בניגוד לפריטים אחרים בעולם הסניטציה, בתחום האסלות לא חל שינוי גדול ורובן עשויות עדיין מחרס מצופה בגלזורה. חומר זה מוכיח עצמו כעמיד וככזה המאפשר שמירה על היגיינה לאורך זמן. מה בכל זאת השתנה? עיצוב וטכנולוגיה. להלן מדריך קצר שיעשה לכם סדר בעולם האסלות ומכלי ההדחה.

אלוני-1
אסלה ובידה מונחים מקולקציית 'Roca', עם כיסויים כחולים. רשת 'אלוני'

אלו אסלות קיימות בשוק:

אסלת P קלאסית: עד לא מזמן אסלה זו הייתה הנפוצה ביותר בארץ. מדובר על אסלת חרס עם מכל הדחה מפלסטיק, שיכול להיות מותקן מעל ובצמידות לאסלה, או בתלייה גבוהה, עם צינור פלסטיק המחבר את מיכל ההדחה לאסלה.

אסלת 'מונובלוק': אסלה מחרס שאליה מצטרף מכל הדחה עשוי חרס גם הוא, בדרך כלל כיחידה אחת תואמת (גם בסגנון וגם בגוון).

אסלה תלויה: גם אסלת P וגם אסלת 'מונובלוק' היו עד לשנים האחרונות אסלות מונחות. דהיינו, האסלה הייתה מונחת על גבי הרצפה ומחוברת בחלקה האחורי למערכת האינסטלציה. בשנים האחרונות, כחלק ממגמת המראה האוורירי והנקי גם בחדרי הרחצה, הופיעו האסלות התלויות. אסלות אלה מחוברות לקיר בלבד, בדרך כלל בגובה של 40 ס"מ מהרצפה (ללא הכיסוי), ומשאירות מרווח בין האסלה לבין הרצפה.

היתרון המשמעותי של האסלות התלויות הוא בכך שהן מאפשרות ניקיון נוח יותר בסביבת האסלה וכן המראה האוורירי יותר שהן יוצרות בחדר הרחצה והשירותים.

אל האסלות התלויות מקובל כיום להוסיף מכל הדחה סמוי (המתחבא בתוך קיר קונסטרוקטיבי, או מאחורי אלמנט גבס), על מנת להמשיך את הקו הנקי מבחינה חזותית. יחד עם זאת, גם לאסלה תלויה ניתן לחבר מכל הדחה שאינו נסתר (בגרסת 'מונובלוק', או P). סוג זה של חיבור מכונה 'תלוי גלוי'.

רשת-מודי-mody-דגם--pear--(2)
אסלה ובידה תואמים מדגם 'Pear' (אגס). רשת 'MODY'
חרש
שבו על האסלה ובדקו אם היא נוחה לכם. אסלה תלויה עם מיכל הדחה סמוי, של חברת חרש
עמודי-שלמה-3
ודאו שמכל ההדחה בעל תו תקו. אסלה מעוגלת תלויה של רשת 'עמודי שלמה'

טיפים לבחירת אסלה ומיכל הדחה:

1. האסלות מגיעות במגוון רחב של גדלים וצורות. חשוב לנסות ולהתיישב על האסלה, על מנת לבדוק את נוחות הישיבה האישית עליה.

2. חשוב לבדוק האם גם החלקים הסמויים של האסלה מגיעים עם גימור של גלזורה. מעבירים יד בחלק הפנימי הסמוי של האסלה (תעלת הניקוז). גלזורה פנימית היא ערובה לשמירה על היגיינה לאורך זמן.

3. ברכישת מיכל הדחה חשוב לוודא שהוא מגיע, בהתאמה לתקן הישראלי, עם שני לחצני הדחה – ליציאה של 3 ליטרים וליציאה של שישה ליטרים. מיכל הדחה סמוי אינו חייב להיות שקוע לחלוטין. במידה ונערך שיפוץ ניתן להתקין את המיכל הסמוי ולבנות סביבו אלמנט הסתרה מגבס. אלמנט זה יכול לשמש כמדף מעל האסלה.

4. בכל הקשור לאסלות ומכלי הדחה, פונקציונאליות היא שם המשחק, עוד קודם לעיצוב – לכן חשוב לוודא נוחות שימוש, התקנה בטוחה ונכונה, יעילות ניקוי ויעילות ניקוז. מאחר ובחדרי התצוגה האסלות ומכלי ההדחה אינם מחוברים למערכת המים, חשוב לוודא שהפריטים הנרכשים נושאים תו תקן מתאים.
באסלות תלויות למשל, הדבר קריטי, מאחר וקיימת סכנת קריסה. בהתאמה כדאי לוודא שהאינסטלטור מבצע את החיזוקים הנדרשים בעת התקנה של אסלה תלויה.

5. מגמת העיצוב אינה פוסחת גם על לחצני מיכל ההדחה. גם אלה מגיעים במגוון צורות, חומרים וגוונים וניתן להתאימם לעיצוב הכללי של חדר הרחצה. דגמים רבים של אסלות מגיעים כיום עם כיסוי אסלה תואם. דבר זה מאפשר התאמה מושלמת בין האסלה לבין הכיסוי. בנוסף כיסויים האסלה החדישים מגיעים גם בגרסת 'טריקה איטית' ומאפשרים לשמוט את הכיסוי מבלי שזה ייטרק.

ויה-ארקדיה
צבעונית או לבנה? אסלה ובידה תואמים בשחור. רשת 'ויה ארקדיה'
חזי-בנק
מותגי מעצבים בעולם האסלות. אסלה בעיצוב פיליפ סטארק לחזי בנק
אחים-לוי
בדקו אם החלקים הפנימיים מגיעים עם גלזורה. אסלת חרס כסופה עם עיטורי פרחים. 'אחים לוי קרמיקה'

איך לשדרג חדר שירותים מג'ויף בתקציב של עד 100 שקלים? הפקה מצולמת
ויש חדרי שירותים מעוצבים יותר

לפורטל עיצוב מבית מגזין "בית ונוי"