במסגרת עבודתי כמעצבת פנים אני פוגשת לקוחות שמבקשים לעצב חדר שינה משותף עבור ילדיהם וחדר משחקים. כשהילדים קטנים, זה בהחלט פתרון נוח ושימושי. חדר המשחקים בבית, הוא אחד החדרים הפעילים והעמוסים. שבו הילדים מבלים שעות ארוכות במשחק ובפעילות יצירה.

עיצוב נכון של החדר יכול להבטיח את בטיחותם בזמן המשחק, וכן למקסם את ההנאה בזמן השהות בו. למשל, יש לתת את הדעת למיקום המשחקים כך שיהיו נגישים לילד, מקום להתרוצצות ועוד. הנה 8 שלבים בדרך לחדר משחקים אטרקטיבי וצבעוני.

ספה אדומה (צילום: איתמר שיקלר)
השאירו חלל פתוח לתנועה חופשית | צילום: איתמר שיקלר

1. תנועה חופשית. הצמידו את הרהיטים לקירות, כדי שמרכז החדר יישאר פנוי ופתוח לתנועה חופשית ולמשחק של הילדים (שולחן וכיסאות יכולים להיות בצד החדר, ואם מעוניינים לצייר, אפשר תמיד להזיז אותם למרכז).

2. חללי אחסון. רצוי מאוד ליצור חללי אחסון פתוחים כדי להקל על הגישה של הילד לצעצועים מבלי להיעזר במבוגר. מצד שני, כדאי לשלב פתרונות אחסון סגורים לטובת משחקים בעלי חלקים קטנים. אלו גם ישמרו על מראה של חדר מסודר ומאורגן יותר.

כוורת פתוחה שמונחת על הרצפה (כמו שיש באיקאה) היא פתרון מצוין לאחסון. אפשר למקם עליה צעצועים גדולים, מכוניות, משחקי קוביה ובובות.

גם מכלי פלסטיק בצבעים ובגדלים שונים, ישמשו אתכם לאחסון פיצ'פקס וצעצועים שונים. בחדר הילדים שמוצג בתמונה - הזמנו אצל הנגר מתקן מעץ שמחזיק את הקופסאות. המתקן בעל נטייה קלה כלפי חוץ, שמאפשרת גישה ישירה לתכולה.

מערכת אחסון מודולרית (צילום: מתוך: home-organize .co.il)
חללי אחסון פתוחים לטובת הילדים | צילום: מתוך: home-organize .co.il
קיר תכלת (צילום: איתמר שיקלר)
מתקן מחזיק קופסאות עם נטייה כלפי חוץ שיתרום לנגישות | צילום: איתמר שיקלר

חללי אחסון פתוחים (צילום: מתוך: home-organize.co.il)
וקופסאות צבעוניות לאחסון פיצ'פקס | צילום: מתוך: home-organize.co.il

3. פינות ייעודיות. גם אם החדר קטן (בעיה שמאפיינת את הבנייה החדשה), רצוי לחלק אותו לפינות ייעודיות: פינת יצירה, פינת טלוויזיה, פינת קריאה וכו'.

4. פינות ישיבה. את פינת הטלוויזיה והקריאה אפשר לארגן בעזרת כורסאות קטנות, פופים או מזרנים ומיטות קטנות. בפינה אחרת של החדר רצוי למקם פינת ישיבה מסודרת ונוחה הכוללת שולחן וכסאות קטנים.

פריטים לחדר משחקים (צילום: איתמר שיקלר)
רצוי לחלק את החדר לפינות ייעודיות | צילום: איתמר שיקלר

5. קירות. על אחד מקירות החדר ניתן ליצור פינת יצירה בעזרת תלייה של לוח מחיק או מגנטי. ישנם לוחות לבנים פשוטים מלבניים וישנם לוחות מעוצבים שמגיעים בשלל צבעים וצורות. אופציה נוספת היא ליצור קיר ממוגנט על ידי צבע מיוחד: איך עושים זאת? תוחמים בעזרת מסקנטייפ חלק מהקיר, בגובה נמוך, ומשתמשים בצבע בשתי שכבות. יש לעקוב אחרי הוראות היצרן. ניתן ליצור באותו אופן על ידי צבע מיוחד - קיר שהוא לוח ציור.

6. צבע. מכיוון שהחדר עמוס בצעצועים ובבובות צבעוניות, כדאי לשמור על פלטת גוונים רגועה ולבחור בשני גוונים לצביעה את החדר. במידה והחלטתם לצבוע שני קירות, בחרו לקיר השני זה שמאונך לו, טון אחד כהה יותר של אותו גוון. בחרו את שאר האקססוריז  והריהוט (וילונות, אהיל, קופסאות אחסון וכו') באותם הגוונים.

שטיח תכלת (צילום: איתמר שיקלר)
מומלץ לשמור על פלטת צבעים רגועה | צילום: איתמר שיקלר
מנורה אדומה (צילום: איתמר שיקלר)
ולהתאים אקססוריז באותם הגוונים | צילום: איתמר שיקלר

כוורת פתוחה (צילום: איתמר שיקלר)
אם החדר צבעוני, בחרו שטיח בעל גוון אחיד | צילום: איתמר שיקלר

7. חדר נושא. ניתן לבחור נושא ולעצב את חדר הילדים בהשראתו, באמצעות הדבקת מדבקות על הקיר, או באמצעות טפט. למשל חדר בהשראת הים, אלמנטים של ים, חוות חיות או ארמון נסיכות. העדיפו לרכוש מדבקות בתפזורת, כיוון שאז ניתן להדביק אותן באזורים שונים של החדר : על גבי קירות, רהיטים : ארון, שידות, קופסאות אחסון וכו'.

8. שטיח. הניחו שטיח במרכז החדר, השטיח ממלא שתי פונקציות חשובות: האחת אסתטית, דקורטיבית והשנייה ברמה הפרקטית, בכך שהוא מהווה משטח משחק ונעים לישיבה ולדריכה. במידה והשתמשתם במדבקות, קיר צבעוני או באלמנט עיצובי בולט אחר, בחרו בשטיח בעל גוון אחד אחיד. במידה ועיצוב החדר רגוע ושקט, אתם יכולים לבחור בשטיח צבעוני משולב באלמנטים ילדותיים.

במדור הקודם: איך לעצב מטבח כפרי?
ועוד בענייני חדרים: איך לעצב חדר של נסיכות?
לכל הכתבות בנושא חדרי ילדים

לבלוג של עידית זכריה