הטמפרטורות מתחילות לרדת והימים מתקצרים. במקום לבלות שעות ארוכות בחוץ אנחנו מתחילים להסתגר בבית ולחפש פתרונות יצירתיים לשעשע את הילדים. אם יש לכם חלל פנוי בבית, חדר משחקים יכול להפוך בקלות למקום נעים שבו הילדים משחקים ונהנים, מפעילים את הדמיון והופכים יצירתיים. לטווח הארוך הוא גם עשוי לחסוך לכם כסף, כי מי צריך ג'ימבורי בקניון אם אפשר ליצור אחד בבית?

אם תשאלו את הילדים שלכם על איזה חדר משחקים הם חולמים, קרוב לוודאי שהם ייתנו לכם תשובות קצת משוגעות. וזה בדיוק מה שהופך את החדר למקום שכולו כיף. מה שכן, חשוב לתכנן את החדר בקפידה, גם כדי לארגן את כמויות הצעצועים בצורה מסודרת וגם כדי שהחדר יוכל להתבגר עם הילד ולא תצטרכו לשנות אותו יותר מדי במהלך הזמן.

אסף פינצ'וק לטמבור (צילום: אסף פינצ'וק לטמבור)
זמן להיות אמיצים | צילום: אסף פינצ'וק לטמבור
חדר משחקים בעיצוב בשמת אלמגור ואורלי גונן שטיינגרט (צילום: אסף הבר)
חדר משחקים בעיצוב בשמת אלמגור ואורלי גונן שטיינגרט | צילום: אסף הבר
לימור אורן, משחקים שידה (20) (צילום: יחסי ציבור)
חדר משחקים בעיצוב לימור אורן | צילום: יחסי ציבור

לימור אורן, משחקים (21) (צילום: יחסי ציבור)
חדר משחקים בעיצוב לימור אורן | צילום: יחסי ציבור

הרעיון שעומד מאחורי ג'ימבורי ביתי הוא לתת מענה להתפתחות הילד, כך שיוכל לפתח את תנועותיו ואת הדמיון", מסבירה האדריכלית ומעצבת הפנים איילת שבו. "ראשית, יש להגדיר את החלל המיועד לג'ימבורי. השלב הראשון להכנת ג'ימבורי הוא להצטייד בסרט מדידה ולמדוד את רוחב וגובה החלל המיועד. אם מדובר בחדר פנוי, מדדו את החדר, ואם לחדר יש נישות, אז מדדו את הגבהים השונים. אם אין חדר פנוי ואתם מעוניינים לתחום חלל בבית, מדדו את המתחם והגדירו אותו באמצעות צבע. אפשר למשל לתחום אזור פנוי במטבח, הרחק מאזור הבישולים, על ידי ספסל ישיבה עם מקומות אחסון העשוי מהחומר של ארון המטבח, ומעל למקם לוח גיר לילדים".

הנה כמה רעיונות שיעזרו לכם לעצב את חדר המשחקים המגניב והיצירתי ביותר ויזכה אתכם בתואר "ההורים הכי טובים בעולם". על לא דבר.

חדר משחקים בעיצוב עדי ארונוב (צילום: יחסי ציבור)
חדר משחקים בעיצוב עדי ארונוב | צילום: יחסי ציבור
חדר משחקים בעיצוב עדי טריפון -לStudioTD (צילום: יחסי ציבור)
חדר משחקים בעיצוב עדי טריפון -לStudioTD | צילום: יחסי ציבור

חדר משחקים בעיצוב מיכל האן (צילום:  עמית גירון)
חדר משחקים בעיצוב מיכל האן | צילום: עמית גירון

עוד בערוץ עיצוב הבית: 

צבעוניות היא שם המשחק

אל תפחדו מצבעים עזים. גם אם שאר הבית שלכם רגוע יחסית, תנו ליצירתיות לבוא לידי ביטוי בחדר המשחקים. זה המקום להתפרע. המלצה שלנו? פסים הולכים עם כל דבר, נסו לשלב אותם בקירות או בשטיח מגניב.

מירי פיקרסקי רובין, המעצבת של BG PAINT, תורמת" "בחדר המשחקים של הילדים יש לנו הזדמנות להפריז בצבעים ולהשתמש בצבעוניות שלרוב לא נבחר לשאר חדרי הבית. יש שיבחרו צבע קלאסי ויש שיעדיפו לשלב כמה צבעים כדי ליצור עניין בחדר. חשוב לשים לב לא ליצור עומס ויזואלי. במידה שבחרתם צבע נועז, בחרו גוון בהיר שלו, כדי לא ליצור תחושה סגורה בחדר. שתפו את הילד בבחירת הצבעים ותנו לו לקחת חלק בתהליך, כך שירגיש שהחדר שלו – באמת שלו".

לימור מלכיאלי, מעצבת הום סטיילינג: "חדר משחקים, בשונה מחדר שבו ישנים הילדים ורצוי שיהיה רגוע, יכול בעיני להיות צבעוני ויותר עמוס בפרטים. ניתן לצבוע את הקירות בצבעים שלא היינו מעזים לצבוע בחדר השינה, מדבקות קיר צבעוניות, תמונות שמחות ועוד".

"בחרו צבעים על בסיס מים שילוו את החלל", מוסיפה איילת שבו, "צבעים על בסיס מים אינם רעילים ולכן מתאימים לילדים. יש לבחור עד ארבעה גוונים על מנת לא להעמיס על העין, ומומלץ להגדיר כל אזור עבודה בגוון אחר. למשל, למתחם הספרייה השתמשתי בשני גוונים - אדום וירוק, את מתחם היצירה צבעתי בצהוב וירוק ואת מתחם המטבחון והבובות בצבע לוח גיר. השתמשתי בגוני היסוד משום שבחרתי את קומת המרתף, והיה חשוב לשדר מרחב אוורירי פתוח. לכן גם ציירתי עצים, גדרות ופרחים, שלא תהיה תחושת מחנק. בחלל מומלץ להוסיף גיר או קיר מגנטים שיהיה לילד מרחב אישי שבו יוכל להתבטא".

חדר משחקים בעיצוב איילת שבו, צבעים נירלט (צילום: יוגב עמרני)
חדר משחקים בעיצוב איילת שבו, צבעים נירלט | צילום: יוגב עמרני

חדר משחקים בעיצוב איילת שבו, ג, צבעים נירלט (צילום: יוגב עמרני)
חדר משחקים בעיצוב איילת שבו, צבעים נירלט | צילום: יוגב עמרני

מה הנושא?

בחרו נושא ולכו איתו עד הסוף. הכל תלוי מה הילדים אוהבים ויש מגוון אפשרויות. נסו לשאוב השראה מהדמויות האהובות עליהם, מהטבע, מספר שהם מחבבים או אפילו בחרו בנושא כללי. נסו להיות יצירתיים ותכננו הכל מראש.

"חלק חשוב מתהליך היצירה הוא שיתוף הילדים", אומרת איילת שבו, "ולכן, שחקו איתם משחק. תשאלו שאלות כמו איזה נושא הם הכי אוהבים - סרטים, ספורט, אוכל ועוד. חשוב להיות ממוקדים, זה יעזור בהמשך".

והמעצבת ג'יין ברמן מרמרי מוסיפה: "הכי חשוב להתחיל מהסוף. לתת מענה איך רוצים שהחדר ייראה, איזו תחושה הוא ישרה, לבצע מידות והעמדה של הריהוט כדי לרכוש את הפריטים הנכונים. ותרו על הספונטניות בשלב התכנון הראשוני".

A post shared by Crazy Rooms (@crazyroomss) on

A post shared by Crazy Rooms (@crazyroomss) on

A post shared by FancyHomeStyles (@fancyhomestyles) on

על הרצפה

ילדים לא בדיוק חובבי כיסאות, הם מעדיפים לשחק על הרצפה. לכן כדאי לארגן שטיח צבעוני שעליו יוכלו לשחק. השטיח יכול להיות משחק בפני עצמו או פריט דקורטיבי צבעוני. מקמו את המשחק האהוב עליהם במרכז החדר על גבי השטיח, כך תהיו בטוחים שהם לא יושבים על הרצפה הקרה ותרגיעו את הסבתות הפולניות.

"אל תוותרו על שטיח", מייעצת מלכיאלי, "אם יש פרקט, אפשר בהחלט להסתפק בשטיח pvc דק, ואם אין פרקט, אז שטיח נעים, ורצוי שיהיה גם קל לנקות אותו. ילדים אוהבים להיות על הרצפה. אני בחרתי שטיח pvc די עבה שמיועד לחדרי ילדים. גם קל לנקות אותו וגם יש בידוד של קור בחורף".

שטיח סולמות וחבלים של קרן דניס (צילום: יחסי ציבור)
שטיח סולמות וחבלים , להשיג: קרן דניס | צילום: יחסי ציבור

A post shared by Pottery Barn Kids (@potterybarnkids) on

A post shared by ��indianapolis (@thehouseweloved) on

A post shared by Pixajoy (@pixajoy) on

A post shared by Kateřina Šéflová (@katy_sefl) on

גולשים על הזמן

ילדים אוהבים מגלשות. גם ההורים, אבל לרוב הם מרגישים מבוגרים מכדי לגלוש. מגלשה בחדר המשחקים תשמור על הילדים עסוקים ושמחים, וגם תגרום להם לעשות קצת פעילות גופנית. שימו לב שהמגלשה צריכה להשתלב בעיצוב הכללי.

A post shared by http://vk.com/club55137060 (@houzz_designs) on

A post shared by 3 Little Crowns (@3.little.crowns) on

A post shared by Jupiduu - Designed for Kids (@jupiduu_) on

A post shared by Melissa / CHILDRENS INTERIORS (@winterdaisykids) on

מלמטה למעלה

לרוב אנחנו מתעלמים מהתקרה, אבל אנחנו עדיין בחדר המשחקים, אז אל תשכחו את היצירתיות שלכם גם בחלק הזה. יש המון אפשרויות כיפיות: לצבוע את התקרה, לכסות אותה במדבקות פרחים או כוכבים, לבחור מנורה צבעונית או אפילו לקשט את מאוורר התקרה.

A post shared by http://vk.com/club55137060 (@houzz_designs) on

A post shared by dot dtails (@dotdtails) on

A post shared by 정주미 (@jengjumi_daily) on

A post shared by Jagoda �� (@berrybrightfactory) on

A post shared by CYT (@createyourtheme) on

זה מידבק

מדבקות קיר הן דרך מצוינת להוסיף צבע ואישיות לחדר. הן גם מאוד נוחות לשימוש, קל להדביק אותן וקל להסיר אותן. מדבקות קיר יעזרו לכם להפוך כל חדר לצבעוני ומגניב בלי יותר מדי השקעה.

מדבקות קיר (צילום: Tayo Studio)
מדבקות קיר של mopu | צילום: Tayo Studio

>> הנה 15 מדבקות קיר משגעות

A post shared by Simple Shapes (@simpleshapes_walldesigns) on

A post shared by Simple Shapes (@simpleshapes_walldesigns) on

זריקת צבע

אם אתם גרים בדירה שכורה או מעדיפים להשאיר את הקירות בצבע אחיד, זה גם בסדר. כל מה שאתם צריכים לעשות זה לבחור ריהוט סופר צבעוני. אפשר גם לתלות על הקירות ציורים ממוסגרים של הילדים, להוסיף וילונות, וכבר הפכתם את החדר לשמח יותר.

מעצבת ההום סטיילינג מיכל וולפסון ממליצה ליצור אווירה נעימה אך לא ילדותית. לדבריה, "הילדים גדלים מהר מאוד, לכן צריכים לראות בחדר השקעה לטווח ארוך. מומלץ ליצור בסיס בוגר יותר - צבע קיר, טפט, ריהוט כבד, ולהתפרע יותר באקססוריז שניתן להחליף ביתר קלות כמו תמונות, כריות וכדומה".

A post shared by Kids Interiors (@kidsinteriors_com) on

A post shared by Nursery Room (@nurseryroom) on

A post shared by Pikabu Stores (@pikabustores) on

A post shared by Emilie J. (@stellaandthestars) on

מחסן בהסוואה

בואו נודה על האמת, ילדים לא ממש מתלהבים מאחסון המשחקים. אבל אתם יכולים להתחכם ולהפוך את עניין הסדר והניקיון למשהו כיפי בעזרת צבעים ותוויות. הרבה יותר פרקטי להשתמש במדפים פתוחים או סלסילות צבעוניות מאשר בארונות מסורתיים או שידות.

עדי דנון, מנכ"ל פלדינוקס המייבאת את מוצרי Novel collection, מייעץ "חדר המשחקים של הילדים הוא אחד החדרים העמוסים ודינמיים ביותר בבית. זו הפינה של הילד לבלות, לשחק ולהשתובב, ולכן הוא צריך מרחב להתנועע בחופשיות בחדר. כדי להשיג זאת, הסדר והארגון חשובים מאוד, ולכן חיוני למקם בחדר מקומות אחסון נוחים ונגישים לסידור המשחקים. ניתן לבחור מקומות אחסון סגורים, שלא רואים את המוצרים שבפנים, וניתן לבחור סלסילות או כוורת חשופה שבה הצעצועים והמשחקים גלויים".

"לילדים נמאס די מהר מהמשחקים שלהם", ממשיכה לימור מלכיאלי, "אצלנו בבית לדוגמה, אנחנו מאחסנים חלק מהמתנות שהילדה קיבלה ומוציאים בכל פעם משהו. כך יש תחלופה של המשחקים כל כמה זמן. אם הילד גדול מספיק, אפשר להתייעץ אתו מה להשאיר ומה לא ולהכניס משחקים חדשים במקום אלו שיצאו. נוסף לכך, למרות שזה לא נראה ככה, ילדים זקוקים לסדר וארגון בחלל. הם יותר רגועים כשהם יודעים איפה נמצא כל דבר ולאן הוא חוזר. צרו מקום קבוע לכל דבר והרגילו את הילדים עוד מקטנות לסדר אחריהם. כולם מרוויחים".

A post shared by Peekaboo Baby ���� (@peekaboobabyau) on

A post shared by Grey Bee Kids (@greybeekids) on

A post shared by Piccolo House (@piccolohousesg) on

A post shared by Lullabuy (@lullabuy_uk) on

A post shared by Laybyland (@laybyland.au) on

לוח וגיר

זוכרים איך הייתם מציירים על הספה כשהייתם קטנים ואמא כעסה עליכם? לא? פספסתם את כל הכיף! כהורה, הרבה יותר נוח להפוך קיר אחד ללוח או לרכוש שולחן שהוא גם לוח, ואז הילדים יכולים לשרבט כאוות נפשם בלי להרוס את כל החדר היפה שיצרתם עבורם.

A post shared by Pottery Barn Kids (@potterybarnkids) on

A post shared by Paris Norton (@paris.jade.norton) on

A post shared by nataliekunz (@nataliekunz) on

לך לפינה

ילדים, קצת כמו חתולים, אוהבים להתחבא בחללים קטנים. הם אוהבים שיש להם את הפינה הקטנה שלהם שבה הם יכולים לצייר, לצבוע, לקרוא או סתם להירגע. הוסיפו חלק בחדר המשחקים שישמש כמקום חמים ונעים שבו הילד יכול להתחבא. אפשר לבחור גם באוהל קטן. אל תתפלאו אם תמצאו אותם שם מנמנמים.

"מסגרו את ציורי הילדים כדי שישמשו בחלל כתמונות", אומרת איילת שבו "בנוסף לכך, יש ליצור אזור לטלוויזיה או אזור לקריאה ובתוך האזור לפזר כריות על גבי שטיח. לחלופין, ניתן להוסיף שולחן עגול שישמש לקריאת ספרים ולאזור יצירה פרטי של הילד. תוכלו להוזיל עליות על ידי רכישה ישירות ממפעלים, לרכוש עצים ממפעל עצים ולהכין מהם מסגרות עבור אזור מוגדר".

מיכל וולפסון: "כדאי ליצור מגוון רחב של פינות שייצרו לילדים מבחר רב של  פעילויות - הם פשוט לא ירצו לצאת משם. לדוגמת פינת תחפושות, פינת מוסיקה, פינת קריאה, פינת טלוויזיה, פינת ציור, פינת משחק ואפילו פינת אקרובטיקה, כך שכל אחד יכול למצוא את מקומו ולמצוא עניין".

A post shared by KONFETTI kids (@konfetti.kids) on

A post shared by Misioo Danish Design ���� (@misioo.australia) on

A post shared by Tamra Ellis (@tamraellis) on

A post shared by Rebeca Lynn Frisbie (@rebeca.lynn) on

אנשים קטנים

תכננו את החדר כך שהכל בו יהיה בגובה הנכון לילדים. אם אתם רוצים לוח גיר, כדאי לדאוג שהוא בגובה הנכון, אחרת הם ישתמשו בכיסאות או שרפרפים כדי להגיע אליו וזה לא בטיחותי. גם פינות הישיבה צריכות להיות בגובה הנכון.

"חדר משחקים הוא חלל צבעוני, דינמי ומכיל מגוון רב של פונקציות תעסוקתיות עבור הילדים, חבריהם ושאר בני הבית", אומרת מעצבת הפנים מיכל האן, " כדי לייצר חלל מעוצב, מגוון ופרקטי כדאי למנות את הפונקציות שנרצה לכלול בחדר זה ולדאוג לפתרונות אחסון רבים ופשוטים הנגישים גם לילדים בגילים השונים. שם המשחק הוא שילוב ומודולריות של פונקציות ואחסון כדי לשמור על סדר ולהימנע מעומס בחדר. כל כיסא או הדום יכול לשמש גם כקופסת אחסון למשחקי הילדים, כך גם ספסלי ישיבה, ארגז אחסון מתחת לספה, או ספרייה הכוללת גם את ספרי הילדים, גם פינת טלוויזיה וגם כוורת אחסון לצעצועים השונים".

ומלכיאלי מסכמת כי "הכי חשוב – בטיחות. לקבע רהיטים שעלולים ליפול, לשים לב שאין פינות חדות, חומרים מסוכנים וכל דבר שיכול להיות מסוכן לילדים קטנים".

מעצבת הום סטיילינג מיכל וולפסון (צילום: יחסי ציבור)
מקמו את לוח הגיר בגובה הילדים. עיצוב: מיכל וולפסון | צילום: יחסי ציבור

A post shared by http://vk.com/club55137060 (@houzz_designs) on

A post shared by yogo + kids (@yogoplayshop) on

A post shared by Little Hands Wallpaper Mural (@littlehandswallpaper) on

על הגובה

עוד אלמנט נחמד שאפשר להוסיף לחדר הוא קירות טיפוס. מובן שהוא עובד הכי טוב עם בית משחקים ומגלשה. הכל תלוי כמובן בגודל החדר. אפשרות נוספת היא להוסיף שיש בה סולם מגניב. הילדים כמובן צריכים להיות מספיק גדולים בשביל משחקים שכאלה.

A post shared by http://vk.com/club55137060 (@houzz_designs) on

A post shared by Stuck on You (@stuckonyouofficial) on

A post shared by MYSWEETCHICKAPEA.etsy.com (@mysweetchickapea) on

A post shared by Simple Shapes (@simpleshapes_walldesigns) on

A post shared by Kids Interiors (@kidsinteriors_com) on

>> עוד רעיונות לג'ימבורי משלכם

>> טיפים נוספים לעיצוב חדרי משחקים לילדים

>> רוצים עוד? עשו לייק ל-living בפייסבוק