששמור לאירועים מיוחדים בלבד. יחידת העץ הזו של המותג Hubsch תעזור לכם לאחסן את הסט בסטייל ולשלב אותו בעיצוב החלל. אם ברשותכם יחידת אחסון עם חזיתות זכוכית, כפי שהזכרנו בסעיף הקודם, תוכלו להניח את היחידה לתצוגה, בעת האירוח כל שתצטרכו לעשות זה לשלוף אותה מהארון ולהניחה במרכז השולחן. מחיר: 420 שקל, להשיג: תמה.

אחסון כלים 11_ לאחסון דקורטיבי של סט הסכום (צילום: יחצ תמה)
לאחסון דקורטיבי של סט הסכו"ם | צילום: יחצ תמה

נצלו את מבנה החלל הקיים

מן הסתם, לכל בית מבנה מעט שונה שמכתיב את העמדת הרהיטים ואת חלוקת החלל. החוכמה היא לדעת לנצל את המבנה הקיים לטובתכם כדי לענות על הצרכים שלכם. ג'ן מהבלוג Made My Girl ניצלה חלל ריק בין שני עמודים בביתה שנמצא מול פינת האוכל. היא הזמינה יחידת אחסון מרחפת בסגנון מודרני, שהותקנה בין שני הקירות ושדרגה את החלל מבחינה פונקציונלית ואסתטית גם יחד.

אחסון כלים 12_ יחידת אחסון מקיר לקיר (צילום: madebygirl.blogspot.co)
יחידת אחסון מקיר לקיר | צילום: madebygirl.blogspot.co

>> רוצים עוד? עשו לייק ל-living בפייסבוק