הבגדים שלהם אולי קטנים ותופסים פחות מקום, אבל כשמגיע הרגע שבו נהיה קשה למצוא בארון של הילדים גרביים תואמים או חולצה אהובה, אין מנוס מלצאת למטלת הסידור המייגעת. אז איך נסדר את הארון בצורה יעילה ונעודד את הילדים לקחת חלק במלאכה? "אם ניתן לילדנו להרגיש בעלי החלטה משלהם בתהליך הסידור, נחזק אצלם את תחושת הבגרות ונגרום להם לרצות להמשיך לסדר. כדאי גם להעניק להם עידוד מילולי על החלטותיהם", מסבירה שרית גושן פנטי, מנכ"לית סידורים, המתמחה בסידור הבית וארגונו. תשעה הטיפים הבאים יפתחו לכם את הדלת לארון מסודר.

אין תמונה
מקום גם לצעצועים. ארון, עצמל'ה

1. מקומות אחסון נגישים

בכדי לגרום לילדים לסדר, עלינו להפוך את התהליך לנגיש ופשוט. סדרו מקומות אחסון נגישים וייעודיים, כתבו על כל קופסה או מגרה את הייעוד או שימו מדבקת תמונה אם הילד עוד לא יודע לקרוא, דאגו שהמגירות והקופסאות יפתחו בקלות, ולוו את הילדים בימים הראשונים בשעת הסידור כדי להסביר להם לאן הולך כל פריט, מסבירה גושן, כאשר לכל דבר יש מקום, וכל דבר נגיש, קל יותר לגשת לסידור הבית.

ארון כחול (צילום: מתוך האתר personalorganizing.about.com)
לא צריך לעלות על קצות האצבעות. ארון נגיש | צילום: מתוך האתר personalorganizing.about.com

2. שקיות ואקום לבגדים ללא שימוש

ניתן לחסוך משמעותית במקום אם נאחסן את בגדי הקיץ או בגדי הילדים הממתינים לשימוש בעבור הילד הבא בשקיות ואקום. שקיות אלו מצטיינות בנפח אחסון גדול במיוחד. ברגע ששואבים מהן את האוויר בעזרת שואב האבק, מצטמצם הנפח ב-70 אחוז. איילת גרינברג בעלת לצאת מהבלגן, ארגון וסידור בתים ומעברי דירות ממליצה שלא לשכוח להכניס פתק גדול לתוך השקית או לרשום עליה בטוש בלתי מחיק המציין בברור את תכולתה. לדוגמה: "בגדי קיץ לגיל שנתיים" וכדומה.

חולצות מקופלות (צילום: מתוך האתר spacebagbrand.com)
מכניסים לואקום מה שלא צריך | צילום: מתוך האתר spacebagbrand.com

3. מדף לכל ילד

בבתים בהם מספר ילדים חולקים ארון אחד, אפשר להקדיש לכל ילד מדף משלו ואף לסמן את המדף בציור או במדבקה עם שם. הדבר יקל עלינו מאוד להחזיר את הכביסה למקומה, בהתארגנות הבוקר ובצורה כזו הילד אחראי על סדר וניקיון במדף שלו. מטלה ממוקדת אשר בהחלט מתאימה ליכולותיו, מסבירה גרינברג.

מגירות כחולות (צילום: מתוך האתר iheartorganizing)
לילד הגדול יש אגף משלו | צילום: מתוך האתר iheartorganizing

4. סלסילות לחלוקה פנימית

השתמשו בסלסילות - אלו משמשות בתוך הארון לחלוקות משנה. לאחסון גרביים, תחתונים וכדומה. יעילות מאוד גם בתוך מגרות שידה למשל ומאפשרות חלוקה פנימית, ממליצה גריינברג.

5. קופסאות בגדלים דומים

"קופסאות מהוות פתרונות אחסון נוחים ויפים", מסבירה פנטי. "עלינו לזכור שמטרת הקופסאות היא לספק לנו מקום אחסון. בכדי שהן יממשו את המטרה הזו, עליהן להיות ניתנות להערמה בצורה נוחה. מסיבה זו עדיף בדרך כלל לבחור בקופסאות מרובעות או מלבניות בגדלים דומים. בארון הילדים הן יכולות להיות נכס שאין שני לו", היא מוסיפה.

מכיוון שבגדי הילדים קטנים והמדפים ארוכים, הורים נוטים לערום את הבגדים אלו על אלו, וכשמוציאים בגד אחד, הערימה כולה קורסת. בכדי לחסוך את הבלגן, ניתן לאחסן את בגדי הילדים בתוך קופסאות צרות, כך שהקיפול המרכזי יבלוט מעלה, ולשלוף בקלות ובנוחות את הבגדים שלהם נזדקק. כדאי להשתמש בארגוניות בד, קנבס או פלסטיק לאחסון נוח וקל לשליפה. כאשר משתמשים בקופסאות אחסון כדאי להדביק מדבקה המתארת את התכולה כדי לחסוך חיפושים מיותרים.

ארון ורוד (צילום: מתוך האתר argylelove.blogspot.com)
חלוקה פנימית עם סלסלות | צילום: מתוך האתר argylelove.blogspot.com

6. אזורי אחסון נסתרים

נצלו אזורי אחסון סודיים, כמו אלו שמעל הארון, מאחורי הדלת ומתחת למיטות. "אם חסרים לכם מקומות אחסון, נצלו את האזורים הללו ועשו בהם שימוש נכון באמצעות קופסאות על גלגלים, מדפים גבוהים ומתלים", ממליצה  פנטי. הדלת הפנימית של הארון יכולה לשמש לאחסון כל האביזרים הנלווים כמו: כובעים, כפפות, קשתות וכו'. ארגונית נעליים שעל כל תא רשומה תכולתו יכולה להיות דרך מצוינת להשליט סדר שיישמר לאורך זמן.

ארון תאים (צילום: מתוך האתר designfromca.blogspot.com)
לתת עדיפות לקופסאות מרובעות | צילום: מתוך האתר designfromca.blogspot.com

7. בגדים לכל יום

הכינו את הבגדים בתחילת כל שבוע: דרך מצוינת לעודד את ילדכם לקחת חלק בסידור הארון ולפתח את עצמאותו היא לארגן את הבגדים אותם ילבש למשך השבוע הקרוב. שתפו את ילדכם בבחירת הבגדים והרכיבו תלבושת עבור כל יום. אפשר לסדר אותם בארגונית עליה יהיו כתובים ימות השבוע או לתלות אותם על קולבים מתויגים - זה ימנע את הבלגן של בחירת בגדים בכל בוקר ויעודד את ילדיכם להתלבש בעצמם.

תאים בארון (צילום: מתוך האתר chicspacesforlittlefaces.come)
הדלת הפנימית של הארון יכולה לשמש לאחסון | צילום: מתוך האתר chicspacesforlittlefaces.come
מדפים ורודים ירוקיםr (צילום: מתוך האתר Joey & Jane Week Organize)
עזרו לילדים להחליט מה ילבשו בשבוע הקרוב | צילום: מתוך האתר Joey & Jane Week Organize

מתלים עגולים (צילום: מתוך האתר iheartorganizing )
ותלו את הבגדים הנבחרים | צילום: מתוך האתר iheartorganizing

8. קרטון ביצים לגרביים

טריק גרביים: הטריק הבא ימנע את הבלגן במגירת הגרביים וגם ישמח את ילדכם ויעודד אותם לשמור על הסדר. תנו לילדכם לקשט את קרטון הביצים שישמש לאיחסון זוגות הגרביים ממש כמו ביצים.

ארון תלייה  (צילום: מתוך האתר iheartorganizing)
על מתלים מתויגים | צילום: מתוך האתר iheartorganizing

9. דוגמה אישית

"לא פעם אני מגיעה לבתים לצורך סידור ארונות ואני שומעת ללא הרף את ההורים מתלוננים על כך שהילדים ממש מבולגנים", מספרת פנטי. צריך לזכור כי במידה ולא ניתן להם דוגמה אישית, נתקשה מאוד להקנות להם הרגלי סדר וניקיון. אם הארון שלנו גדוש ועולה על גדותיו, אל תתפלאו אם ארונות הילדים גם הם אינם מאורגנים.

קופסת ביצים (צילום: מתוך האתר www.hwtm.com)
כל זוג גרביים בתא נפרד | צילום: מתוך האתר www.hwtm.com

איך לבחור ארון שימושי לילד?

"ארון בחדר ילדים לא משמש רק לאחסון בגדים, אלא גם לאחסון חפצים נוספים כגון מצעים וספרים. בבחירת הארון רצוי לשים דגש גם על מקום אחסון שייתן פתרון לכל הצעצועים הפזורים בחדר", ממליצה ורד ידיד, מנהלת העיצוב של רשת עצמל'ה. המידות הסטנדרטיות לארון הן 120-160/240 ס"מ.

אין תמונה
אם אתם תהיו מסודרים, הם יקחו דוגמה טוב. חדר ילדים, עצמל'ה

בחרו גודל שישרת את הצרכים שלכם, אם מדובר בארון שמתחלק בין שני ילדים ודאו שיש לכל ילד צד משלו או לפחות מידוף פנימי משלו. לא מומלץ למקם ארון ליד חלון בתוך חדר ילדים, כדי שלא יחסום את התאורה הטבעית בחדר. "כדאי ליצור הרמוניה בחדר על ידי בחירת אלמנטים דומים. לדוגמה, התאמת ידיות זהות למיטה ולארון, או התאמת צבע מגירות הארון למיטה", מוסיפה ידיד.

אין תמונה
לא כדאי למקם ליד החלון. עצמל'ה

ועוד כמה פתרונות אחסון לחדר הילדים
ואיך מעצבים חדר שינה לשני ילדים?

רוצים לזכות ברהיטים לחדרי ילדים?