כשאנו מרגישים צורך לחדש את המלתחה שלנו, בדרך כלל תספיק לנו רכישה קטנה של זוג נעליים, חולצה יפה או ג'ינס עדכני. רענון עיצוב הפנים של הבית יכול לתפקד באופן דומה, ואין צורך להיכנס לשיפוץ מסיבי בכל פעם שהצרכים מעט משתנים או שמתחשק לנו לחדש. המטבח הוא כנראה החלל המורכב ביותר בבית, ובנייתו דורשת השקעה כלכלית לא מבוטלת. עם זאת, במקרים רבים התאמות נקודתיות יעזרו לכם להשיג את המטרה בלי להשקיע סכומי עתק. אם חסר לכם מקום אחסון, המטבח שלכם עייף ומיושן או שעיצובו כבר לא מתאים לשאר חללי הבית, תוכלו לחדש, להחליף ולשדרג אלמנטים ספציפיים ולשפר משמעותית את התפקוד והעבודה בו וגם את המראה שלו. איך עושים את זה? הנה כמה רעיונות.

עוד באתר לעיצוב הבית:

פירוק והרכבה

המטבח מורכב מאלמנטים רבים, שכל אחד מהם נתון לשינוי, שיפוץ או החלפה. האלמנט הבולט ביותר בכל מטבח הוא החזיתות, המהוות מרכיב משמעותי בסגנון החלל ובעיצובו. אם המטבח שלכם מתאים לצורכיכם וזקוק רק למראה עדכני וצעיר, תוכלו להחליף את החזיתות הקיימות בהשקעה נמוכה יחסית ולזכות במראה של מטבח חדש לחלוטין, על פי הסגנון והצבעוניות שאתם אוהבים. אם למשל החזיתות אצלכם מעוצבות בסגנון כפרי כבד ואתם מעדיפים את הארונות שלכם חלקים ונקיים, תוכלו להחליפן בחזית במראה מודרני בגוון בהיר.

אם החלפת החזיתות אינה מספיקה וברצונכם לשדרג את ארונות המטבח, מערכת ארונות מודולרית, כמו זו שנמכרת באיקאה, תהפוך את מלאכת התכנון והשדרוג לפשוטה וזמינה יותר. המערכת מתוכננת על פי יחידות בגדלים קבועים, כך שתוכלו להחליף אבזור קיים ללא השקעה נוספת על התאמה אישית ובעתיד תוכלו גם להחליף את החזיתות לסגנון אחר כאשר תרצו לרענן את המטבח וכל זאת בקלות ובעלות מינמאלית. נוסף לכך תוכלו להתאים למטבח הקיים אבזור נוסף ויחידות אחסון נוספות כמו ארונות עליונים, קלאפות או דלפקים ולהוסיף כך שטחי עבודה ואחסון.

מטבח איקאה, חזיתות במראה מודרני ובהיר (צילום: יחצ איקאה)
חזיתות במראה מודרני ובהיר | צילום: יחצ איקאה
מטבח איקאה, דלפק לשטח עבודה ואחסון (צילום: יחצ איקאה)
דלפק לשטח עבודה ואחסון | צילום: יחצ איקאה

מטבח איקאה, תוספת של קלאפה למטבח קיים (צילום: יחצ איקאה)
תוספת של קלאפה למטבח קיים | צילום: יחצ איקאה

ניתוח פלסטי

כולנו מכירים את המשפט "אם זה לא שבור, אל תתקנו את זה", ובהתאם לכך, אם המטבח שלכם שמור היטב, הפרזול פועל כהלכה והחזיתות אינן פגומות, אין צורך להחליפו. עם זאת, בגלל המורכבות וההשקעה הכרוכות בהחלפת מטבחים, הנטייה היא לשפץ לעתים רחוקות מאוד, ולכן המראה שלהם מיושן לעתים, ולא מתאים לעיצוב החלל שסביבם. אם זה המקרה אצלכם, תוכלו לשדרג ולחדש את החזיתות הקיימות בעזרת חידוש, צביעה ודקורציה. לדוגמה אם חזיתות המטבח שלכם בגון עץ כבד, תוכלו לצבוע אותן בגוון צעיר ובהיר למראה מודרני יותר. אם המטבח שלכם לבן וסטנדרטי והאופי שלכם יותר נועז ויצירתי, תוכלו לצבוע את החזיתות בגוון צבעוני ומפתיע. את המראה המחודש תוכלו להשלים בעזרת אבזור, ידיות חדשות ואלמנטים דקורטיביים כמו ידיות חדשות ואלמנטים דקורטיביים שונים.

מטבח איקאה, שילוב צבעים יצירתי לנועזים שביניכם (צילום: יחצ איקאה)
שילוב צבעים יצירתי לנועזים שביניכם | צילום: יחצ איקאה

אבזור חיצוני

אם אתם רוצים משטח עבודה גדול יותר, ארון נוסף לאחסון או דלפק קטן לארוחות בוקר אך אין לכם אפשרות לשנות את מבנה המטבח הקיים, תוכלו להוסיף אבזור חיצוני שישפר משמעותית את העבודה וההתנהלות בחלל. יחידות אחסון ניידות למשל נוחות מאוד לעבודה, ותוכלו בעזרתן להוסיף שטח אחסון משמעותי למטבח. הן מגיעות בגדלים שונים ונוחים, כך שניתן לאחסן אותן כמעט בכל פינה ובעת הצורך לקרב אותן אל משטח העבודה ולהקל את הבישול. אביזרים נוספים כמו מתלים על גבי הארונות או הקירות, מדפים ואביזרי חלוקה פנימיים לארונות ולמגירות ישתלבו היטב בכל חלל ויעזרו לכם לשמור אותו מסודר ומאורגן.

אם כמות החפצים שלכם הולכת וגדלה אך הגדלת שטח האחסון במטבח לא באה בחשבון, תוכלו להיעזר בחללים קרובים המשיקים למטבח ולמקם בהם ארונות או מדפים עצמאיים. אם פינת האוכל שלכם צמודה למטבח, תוכלו למקם על אחד הקירות יחידת אחסון גדולה עבור כלים, מפות, מפיות וסכו"ם. את היחידה החיצונית תוכלו לעצב באופן דומה או זהה לארונות המטבח ליצירת מראה המשכי, או דווקא לבחור בסגנון שונה היוצר קונטרסט מעניין.

מטבח איקאה, מתאימה כמעט לכל פינה (צילום: יחצ איקאה)
יחידת אחסון שמתאימה כמעט לכל פינה | צילום: יחצ איקאה
מטבח איקאה, מדפים פתוחים לאחסון נגיש (צילום: יחצ איקאה)
מדפים פתוחים לאחסון נגיש | צילום: יחצ איקאה
מטבח איקאה, אבזור בסגנון תעשייתי עדכני (צילום: יחצ איקאה)
אבזור בסגנון תעשייתי עדכני | צילום: יחצ איקאה

מטבח איקאה, אביזרי תלייה מעל משטח העבודה (צילום: יחצ איקאה)
אביזרי תלייה מעל משטח העבודה | צילום: יחצ איקאה

הגשמה עצמית

אופציה זולה לעדכון המטבח שצוברת תאוצה בשנים האחרונות היא שדרוג בשיטת "עשה זאת בעצמך", וההשקעה הכלכלית בה מסתכמת ברכישת חומרי הגלם בלבד. אם יש לכם ידיים טובות וחוש יצירתי, תוכלו ליצור בעצמכם אביזרים שימושיים ודקורטיביים כתוספת למטבח הקיים או לשפץ בעצמכם אלמנטים קיימים, כמו יחידת האחסון הזו, שנסגרה בחלקה בדלתות בגוון טבעי ובשחור כדי להסתיר את החפצים הפחות ייצוגיים וליצור מראה מסודר יותר. הרשת מלאה בהדרכות מצולמות לפרויקטים קטנים וגדולים, שיכולים להתאים לכל אחד, מעבודת יצירה עם הילדים ועד לפרויקטים של נגרות הדורשים כלי עבודה מתאימים.

מטבח איקאה, תוספת של יחידת אחסון בפינת האוכל הצמוד (צילום: יחצ איקאה)
יחידת אחסון כוללת כיור | צילום: יחצ איקאה
מטבח איקאה, אלמנט דקורטיבי ופונקציונאלי (צילום: יחצ איקאה)
אלמנט דקורטיבי ופונקציונאלי | צילום: יחצ איקאה

מטבח איקאה, תוספת אישית לריהוט קיים בעבודה עצמית (צילום: pinterest)
מטבח איקאה, תוספת אישית לריהוט קיים בעבודה עצמית | צילום: pinterest

 

לקביעת פגישת יעוץ לחצו