כבר כמה שנים שאנחנו עדים לשינוי ביחסי הכוחות בבית - אם פעם כל המשפחה הייתה נפגשת בערב בסלון וצופה יחד בטלוויזיה, היום יש כוכב חדש בבית. המטבח ששינה את פניו ותפס את מקומו של חדר המשפחה כבר אינו אותו חדר מופרד שרק מי שמבשל נכנס אליו וסובל מחום התנור, הוא הפך למקום חי ושוקק, הלב הפועם של הבית בו כל בני המשפחה נפגשים, אוכלים, מדברים ומבשלים יחד.

הקירות והדלתות הוסרו והמטבח נפתח לסלון כהמשך טבעי ואורגני לשאר חלקי הבית. אי העבודה שנמצא היום בהרבה בתים, הפך למקום בו אנחנו שותים קפה, מארחים והמקום בו הילדים מכינים את שיעורי הבית. תוכניות אוכל כמו ״מאסטר שף״ הביאו את המטבח לפריים טיים וחיזקו את מעמדו החדש, האינסטגרם הוצף בתמונות של המאכלים שבישלנו בבית וענקיות עיצוב החלו להקדיש חנויות שלמות למטבחים.

אבן קיסר (צילום: יח"צ אבן קיסר)
מטבח שינה את פניו ותפס את מקומו של חדר המשפחה | צילום: יח"צ אבן קיסר
אבן קיסר (צילום: עדי אורני)
מקום חי ושוקק, הלב הפועם של הבית | צילום: עדי אורני

בעקבות כך, קצב עיצוב המטבחים השתנה ואם בעבר היינו קונים מטבח אחת ל-20 שנה, היום אנחנו מחליפים אותו בממוצע כל שמונה שנים. ״כיום יש תחלופה מאוד גבוהה ליותר ויותר מוצרים, תחלופה שהולכת ומאיצה״, אומר לנו המעצב הראשי של אבן קיסר, מור קרישר. ״אם פעם קנינו מכשירי חשמל או מוצרים אחרים וקיווינו שהם יחזיקו לנו לכל החיים, היום אנשים רוצים שינויים תכופים ומעדיפים לקנות במטרה להחליף בעתיד הלא רחוק״, הוא מוסיף. ״אנשים היום פחות נרתעים משיפוץ ואם פעם היו חושבים 10 פעמים לפני שמשפצים את הבית, אז היום חושבים פעמיים. קצב החיים שלנו מהיר יותר וכך הכל בהתאמה״. 

אז אם החלטתם שהגיע הזמן לרענן את המטבח הגעתם למקום הנכון. קיבלנו מקרישר 6 טיפים שיעזרו לכם בתהליך השיפוץ בדרך להשגת מטבח חלומותיכם:

1. תקציב

החלפת מטבח נחשבת להוצאה הגדולה ביותר בשיפוץ הבית. חשוב מאוד לקבוע מראש מהו הסכום המקסימלי שאותו אתם מתכננים להוציא ולהקצות סכום נוסף נפרד לקנייה של מוצרי חשמל וכלי מטבח. ״צריך לקחת בחשבון שרוב התקציב הוא עבור נגרות הארונות ועבור משטח העבודה ולכן חשוב להשקיע במוצרים איכותיים ובבעלי מקצוע מקצועיים. אלו הדברים שבסופו של דבר יקבעו כיצד יראה המטבח וישפיעו על עמידותו לאורך זמן״. 

2. בחירת משטח

משטח העבודה הוא האזור החשוף ביותר לשחיקה ובעל השפעה על המראה הכולל. לכן הוא חייב להיות עמיד ואיכותי, נוח וקל לתחזוקה וניקוי, כך שישמור על המראה שלו לאורך שנים. לא בכדי המשטח הנמכר ביותר בישראל (וביותר מ-50 מדינות בעולם) הוא משטח אבן קיסר העשוי מקוורץ שהינו מחצב טבעי הנחשב לאחד החומרים החזקים בטבע. משטחי הקוורץ מוצעים בשלל עיצובים חדשניים, יותר מ-80 דגמים בהשראת טרנדים עולמיים, מה שבהחלט מסביר את הפופלריות הרבה של הקוורץ. 

אבן קיסר (צילום: יח"צ אבן קיסר)
האזור החשוף ביותר לשחיקה ובעל השפעה על המראה הכולל | צילום: יח"צ אבן קיסר
אבן קיסר (צילום: יח"צ אבן קיסר)
הקולקצייה החדשה של אבן קיסר - בקרוב בחנויות הרשת | צילום: יח"צ אבן קיסר

3. אחסון

תכנון נכון של המטבח ברמת האחסון מאפשר לשלוף כלים מבלי להוציא את כל תוכן המגירה. תכננו ארונות שינצלו את כל הגובה עד חלל התקרה, אל תעמיסו על המדפים והארונות כדי שלא תווצר תחושה של מחסן והשאירו אקסטרה מקום – תמיד מוצאים שימוש לעוד מגירות. ״יש לתכנן מראש את כל האיחסון למוצרי חשמל והכלים", אומר קרישר. "כדאי לתכנן מקום לכל דבר ולהשאיר את המטבח ואת אי העבודה נקיים מכלים ומכל מיני דברים שמסיחים את הדעת וזאת כדי שהוא יהיה מזמין לשבת ולדבר״. 

 4. סגנון עיצובי 

בין אם אתם מעדיפים את הסגנון הקלאסי, האורבני, הכפרי או המודרני – בחירת סגנון העיצוב תשפיע על כל חלק במטבח ובבית שלכם. המטבח צריך להתכתב עם יתר הבית. ברגע שהוא מעוצב כחלל פתוח כלפי שאר הבית, הוא צריך להתכתב עם אלמנטים ומאפיינים שמופיעים בחלקים האחרים מבחינת חומריות וצבעים. יחד עם זאת, המטבח צריך משהו שמייחד אותו ונותן תחושה של מרכז. זה יכול לבוא לידי ביטוי למשל בצורה של תאורה שונה ומיוחדת.

אבן קיסר (צילום: יח"צ אבן קיסר)
המטבח צריך להתכתב עם יתר הבית | צילום: יח"צ אבן קיסר
לקולקציה המלאה של אבן קיסר>>

״רצוי שמשטח המטבח יהיה בקונטרס יחסי לארונות", אומר קרישר וממליץ: "אל תבחרו באותו צבע למשטח וליתר המטבח כדי להימנע מהשטחה של החלל. זה יוצר מראה משעמם וסטרילי מדי. בגלל שהמטבח היום הוא הלב של הבית, הוא צריך להיות קצת צבעוני, קונטרסטי וחמים וזאת כדי לשרת את המטרה של המפגש המשפחתי והחיים סביב החלל הזה״. 

5. תכנון המרחב

התחשבו בצרכים הספציפיים של דיירי הבית ובמספר הנפשות, החליטו מראש על סידור הפונקציות שבו והקפידו על תכנון נכון של ״השילוש הקדוש של המטבחים״ – היחסים בין המקרר, הכיור והכיריים, שיוצרים תהליך עבודה הגיוני, נגיש, קל ונקי במטבח. ״יש לוודא שמתאפשרת גישה נוחה ותנועה זורמת בין החלקים השונים ושאין ביניהם מכשול כמו דלפק, פח או אי. כמו כן, כדאי לתכנן הפרדה ויזואלית בעזרת משטחים או צבעים שונים בין איזור העבודה ואיזור הישיבה. כך ניתן לשלב חומרים שונים ומראה מטבח יהפוך למעניין ועשיר״.

אבן קיסר (צילום: יח"צ אבן קיסר)
הקפידו על תכנון נכון של היחסים בין המקרר, הכיור והכיריים | צילום: יח"צ אבן קיסר

6. שירות ואחריות

ואולי הדבר הכי חשוב, לא פחות ממטבח מעוצב ונגיש - יש לבדוק ממי אתם קונים את משטח העבודה, כמה שנות אחריות יש עליו ומה היא כוללת. לדברי ענבר פלג, מנהלת שירות לקוחות אבן קיסר ישראל, חשוב שלמשטח שאתם קונים יהיו ״אבא״ ו״אמא״ שתמיד יספקו מענה. "צריך לוודא שאתם קונים ממתקין מורשה", מדגישה פלג. "באבן קיסר אנחנו מספקים אחריות לכל החיים על כל משטח שנקנה מינואר 2018, אחריות הכוללת בין השאר תיקונים של כתמים שאי אפשר להסיר, שברים קטנים, חורים וכדומה. אם יש בעיה - אנחנו פותרים אותה. עם ניסיון של מעל 30 שנה, יש לנו צוות טכנאים גדול שמגיע לכל מקום בארץ, מערכת שירות טלפונית זמינה מאוד שמעניקה מענה מהיר ומה שמנחה אותנו זה שהלקוח תמיד יהיה שבע רצון״.  

אבן קיסר (צילום: יח"צ אבן קיסר)
חשוב לבדוק ממי אתם קונים את משטח העבודה | צילום: יח"צ אבן קיסר
אבן קיסר (צילום: יח"צ אבן קיסר)
צילום: יח"צ אבן קיסר
אבן קיסר (צילום: יח"צ אבן קיסר)
צילום: יח"צ אבן קיסר