אוכל טוב ומטבח חמים זה כל מה שבית צריך. אז איך קרה שדווקא בשנים האחרונות, כשהמטבח הפך לאחד החדרים המרכזיים והחשובים בבית, רוב האנשים מעדיפים אותו בצבע לבן או שמנת ורצוי שיהיה בסגנון מודרני נקי וקר? נדמה שככל שעולם הבישול הופך יותר מגוון ויצירתי, כך הופך עולם המטבחים לחדגוני ואחיד. אבל זה ממש לא חייב להיות כך. כדי להחזיר את הצבע למטבח ולחיים, החלטנו לגרות אתכם עם דוגמאות למטבחים צבעוניים ולהעניק עצות לבחירת צבעים ולשילובם במרחב.

מירב אייכלר, מומחית בפנג שואי
התנדבה להסביר מה כל גוון יחולל במטבח לפי הפנג שואי, ורמי סטל, מנכ"ל ומעצב של Hemed Kitchens&More, מייעץ כיצד להתאים את הצבע הנכון לחלל. 

מטבח אדום (צילום: הדר דופלט, ל"הביתה")
בדיוק כמו בבישול, אל תפחדו לנסות. המטבח של הדס | צילום: הדר דופלט, ל"הביתה"

מטבח אדום: מעורר תאבון

המעצב: אדום הוא צבע חם ונועז. אם אתם בוחרים לשלב אותו במטבח, חשוב לבחור באדום חי ולא באדום חיוור. זה כמו ההבדל בין פיאט פונטו אדומה מודל 80 ללמבורגיני מהניילון. צריך לזכור שנגיעות באבזור זה דבר לא מגביל שניתן להחליף כשנמאס, בניגוד לשיש בצבע בורדו שאמור לשמש את בעליו במטבח במשך כמה שנים טובות.

פנג שואי: לפי פסיכולוגית הצבעים של הפנג שואי, הצבע האדום הוא צבע מעורר פעילות ותשוקה, כמו גם תאבון. הפנג שואי מייחס את האדום לאלמנט האש ולכן גם נחשב מתאים מאוד למטבח. יחד עם זאת, הכול צריך להיעשות במידה. אש יכולה לעורר, לחמם, להאיר, אך יכולה גם לצאת משליטה ולשרוף. במקרה של הבית: עודף צבע אדום עלול לעורר ויכוחים רבים, מתח, אגרסיות ולהתיש את בני הבית. הצבע האדום יכול להתאים למטבח במינון נמוך. איני ממליצה על צביעת קיר שלם או ריהוט כולל למטבח באדום, אלא על שילוב של האדום בפרטים הקטנים כמו ריפוד הכיסאות, מפות שולחן, אביזרי דקורציה במטבח, כלים וכו'.

אין תמונה
אדום מעורר פעילות ותשוקה, מטבחי טופז
מטבח אדום ורצפה שחור לבן (צילום: מתוך האתר של martha stwert)
אבל עודף ממנו עלול להוציא משליטה | צילום: מתוך האתר של martha stwert
אדום ועץ במטבח (צילום: מתוך האתר housetohome.co.uk)
רצוי לבחור באדום חי | צילום: מתוך האתר housetohome.co.uk

 מטבח צהוב: בואו נדבר על זה

המעצב: צהוב זה צבע צורח ומעייף, ולכן רצוי לבחור את הגוונים הבהירים שלו. טיפ: כשקירות המטבח ממשיכים באותו הגוון של הריהוט אז מתקבלת תחושה רגועה יותר, אבל כשהרקע הוא לבן, הצבע יותר בולט וצעקני.

פנג שואי: הצבע הצהוב הוא צבע משמח, חם, מגרה ומעורר. הוא מקושר לאור השמש ולחום, ונהדר ליצירת אווירה חברתית. לפי הפנג שואי – הצהוב – תלוי בגוון, יכול להיות משויך לאלמנט האש או האדמה. זהו צבע שמעורר שמחה, לצד יציבות ובריאות. הוא גם נחשב לצבע הקיסר, ולכן זהו צבע מאוד דומיננטי עם נוכחות. צבע שמעורר את השיחה והאינטלקט סביב השולחן. מטבח צהוב יהיה חלל שמח ומשמח, וסביב שולחן אוכל המשלב צבע צהוב תשרור שיחה ערה ומעניינת.

מטבח בצהוב רגוע (צילום: מתוך: bhg.com)
רצוי ללכת על הגוונים הבהירים של הצהוב | צילום: מתוך: bhg.com

אין תמונה
אם הקיר לבן, הצהוב יהיה יותר צעקני. מטבח בעיצוב כנרת צידון

 מטבח ירוק: עדיפות לפיסטוק

המעצב: ירוק הוא צבע חי שמתאים מאוד למטבח. מומלץ לבחור בגוונים יותר רכים כמו ירוק פיסטוק. שימו לב, חלונות הם חלק בלתי נפרד מעיצוב המטבח בצבעוניות שהם מכניסים מהחוץ לחלל. לכן, כדאי ורצוי לשלב את הצבעוניות הירוקה באלמנטים במטבח, למשל באי ירוק או בארון יחיד.

פנג שואי: לצבע הירוק יש אפקט מרגיע, מאזן ומרפא. הצבע הירוק מייצג צמיחה והתפתחות, חיות, שפע, רעננות וחיבור לטבע. לפי הפנג שואי הצבע הירוק קשור לאלמנט העץ, שקשור גם הוא לצמיחה ולשפע. מטבח ירוק מרענן יכול להזין את אנרגיית האש החשובה כל כך במטבח ולהוות צבע מאזן ומרגיע במקביל.

שילובים של ירוק במטבח (צילום: מתוך: decortoadore.com)
נגיעות של ירוק ירגיעו | צילום: מתוך: decortoadore.com
אי איכותי, הייטאצ'
'פיסטוק ישתלב מעולה. מטבח של הייטאצ
ארונות בגוון ירקרק במטבח (צילום: עידו לביא, ל"הביתה")
אי ירקרק בהיר בהיר | צילום: עידו לביא, ל"הביתה"

אין תמונה
שווה לגוון, Hemed Kitchens&More

 מטבח כחול: מינון נכון ימנע דיכאון

המעצב: הצבע הכחול משדר אווריריות וניקיון. כמו בירוק, גם בכחול עדיף ללכת על הגוונים הכי בהירים. הטרנד הבא בעיצוב המטבחים הם התכלת והירוק הבהיר בהשראת שנות ה-60. אם כבר הזכרנו את שני הצבעים, חשוב לציין, שהם לא עובדים כל כך טוב זה לצד זה בעיצוב החלל.

פנג שואי: הכחול הוא צבע מרגיע, מרפא ומפיג מתחים. לפי הפנג שואי הצבע הכחול הכהה קשור לאלמנט המים וקשור גם להתחדשות ולגמישות. יחד עם זאת, שימוש רב מדי בצבע הכחול עלול לעורר רגשות מלנכוליים, בדידות, קור ודיכאון. במידה ורוצים לרדת במשקל – הצבע הכחול, בניגוד לאדום, אינו מעורר תאבון. אייכלר ממליצה להשתמש בצבע זה במינון נכון, לצד צבע דומיננטי אחר, למשל: כתמים של כחול באלמנטים עיצוביים לצד הצבע הלבן כצבע דומיננטי.

מטבח בצבע טורקיז (צילום: מתוך: www.bhg.com)
צעיר, אוורירי ונעים, המטבח הכחול | צילום: מתוך: www.bhg.com
אין תמונה
עדיפות לכתמים של כחול באלמנטים עיצוביי. Touchwood'

אין תמונה
או לגוון תכלכל על העץ, Hemed Kitchens&More

 מטבח סגול: אווירה רומנטית

המעצב: הסגול הוא דווקא צבע שמשדר קור. אם אתם בוחרים בו, יש להשתדל שהרקע לא יתחרה איתו - לתת לסגול את הכבוד שלו.

פנג שואי: הסגול מייצג שפע, הוא צבע מרגיע, חושני וקשור מאוד לאינטואיציה ולרוחניות. זהו אחד הצבעים המומלצים לעידוד תחושת השפע בבית ולכן יכול להתאים למטבח. גוונים בהירים של סגול כמו הלבנדר והלילך יכולים ליצור אווירה רגועה, מזמינה ורומנטית.

ארונות סגולים במטבח (צילום: מתוך האתר homeanddecor.net)
סגול מעודד תחושת שפע בבית | צילום: מתוך האתר homeanddecor.net
המטבח הסגול החדש של מטבח סגולדקור
אז למה לא לתת לו את הכבוד המגיע. המטבח הסגול של דקור

קיר סגול במטבח, הביתה (צילום: הגר דופלט לבלוג "הביתה")
קיר סגול במטבח. התמונה באדיבות "הביתה" | צילום: הגר דופלט לבלוג "הביתה"

מטבח ורוד: לאכול באהבה

המעצב: הצבע הורוד יתאים למטבח מאוד צעיר או נשי.

פנג שואי: הצבע הוורוד הוא צבע מרגיע, חם ומשמח ומסמל רומנטיקה ואהבה. בדומה לצבע האדום, הוורוד לפי הפנג שואי הוא צבע אש, אך הפעם מדובר בגוון רך יותר ופחות עז. הוורוד אף הוא יעודד תאבון, אך במקביל ירגיע ולא יהיה מעורר ואינטנסיבי כמו האדום.

אין תמונה
מרגיע, חם ומשמח. מטבחי טופז
תקרה בצבע יין (צילום: מתוך האתר houseandhome.com)
וגם מעורר תיאבון | צילום: מתוך האתר houseandhome.com

נגיעות ורודות במטבח (צילום: מתוך האתר designismine.blogspot)
גם צבעוניות צריכה להיות במינון לא מאיים | צילום: מתוך האתר designismine.blogspot

 זהירות צבע טרי: 5 כללים לעיצוב מטבח צבעוני

1. שימו לב, הרושם הראשוני מתקבל בכניסה לבית. לכן אם המטבח שלכם הוא הדבר הראשון שרואים כשנכנסים הביתה, בחרו את הצבעים בקפידה.

2. חלונות: קחו בחשבון, חלונות שקופים מכניסים את הצבעוניות שבחוץ פנימה. קל וחומר, מטבח עם חלונות גדולים יכניס יותר נוף למטבח שלכם.

3. ההחלטה על גוון צבע במטבח מתחילה ברצפה. בחרו את הצבעים בהתאם.

4. קחו בחשבון גם את גוון הקירות. חשוב שהרצפה והתקרה יתקשרו עם המטבח. אם הבית הוא צבעוני ועמוס, מטבח צבעוני יצור בלגן ועומס בעין. אם הרקע הוא אנמי, מטבח צבעוני יכול לעורר ולהפוך אותו לשמח ומזמין יותר.

5. הצבע הוא יחסי למה שניצב לידו. לכן, אם רוצים להבליט את צבע הריהוט במטבח, כדאי לצבוע את הקירות בצבע לבן. ואם רוצים להרגיע את בולטות הריהוט, הקירות צריכים להיות מאותה משפחה.

מטבח צבעוני (צילום: מתוך האתר orange-tropics.tumblr.com)
צבעים שעובדים ביחד. מטבח שמח | צילום: מתוך האתר orange-tropics.tumblr.com

כנסו לראות איך אפשר לשדרג מטבח בתקציב לא גדול
לכל הכתבות על מטבחים

המדריך המלא לעיצוב מטבחים כפריים

השתגעתם מהצבעוניות? שתפו את החברים בפייסבוק