המטבח, המשמש היום כלב לבו של הבית, הפך עם הזמן לא רק לפונקציונלי אלא גם לחווייתי. זה המקום שבו בני המשפחה נפגשים ומבלים יחד, משוחחים, צוברים חוויות ומפריחים מסרים של נתינה ואהבה. ככזה, מן הראוי לעצב את המטבח באווירה מחבקת וחמה, שתנעים את השהות בו ותתרכז סביב ריחות משגעים של תבשילים משובחים, אוסף של כלים נאים וצחוק מתגלגל של ילדים.

המטבח הכפרי מתאים במיוחד לעיצוב הישראלי כי הוא משדר חום וביתיות ומורכב מחומרים טבעיים המתאימים לאקלים הים תיכוני ולאופי של החברה הישראלית. יש שיגידו שסוג כזה של מטבח יתאים בעיקר לבתים צמודי קרקע המצויים באזורים כפריים, אך יש מי שיגידו שהמטבח הכפרי מתאים לכל בית ישראלי בשל הכמיהה שלנו לחום ומשפחתיות ובגלל האופי המארח האופייני כל כך לישראלים. אלו יטענו גם שמטבח כפרי עשוי להשתלב נהדר בכל בית, בין שהוא מעוצב בסגנון כפרי או בכל סגנון אחר.

עוד באתר לעיצוב הבית:

אלמנטים אקלקטיים וספונטניים

אין מתאים ממטבח בסגנון כפרי לייצור אווירה עוטפת, שלווה, חמה ורגועה. "עיצוב המטבח ללא ספק משפיע לא רק על שפת העיצוב בבית כולו, אלא גם על אורח החיים והאווירה בבית. בשונה ממטבחים מודרניים בעלי השפה העיצובית האחידה והמצומצמת, המטבח הכפרי מאופיין בשילובים של רהיטים ואלמנטים אקלקטיים וספונטניים יותר", אומרת מאיה קוגן, מבעלי פשטות – גלריית בוטיק לעיצוב וייצור מטבחים בהתאמה אישית, "עם זאת, חשוב לזכור שהעיצוב הוא זה שלמעשה אמור לשרת את הצרכים והחלומות של בני המשפחה במהלך כל שעות היום, ולא פחות חשוב, את כל צורכיהם הפרקטיים".

נראה שהיום שני סוגי מטבחים שולטים בתחום העיצוב: הכפרי והמודרני. השילוב העיצובי בין השניים לא התאפשר כל עוד מגבלות טכנולוגיות הפרידו ביניהם. "קפיצת מדרגה טכנולוגית משמעותית מאפשרת לנו היום לשלב בין עיצוב כפרי על מאפייניו הייחודיים לבין הטמעתן של טכנולוגיות עדכניות המתאימות לשימוש המשפחה המודרנית", מוסיף אלכס קוגן מבעלי פשטות מטבחים, "כך נהנים הלקוחות משני העולמות- חום ורומנטיקה המאפיינים את הסגנון הכפרי וגם פרזול ומנגנונים טכנולוגיים מתקדמים". 

אתם עומדים בפני שיפוץ או חשבתם להוסיף למטבח סממנים כפריים? אספנו עבורכם כמה טיפים שבהחלט יכולים לעזור:

אופי וסגנון

הגישה העיצובית של הסגנון הכפרי מושפעת מחומרים וגוונים טבעיים שמקורם בנופים של חבלי ארץ כפריים בארצות כמו צרפת ואיטליה. זו הסיבה שנוצר מראה עיצובי בלתי פורמאלי ופחות מחייב שצופן בחובו ערכים כמו אינטימיות, משפחה, רומנטיקה, סנטימנטאליות, הרמוניה ואחדות. יתרונו של הסגנון הכפרי הוא בכך שהוא לא מגמה חולפת ויחד עם זה, ניתן לראות שהוא מתעדכן, ער לטרנדים חדשים ומתחדש כל הזמן.

פשטות
צילום: יח"צ פשטות
פשטות מטבחים השלמה
צילום: יח"צ פשטות

צורכי המשפחה

לאחר שיצאנו לדרך והחלטנו על בנייה או שיפוץ המטבח, בחירת סגנון העיצוב היא ללא ספק הצעד הראשון בתהליך. "כשכבר החלטנו שהסגנון הרצוי לנו הוא כפרי, חשוב לזכור שהמטבח הוא מהחדרים המשוכללים והמורכבים בבית", אומרת קוגן, "לכן, נוסף לחלומות עיצוביים, יש להביא בחשבון בראש ובראשונה את הצרכים הפרקטיים של המשפחה ואת החוקים הבסיסיים השומרים על איזון נכון בין כל המרכיבים הפרקטיים והדקורטיביים". כמו בכל מטבח, גם כאן חשוב להתייחס בכובד ראש למרחב, להרגלי בישול ואירוח, למקומות אחסון, למשטחי עבודה, לשילוב יעיל ונוח בין הכיריים, הכיור והמקרר (משולש הזהב), לתאורה וכדומה. זכרו, לנשמה יש תפקיד מרכזי במטבח כפרי, אבל הפן הפרקטי לא פחות משמעותי.

פשטות
צילום: יח"צ פשטות
פשטות
צילום: יחצ פשטות
פשטות
צילום: יח"צ פשטות

אור ואוויר

במטבחים בכלל אבל במטבחים כפריים בפרט, כדאי לשים דגש על כניסת אור ואוויר טבעיים פנימה שייצרו אווירה של רעננות בשעות היום. כשהאור שוטף את המטבח ואוויר צח מגיח מבעד לחלונות, נוצרת זרימה של אנרגיות שמשפיעות לטובה על מצב הרוח, על הבילוי המשפחתי המשותף ועל רגעים שהופכים לזיכרונות מרגשים. אם המטבח משקיף אל עבר פרדס, גינה פורחת, נוף פתוח או שמים כחולים, הפתיחות אל החוץ ומיזוג הנוף עם הפנים ידגישו ביתר שאת את החיבור עם הטבע. במקרה כזה, כדאי לפתוח חלונות כמה שיותר גדולים, ואליהם להצמיד וילונות עדינים או לוותר על וילונות לחלוטין.

מטבח כפרי
צילום: www.home-designing.com
פשטות
צילום: יח"צ פשטות
פשטות מטבחים השלמה
צילום: יח"צ פשטות

חיפויים

כחלק ממגמת הכנסת הטבע הביתה ויצירת המראה הכפרי, אין לפסוח על חיפויים שיהיו מותאמים לעיצוב ולאווירה. ריצוף המטבח עשוי להיות, בין השאר, מאבן טבעית או דמוי טבעית, אריחים מצוירים או פרקט טבעי או למינציה. את חיפויי הקיר ניתן לחלק לכמה מקטעים בהתאם לאזורים הרטובים והיבשים. באזורים הרטובים ניתן לעשות שימוש בטקסטורות שונות של צבע עמיד במים וקל לניקוי, בחיפוי לבנים, חיפוי קרמיקה, אריחים מאוירים, פסיפס צבעוניים וכדומה. באזורים היבשים ניתן להשתמש בצבע רגיל, בטפט מפוספס או פרחוני, בחיפוי עץ צבוע, בלבנים מפירוק וכדומה. לחיזוק המראה הכפרי, ניתן להוסיף קורות עץ חשופות המוצמדות אל תקרת המטבח שתפקידן עשוי להיות גם תמיכה בתקרה וגם אלמנט דקורטיבי.

פשטות
צילום: יח"צ פשטות
מטבח כפרי
צילום: www.home-designing.com
פשטות מטבחים השלמה

חומרים

במטבחים כפריים, העץ על סוגיו וגווניו, כמו גם אופיו הייחודי כל כך, הופכים אותו לדומיננטי. התחושה הטבעית, ההתאמה אישית לאורחות חייהם של בעלי הבית ופונקציונאליות הם העקרונות המנחים בעיצוב מטבח שכזה. "הסגנון הכפרי משלב מגוון חומרי גלם ובהם מתכות ואלמנטים שונים המעניקים לו את המראה החמים והייחודי ותומכים ומדגישים את החמימות והעושר של העץ כחומר גלם מרכזי" אומרת קוגן "יחד עם זה, חשוב לעשות שימוש אך ורק בחומרי גלם איכותיים העומדים בתקנים אירופאים מוקפדים שהינם המפתח לאריכות חיי המטבח".

מעבר לעץ, שילוב של פרזול עשוי לבוא לידי ביטוי במוטות עם ווים המשמשים לתליית כלים, במסגרות הנתלות מהתקרה המיועדות לתליית סירים וכמובן בעיטורים לארונות ובידיות. "שימוש בצורות ותצורות של פרזולים ייחודיים מסוגים שונים העשויים מתכות אצילות המעובדות בעבודת יד, תורמים לטביעת אצבע ייחודית ולסגנון מקורי של המטבח הכפרי" מסבירה קוגן.

www.housetohome.co.uk
צילום: www.housetohome.co.uk
פשטות מטבחים השלמה
צילום: יח"צ פשטות
פשטות
צילום: יח"צ פשטות

צבע

בעידן המודרני, הצבעוניות במטבחים הכפריים אינה אחידה או חד משמעית. יש כמובן את מי שלעד יצדד בגוונים הטבעיים של העץ, ואילו אחרים יעדיפו צביעה מסוגים שונים ובהם ווש שדרכו ניתן לראות את מרקם העץ, צביעה בסגנון שכבות עתיק או צביעה אטומה. מי שיעדיף צבע, יכול לצבוע את כל המטבח בשמנת או בלבן ואל זה להתאים אי או משטחים בגוון אחר. אחרים יעדיפו גוונים חמים או מעושנים כמו ירוק, תכלת, אפור, סגלגל או פנינה, וכן צבעי פסטל כמו צהבהב, תכול ואפילו ורדרד.

פשטות
צילום: יח"צ פשטות
www.home-designing.com
צילום: www.home-designing.com
פשטות
צילום: יח"צ פשטות

ריהוט

המטבח הכפרי המובהק מתאפיין בעיקר במראה דומיננטי וכזה שיושב באופן יציב על הקרקע, לעיתים על גבי רגליים רחבות הנושאות את כובד משקלו. היום, ועל מנת להתאים את המטבח הכפרי לרוח הזמן ולייצר מראה קליל יותר, יש מי שמעצב מטבחים במראה קליל ועדין יותר מה שזכה לכינוי 'כפרי לייט'. עיצוב מטבחים כפריים נכון הוא בשילוב חכם בין ארונות תחתונים עם ארונות עליונים בלתי סטנדרטיים מסוגים שונים. אל אלו מתווספים לעיתים בופה העומד בפני עצמו בסגנון הארון הישן של סבתא המשמש גם לאחסון. האופי הייחודי והאותנטי מתקבל לרב גם באמצעות אי מרכזי שעליו פלטת אלון מאסיבית העשויה עץ גושני, משטחי עבודה רחבים, יחידת בישול מרכזית שמגיעה לרב עם קולט אדים מסוגנן, כיור שוקת, פרזולים שונים וגופי תאורה תואמים.

פשטות
צילום: יח"צ פשטות
פשטות
צילום: יח"צ פשטות

פרזול ייחודי

אופיו של המטבח מקבל משנה תוקף עם שילוב אלמנטים שונים של פרזול. ידיות, ווי תליה ואלמנטים שונים המעוצבים בעבודת יד אומנותית מפיחים חיים במראה המטבח ומשווים לו מראה נוסטלגי ייחודי.

פשטות
צילום: יח"צ פשטות
פשטות
צילום: יח"צ פשטות

יחידות מעוצבות

לעיתים קרובות את הארונות העליונים המקובלים יחליפו יחידות מעוצבות המשלימות את האווירה שרצינו ליצור במטבח. אל אלו ניתן לצרף גם מדפים, אי נייד על גלגלים, ספסלים מעוצבים וכסאות בר שיצרו יחד מראה הרמוני בחלל המטבח.

מטבח כפרי
צילום: www.countryliving.com1
פשטות
צילום: יח"צ פשטות

אביזרים נלווים

פה יש מקום לשחק עם פריטים שניתן להחליף לעיתים קרובות יחסית. יחד עם זה, ראוי לתת כבוד לאוספים קיימים ולפריטים שנאספו ספונטנית לאורך השנים, לחפש בבית מה יכול להתאים ולהוריד מהבוידעם כלי וינטאז' מבית סבתא. כשרוכשים כלים ופרטי נוי, שווה להוסיף בכל פעם פריט נחמד ולבחור אלמנטים שלא ימאסו ושיתאימו לטעם האישי. פרט לסירים וכלי אוכל והגשה שניתן להוסיף לתצוגה גם סלים מסוגים שונים, צנצנות אחסון, כיתובים, תמונות, פסלים קטנים, עציצים וכדומה.

מטבח כפרי
צילום: homeincube.cz
מטבח כפרי
צילום: www.tubepcaocap.net
מטבח כפרי
צילום: www.smalltownstyle.ca

מכשירי חשמל

מכשירי החשמל הם חלק אינטגראלי מעיצוב המטבח ולכן חשוב לבחור במכשירים שיתאימו בצורה ובצבע לשפה העיצובית. במטבח כפרי נחמד פעמים רבות לשלב מכשירי חשמל אינטגראליים או כאלה בעלי מראה עתיק בגימור בהיר. תנורי אפיה בסגנון נוסטלגי ישתלבו נפלא עם מראה המטבח.

מטבח כפרי
צילום: מטבח כפרי, www.sncollection.co.uk
פשטות
צילום: יח"צ פשטות
פשטות מטבחים השלמה
צילום: יח"צ פשטות

קולטי אדים מעוצבים

המילה האחרונה בארץ בעיצוב מטבחים בסגנון כפרי הינה שילוב של קולטי אדים המעוצבים בהתאמה אישית ממגוון חומרים רחב כגון חפתים, נירוסטה ומתכות המשלימים את האווירה במטבח. קולטי האדים עשויים בעבודת יד אומנותית מעניקים למטבח מראה תעשייתי אותנטי עם טעם של פעם.

תאורה

לרוב, במטבחים כפריים, מעבר לגופי התאורה הפרקטיים, נתלים מעל האי המרכזי, גופי תאורה דומיננטיים העשויים ברזל או זכוכית מאסיבית שמוסיפים לאווירה. בחדר שבו הגוונים חמים, כדאי לשלב תאורה בהירה שתתפזר בו באמצעות כמה וכמה גופים הממוקמים באזורים שונים כך שכל אחד מהם עונה על צורך אחר. הגופים התלויים או אלו הצמודים לקיר הם לרב דקורטיביים יותר ותפקידם ליצור אווירה חמה ונינוח המעבר לגופי התאורה הפרקטיים, נתלים לעתים מעל האי המרכזי גופי תאורה דומיננטיים העשויים ברזל או זכוכית מאסיבית שמוסיפים לאווירה. בחדר שבו הגוונים חמים, כדאי לשלב תאורה בהירה שתתפזר בחדר באמצעות כמה וכמה גופים הממוקמים באזורים שונים במטבח, כך שכל אחד מהם עונה על צורך אחר. הגופים התלויים או אלה הצמודים לקיר הם לרוב דקורטיביים יותר ותפקידם ליצור אווירה חמה ונינוחה.

פשטות מטבחים השלמה
צילום: יח"צ פשטות
מטבח כפרי
צילום: מטבח כפרי, www.countryliving.com
פשטות
צילום: יחצ פשטות
מטבח כפרי
צילום: country-kitchen-Osbournes

יצירתיות

לבסוף, הרשו לעצמכם להיות יצירתיים בכל פינה בבית ובמטבח. שילובי סגנונות יוצרים מראה ביתי, חם ומזמין. הרשו לעצמכם להעז ולהפגין הומור ומחשבה חופשית. 

פשטות
צילום: יח"צ פשטות
מטבח כפרי
צילום: www.aws.co
מטבח כפרי
צילום: www.smalltownstyle.ca

פשטות
צילום: יח"צ פשטות

_OBJ

_OBJ

_OBJ

_OBJ

_OBJ

_OBJ

הכתבה נכתבה בשיתוף פשטות מטבחים – מטבחים מעוצבים.