המטבח נחשב היום כאזור רב תכליתי, שכן הוא כולל אחסון, מכשירים חשמליים, כיור, כיריים ומשטחי עבודה, ואף מקומות ישיבה לאכילה או לעבודה.  בשנים האחרונות נושא המטבח גם תפקיד חברתי. כשיש בו אי או שולחן אוכל, הוא מהווה מרכז להתכנסות של בני בית, משפחה וחברים. סביבם נאספים לארוחות מזדמנות, לשיתוף חוויות היום יום בשעת ארוחת בוקר או ערב קלילה או לאירוח. פעולות אלה מדגישות עד כמה המטבח פרקטי להתנהלות יום יומית בו ובבית בכלל, וכשהוא ניבט מהסלון הוא מהווה חלק בלתי נפרד ממרחב האירוח של הבית. במטבח אפשר להגשים חלומות עיצוביים שלא הוגשמו קודם לכן מסיבות של חוסר מקום, תקציב או רצון.

"המטבח הפך להיות לב הבית, במיוחד אצל זוגות עם ילדים צעירים, שכן הוא מהווה לא רק חלל לבישול ולאפייה, אלא מקום לארוחות משפחתיות, להכנת שיעורי בית, לקריאת עיתון ולישיבה משותפת למפגש עם חברים", אומרת מעצבת הפנים טלי נחמיאס. "כמקום מפגש מרכזי בבית, דיירים רבים בוחרים להדגיש את עיצוב המטבח והאי מהווה את מרכזו של המטבח, על ידי שימוש בחומרים בעלי עיצוב חדשני". יחד עם זאת, חשוב להם שהחומרים יהיו קלים לניקוי ופרקטיים לשימוש יום יומי מרובה. בחירה של מרכיבי המטבח, ביניהם האי ומשטחי העבודה, יכולה להפיח חיים בחלל. לכך תורמים צבעי הקיר, יחידות המטבח האחרות וכל רעיון דקורטיבי שנכלל במטבח, לרבות סוגי החומרים והגימורים שישרתו את הדיירים בצורה הטובה ביותר. במטבחים הבאים נוצרו מהפכים תכנוניים ועיצוביים, ומשטחי העבודה שנבחרו הוסיפו פרקטיות ועוצמה. אלה יחד מצדיקים את מיצובו של המטבח כלב הפועם של הבית.

משטח העבודה: White layers Home אבן קיסר דגם 4023

חלל חשוך ומרובה אלמנטים מכבידים כמו מדפים, קירות חוסמים וחדר מזווה שהקטין את אזור המטבח הפעיל חייבו את שיפוץ המטבח. לאחר תכנון מחדש הפך החלל לאוורירי ומואר ומזמין לכל בני הבית. משטחי העבודה התארכו ושולבו פתרונות אחסון יצירתיים לצד פתחים רחבים וחשיבה על העיצוב. המטבח בגוון לבן המשולב עץ אלון בחזיתות האי. האי עצמו מהווה מצידו האחד משטח עבודה ואחסון ומצידו השני אזור ישיבה הפונה לנוף. למשטח ולחיפוי האי מראה בטון טבעי בגימור מט מסדרת מטרופוליטן האורבנית של אבן קיסר. אלמנטים אווריריים, כמו יחידת מדף תקרתי מברזל או מדף מתכת, מוסיפים חספוס אלגנטי למראה הלבן והעדין, וצבעם השחור מוסיף דרמה ותחכום. פינות ירוקות מלבבות מעניקות תחושה חמימה ונעימה, ומלבד עזרה לטיהור האוויר מוסיפות אווירה נינוחה וביתית. להשלמת המראה נפרסו אריחים בודדים לבנים לחיפוי הקירות במראה רטרו העומד במבחן הזמן, ושולבו צורות גיאומטריות עם פסי עיטור של אריחי משושים במפגש עם התקרה, המעניקות מראה וינטג'י נוסטלגי.

עיצוב אורלי גונן שטיינגרט >>

 

אורלי גונן - לפני (צילום: אסף הבר)
אורלי גונן - לפני | צילום: אסף הבר

אורלי גונן - אחרי (צילום: אסף הבר)
אורלי גונן - אחרי | צילום: אסף הבר

 

משטח העבודה: פורצלן דגם 513

מטבח ישן ולא פרקטי שלא נוצל נכון עוצב מחדש בסגנון קלאסי, מאופק ומרשים תוך שימוש בחומרים חדשים ועדכניים. המטבח החדש תוכנן כחלל יעיל ונוח לשימוש עם מחשבה על תנועה ונגישות, תחושת אוורור ושטחי אחסון גדולים ואפקטיביים. מבחינת מיקומו הוא שומר על קשר בין מי שעובד במטבח לבין האורחים והסועדים ומייצר ביניהם דיאלוג. קלפה מוארת מימין לכיור מרכזת את הסכו"ם ואת עמדת הקפה, ומשמאל לכיור משטח עבודה נרחב. באזור זה המיועד לבישול, מרוכזים גם מצרכים כמו אורז וקטניות, ובאזור נוסף המיועד לאירוח תוכנן מקום לשתייה חריפה וקלה. האי משמש כאזור בישול ואירוח עם ישיבה מרווחת סביבו, וכך מתאפשרת בעזרת תכנון נכון זרימה ותנועה של מספר אנשים שעובדים בו זמנית במטבח במקביל לישיבה. החומרים ששולבו במטבח הם בעלי כושר עמידות גבוה, המקלים על התחזוקה והניקיון ומקנים לחלל מראה מרשים במיוחד: חזיתות המטבח אקריליות, וקיר הארונות הגבוהים מורכב מקונסטרוקציית ברזל, זכוכית בציפוי Anti Sun ומדפי עץ שמתכתבים עם רצפת הפרקט בחלל. משטח עבודה אבן קיסר פורצלן מדגם 513 עוצב בחיתוך אלכסונים משני צדדיו כדי לאפשר שפע מקום אירוח סביבו.

עיצוב חגית אלבק >>

 

חגית אלבק - לפני (צילום: חגית אלבק)
חגית אלבק - לפני | צילום: חגית אלבק
חגית אלבק - אחרי (צילום: חגית אלבק)
חגית אלבק - אחרי | צילום: חגית אלבק

 

משטח העבודה: פורצלן דגם 580

לפני השיפוץ בדירת הגן, המטבח היה בצורח ח' בתוך חלל קטן בכניסה לבית ולא היה בו אי גדול דיו. בשיפוץ הוחלט לפרק את כולו, להפוך את השטח לחדר משחקים ואירוח ולתכנן מטבח חדש במקום אחר. האזור שנבחר הוא החלל המרכזי שנראה לעין כבר מהכניסה, ומתחבר לסלון ולפינת האוכל והופך אותו ללב הבית. המבנה שנקבע למטבח לאחר המהפך הוא שני פסים מקבילים - פס אחד כולל יחידת מזווה, מקרר, תנור, מיקרו ובהמשך כיור, כיריים ומשטח עבודה. הפס השני ממול הוא אי באורך 360 ס"מ. יש בו מקום ישיבה לשישה אנשים הכולל מגירות אחסון, מקום למקרר יינות וירקות ומחופה במשטח עבודה גדול ומרווח בשילוב פורניר אלון. "בחרנו באבן קיסר פורצלן מדגם 580 הבולט ביתרונותיו בחוזק החומר ובפרקטיות. מעבר לכך, הוא בעל טקסטורה נעימה לעין ולמגע ויכולנו להתרשם ממנו כבר בחנות הקונספט של אבן קיסר בבני ברק. בחנות הציעו לנו להשתמש בתוכנת תלת ממד היחודית לקונספט האוס, ומדמה את המטבח על ידי הזנת פרטים בסיסיים, וכך קיבלנו תמונה כמעט מושלמת של המראה הסופי".

עיצוב טלי נחמיאס >>

 

טלי נחמיאס - לפני (צילום: טלי נחמיאס)
טלי נחמיאס - לפני | צילום: טלי נחמיאס

טלי נחמיאס - אחרי (צילום: אבי קבלו)
טלי נחמיאס - אחרי | צילום: אבי קבלו

 

משטח העבודה: Black Tempal אבן קיסר דגם 5810

מטבח חשוך עם ארונות עץ מיושנים נדרש לשיפוץ, וכדי להגדיל ולפתוח אותו לחלל הציבורי, הוסרו שני עמודים קונסטרוקטיביים באישור מהנדס. במקומו תוכנן מטבח שמציג מראה פתוח ומזמין ועוצב כך שהוא חושף דיאלוג בין שני סגנונות ומשחק בין צבעים. פריטי הנגרות במטבח עוצבו עם מסגרות וידיות בסגנון כפרי על רקע קיר בריקים באותו סגנון. לצד מערך ארונות האחסון, מוקם אי רחב במיוחד המאפשר לעבוד ולשבת סביבו בנוחות. לאי השחור נבחרו משטחים של אבן קיסר בצבע שחור פחם בהשראת אבני הצפחה והטרוונטין, עליהם נגיעות בהירות ומנוגדות של צבעי מינרל בגימור מחוספס. המשטחים מעניקים מראה אורבני על רקע הקו הכפרי שברקע.

 

עיצוב שירה מוסקל והדס רוט, הלל אדריכלות ועיצוב פנים >>

שירה מוסקל והדס רוט - אחרי (צילום: מאור מויאל)
שירה מוסקל והדס רוט - אחרי | צילום: מאור מויאל