חדרי שינה קטנים הם מה שיש בבית של רובנו. אם מדובר בדירת קבלן שבה הולכים החדרים ומצטמצמים, ואם מדובר בדירת סטודנטים שותפים שבה חדר השינה צריך להיות גם המקום שלומדים בו – הצורך במיקסום החלל משמעותי עוד יותר. כשחדר השינה מספיק בקושי למיטה, היא נוגעת בקירות משני צדיה ושידת לילה היא בגדר חלום – זה לא סוף העולם, אלא פתח לחשיבה יצירתית ופתרונות אחרים. במילים אחרות: חדר שינה קטן לא חייב להיות צפוף ומעורר תחושת דחיסות, אם רק מתכננים אותו נכון, לפי כמה עקרונות חשובים.

עוד בערוץ עיצוב הבית: 

1. בלי שידות צד. בכלל

ותרו על רהיטים קטנים, ובעיקר על הניסיון לדחוס בכל זאת שידת לילה. אם אפשר למקם את המיטה מתחת לחלון, ואת הטלפון הסלולרי, הספר וכוס המים להניח על אדן החלון – הרווחתם עוד כמה סנטימטרים רבועים על הרצפה, ויותר ניקיון ויזואלי.

דירה שירה, חדר שינה מיטה (צילום: יואב ריינשטיין )
בלי שידות צד. עיצוב: שירה פנקס | צילום: יואב ריינשטיין

A post shared by Small Bedroom Design (@smallbedroomdesign) on


2. בלי שולחנות או מנורת רצפה

אל חשש אנחנו לא הולכים לנפנף בשיטת מארי קונדו שוב (טוב, אנחנו בעצם כן) אבל הרעיון הוא להשאיר את הרצפה חופשית ככל האפשר, מכיוון שכל מה שעומד עליה מצמצם את החדר – גם באופן פיזי וגם בתחושה. את המנורה אפשר לתלות על הקיר, ועדיף לבחור כזו עם זרוע שאפשר לכוון כלפי המיטה בזמן קריאה וכלפי שאר החדר לתוספת אור. גם נברשת תקרה עם כמה מנורות שאפשר להדליק באופן חלקי יכולה להתאים.

פיני ברדוגו, עבודה ושינה  (צילום: גידי בועז)
תאורה תלויה תתאים יותר ממנורה עומדת. עיצוב: פיני ברדוגו | צילום: גידי בועז

3. המיטה במשרה שנייה

בין חצות לשבע בבוקר (או לפי הרגלי השינה שלכם) ייעודו של המזרן הוא שינה. בשאר הזמן, סדרו כריות נוי מסביב לקירות, וכך תקבלו מרחב השתרעות נוח שבו תוכלו לקרוא ולעבוד עם המחשב הנייד. רק אל תשכחו להשתמש בכיסוי מיטה, כדי שהמצעים יישארו נקיים במשך היום.

4. ירוק זה טוב, אבל גבוה

אם אתם זקוקים לנגיעה של צומח בחדר זה נפלא, אבל ממש לא בעציצים גדולים על הרצפה. בדיוק כמו עניין המנורה, גם במקרה הזה אנחנו מעדיפים את העסק תלוי: עציצי מקרמה התלויים מהתקרה יעניקו נופך בוהמייני, ועציצים קטנים או סוקולנטים על מדף צר ירככו את האווירה ויביאו את הטבע פנימה.

שובה של מלאכת היד - מחזיקי מקרמה לעציצים, פלורליס. (צילום: יחצ פלורליס)
מחזיקי מקרמה לעציצים. לא תופסים מקום על הרצפה | צילום: יחצ פלורליס

5. חייבים שולחן? בחרו אחד מתקפל

אם אתם ממש לא מוכנים להיפרד מרעיון השולחן, ארגנו לעצמכם שולחן קיר מתקפל, כזה שנפתח רק בעת הצורך, ונצמד לקיר עם תום השימוש. יש רבים כאלו בחנויות, אבל אפשר גם להכין בעצמכם בעזרת צירים ומדף.

A post shared by Small Bedroom Design (@smallbedroomdesign) on


6. מראה עם מגירה תחתונה

גם מראה תלויה עם מגירה קטנה מתחתיה (שיכולה להכיל פינצטה, מספריים קטנים או מפתחות) יכולה לסייע בשמירה על הסדר, בלי להעמיס על הרצפה מה שממש לא חייבים.

A post shared by Small Bedroom Design (@smallbedroomdesign) on


A post shared by Small Bedroom Design (@smallbedroomdesign) on


>> רוצים עוד? עשו לייק ל-living בפייסבוק