מה יש למעצבים הצעירים לומר על עיצוב המטבח המודרני? סטודנטים לעיצוב תעשייתי במכון אבני התבקשו לגבש ולעצב את נקודת מבטם לגבי עיצוב המטבח העתידי. התוצאה היא התערוכה "מטבחים עתידניים", שנפתחה בשבוע שעבר ותימשך עד -15.5 בסניף מטבחי דקל ברמת השרון. הסטודנטים התמקדו באיתור מגמות עיצוביות, טכנולוגיות וצרכים חדשים בפיתוח הקונספטים. הנה מה שהם חזרו איתו, יש לאן לשאוף. 

עוד באתר לעיצוב הבית:

מטבח לגברים

המטבח שעיצבו דניאל בן ארי, שלומי אמר ובן עוז מיועד לגברים קרייריסטים, האוהבים לבשל ולארח בביתם. זהו מטבח קומפקטי, מאובזר ויעיל, המאפשר ישיבה סביב בר גבוה לאורחים - חברים ומכרים. המטבח מאפשר אירוח של מספר אנשים, גם בשטח מצומצם של דירה ממוצעת בעיר.

מטבחי העתיד, מטבח לגברים (צילום: יחצ מטבחי דקל)
מטבח לגברים. קרייריסטים שאוהבים לבשל. עיצוב: דניאל בן ארי, שלומי אמר ובן עוז | צילום: יחצ מטבחי דקל
מטבחי העתיד, המטבחים של גיא (צילום: יחצ מטבחי דקל)
צילום: יחצ מטבחי דקל

מטבח נגיש

לינה אוקס וליאת פושמן ביטון מציגות יחידת מטבח מיועדת לאנשים בכיסא גלגלים. היחידה מתוכננת כמשטח צף, המאפשר גישה עם כיסא הגלגלים למוקדים החשובים ביותר במטבח: הכיריים, הכיור ומשטח העבודה. המדפים בארון האחסון מתכווננים בעזרת בוכנת גז ומסוגלים להסתובב, לעלות או לרדת על פי הצורך.

מטבחי העתיד, המטבח הנגיש של לינה אוקס, ליאת פושמן  (צילום: יחצ מטבחי דקל)
המטבח הנגיש של לינה אוקס, ליאת פושמן ביטון | צילום: יחצ מטבחי דקל

‫מטבח ממחזר

האי הממחזר של אבישג מליכי, גל דוד וליאב קוקו הוא יחידה עצמאית, שנוסף להיותה מרכז פעילות קולינרית וחברתית במטבח, מוטמעים בה תאים ייעודיים למיחזור פסולת. ‫בצדו האחד של האי, מתקן ההופך זבל אורגני לדשן ובצדו האחר תאי אחסון לנייר, פלסטיק, זכוכית ומתכת. התאים מקטינים את נפח הפסולת ‫בעזרת מתקני דחיסה פנימיים, המותקנים בהם והם עצמם נשלפים, כדי לשאת את הפסולת אל מתקני המיחזור העירוניים. ‫הפרויקט מבקש להקל על אנשים בפעולות המיחזור, ולעורר מודעות ואחריות ‫סביבתית.

מטבחי העתיד, מטבח ממחזר אריזות פלסטיק ויוצר כלים בהתאם לצורך (צילום: יחצ מטבחי דקל)
מטבח ממחזר אריזות פלסטיק ויוצר כלים בהתאם לצורך | צילום: יחצ מטבחי דקל
מטבחי העתיד, אבישג גל ליאב (צילום: יחצ מטבחי דקל)
יחידה עצמאית עם תאים ייעודיים למיחזור פסולת . עיצוב: אבישג מליכי, גל דוד וליאב קוקו | צילום: יחצ מטבחי דקל

‫מטבח נגיש לילדים

נועה שייר ושי בן זהר הפכו את המטבח הסטנדרטי למטבח המזמין ילדים בגיל 12-6 לעבוד בו, מקל עליהם את השימוש ומאפשר להם להיות עצמאיים. בגילאים אלה מתגבר הצורך בעצמאות במטבח, אך עדיין קיימות בעיות בטיחות וגובה, המפריעות לילד לפעול במטבח, לכן עוצב מתקן ייעודי, המשנה ומתאים את גובה הכיור והכיריים בלחיצת כפתור לכל משתמש, ובכך מאפשר שימוש נכון ובטוח. החיפוי המתכוונן מגן על המנגנון מפני לחות ולכלוך.

מטבחי העתיד, מטבח נגיש לילדים (צילום: יחצ מטבחי דקל)
מטבח נגיש לילדים | צילום: יחצ מטבחי דקל
מטבחי העתיד, מטבח נגיש לילדים (צילום: יחצ מטבחי דקל)
עיצוב: נועה שייר ושי בן זהר | צילום: יחצ מטבחי דקל

‫מטבח סטרילי

אלה מריינקו ונורית מעודה חיפשו אחר חומר אנטי בקטריאלי שאפשר לשלב במטבח, ואיתרו ציפוי שקוף ‫הנקרא LIQUID GLASS. זהו חומר דוחה נוזלים, חסר ריח, מאושר למגע עם מזון ועמיד מאוד. הן יצרו דיסוננס בין תכונותיו הסטריליות של הציפוי ובין מראה המטבח על ידי באבן צפחה, בטון, אבני חול, גבס וחלוקי נחל, שנוכחותם החומרית יוצרת מראה אותנטי וטקסטורות שרק הטבע יודע ליצור, ובכך התקבל מטבח חם, אך גם סטרילי‫.

מטבחי העתיד (צילום: יחצ מטבחי דקל)
המטבח הסטרילי של אלה מריינקו ונורית מעודה | צילום: יחצ מטבחי דקל

מטבח מינימליסטי

ים שדה ואביעד מססה אחראים למטבח המנצל באופן מקסימלי שטח רצפה מינימלי, ומיועד לדירות קטנות. הקובייה, המעוצבת במינימליזם גיאומטרי, מכילה אזור חימום נפתח, שכירתו החשמלית מתאימה לקומקום או לסיר קטן, כיור המשמש כאזור עבודה במצבו הסגור, אזור המיועד לאחסון, אזור תלייה לכלים, משטח מתקפל, היכול לשמש כמשטח אכילה או עבודה ואפילו מדיח כלים מינימליסטי.

מטבחי העתיד, מינימליסטי (צילום: יחצ מטבחי דקל)
מינימליסטי. עיצוב: ים שדה, אביעד מססה | צילום: יחצ מטבחי דקל
מטבחי העתיד, מטבח מינימליסטי (צילום: יחצ מטבחי דקל)
אפילו מדיח כלים | צילום: יחצ מטבחי דקל

‫מטבח סולארי

בהשראת הבתים הקטנים בקיבוצים ובמושבים, ‫בחרו שרית מדמון ומיטל לפלר להוציא את אזור הבישול של המטבח מתוך הבית אל החצר, ובכך לנצל את השטח, הגדול יחסית,‫ הקיים בבתים צמודי קרקע. מדובר ביחידת ‫מטבח חיצונית המשלבת בתוכה אזורי עבודה, בישול ואחסון ומכילה מצבר לאגירת החשמל. ‫מקור האנרגיה של היחידה הוא פאנל סולארי, הממוקם מעל היחידה, כמעין סככה אוגרת אנרגיה, האוגרת חשמל במשך שעות היום ומאפשרת גם בישול ואירוח בלילה‫.

מטבחי העתיד, המטבח הסולארי של שרית מדמון ומיטל לפל (צילום: יחצ מטבחי דקל)
המטבח הסולארי של שרית מדמון ומיטל לפלר | צילום: יחצ מטבחי דקל

‏‪4D printing table

הפרויקט של גילי רוזנפלד ואורי רבגד שואב השראה מחומרים מהונדסים, שבעזרת זיכרון המובנה בתוכם מסוגלים לעבור מדו-ממד ל‫תל‫ת ממד כתגובה לחום, לחו‫ת או זרם חשמלי. השולחן, המכיל בתוכו יריעות שטוחות, מכין כלי אוכל נפחים, לפי הוראת המשתמש ברגע נתון‫. ניתן לבחור את סוג הכלים, הכמות וסגנון המערכת הרצויה לארוחה‫. בסיומה ‫תשתטח היריעה חזרה, כך שניתן יהיה לנקות אותה בקלות עד לארוחה הבאה‫.

מטבחי העתיד, מטבח פור-די פרינטינג של גילי רוזנפלד  (צילום: יחצ מטבחי דקל)
מטבח פור-די פרינטינג של גילי רוזנפלד ואורי רבגד | צילום: יחצ מטבחי דקל

מטבח טקטילי

הפרויקט של דנה קוסיאן ורוני אבן חן עסק בפיתוח שפה חדשה במטבח, כזו המסייעת בביצוע פעולות בסיסיות ושכיחות במטבח, ללא תלות בראייה. לצורך כך טופלו הטקסטורות, תוכננו גבולות ברורים והבדלי גובה בין משטחים בעלי תפקוד שונה, ונוצרו סימנים ומתקנים ייעודיים, העוזרים להתמצא ולפעול במטבח. פרטים אלה יוצרים אזהרות סביב אזורים חמים ומסייעים בפעולות עדינות ומסוכנות, כמו חיתוך ירקות או פריסת לחם.

מטבחי העתיד, מטבח טקטילי של דנה קוסיאן ורוני אבן ח (צילום: יחצ מטבחי דקל)
מטבח טקטילי של דנה קוסיאן ורוני אבן חן | צילום: יחצ מטבחי דקל

מטבח הידרופוני

מטרת המטבח ההידרופוני של מאיה ראוף ונתנאל סקעת היא לשלב בין חיים אורבניים וחיבור לטבע ובין קדמה ושורשיות. בעזרת מערכת מים ממוחזרים מהמטבח שלנו אפשר להקים גינה אנכית, הממוקמת בצינורות, ללא אדמה, על קיר המטבח הביתי. כך ניתן לגדל צמחי מאכל ותבלין בחלל הבית. המטבח החדש יוצר חוויית גידול המשותפת לכל המשפחה ומאפשר אכילת ירק טרי.

מטבחי העתיד, מטבח הידרופוני (צילום: יחצ מטבחי דקל)
המטבח ההידרופוני של מאיה ראוף ונתנאל סקעת | צילום: יחצ מטבחי דקל

מטבח אקוואפוני

אקוופוניקה היא מערכת מעגלית שבה הדגים והצמחים מתקיימים באופן סימביוטי וניזונים זה מזה. הטמעת המערכת האקוואפונית כחלק אינטגרלי מהמטבח של אגם כהן ושי-לי נתן מאפשרת גידול צמחים ודגים לאכילה ולנוי. המערכת דורשת תחזוקה מינימלית והיא מניבה תפוקה לא מעטה לשימוש ביתי בצורה נקייה ומתחדשת.

מטבחי העתיד, מטבח אקוואפוני (צילום: יחצ מטבחי דקל)
מטבח אקוואפוני של אגם כהן ושי-לי נתן | צילום: יחצ מטבחי דקל
מטבחי העתיד, המטבח האקוואפוני (צילום: יחצ מטבחי דקל)
הדגים והצמחים מתקיימים באופן סימביוטי | צילום: יחצ מטבחי דקל

מדפסת תלת ממד למטבח הביתי

״מיחזורית״ של אינה מזורוק ולינה גרצמן היא מדפסת תלת ממד המיועדת למטבח הביתי ומשתלבת בתוכו כפריט ריהוט. המדפסת מזהה את סוג הפלסטיק, גורסת אותו ומעבדת את החומר לחוטים, שמהם ניתן להדפיס חפצים רבים, בין היתר כלי מטבח. עם כניסת המדפסת למטבח, יתאפשר מיחזור מקומי של אריזות, וניתן יהיה לשמור על הסביבה, בלי לוותר על אריזות הפלסטיק הנפוצות.

מטבחי העתיד, מדפסת תלת מימד למטבח- מיחזורית (צילום: יחצ מטבחי דקל)
המיחזורית של אינה מזורוק ולינה גרצמן | צילום: יחצ מטבחי דקל

מטבח חכם

המטבח החכם של דניאל להב ונתי חיים מנהל את מלאי המזון ומייעץ בבחירת מתכונים ותכנון הקניות. המטבח המוצע שואב השראה מניהול מלאי בסופרמרקט ומשתמש בטכנולוגיות חכמות לניהול מלאי אלקטרוני, שקילה, דיווח ואופטימיזציה.

מטבחי העתיד, מטבח חכם (צילום: יחצ מטבחי דקל)
המטבח החכם של דניאל להב ונתי חיים | צילום: יחצ מטבחי דקל

‏Smart Glass Kitchen

הפרויקט של קארין וילנסקי ואנטון מדבדב מציע סביבת מטבח אקטיבית, המאפשרת אינטראקציה בין המשתמש למטבח, מסייעת בהתמצאות קלה יותר בחלל ויוצרת חוויית בישול חדשה. בשילוב סנסורים וטכנולוגיית Smart Glass דלתות הארונות הופכות שקופות כאשר נעצרים לידן ועוזרות למצוא את מבוקשנו בזמן הבישול או האירוח, הכיריים מחליפות צבע ומזהירות אותנו מפני כוויות מיותרות והדגמים על כל משטחי המטבח נתונים לשליטתנו.

מטבחי העתיד, מטבח זכוכית חכמה של קארין וילנסקי ואנ (צילום: יחצ מטבחי דקל)
מטבח זכוכית חכמה של קארין וילנסקי ואנטון מדבדב | צילום: יחצ מטבחי דקל