יש אנשים שמשקיעים אלפי שקלים בבגדים, יש כאלה במכוניות. אבל מה עם השקעה באחד הדברים החשובים ביותר לגוף שלנו, המזרן עליו אנחנו ישנים? האם אתם מודעים לכך שכשליש מחיינו אנחנו מבלים במיטה? האם ידעתם שבמהלך השינה מתקיים בגוף הליך של חידוש תאים ואנרגיה ושהשינה משפיעה על הזיכרון, תהליכי החשיבה, קואורדינציה, תהליכי המיקוד והריכוז ועוד? איכות החיים שלנו מושפעת מאוד משנת הלילה, אז מהו המתכון לשנת לילה טובה?

"השינה חשובה מאוד לגופנו ולכן יש לשים לב למזרן אותו אנו רוכשים ולוודא התאמה של המזרן לצרכים שלנו", מסביר מוני גרינטוך, מנהל קטגוריית חדרי שינה באיקאה. גופנו משתנה לאורך הזמן ומה שהתאים לנו לפני כמה שנים לא בהכרח מתאים לנו היום. בנוסף למזרן עצמו גם יש אורך חיים. אם אתם שוכבים על המזרן שלכם ומרגישים גבשושיות, בליטות מוזרות וקפיצים, זה אומר שהמזרן עשה את שלו ויש צורך להחליפו".

אז איך בוחרים מזרן טוב? הנה כמה טיפים מעולים:

מנסים לפני שרוכשים

אנו חיים בעידן שבו רכישות און ליין נפוצות יותר ויותר, אבל במקרה של מזרנים אנחנו ממליצים לגשת לחנות, להתנסות במגוון המזרנים הקיימים ולבחור פיזית את המזרן המתאים למאפיינים הייחודיים שלכם. כדאי לעשות זאת בשעות הערב ולא בבוקר. בסוף היום כשהגוף מותש, כל דבר קטן יפריע לנו ולכן זה זמן אידיאלי לבחון האם המזרן אכן נוח לנו. שאלו האם יש אפשרות לקחת את המזרן לתקפות ניסיון בבית לפני הרכישה ומה היא מדיניות ההחזרות במידה והמזרן איננו מתאים. עובדות אלו יעזרו לכם לקבל החלטה נבונה כי המזרן שבחרתם הוא אכן הנוח ביותר עבורכם. "הכי חשוב להתנסות", מדגיש גרינטוך.

מזרני איקאה (צילום: inter ikea system)
"הכי חשוב להתנסות" | צילום: inter ikea system

רך או קשה?

כמו כל דבר בחיים, גם כאן כדאי למצוא את האיזון ולא לבחור במזרן רך או קשה מדי. מזרן רך מדי עלול לגרום לשקיעה של הגוף ואז לא תהיה תמיכה נכונה לשרירי הגב, לאגן ולכתפיים. עם זאת, גם מזרן קשה מדי יכול לגרום לחוסר נוחות בשינה. "יש לבחור את המזרן על פי תנוחת השינה והנתונים הפיזיים (גובה ומשקל). ככל שמשקל הגוף גבוה יותר יש לחפש מזרן עם התנגדות גבוהה יותר", מייעץ גרינטוך. "מי ששוכב על הגב יעדיף לרוב מזרן קשה יותר, בניגוד למי שישן על הבטן שיעדיף מזרן רך יותר".

המידה הנכונה

אנו מסתובבים בין 15-30 פעמים בלילה, אם יש לנו בן/בת זוג או ילדים שישנים איתנו אז על אחת כמה וכמה. בתנאי שזה אפשרי מבחינת ממדי החדר, כדאי לבחור במיטה רחבה. אגב, היום כשחדר השינה הפך לחלל חשוב לא פחות מהמטבח והסלון, גם המיטה הופכת לחלק מרכזי בעיצוב וגם בפרקטיקה. "זה מקום המפלט אליו אנחנו הולכים להירגע מתלאות היום" מסביר גרינטוך. " אנו רואים מעבר הדרגתי למיטות ברוחב של 1.60 ואף 1.80מ', אם חלל החדר מאפשר זאת כמובן".

גובה המזרן מהרצפה

כאשר משלבים את המזרן והמיטה יש לבדוק את הגובה שיתקבל. שילוב גבוה עלול להוות גורם מפריע בכניסה ויציאה מהמיטה ולאנשים מבוגרים בייחוד זה עשוי אף להיות מסוכן. מצאו ובדקו מה הגובה המתאים לכם בזמן שאתם רוכשים את המיטה והמזרן.

מזרני איקאה (צילום: inter ikea system)
יש לבדוק את הגובה שיתקבל כמשלבים את המזרן והמיטה | צילום: inter ikea system

מזרנים אורתופדיים – יש דבר כזה?

"אני מציע להתייחס בזהירות לכל נושא המזרנים האורתופדיים", אומר גרינטוך. "נציג מכירות מזרנים הוא לא אורטופד. מזרן טוב הינו מזרן ארגונומי המתאים לי ולמאפיינים הייחודיים לי. בכדי לבחור מזרן טוב מומלץ לרכוש במקום המאפשר תקופת התנסות. באיקאה אנו מאפשרים 14 ימי התנסות, כך שתוכלו להחזיר במידה והמזרן לא תואם את הצרכים שלכם".

סוג המזרן

ישנן שתי קטגוריות עיקריות של מזרונים - מזרני ספוג/לטקס ומזרני קפיצים. "מזרני הספוג הינם לרוב מקצף גמיש המעניק תמיכה לקווי המתאר של גופכם ומוסיף נוחות. כמו כן הם מאושרים לשימוש ילדים. עם זאת, למי מאיתנו הסובל מחום יתר, עלול מזרן הספוג להיות חם מדי לעומת מזרני קפיצים מאווררים", אומר גרינטוך.

קטגוריית הקפיצים מחולקת לשתי קטגוריות - קפיצים מבודדים (קפיצי כיס) או קפיצים משולבים (קפיצי Bonnell). כ-80 אחוז מהמזרנים הנמכרים בארץ הם מזרני קפיצים. היתרון של מזרן עם קפיצים מבודדים טמון בכך שהם מאפשרים התמקדות נקודתית על חלקי הגוף השונים ומכאן מספקים תמיכה מרבית לקווי המתאר של גופנו. בסוג זה של קפיצים גם מנוחתם של הישנים לידנו תופרע פחות. גרינטוך מוסיף שניתן למצוא סוגי מזרנים שמשלבים את השניים, קפיצים וספוג. "השכבה למטה לרוב עשויה קפיצים ובעצם תורמת ליציבות, והשכבה העליונה מספוג/לטקס רכה ומפרגנת".

מזרני איקאה (צילום: inter ikea system)
מזרני ספוג או מזרני קפיצים? | צילום: inter ikea system

האם יש אחריות?

"כאשר אתם רוכשים מזרן, חשוב לשאול האם הוא מגיע עם אחריות ומה תנאיה. באיקאה אנו מעניקים 15 שנות אחריות למזרני הקפצים ו-5 שנות אחריות למזרני ספוג", מסביר גרינטוך.

למה כדאי לרכוש מזרן של איקאה?

איקאה שמה דגש על איכות המזרן ועל החומרים ממנו הוא עשוי. "אנו מחזיקים מגוון רחב של מזרני ספוג, מזרני קפיצים ומזרנים משולבים" אומר גרינטוך. "המזרנים באיקאה קיימים עם מנעד דרגות קושי כך שנוכל למצוא התאמה למאפייני גוף/צרכים שונים של לקוחות מגוונים, ולספק תמיכה טובה לשרירי עמוד השדרה לשנת לילה טובה".

באיקאה נוכל למצוא גם מזרנים המשלבים חומרים טבעיים כך שהם מתאימים גם לאנשים הסובלים מאלרגיות או רגישויות כאלו ואחרות. לצד זאת, קיימים במגוון גם מזרנים בעלי שכבת ספוג זיכרון (MEMORY FOAM) ש"זוכר" את קווי המתאר של הגוף לתמיכה מרבית ונוחות.

באיקאה מאפשרים 14 ימי התנסות בבית הלקוח כך שלקוחות יוכלו לבדוק "בזמן אמת" את המזרן בביתם ולגלות האם הוא נוח ומתאים להם. חלק מהמזרנים מגיעים באריזה מגולגלת שמאפשרת לקחת אותם הביתה עוד באותו היום. לסיום, חשוב לזכור שמזרן זה רק חלק מהפאזל: לשינה טובה נזדקק גם לכריות וכלי מיטה, וגם אותם תוכלו למצוא באיקאה.